|
Kérdezz-felelek
A keresőképtelenséget elméletileg jogviszonyonként kell elbírálni, tehát - igaz, nagyon ritka esetben - elképzelhető olyan eset, hogy az egyik jogviszonyban keresőképtelen valaki és táppénzt kap, a másikban pedig el tudja látni a munkáját. A konkrét esetben térdműtéttel szerintem minden olyanhoz keresőképtelen, ahol a lábát kell használnia, ezekhez pedig kell. Nagy gond nincs belőle, legalábbis én nem tudok róla, hogy a mephez kerülnének olyan adatok, amikből kiderül, hogy dolgozik táppénz alatt. Ha mégis kiderülne, akkor talán az lenne a megoldás, hogy van egy olyan szabály, hogy csak az elmaradt kereset után jár táppénz, lehet, hogy csak annyi lenne a szankció, hogy csak egy különbözetet kellene visszafizetni, a megbízásból meg kiskönyves munkából származó keresetet resetleg észben megkapott bérnek tekintenék és a megállapított táppénzalapból ennyi után, tehát csak egy kis része után nem járna a táppénz. De erre olyan kicsi az esély, hogy nem is érdemes vele foglalkozni.
A legtöbb, amit tudtok és a hosszabb távú nyugalom érdekében érdemes is megtenni, hogy a megbízást - ha egyáltalán az összeg valaha eléri a minimálbér 30%-át és ez felmerül, külön tb kiskönybe íratjátok - nem adjátok oda a régit - és ha innen kap olyan igazolást, ami következő évben táppénznél számíthatna, akkor azt sem nyújtátok be egy jövő évi táppénzigénynél.
Egyébként nem értem, miért nem a Te neveden fut, amit Te csinálsz és aminek Nálad nincs jogszabályi akadálya. Szerintem első körben módosítani kellene a szerződést - ha egyáltalán van -, hogy Te vagy a megbízott. De az is megoldás, ha szabadulni akarsz innen, hogy a pénz felvétele után egyszerűen nem dolgoztok többet. Vagy van szerződés felmondási idővel és akkor az nem lehet túl hosszú, vagy nincs szerződés és akkor nincs mit betartani.