|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Azt szeretném meg tudni hogy ebben az esetben járna-e TGYÁS,GYED,GYES?
2003-óta van állandó munkahelyem határozatlan idejű szerződéssel és minimálbérrel,az 1.gyermekemmel 2007 a második gyermekemmel 2011-től mentem Tgyásra-GYEDre-GYESre,minden ellátásra jogosult voltam.A GYes augusztus elején jár le,a szabadságokat ki kellene vennem a munkahelyemen,és ha jönne a 3.baba akkor táppénzre kellene mennem egyből a szülésig mivel az üzemben kismama nem dolgozhat(galván üzem)Ilyen esetben milyen ellátás(ok)ra lennék jogosult?Köszönöm válaszát.
Egyedül arra figyelj, hogy a táppénzes papíron 9-es kód legyen, az a veszélyezetett terhesség kódja, mert ha 8-ast írnának rá - ami a minden, ami nincs külön nevesítve -, akkor 2 évig kevesebbet kapnál, mert akkor lenne a táppénz előtt bér bérezett napod 70%-os betegszabival. Veszélyeztetett terhességnél nincs betegszabi, hogy mi az eljárás 0 bérezett nap esetére, azt pedig fent írtam.
Kislányom 2013. októberében született. Sajnos tgyás alatt (2013. novemberében) megszűnt a munkahelyem, előtte 2011. októberétől folyamatos jogviszonyom volt, gyed-et kapok.
A következő gyermek vállalásának egyetlen akadálya, hogy jelen állás szerint tudtommal a megszakadt jogviszony miatt sem tgyás-ra, sem gyed-re nem lennék jogosult...
A kérdésem az lenne, hogy ha 2014. októberében a kislányom 1 éves korában visszamegyek dolgozni, akkor jól értem, hogy 19 hónapot kellene ahhoz folyamatosan dolgoznom, hogy a maximális idejű tgyás-ra, illetve gyed-re legyek jogosult? Amennyiben nem "rendes" állásba mennék vissza, hanem egy magánvállalkozást indítanék, és mellette kapnám a gyed-extrát, az már biztosítási jogviszonynak számítana? Ha igen, milyen feltételekkel? (Pl. minimális havi jövedelem, ledolgozott óra, egyéni vállalkozó jogviszony,...stb.) Azt jól értem, hogy ebben a vállalkozásban vagy esetleg egy munkahelyen az utolsó 180 nap jövedelme alapján számolják a tgyást és a gyedet (amennyiben az utolsó 180 napot ugyanabban a jogviszonyban töltöm), a többi csak a biztosítási idő gyűjtéséhez kell?
Köszönöm szépen válaszát!
Van arra is szabály, hogy mi van akkor, ha nem lesz 180 járulékfizető/bérezett napod. 0-179 nappal a tgyás és a gyed alapja a 0-179 napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Az egyéni vállalkozó járulékfizetése elég bonyolult, mert a 3 féle járulékot 3 összeg után fizeti, a pénzbeli ellátásokhoz érdekes pénzbeli egészségbiztosítási járulékot legalább a minimálbér/garantált bérminimum 150%-a után kell megfizetni, ebből már nettóban 100.000 körüli tgyás és valamivel kevesebb gyed lesz. De lehet a minimálbér kétszerese után is járulékolni, akkor maximális is lehet a gyed. Mindenképpen beszélj könyvelővel!
Iker(2-es) gyerekeim 2012.februárban születtek. Szep.től bölcsibe mennek és én megyek vissza dolgozni.
Azt szeretném megkérdezni, hogy 8 óra munka mellett 1 vagy 2 gyerek után jár a gyes és létezik e még olyan, hogy gyes melletti védettség a munkahelyen? Ha védett vagyok akkor 3 éves korukig vagy iskolás korúkig amíg jár a gyes. Írtam a MÁK gyes oldalra, hogymegkérdezzem,hogy mi vonatkozik rám, pl.8 óránál lehet e többet dolgozni egy na, túlórára kötelezhetnek e, éjszakai munkára beoszthatnak e. Azt a választ kaptam, hogy érdeklődjem meg a munkahelyemen:(
Igazság szerint csak szeretnék tisztában lenni a jogaimmal.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv: bogi
A felmondási tilalom csak akkor véd, ha otthon babázol, ha dolgozol gyes mellett, akkor nem. (Volt, amikor nem így volt, de jelenleg ez van.)
A szimpla vagy dupla gyesről fogalmam sem volt, azért szavazok utóbbira, mert januártól kikerült a jogszabályból az a rész, ami munka mellett csak a szimpla gyest biztosította.
3 év alatti gyermekkel éjszakai munka tilos, túlóra csak akkor, ha Te is akarod.
Köszönöm az előző választ, és elnézést a türelmetlenségért.
Megpróbálom érthetően megfogalmazni a kérdésemet.
1998-2010.03.08-ig alkalmazottként dolgoztam, megszakítás nélkül. Terhes lettem, közben
2010.03.08-án kiváltottam a vállalkozói engedélyt.
2010.03.29-2010.08.01-ig Táppénzre kerültem, ezután igényeltem a Tgyást és a Gyedet.
Az első gyermekem után a Gyed 2012.08.11-én járt volna le, de terhes lettem a 2. babával.
2012.08.07-2012.10.11-ig ismét táppénzen voltam, itt már a 2. babával, aztán jött a Tgyás és jelenleg is kapom a Gyedet.
Most a 3. baba vállalását tervezzük és érdekelne hogy milyen juttatások járnak utána ill, mi a juttatások alapja. A folyamatos táppénz-tgyás-gyed sorozat után megvan e a szükséges biztosítási időm a juttatásokhoz? A 3. baba után is kaphatok e Tgyást és Gyedet, ha még a jelenlegi Gyed, vagy a Gyes alatt esek teherbe?
Ill. mennyire befolyásolja az a tény a juttatások folyosítását, hogy közben 2015.03.29-én megszűnik a vállalkozásom, mivel jelenleg is szüneteltetem, és jövőre tellik le az 5 év. (hivatalos szüneteltetésről van szó, vállalkozói igazolványt nem kértem, így azt nem kellett visszaadni, de nyomtatványt töltöttem ki a szüneteltetésről). Visszajelentsem magam 1 hónapra, hogy aztán újra tudjam szüneteltetni?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
Anita
2010.04. hótól szünetel az egyéni vállalkozásom.
2010.08.11-én született az 1.gyermekem, jelenleg a 2. gyermekemmel vagyok Gyeden, ami 2014.11.01-jén jár le.
A vállalkozás 2015.04 hótól megszűnik, mivel csak 5 évig szüneteltethetem. A 3. baba vállalását tervezzük, és érdeklődnék, hogy ha megszűnik a vállalkozásom, akkor a 3. babára kaphatok e pénzbeli juttatásokat (gyed,tgyás) ill. befolyásol e ez valamit.
Elmehetnék táppénzre még a 3. babával a 2 gyermekem Gyes folyosítása alatt? Ha igen, akkor milyen összegben?
Válaszukat előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
Horváth Ákosné
Az első gyermekünk 2012 december 2-án született, akire thgys-t kaptam 2013 május 18-ig. Őstermelő voltam a szülés előtt, 2012 január 1-től havi bruttó 150 000 Ft jövedelem után fizettük meg a járulékot és ebből számították a thgys-t.. 2013 május 19- 2014 augusztus 17-ig kapom a gyedet, majd augusztus 18-tól szeretnénk igénybe venni a gyest. Jövőre tervezzük a következő baba születését.
A kérdésem az lenne, hogy a következő baba születésekor mi alapján fogják kiszámítani nekem a thygs-t?
Jogosult leszek-e rá, ha 2015-ben megszületik a baba?
Segítségüket és válaszukat előre is köszönöm!
Az Ebtv. Vhr. azt mondja (26. §), hogy 0 járulékfizető nappal az őstermelő tgyását és gyedét a Tbj. 30/A. § (1)–(3) bekezdésében meghatározott járulékfizetési kötelezettsége szerint kell megállapítani. Ezzel csak az a gond, hogy
- az (1) azt mondja, hogy az általános szabály a minimálbér utáni járulékolás, de az Rád az előző évi 0 bevétel miatt nem vonatkozik
- jönne a (2), de aszerint 0 lenne a járulék, mert az előző évi bevétel 20%-a 0. Ez nyilvánalóan nem lehet
- a (3) szól a magasabb járulékalap választásáról, de annak meg elmúlt a határideje.
Ebből - mint a bizonytalanokból általában - szerintem minimálbér alapú tgyás és gyed lesz.
2010.04. hótól szünetel az egyéni vállalkozásom.
2010.08.11-én született az 1.gyermekem, jelenleg a 2. gyermekemmel (2012.11.01) vagyok Gyeden, ami 2014.11.01-jén jár le.
A vállalkozás 2015.04 hótól megszűnik, mivel csak 5 évig szüneteltethetem. A 3. baba vállalását tervezzük, és érdeklődnék, hogy ha megszűnik a vállalkozásom és vele együtt a biztosított jogviszonyom, akkor a 3. babára kaphatok e pénzbeli juttatásokat.
Ha már táppénzen lennék a 3. babával és akkor szűnne meg a vállalkozás, akkor a Tgyás és a Gyed is járna? Ha igen, akkor milyen összegben?
Illetve 2014.11.01-től kapom már a GYes-t, mellette elmehetek e a 3. babával táppénzre?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
HÁ
Köszönöm a segítséged. Tegnap azt írtad válaszként, hogy a munkáltatónak kellene majd felmondani, mert nem tud eredeti munkakörben foglalkoztatni, sem elfogadható ajánlatot tenni.
A felmondási idő növekedését arra érted, hogy október 1-el megvan a nyolc évem?
Az lenne még a kérdésem, hogy most írjak ajánlott levelet, hogy mikor szeretnék visszamenni (mondjuk október 2 napjától), vagy előbb egy személyes elbeszélgetés alkalmával próbáljak még érdeklődni?
Köszönettel: Éva
Írásban mindenképpen legyen bejelentve a visszatérési szándék, utána lehet informálisan is beszélgetni.
Szeretné megtudni az ismerősöm,hogy tényleg biztositva van-e,ha pl beteg lenne stb,ezt a családi orvos is megtudja neki nézni,ha elmegy hozzá,és a tb kártyáját megnézi és beüti a számitogépibe a tb számait,vagy a tb hez kell elmenjen,és ott lekérnie az adatait?
Másik kérdésem az lenne,hogy ha valaki fizeti a nav -nál a tb biztositását,mert nincs munkahelye,akkor az mire biztositja a fizető személyt ,ugyanolyan biztositott mint azok akiknek van munkahelyük,és ez álltal biztositva is vannak tb felől?vagy csak ezzel a tb fizetéssel sürgősségi ellátásokra biztositotta magát a személy,és nem részesülhet olyan ingyenes ellátásokban,mint azok akiknek munkahelyük van?
Köszönöm válaszát előre is!
A legbiztosabb mód az, ha ügyfélkaput nyit - kormányablak, okmányiroda - és ott a TAJ szolgáltatásoknál mindent fog látni, kb. 20 évre visszamenőleg, az összes jogviszony elejét és végét. Ezenkívül bemehet még az egészségbiztosítási szakigazgatási szervhez, de ott többet kell várni, mintha a máshoz is hasznos ügyfélkaput intézné.
Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésével az összes természetbeni ellátás ugyanúgy jár, mint a járulékfizető biztosítottnak és az egyéb jogosultaknak (pl. nyugdíjas, gyermek).
Újra hozzád fordulnék a gondommal. Kisfiam 5 évet töltötte, kislányom után júliusban lejár a gyed.
Munkáltatómmal történő telefonos beszélgetésből kiderült, hogy nem nagyon akarnak tovább alkalmazni.
A kirendeltség ahol szülés előtt és kisfiam 1,5 éves korától fél évig dolgoztam bezárt. A legközelebbi 45 km-re van, ahova még át tudnék járni 6 vagy 4 órában, ezt a lehetőséget fel is vetettem. Azt mondták, hogy csak helyettesítésre tudnak visszavenni, ami azt jelentené, hogy megyén belül akár 80 km távolságra is kellene járnom. Saját autóm sincs, csak a páromét használom ritkán. Mit tudok így tenni?
2006. október 1.-től vagyok állományban. Ha jól tudom 8 év után 5 nappal nő a felmondási idő is. Érdemes-e ezt kivárni? Mit tegyek, hogy legalább végkielégítést kapjak, ha semmiképp nem vesznek fel állandóra és a helyettesítés számomra nagyon előnytelen lenne.
Segítséged megköszönve: Éva
Amíg nincs hova menni, addig maradj állományban, közben múlik az idő, hamarosan több lesz a felmondási idő.
Belefutottam egy kis akadályba: egyéni vállalkozóként egy szépségszalonban bérleti díjról bérleti szerződésünk lesz június 01-től.
Namármost, a cég tulaja közölte, hogy ha aug. 01-től el akarok menni táppénzre, attól még, ha fenn akarom tartani a szerződést, fizetnem kell a bérleti díjat, mert a szerződésben ez van. Annyi lenne a kérdésem, hogy ez jogos? Mert ha táppénzre megyek, értelemszerűen nem bérlek, mivel nem dolgozom. Fennmaradhat a nélkül is a szerződés, hogy bérlésről lenne szó? Hiszen táppénz alatt járulékot és szja-t sem fizetek (azaz csak a táppénz után, de az más téma)... akkor az állam "nem várná el", hogy bérleti díjat fizessek, nem?
Ha mégis megszűnik a bérleti szerződésem aug. 01-el, attól a jogviszonyom, mint egyéni vállalkozó, még fennáll, nem? Tehát anélkül, hogy mint műkörmös, bérelnék egy asztalt, egy helyet, ahol dolgozom, a jogviszonyom igenis élő és érvényes marad, nem? Hiszen egyéni vállalkozói jogviszonyról van szó. És amíg vissza nem mondom ezt a jogviszonyt, ez fenn is áll, de nem kell járulékolnom, hiszen táppénzen leszek, illetve utána tgyáson, majd gyeden.
Ha ez nem így van, milyen szerződésmódosítással lehetne megoldani a dolgokat, hogy a szerződésem a céggel is fennmaradjon és mégse kelljen bérleti díjat fizetnem?
Az egyéni vállalkozói státuszod nem függ attól, hogy bérelsz-e e egy helyiséget. Hülyének lenni és infrastruktúra nélkül vállalkozni, állampolgári jog. Megjegyzem, lehet akárhol máshol.
2015. elejére várjuk babánkat. Az lenne a kérdésem, hogy 9 éve folyamatosan biztosított vagyok, folyamatosan dolgozom, de 2014.január 01-től 2014.03.16. napjáig bejelentett munkanélküli voltam, és találtam új munkahelyet és 2014.03.17-én kezdhettem is dolgozni, ahol jelenleg is vagyok. Az lenne a kérdésem, ha próbaidő után táppénzre kell mennem, érdeklődnék, hogy a tgyás-t és a gyedet miből számítják? Mi alapján számolják majd a tgyást és a gyedet részemre? A régi munkahely alapján vagy az új munkahely bére alapján számítják majd ki?
Előre is köszönöm válaszukat!
Ha 2015-ben szülsz, akkor mindenképpen csak a jelenlegi helyeden, a táppénz előtt elért átlagból számolódik a tgyás és a gyed. Ha 2014-ben szülnél, akkor a régi, átmeneti, és az új szabályok szerinti is kiszámolják és a kettő közül a kedvezőbbet kapod. Az új szabály az, amiről eddig beszéltünk. A régi pedig az, hogy ha 2013-as átlag az alap, vagyis még a régi munkahelyen kapott bér.
Ellàtàsok igénylésével kapcsolatban szeretnék érdeklődni.
Jelenlegi munkahelyemen 2005 óta dolgozom (br. 450.000 ft).
Első gyerekem 2012.05.30.-àn született. Vele 2014.04.01-ig dolgoztam, majd tàppénz, tgyàs és gyed. A gyedem most 05.30-àn jàr le.
Jelenleg 6 hetes terhes vagyok, 2015.01.17-re vàrjuk a kistestvért. Dolgozni jelenleg nem szeretnék visszmenni.
Milyen sorrendben és milyen dàtumokkal igényeljem meg az ellàtàsokat, hogy a legjobban jàrjak?
Munkàltatónàl bejelentem a terhesség tényét és visszamondom a fizetés nélküli szabit, kiveszek pàr nap szabadsàgot, majd 9-es kóddal tàppénzre megyek. Ebben az esetben a szabit és gyest milyen dàtummal indítsam?
Illetve itt milyen összegű tàppénzre, tgyàsra, gyesre szàmíthatok? (ha jól tudom a tgyàst és gyedet a 2015-ös minimàlbér kétszerese utàn szàmoljàk)
Vàlaszàt előre is köszönöm!
A táppénzed maximális lesz, ami napi bruttó 6.767 Ft, 16% adóelőlőeg jön le belőle, ha nem veszed igénybe a családi kedvezményt.
Bármit csinálsz is, 180 nap munka kivételével, a tgyás és a gyed alapja a tgyás évében aktuális minimálbér kétszerese. Emiatt a tgyást csak a szüléstől érdemes igényelni.
Egy pár kérdéssel korábban volt szó róla, hasonló cipőben járok, ezért rákérdeznék, jól értettem-e. Pár hónap szabadság után most táppénzen vagyok a harmadik gyerekemmel. Eddig a Gyedet gond nélkül megkaptam, hó végével igényeltem volna a Gyest, de közölték, hogy táppénz mellé nem jár. Apuka munka mellett, minden korlátozás és gond nélkül megigényelheti? Utána, ha megszületik a kicsi, és Tgyásra megyek, apuka lemond, én megigénylem. Azzal nem fognak kötözködni, mint a táppénzzel (mert az 1993.évi III. tv. 4. § (1) i pontjában a tgyás is szerepel)?
Köszönöm a múltkori válaszát!
2014.07.20-án megkezdem a Gyest két kislányom után (munkaviszonyom 2005.09.19-től folyamatos). Röviden: jövő év közepére vagy végére tervezzük az újabb babát. A terhesség megállapítása után táppénzre mennék, a férjem pedig Gyesre.
A táppénz miatt a fizetés nélküli szabit mindenféleképpen meg kell szakítanom (szabadságot nem szeretnék igénybe venni)? Az OEP-es ügyintéző szerint csak a Gyest kell majd visszamondanom…
Ha mégis megszakítás lesz, akkor annak mi a menete, mire kell figyelni? Egyszerre bejelentem a terhességet írásban, és megszakítom a fizetés nélküli szabit is, majd 30 naptári nap múlva táppénz és utána Gyes lemondás? Mindez mennyire támadható a cég részéről – a táppénz harmad miatt (hiszen valójában nem a munkába állás a cél, hanem csak anyagi okokból megyek táppénzre)?
A Gyed/Gyes melletti korlátlan munkavégzés (és így 8 órás táppénz) lehetősége a 2014. január 01-je előtt született gyermekekre is kiterjed, ugye?
Amúgy ikrek esetén fizetés nélküli szabadságra meddig vagyok jogosult (3 éves korukig, vagy a Gyes folyósításáig)?
Válaszát előre is köszönöm!
A munkáltató annyit tehet, hogy 15.300 Ft-ért kéri a felülvizsgálatodat, hogy valóban keresőképtelen vagy-e.
10 éves korig addig lehetsz fizetés nélküli szabadságon, ameddig a gyest kapod és ameddig nem dolgozol mellette. Júliusi gyerekek feltehetően csak a 7. év betöltése után kezdik majd el az iskolát, ha így lesz, akkor gyesre ennek az évnek a végéig, 2019.12.31-ig leszel jogosult.
Az 1 éves kor utáni gyed, gyes melletti korlátlan munkavégzés lehetősége az év elejétől mindenkinél adott, aki az 1 évet ezután tölti, tehát nem csak a 2014-es születésű gyermekeknél.
Második babánkat tervezzük. 2008.07. hótól van bejelentett 8 órás munkaviszonyom (minimálbérrel) és 2013.03. hóban született meg első gyermekünk, aki után jelenleg 2015. március 10-ig gyedre vagyok jogosult.
Mire a GYES folyósítása megkezdődik,szeretnénk ha a kistestvér is úton lenne. Jelenleg, mivel minimálbérrel voltam bejelentve, minden juttatásból a minimális összeget kapom. Szeretném megtudni, hogyan lehetne feltornázni a második abba után járó ellátások összegét. Esetleg, ha a GYES időtartama alatt papíron visszamennék dolgozni (munkáltató partner ebben) és megemelnénk a munkaszerződésemben szereplő összeget az segíthet? Kérdés azonban, ha ezek járulék vonzatát én vállalnám, akkor mennyi időnek kell ahhoz eltelnie, hogy a második gyermeknél járó ellátások magasabb összegűek legyenek? Esetleg tud javasolni erre a helyzetre előnyösebb megoldást?
Válaszát előre is köszönöm! Adri
Fontos, hogy a bér nem lehet úgy magas, hogy alapbér plusz valami extra, mert az extra csak akkor számít bele az átlagba, ha legalább 180 bérezett nap van, tehát az alapbéred legyen az, ami több.
A gyes mellé tàppénzt?a tgyâst mikor e
érdemes elindítani.egyébként 05.16-tôl kòrhâzba
kerültem.még 3 hétig itt leszek.07.08-ra várom a 2.babàmat
A tgyás optimális kezdete a bértől is függ, mivel ezt nem írtad meg, így erre nem tudok válaszolni.
Az GYED, GYES számításának alapjaival vagyok csak tisztában, így kérném a segítségét.
Kormánytisztviselő vagyok, a munkáltató kifizetőhely. Munkaviszonyom kezdete 2005.10.10
Az első gyermekem 2012.06.18-án született, ez a TGYÁS kezdete is, a lejárta 2012.12.03. volt. Az akkori bruttó fizetésem 255000 volt. 2012.12.04-től GYED-en vagyok.
Most 06.-18-al kezdeném a GYES-t, szeptembertől mentem volna vissza dolgozni. Szerencsére terhes lettem, 2015. januárra várjuk a babát.
Számítana valamit, ha inkább visszamennék dolgozni (kb. július elején kezdhetnék). Viszont a gyerek csak szept 1-el kezdheti a bölcsit, így addig szabadságon meg táppénzen kellene lennem, utána meg csak 6 órában tudnék visszamenni.
A kérdésem az, hogy januári babánál mi a számítás alapja? Az idei év vagy az első gyermek születését megelőző év (2011)? Akkor veszélyeztetett terhes voltam 49 napig (csökkent is a TGYÁS), ha most táppénzre mennék most is 9-es kóddal írna csak ki az orvos. Érdemes szept-től tényleg munkába állnom, vagy inkább csak papíron menjek vissza?
Hogyan járhatnék a legjobban? És milyen GYED-re, GYES-re számíthatok? TGYÁS-t kapnék-e egyáltalán?
Válaszát előre is köszönöm!
Ha 6 órában dolgozol, akkor arra kb. 191.000 lesz a béred, vagyis a végén kevesebbet kapsz, mintha nem dolgoztál volna, mert akkor a jövő évi minimálbér kétszeres lenne az alap. Ettől persze még megérheti, ha a visszamenetel és a baba 2 éves kora közötti össz bevételt nézed, amiben a bér is benne van, de az is igaz, hogy a szorgalom jutalma a kevesebb tgyás és a gyed.
Rengeteg verzióról beszélünk, mindre nem tudok válaszolni, hogy melyikből mennyi lesz, ráadásul a 2015-ös minimálbér (kétszerese) nem ismert. Annyit tudok mondani, hogy az idei minimálbér kétszereséből a 30 és 31 napos hónapok átlagában családi kedvezmény nélkül nettó 120.000 Ft-os tgyás és nettó 105.000 Ft-os gyed van.
A táppénz nem számít bele az átlagba, a tgyásod nem lehetett annó emiatt kevesebb. Az átlag akkor is ugyanannyi, ha a számlálóban 365 napi bér van, a nevezőben meg 365 nap, meg akkor is, ha fent 316 napi bér, alul meg 316 nap, mint osztószán.
Az GYED, GYES számításának alapjaival vagyok csak tisztában, így kérném a segítségét.
Kormánytisztviselő vagyok, a munkáltató kifizetőhely. Munkaviszonyom kezdete 2005.10.10
Az első gyermekem 2012.06.18-án született, ez a TGYÁS kezdete is, a lejárta 2012.12.03. volt. Az akkori bruttó fizetésem 255000 volt. 2012.12.04-től GYED-en vagyok.
Most 06.-18-al kezdeném a GYES-t, szeptembertől mentem volna vissza dolgozni. Szerencsére terhes lettem, 2015. januárra várjuk a babát.
Számítana valamit, ha inkább visszamennék dolgozni (kb. július elején kezdhetnék). Viszont a gyerek csak szept 1-el kezdheti a bölcsit, így addig szabadságon meg táppénzen kellene lennem, utána meg csak 6 órában tudnék visszamenni.
A kérdésem az, hogy januári babánál mi a számítás alapja? Az idei év vagy az első gyermek születését megelőző év (2011)? Akkor veszélyeztetett terhes voltam 49 napig (csökkent is a TGYÁS), ha most táppénzre mennék most is 9-es kóddal írna csak ki az orvos. Érdemes szept-től tényleg munkába állnom, vagy inkább csak papíron menjek vissza?
Hogyan járhatnék a legjobban? És milyen GYED-re, GYES-re számíthatok? TGYÁS-t kapnék-e egyáltalán?
Válaszát előre is köszönöm!
Ha 6 órában dolgozol, akkor arra kb. 191.000 lesz a béred, vagyis a végén kevesebbet kapsz, mintha nem dolgoztál volna, mert akkor a jövő évi minimálbér kétszeres lenne az alap. Ettől persze még megérheti, ha a visszamenetel és a baba 2 éves kora közötti össz bevételt nézed, amiben a bér is benne van, de az is igaz, hogy a szorgalom jutalma a kevesebb tgyás és a gyed.
Rengeteg verzióról beszélünk, mindre nem tudok válaszolni, hogy melyikből mennyi lesz, ráadásul a 2015-ös minimálbér (kétszerese) nem ismert. Annyit tudok mondani, hogy az idei minimálbér kétszereséből a 30 és 31 napos hónapok átlagában családi kedvezmény nélkül nettó 120.000 Ft-os tgyás és nettó 105.000 Ft-os gyed van.
A táppénz nem számít bele az átlagba, a tgyásod nem lehetett annó emiatt kevesebb. Az átlag akkor is ugyanannyi, ha a számlálóban 365 napi bér van, a nevezőben meg 365 nap, meg akkor is, ha fent 316 napi bér, alul meg 316 nap, mint osztószán.
2013.01.03-án született meg 1. gyermekem, előtte kb. 6 évig munkaviszonyban voltam ugyanott, utolsó kb. 15 napban szülés előtt már táppénzen voltam. Gyerek születése után TGYÁS-t kaptam, és most max. GYED-en vagyok.
2014.12.22-re várom a 2. gyerekünket.
A munkáltatómmal már a terhesség kiderülte előtt felvettem a kapcsolatot, hogy visszamennék, várnak is és tudnak a baba érkezéséről, de ténylegesen csak 2014 szeptemberétől szeretnének munkába állítani (előtte holt szezon van, bár én szívesen mennék korábban is). Előtte a felgyűlt szabadságomat (23 nap) már kivehetném. Mivel a következő gyerekkel is szeretném a rendes jövedelmem után kapni a "korlátlan" TGYÁS-t, ezért szeretném elérni a min. 180 napi munkaviszonyt. Ha tegyük fel 2014. június 1-aug.31-ig napi 3 órára vagyok bejelentve (ezzel a felgyűlt szabadságomat ki tudnám venni), és utána szeptembertől 6 vagy 8 órában dolgozom november végéig ill. szülésig, akkor meglenne a szükséges 180 kereső naptári napom (ha jól értem kb 6 hónap kell).
KÉRDÉS: Van a szükséges 180 napi jövedelemkereső időszakra vonatkozóan bármi korlátozás, hogy hány órában kell minimum dolgozni?
Ha megvan a 180 napom, akkor ebből hogyan kell napi átlagbért számolni? Leegyszerűsítve: ((3 hónap * 3 órás bér)+ (3 hónap * 6 órás bér)) / 6 hónap?
Mi van akkor, ha pl. koraszülés miatt mégsem lesz meg a 180 jövedelmi napom, csak pl. 160? Akkor mi alapján számolják a 2. gyerekre a TGYÁS-t?
Ha mégsem mennék vissza dolgozni (bármi külső okból), és a 2. gyerek az első születéséhez képest 2 éven belül születne, akkor hogyan kéne kiszámítanom az utána járó TGYÁS-t? Előző TGYÁS és GYED alapján? Ennek van valamilyen elméleti maximuma?
Előre is köszönöm a segítségét!
Üdvözlettel.
Régi tgyás és gyed nem alapja az újaknak, a ketteske utáni ellátásokat mindenképpen a mostani teljesítményből fogják számítani. 180-nál több bérezett nap esetén az utolsó 180 napi átlagból, ennél kevesebbel amennyi van, abból, de itt a tgyásnál belép a minimálbér kétszerese, mint felső határ. A gyednél is, de ott a maximális összeg miatt amúgy is ott a korlát.