Kérdezz-felelek
Váalszát előre is köszönöm.
3 hónap álláskeresési járadékra leszel jogosult, ha ennek a folyósítása alatt szülsz, akkor egy minimálbér alapú tgyás és gyedet kaphatsz. Olyan időpontban kell megigényelni, hogy kitartson szülésig. Vagy keresni kell engem, mert vállalkozó szellemű kismamának mindig van megoldás, ráadásul pontosan duplannyit eredményező. Szakbarbár 2014. 03. 18. 21:25
Az alábbi kérdésben kérném a segítségét.
2012.03.09-én született meg első gyermekem. 2012.02.23-től 2012.08.08-ig tgyást kaptam, 2012.08.09-től gyeden vagyok. Utolsó munkaviszonyom 2011.08.22-től 2012.05.14-ig tartott. Most ismét várandós vagyok, a második babával 2014.március 22-re vagyok kiírva.
Úgy tudom, hogy nem leszek jogosult tgyásra, illetve gyedre, csak gyest kaphatok. Esetleg van-e mégis arra valamilyen lehetőség, hogy tgyásban, illetve gyedben részesüljek. Ha igen, akkor mi lenne a tgyás, illetve a gyed alapja? Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: B.Dóri
Hogy azért valami jót is mondjak: 1 évig két gyest fogsz kapni, mert egyeskével és ketteskével is jár és ebből kb 1 év egybeesik. Szakbarbár 2014. 03. 18. 21:18
Jelenleg kisfiammal GYEDen vagyok 2014.03.20-án tölti az 1 évet. Harmadik gyermekünket 2014.08.07-re várjuk. Kérdésem az lenne hogy a jelenlegi GYED extra törvény miatt kivitelezhető-e, hogy 1 éves kora után kivegyem a bennmaradt szabadságaimat, ezután táppénzen legyek a TGYÁS folyósításáig úgy, hogy mellette megkapom a GYEDet is?
Valamint a 3. gyermekre úgy mennyi TGYÁSt és GYEDet fogok kapni, ha ezt így lehet? Az utolsó bruttó fizetésem 154ezer forint volt, de közben jelentősen emelkedett a fizetés a védőnői bérkompenzáció miatt.
Válaszát előre is köszönöm: Ági
A tgyás és a gyed alapja a szabadságból számított átlag, de - ha ennél is többre emelkedett volna a béred, akkor - legfeljebb a minimálbér kétszerese. Szakbarbár 2014. 03. 18. 21:15
A gyermekeim 2009-ben, és 2011-ben születtek, jelenleg gyesen vagyok, ami 2014 július elején fog lejárni. A 3. babámat 2014 októberére várom. A munkahelyemen 2005 óta vagyok jogviszonyban, de az első babám születése óta folyamatosan tgyáson, gyeden, illetve egy rövid ideig táppénzen voltam. Az első babámnál még a maximum gyedet kaptam, de most már nem lenne elég az akkori fizetésem erre. Azóta a munkahelyemen a munkakörömben is emelkedtek a fizetések.
A leendő tgyás, gyed összegén az javítana, ha sikerülne megbeszélni a munkahelyemen, hogy az elmúlt évek fizetésemelését az én szerződésemben is módosítsák? Én meg 2 hét szabadságot vennék ki, aztán elmennék táppénzre? Veszélyeztetett terhes vagyok, úgyhogy remélem, hogy az orvos kiírna.
Válaszát előre is köszönöm, Klia
Mt. 59. § A munkáltató a 127–133. §-ban meghatározott távollét - itt van a babázáshoz kért fizetés nélküli szabaság - megszűnését követően ajánlatot tesz a munkavállaló számára a munkabér módosítására. Ennek során a munkavállalóval azonos munkakörű munkavállalók részére a munkáltatónál időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékét kell alapul venni. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves béremelés mértéke az irányadó.
Ha lesz az új bérrel pár szabaság, akkor a következő tgyás és gyed alapja az ebből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A táppénz még a régi bérből fog számolódni, mert annak az alapja - az egyori bérből számított - gyedalap lesz. Szakbarbár 2014. 03. 14. 15:38
Első gyerekem 2012.07.11-én született (veszélyeztetett terhességgel, 9-es kódú táppénz és kórházban fekvés előzményekkel). Tgyást 2012.07.06-2012.12.20-ig kaptam, jelenleg GYED-en vagyok a kétéves koráig. A munkahelyemen fizetés nélküli szabin vagyok a baba 2 éves koráig. Második babát tervezzük. Szeretnénk, hogy egyeskével gyest is kapjak, illetve ketteskével táppénzt illetve a max. TGYÁS,GYED összeget (bruttó bérem 249E Ft).
1. Meddig kellene megszületnie ketteskének, hogy a gyed alapja megegyezzen a tgyás alapjával?
2. Fogantatás után veszélyeztetett terhes 9-es kóddal felvennének az előzményeink alapján -tehát több mint 12 nap táppénz lenne, kell-e szabit is kivennem, vagy elég csak 1-2 nap szabi esetemben – változtatna ez a helyzeten? A táppénz alapja mi lesz?
3. Hogyan kell lepapírozni, mi a sorrend, ha nem tölti be a második évet egyeske illetve ha betölti? Terhesség bejelentése, gyes igénylés, szabadság igénylés, táppénzre kiiratás, egyéb?
Segítségét előre is köszönöm: Hajni
Ha táppénzre mész, annak az alapja annyi lesz, mint a gyedé volt. Felteszem, hogy 2011-ben volt legalább 180 bérezett napod,ha így van, akkor a tényleges 2011-es átlagod után kapod majd a táppénzt, mert az átlag most korlátlanul jön vissza, nincs meghúzva a felső határ a minimálbér kétszeresének a 70%-ánál. (Táppénzhez a minimálbér 200%-ánál van meghúzva a határ, de az meg nem érint, mert ennél meg kevesebb lesz a táppénzed.)
Pár nap szabadság mindenképpen praktikus lenne táppénz előtt, mert a gyed és a táppénz még megy együtt enélkül is (bár lassabban állapíthatnák meg a táppénzt, mert levelezni kéne róla, hogy tuti vissza lett-e mondva a fizetés nélküli szabadság), gyes és táppénz viszont nem. Azért nem, mert ez a kettő csak akkor jár együtt, ha a táppénz gyes melletti munka alatt kezdődik. Azt hiszem, ezzel mindent elmondtam a sorrenddel kapcsolatban is. Szakbarbár 2014. 03. 14. 13:43
Gyermekem 2013.09.30.-án töltötte a 2. évét, 2013.10.01-től visszamentem dolgozni. Születése előtt 2008.05.01.-től folyamatosan biztosított voltam (azóta a jelenlegi munkahelyemen dolgozom). Terveznénk a következő babát, és a kérdésem az lenne, hogy mikor lehetek ismét GYED-re jogosult legkorábban (munkaviszonyom azóta is folyamatos)? A GYED megállapításához szükséges 365 napba beleszámít-e a táppénz, gyermekápolási táppénz? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Mariann
Jelenleg Gyeden vagyok első gyermekemmel (szül: 2013.06.06),a nyár folyamán újra babát tervezünk, mit tegyünk, hogy a Gyed extrát igénybe tudjam venni?
Amikor kiderül a terhesség, és a fiunk már betöltötte az 1 életkorát, akkor menjek vissza dolgozni ( kb. 10 nap szabadság) és utána táppénz? A szerződéses bérem bruttó 208000 Ft. A 2. gyermek után ebből számolnák a Tgyást és a Gyedet is? Táppénz és Gyed járhat együtt?
Válaszát előre is köszönöm!
agi 82
2014. július 16-án lesz két éves a kislányom (2012. június 1-ig dolgoztam, onnan szabin voltam a szülésig, utána vettem ki a Tgyás-t). Most ismét babát várok, elvileg október 4-ére. Hogyan járnék jobban, ha a táppénzre mennék miután betöltötte az első a két évet, vagy kivehetem a Tgyás-t?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Csilla
A tgyás és a gyed alapja a szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Szakbarbár 2014. 03. 13. 10:39
Első körben nagyon köszönöm, hogy létezik, és feltehetem Önnek kérdéseimet.
Jelenleg Gyes-en vagyok. A fiam, 2011.12.12.-én született. Most jön a tesó,15 hetes terhes vagyok jelenleg, kb. augusztus végén érkezik a második csöppség.
Bent a munkahelyen még nem jelentettem be a jelenlegi terhességemet. Munkaviszonyom folyamatos, már 2005 óta ugyanannál a multi cégnél dolgozom, ettől a cégtől mentem el szülni 2011-ben és azóta nem is mentem vissza dolgozni, kaptam a tgyást, gyed-et és most a gyest kapom.
Kérdéseim:
- ha most bejelentem a munkahelyemen, hogy terhes vagyok, mi a további teendőm?
- mi lenne, ha a mh-en táppénzre mennék, hogy terhes vagyok, esetleg veszélyeztetett terhes? első gyermek után a gyes továbbra is fennáll ilyen esetben? mennyi így a táppénz összege?
- mi lenne, ha mh-en megpróbálnék visszamenni dolgozni papíron, vagyis kivenném az elmúlt években felgyülemlett szabadságomat (így megkapnám az akkori fizetésemet) és utána jelenteném be a terhességet? Így megnőne az évi átlag fizetésem és esetleg ez után számolnák a TGYÁS-t?
- mi lenne a legjobb megoldás?
- További kérdés, hogy a TGYÁS-t majd hogy fogják számolni? mi lesz az alapja? Visszanyúlnak esetleg a pár évvel ezelőtti fizetésemhez? vagy a minimálbért veszik alapul? hogyan? vagy?
- Tgyás kiszámításánál számít, hogy most táppénzre megyek-e, vagy kiveszem a korábbi szabadságaimat?
Előre is köszönöm válaszait!
Gyes és táppénz akkor jár együtt, a be van iktatva pár nap szabadság, mert gyes nem jár annak, aki táppénzen van, kivéve, ha ez gyes melletti munka utáni táppénz. Ha volt szabadság, akkor gyes melletti munka utáni táppénzről van szó.
(Azoknak mondom, akik olvastak erről tőlem mostanában mást, hogy ez most, pár konkrét eset - elutasítása - kapcsán lett biztos, gyed+táppénznél valamelyest más a helyzet, de tiszta ott is akkor lesz, ha van előtte pár nap szabi).
Legalább 12 nap szabasdságot mindenképpen ki kéne venni, vagy kellene ennyit táppénzen lenni, ellenkező esetben a gyed alapja csak a minimálbér lenne. Ezt hadd ne fejtgessem, a lényeg, hogy a 168 nap tgyás + a 12 nap szabadság együtt a bűvös 180-at teszi ki, aminél a gyednél egy másik, kedvezőbb szabályt kell alkalmazni.
+12 nap szabadásggal és/vagy táppénzen a gyed alapja annyi, mint a tgyásé: a szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Szakbarbár 2014. 03. 13. 10:37
A következő dologban szeretném a segítségét kérni.
2013. szeptember 5 – től veszélyeztetett terhesként vagyok táppénzen.
Kérdésem: A jelenleg érvényben lévő törvények alapján milyen jövedelemből kell kiszámítani az egy napra eső táppénz összegét.
2006 augusztusától dolgozok ezen a munkahelyen folyamatos jogviszonyban. 2012. augusztus 21 – én a munkahelyem Önkormányzati fenntartásból Egyházi fenntartásba került, ami úgy tudom, hogy munkahely vagy munkáltató váltást jelent. Mindemellett a jogviszonyom folyamatos, nincs benne megszakítás.
Szeretném megtudni az ide vonatkozó rendelet/jogszabály számát.
Tisztelettel: Ilona
1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól
a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelettel egységes szerkezetben
39/A.§ (1)Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai (terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a táppénz) összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelmet kell figyelembe venni.
48. § (2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.
(3)Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani.
Szakbarbár 2014. 03. 13. 10:28
Jelenleg Gyesen vagyok 2014.február 1-től. A gyermekem a 3. életévét 2015. január 31-én tölti be. Boltvezetőként dolgoztam a szülés előtt, de jelenleg ezt az állást nem tudják biztosítani. 8 órában voltam alkalmazásban, tehát ebben is kell alkalmazniuk? Meddig?
Milyen lehetőségeim vannak?
Ha elfogadnám az állást akkor is vannak aggályaim ezzel kapcsolatban. Meddig tart a védettségem a gyerek miatt? Illetve a szabadságot a gyermek után csak egyik fél veheti igénybe?
Illetve mennyi lenne a nettó jövedelmem 118.000Ft bruttó bér mellett, ha nem én veszem igénybe a családi adókedvezményt.
Válaszát előre is köszönöm!
További szép napot!
A felmondási tilalom addig tart, amíg fizetés nélküli szabadságon vagy a gyeshez. Ha gyes mellett elkezdesz dolgozni, akkor nem.
A munkaszerződésed arról szól, hogy 8 órában boltvezető munkakörben foglalkoztatnak, úgyhogy 3 dolgo lehet tenni:
- vagy eszerint foglalkoztatnak tovább
- vagy közös megegyezéssel módosítjátok a szerződést valamire, ami mindkettőtöknek elfogadható
- vagy nem tudnak boltvezetőként teljes munaidőben alkalmazni, olyan munkát sem tudnak ajánlani, amit elfogadnál, ebben az esetben mivel a munkáltató miatt hiúsul meg a további foglalkoztatás, ő mond fel és fizet mindent, amit ezzel összefüggésben kell (felmondási időre járó bér, végkielégítés).
Bruttó 118.000-nek a családi kedvezmény nélküli nettója 77.290 Ft. Szakbarbár 2014. 03. 12. 14:30
Kérdésem a következő lenne.
13 hetes kismama vagyok,2014. szeptember 13-ára vagyok kiírva. Több TB szakértőt, illetve a védőnőmet is megkérdeztem, de nem kaptam biztos választ egyik helyről sem. Azt szeretném tudni, hogy ugye a gyermek születésétől számított előző 2 év alatt kell lennie 365 nap biztosított napnak a tgyáshoz, illetve a gyedhez, hogy ne csak az alap 25.000 Ft ellátást kapjam. Kérdésem az lenne,hogy 2013. december 31-ig 187 nap munkaviszonyom van egy NAV-os igazolás alapján, és eddig biztos voltam benne,hogy jogosult leszek a magasabb összegre, mivel szeptemberig még körülbelül 254 nap lesz. (Mivel jelenleg is tart a munkaviszonyom) Viszont valakitől azt hallottam,hogy ebbe a 365 napba a táppénz nem számít bele, így csak akkor kapnám meg,ha június végéig dolgoznék.. Ön tudna nekem ezzel kapcsolatban egy biztos választ adni,hogy hogy is van ez a jogszabály? Válaszát előre is köszönöm.
Dobálózhatnék egy szép latin kifejezéssel, hogy a biztosítás ex lege jön létre az azt megalapozó jogviszonnyal, Nálad a munkviszony létrejöttével együtt, de remélhetőleg enélkül is egyértelmű, hogyha a táppénz alatt a munkaviszony fennáll, ez pedig, gondolom, hogy egyértelmű, akkor a biztosítás is fennáll, hiszen az ehhez kötődik. Néhány nevesített kivétel van csak, amikor nem, pl. igazolatlan hiányzás, de a táppénz ezek között nincs ott. Szakbarbár 2014. 03. 12. 11:13
Kérdésem a következőkből áll össze:
2014.02.26.án derült ki, hogy 7 hetes terhes vagyok. Akkor éppen 3,5 éves lányommal voltam otthon, mert beteg volt. Még azon a héten telefonon elmeséltem a terhességemet egy munkahelyemmel kapcsolatban álló kollégának. 03.03.án mikor táppénz utáni első munkanapomon bementem közölték, hogy átszervezés, és felmondanak. Szóban tájékoztattak, beszéljem meg telefonon bárkivel (ügyvéd, férj, stb). Közöltem velük írásban, hogy 7 hetes terhes vagyok, és mivel ma jöttem először dolgozni erre semmi lehetőségem nem volt. Át is vették, és nap végén jóval a munkaidőm lejárta után megkaptam a felmondásom. (Megjegyzem, hogy előttem 2013.ban 1 hónapon belül már 2 gyedről visszatérő kismamát bocsájtottak így el átszervezés címszó alatt, mindkettő több éve (8) volt a cégnél, ahogy én is(5).) Mikor visszamentem első gyerekem után dolgozni éreztették velem, hogy kilógok a sorból, mert gyerekem van, nem tudok bent maradni túlórázni, szóval próbáltak kikészíteni. Próbáltak rábeszélni, hogy nem e akarok elmenni szülni még (Utólag, ezt azért akarták, hogy a feljebb említett 2 anyuka közül valakit visszavegyenek a helyemre). Több munkakört is elláttam ennél a cégnél, a munkámmal nem volt baj, sőt, elismeréseket is kaptam, mégis semmilyen más előtte betöltött munkakört nem ajánlottak. Aznap elvették belépőkártyámat, zárolták gépemet, és közölték, hogy most voltam ott utoljára. Csodálkoztam is, hogy a felmondásban eltekintenek a 45 felétől, de a másikat, hogy fogom elvégezni. Másnap 03.04.én elmentem nőgyógyászhoz, mert görcsöltem, aki megállapította, hogy vetélés esélyes vagyok, és ágynyugalom, gyógyszerek, ne emeljek, és hasonlók. Azóta kaptam levelet, hogy mikor óhajtok bemenni dolgozni, de az orvos nem enged, mert elmehet a babám.
Eddig a történet, kérdések:
1. Amikor letelik a felmondási időm, akkor vehetem ugye igénybe az álláskeresési járulékot. Megvan a 365 nap biztosított időm, mert 2012.09.01.óta dolgozom újra. Ez alapján 591 napom van. Érdeklődnék, hogy a 2012.es dátumtól számolják e a járulék folyósítási időt, vagy azóta, hogy 2008.ban a céghez kerültem, ergo beleszámít e az előző szülésem, és előtte lévő idő.
2.Ha elmegyek a munkaügyi hivatalba, akkor tudnak nekem úgy munkát adni, hogy veszélyeztetett vetélés gyanús terhes vagyok? Vagyis csak az álláskeresési járulékra vagyok jogosult, vagy van mellette valami másik is, amit a veszélyeztetett terhesként igénybe vehetek?
3. Olvastam, hogy lehet szüneteltetni az álláskeresésit, hogy a szülés időpontjában legyek inkább azon, hogy TGYÁSt kapjak. Ezt hogy lehet, mert több évig 210.000 bruttó után fizettem mindent, és jelen esetben csak azt látom, hogy 28.000 gyest fogok kapni, amiből 4en nem fogunk megélni.
Előre is köszönöm a választ, és ha van még kérdésem felteszem majd.
Azzal ne foglalkozz, hogy nem vagy munkaképes állapotban, ezt a kutya sem nézi. Nyilatkozni kell pár dologról, ezek között az egyetlen ehhez kapcsolódó kérdés, hogy akarsz-e dolgozni, ezen kívül semmit sem vizsgálnak.
Ha a munkaviszonyt jogellenesen szüntette meg a munkáltató, bírósághoz lehet fordulni, ha ezt kéred a kereseben, akkor az ítélet helyreállítja a munkaviszonyt, ami miatt a terhesség alatt végig kaphatnál táppénzt - egyébként csak a munkaviszony végéig - , szülés után pedig tgyást, illetve 2 éves korig gyedet. Mindent a béred után.
Ha van bármilyen bizonyítékod arról, hogy a munkáltató tudott a terhességről, pl. mert van egy érkeztetett másolatod arról, hogy ezt bejelentetted és ennek a napja korábbi vagy megegyező a felmondás napjával, akkor ez sima ügynek tűnik, egy ilyen pert ügyvéd nélkül is meg lehet nyerni. Egyetlen feltétele, hogy 30 napon belül bírósághoz kell fordulni. 210.000-es bérrel teljes költségmentességed van, ha nyersz, vagyis nem kell előre vagy menet közben fizetni semmit. Olyan egyértelműnek tűnik a tényállás, hogy ha valóban van bizonyíték, akkor más kimenetel nem merül fel.
Minden közigazgatási és munkaügyi bíróságon van ún. panasznap, amikor bírósági fogalmazók segítenk megírni a keresetet. Nézz utána, hogy amelyik bíróság illetékes, ott mikor van, vidd el a felmondást és a bármilyen bizonyítékot arról, hogy a munkáltató tudott a terhességről, meg mondd, hogy a munkaviszony helyreállítására irányulna a kereseti kérelmed. Eszerint fogják szakszerűen megírni. A közhiedelemmel ellentétben a munkaügyi perek egész gyorsak, a munkaviszony jogellenes megszüntetésével kapcsolatosak pedig eleve prioritást élveznek. Lehet, hogy a munkáltató az idéző végzés hatására átgondolná a felmondást.
Az átlagkeresetedet a bevalláshoz kiadott M30-as igazolással egyszerűen tudod igazolni, ez is fontos, mert ha kimarad, akkor amíg erről leveleztek a bírósággal, addig áll az ügy. Szakbarbár 2014. 03. 12. 11:03
Fiam idén májusban lesz 19 éves. Tartós beteg. Emelt családi pótlékot kapunk 16 éves kora óta. Várhatóan 22 éves korában fogja befejezni a nappali tagozatos tanulmányait. A kérdésem az lenne, neki is csak 20 éves koráig jár az emelt családi pótlék vagy ameddig a nappali tagozatos iskolát befejezi ?
Köszönöm szépen válaszát !
Mónika
Cst. 8. § (1) Iskoláztatási támogatásra jogosult
ab) a tankötelezettsége megszűnését követően közoktatási intézményben tanulmányokat folytató gyermekre (személyre) tekintettel annak a tanévnek az utolsó napjáig, amelyben a gyermek (személy) a 20. – a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvény alapján fogyatékossági támogatásra nem jogosult, de sajátos nevelési igényű tanuló esetében 23. – életévét betölti; Szakbarbár 2014. 03. 12. 10:13
A kérdéseim a Gyed extrával kapcsolatosak. Jelenleg Gyeden vagyok a kislányommal, aki 2012. 05.07.-én született és várom a pici fiunkat, aki előre láthatólag 2014. 06.08.-án érkezik. A kislányommal jogosult voltam a TGyás-ra ill. annak letelte után a Gyedre. Jelenleg ugye 2014. 05. 07.-ig Gyeden leszek. Egyik kérdésem az lenne, hogy ugye jogosult leszek a kisfiam után is TGyás-ra, majd Gyedre ill. azzal egyidejűleg a kislányom után Gyes-re is (tehát a kettőre együtt)?
Arra gondoltunk, hogy elkezdeném a szülést megelőzően 28 nappal a TGyást, de 4 napom hibázni fog, amire vagy fizetett szabadságot kellene kivennem, vagy táppénzre mennék. Nem tudom melyik lenne az előnyösebb ebben a helyzetben, ill, hogy a kislányomra a Gyest mikortól igényeljem meg, mert ha jól értettem, a kisfiam születése előtt nem igazán lenne előnyös elkezdenem a Gyest, mert azt veszik majd alapul a Tgyás, ill. a Gyed kiszámításánál?
Így , hogy Gyed-ből megyek Tgyásra mit vesznek alapul annak a kiszámításakor? Az előző Tgyás, ill Gyed összegét, vagy az azok alatti "karbantartott" munkaszerződésen szereplő fizetést? Így meddig leszek jogosult Gyedre a 2. gyerekkel?
Előre is köszönöm a segítségét!
Tisztelettel: B. Ilona
Felteszem, eleget fizetsz az orvonak azért, hogy akkor, amikor terhesállományba vesznek, akkor éppen 4 nappal korábbra tegye a szülés várható idejét... Ez lenne a legegyszerűbb.
A másik verzió a folyamatos ellátásra, hogy menjél most pár nap szabadságra és utána táppénzre, az így a gyeddel párhuzamosan járna. Elképzelhető, hogy szabadság nélkül is, de konkrétan ez az eset problémát okoz a gyakorlatban, ezért szoktam előtte javasolni a pár nap szabadságot, mert szabadság után kezdve a táppénzt már nem.
Táppénz, tgyás, gyed, gyes soha nem alapja egy következő ellátásnak. Annak vagy a szabadságból számított átlag lesz az alapja, vagy 0 bérezett nappal az aktuális szerződés szerinti bér, mindkét esetben legfeljebb a minimálbér kétszerese, ha ennél több lenne az így számított alap. Szakbarbár 2014. 03. 12. 00:10
4 órás munkaviszony 49000 Ft bruttó bejelentett bér. Ezzel rendelkezem.
2014.05.17-re várom a gyermekemet.
2013.09.26-al vagyok veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen.
Ki lehet ebből valahogy hozni magasabb összegű tgyást és gyedet a kb 28000-25000 Ft-nál?
Augusztus 27- re vagyok kiírva első kisbabánkkal, jelenleg elég elveszettnek érzem magam a lehetőségeimet tekintve. Szeretném kideríteni, milyen és mennyi juttatásra számíthatok a jövőben a jelenlegi fizetésem után (TGyás, Gyes, Gyed, stb.).
Elkérhetem a privát e- mail címét, hogy a részleteket megírjam oda?
Köszönöm előre is segítségét!
A segítségét szeretném kérni.
2013. május 29-ig voltam gyesen a kisfiammal. 2013. április 5-től mentem dolgozni 6 órában, majd július 1-től 8 órában dolgozok folyamatosan. Lehetséges, hogy ismét kisbabát várok. Ha táppénzre kell mennem a terhességgel ( elég stresszes munkakör) akkor mikortól mehetek, hogy a GYED-re biztosan jogosult legyek??? Ha bejelentem a munkáltatónak a terhességet, de még nem megyek egyből táppénzre akkor elbocsáthat?
Válaszát előre is köszönöm!
Ha holnaptól táppénzre mész, akkor is végig járni fog a gyed és az összegen sem változtat a táppénz ténye.
2014-ben induló táppénz és tgyás alapja a 2013.04.05-12.31. közötti átlag. Ha idén nem dolgozol legalább 180 napot, akkor a gyed alapja is ez. Ha igen, akkor a gyed alapja a 2014-es, csak bérből számított átlag. Szakbarbár 2014. 03. 11. 23:38
Kislányunk augusztus végén tölti be a két évet,szeretnénk második babát.Munkahelyemen megszűnt a pozícióm így nem szeretnék vissza menni dolgozni a gyed lejárta és a második baba születése között.Szeretnék táppénzre menni (első babánál is veszélyeztetett voltam) kérdésem pedig az lenne,hogy táppénz mellett igényelhetem-e a gyed extrát?
Köszönöm válaszát
Tímea