Kérdezz-felelek
írtam egy emailt, de nem érkezett rá válasz ezért írok most ide. A fizetés nélküli szabit visszamondtam, május 2-vel vehetem ki a szabadságaimat, a munkáltatóm elküldte, hogy 28 nap szabadság kivételére vagyok jogosult. Írtad, hogy kevesebb nap szabival jobban járhatok a tgyás és gyed összegét tekintve. Mennyi, hány nap szabadság kellene hozzá? Az utolsó bruttóm 154ezer volt. Augusztus 7-re vagyok kiírva, a tgyás indulhat 07.10-től, ebben az esetben még 2014-ben átvált gyed-re, ebben az esetben járok jobban, vagy ha a szülésig táppénzen maradok, és csak jövőre indul a gyed-em?
Válaszodat ismét nagyon köszönve: Ági
Ui.: Kérdőív kitöltve :D kellett rajta gondolkodni rendesen :)
Hogy meddig vagy táppénzen és mikor indul a tgyás, annak az ellátások összegének szempontjából nincs jelentősége, mert az évváltás 180-nál kevesebb bérezett nappal nem érdekes Neked, max amiatt érdekes a dátum, hogyha eljátszod, amit ajánlottam, akkor a szimpatikus összegű ellátásokból akkor tudod a legtöbbet realizálni, ha a tgyást már a -28. naptól indítod. Szakbarbár 2014. 04. 25. 07:08
6 hónapos kismama vagyok, a szülés várható időpontja 2014.12.15.
Évek óta munkanélküli vagyok, semmilyen jövedelemmel nem rendelkezem, de a tb-járulékot (ill. az egészségügyi szolgáltatási járulékot) viszont folyamatosan fizetem.
2014.05.01.-től (7 hetes terhesen) bruttó 200.000,- Ft-os munkabérrel állásom lesz. Könnyű munka, ami a szülésig végezhető, főleg otthon, tehát táppénzt nem fogok igénybe venni. Így tavaly 0, az idén kb. 230 nap biztosított napom lesz.
1., Kérem válaszait, h jelenleg 6 hetes terhesen, 2014. 05.01-ével kezdődő munkaviszonnyal jogosult lennék-e GYED-re, ha 2014. 12.15-e körül szülnék?
2., Ha igen, akkor az esetemben mennyi lenne a GYED összege?
3., TGYÁS-ra is jogosult lennék?
4., Ha igen, akkor az esetemben mennyi lenne a TGYÁS összege?
Válaszait előre is köszönöm!
Tisztelettel
V. Ramona
Ha nem valós a munka, akkor teljesen feleslegesen dobod ki a pénzed a járulékokra, semmit nem fogsz belőle profitálni, mert ezzel is, meg enélkül is kizárólag a havi nettó 25.650 Ft-os, alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult. Szakbarbár 2014. 04. 25. 06:55
Nagyon köszönöm a tegnapi választ, így már érthető, megpróbálom majd.
Egy dolgot nem értettem teljesen a válaszban: ha visszamegyek rögtön szabadságra, akkor miért kell lemondani a GYED-et? Hiszen munka mellett ugye jár a GYED extra. Vagy a fizetés nélküli szabadság lemondásával arra gondoltál, hogy bejelenteni, hogy visszamennék dolgozni, nem a GYED lemondását, ugye?
Nagyon köszönöm még egyszer!
Üdvözlettel:
Ágnes
"Kaphatod egyszerre a táppénzt és a gyedet, csak előtte mondd le a fizetés nélküli szabadságot. A legtisztább akkor lesz, ha kiveszel pár nap szabit. Így elkerülhető a 60 napos szünet, hiszen nem változik az igénylő személye, Te kapod továbbra is.
A munkáltatónak kutya kötelessége kiadnia a szabadságot és ezt csak addig tudja megtenni, amíg táppénzre kerüsz, mert táppénz alatt nem tudja kiadni. A munkáltatónak ez a kötelezettsége viszont csak a bejelentést követő 30 nap után van, tehát az Mt. szerinti forgatókönyv alapján a fizetés nélküli szabadság végét ennyivel hamarabb be kell jelenteni. Terhesen a szabadság alatt is felmondási tilalom véd, terhesen és táppénzen meg két tilalom is van".
2013.január 14-én a kormányzati szolgálati jogviszonyom felmentéssel megszűnt. 2013. január 15-től egy állami cégnél munkaviszonyba kerültem. E munkaviszony 2014. április 15-tól kormányzati szolgálati jogviszonnyá átalakult (a cég jogszabály szerint megszűnt és a Minisztérium vette át a cég feladatait). Ez utóbbi esetben jogutódlás történt. Érdeklődni szeretnék, hogy ez esetben mely év alapján fogják kiszámítani a TGYÁST, ha idén decemberben szülök? Van esetleg lehetőség, hogy 2013. évi béremet vegyék figyelembe?
Köszönöm a válaszod!
Bruttó bérem 350 000Ft. (Biztosítási jogviszonyom folyamatos 2008-óta) 2011 szeptemberében szültem első gyermekemet, azaz 2013 októbertől gyest kapok, mellette nem dolgozom. A második gyermeket 2014 augusztusra várjuk. Az lenne a kérdésem, hogy ez esetben a 2. baba után járó Tgyás-nak mi lesz az alapja? Konkrétan minek a 70%-ával számolhatunk, ha addig már nem tervezek visszamenni dolgozni?
Ha a benn lévő szabadságaimat kiveszem és elmegyek táppénzre így tudom növelni a Tgyás összegét?
Előre is köszönöm a választ!
Üdvözlettel: Edit
A gyed alapja ugyanis csak a minimálbér lenne, ha kizárólag gyesen lennél szülésig, mert akkor egy nagyon ritka szerencsétlen eset lennél. Ha legalább 12 napot leszel szabadságon és/vagy táppénzen, akkor a gyed alapja is annyi lesz, mint a tgyásé volt. Ez nettó 105.000 Ft-os gyedet jelent, mert ebből már más is lejön és nem emelkedik, hanem a követező években is ennyi marad.
Szakbarbár 2014. 04. 22. 19:03
GYED extraval kacsolatos a kérdésem, sokat keresgéltem, de erre nem találtam eddig konkrét választ: jelenleg itthon vagyok GYED-en kisfiammal, szeptemberben lesz két éves.
Úgy néz ki, hogy decemberben születik az újabb baba, még nagyon az elején vagyok, de ötletelek, hogy lenne a legjobb, ebben szeretnék segítséget kérni:
2011 óta vagyok a cégnél, a kisfiam 2012. szeptemberben született, a szülésig dolgoztam végig, 1-2 hét táppénz volt közvetlenül előtte, a bruttó bérem 556.000 Ft, azóta TGYÁS, majd most GYED.
Ha jól értelmezem, akkor ha én elménnék most veszélyeztetett terhesként táppénzre, akkor a férjem a 60 napos korlátozás miatt közben nem mehet el GYED-re helyettem (nem megoldható, hogy 2 hónapot ne dolgozzon).
A második terhesség alatt most jobban járnék, ha táppénzen lennék, mint GYED-en, ahogy számolom. A GYED extra miatt lenne valamilyen lehetőség, hogy egyszerre GYED-et és táppénz kapjak szeptemberig, amíg a kisfiam 2 éves lesz? Az a pár hónap is nagyon jól jönne, ha esetleg dupla ellátás lenne.
Pédául ha visszamennék, nem dolgozni, de szabadságra par napra (előtte bejelentve, hogy babat várok), utana pedig a szulesig táppénzre, akkor tenyleg járna a egyszerre a gyed es a táppénz is szeptemberig?
Amennyiben par nap szabadságra visszamennek, de előtte bejelentem, hogy babat várok, akkor ez alatt a pár nap alatt nem rúghatnak ki, ugye?
A munkáltató köteles igy visszavenni szabadságra vagy mondhat nemet, neki származna ebből valamilyen hátránya? (Előre szólnék, hogy pár nap szabadság után táppénzen lennék).
A mostani GYED lejárta után, amikor táppénzen leszek, a GYES-t igényelhetem ezzel párhuzamosan, vagy csak táppénz fog járni?
Jelent valamilyen hátrányt, ha elmegyek most táppénzre a a következő TGYÁS és GYED jogosultságánál / megállapításánál (nem pontosan értem, hogy melyik időszakot vizsgálnák az összegek megállapításánál)? Várhatóan 2014. december legvégén vagy 2015. január elején születne a második baba.
Előre is nagyon köszönöm a választ!
További szép napot kívánok!
Üdvözlettel:
Ágnes
A munkáltatónak kutya kötelessége kiadnia a szabadságot és ezt csak addig tudja megtenni, amíg táppénzre kerüsz, mert táppénz alatt nem tudja kiadni. A munkáltatónak ez a kötelezettsége viszont csak a bejelentést követő 30 nap után van, tehát az Mt. szerinti forgatókönyv alapján a fizetés nélküli szabadság végét ennyivel hamarabb be kell jelenteni. Terhesen a szabadság alatt is felmondási tilalom véd, terhesen és táppénzen meg két tilalom is van.
A következő tgyás alapja a minimálbér kétszerese, csak akkor lenne több, ha legalább 180 napot dolgoznál. Ennél kevesebbel a gyed megreked a tgyás indulásának évében aktuális minimálbér kétszeresének a 70%-ánál. Szakbarbár 2014. 04. 22. 18:54
Közalkalmazott vagyok, jelenleg gyed-en , gyermekem augusztusban lesz 2 éves. Babát várok, aki decemberben fog megszületni. Kérdésem, hogy augusztustól (tehát gyes mellett) igényelhetnék - e táppénzt, a 2 ellátást lehet-e együtt, vagy csak a táppénzt? Mi a menete? Úgy olvastam, hogy először is be kell jelentenem a munkáltatónál, hogy visszamennék dolgozni, ekkor kiadják a szabadságokat, ez idő alatt lehet a táppénzt bejelenteni. Így megoldható? Ekkor a gyes elveszik, vagy kaphatom tovább? Illetve majd a 2. gyermekemre igényelt gyed összege várhatóan mekkora lesz, miből számítják? Érdemes lenne-e a tgyást is igénybe vennem ehhez, melyet az első gyermekemnél is kértem. Illetve lehet-e egyáltalán? Köszönettel Georgina
István.
Lehet, hogy nem csak erről van szó, de Rólad ott egy éve senki semmit nem tud, így érthető, hogy bizonytalanok és nem tudják, mit tegyenek. Próbáld meg közvetlenül megkeresni az illetékest - aki a munkáltatói jogkört gyakorolja - , mondd el neki, hogy nem tudsz visszamenni dolgozni, ne ragozzátok itt a semmit, hanem írjatok alá egy közös megegyezést, amit addigra elő is készíthetsz, neki csak alá kell írnia. Ezt utána vidd el oda, ahol a kilépőpapírokat gyártják.
Szakbarbár 2014. 04. 22. 18:37
ügyfelünk 4 órában alkalmazott. Adódott egy másik munkája, amihez emelt összegű KATA-s egyéni vállalkozást váltott ki 2013. dec. 1-én, de megmaradt a munkaviszonya is. Fizette a KATA-ját 2014. februárig, amikor megigényelte a TGYÁST. Az Oep tájékoztatása szerint a várható összegnél nem fogják figyelembe venni az egyéni vállalkozást, csak a munkaviszonyt. Jogos ez?
Válaszát előre is köszönöm.
Ha most arra gondolsz, hogy mások ki-belépkednek terhesség alatt, az más, mert ott egyetlen munkaviszony van, csak éppen máshol, ha követik egymást az azonos jogviszonyok, akkor ezeket összeszámítják. Itt a meglévő régi mellé belépett egy teljesen új és ebben az újban nem dolgozott 1 évet, ez a gond.
Teljesen feleslegesen dobattátok ki vele a pénzt az ablakon (nyilván nem saját ötlet volt, vagy ha az volt, le kellett volna beszélni róla). Ha ehelyett idekülditek, akkor lényegesen kevesebből lehetett volna maximális gyede. Szakbarbár 2014. 04. 22. 18:28
A helyzetünk a következő volna: A párommal éppen gyermeket várunk.(október 30-ra van kiírva) Ő két évig dolgozott az utolsó munkahelyén, ahol havonta kapott szerződést, de mikor kiderült, hogy állapotos, március hónapban 9-es kóddal táppénzen volt, majd ezután már nem hosszabbítottak neki, így április 1-től elvesztette az állását. Korábbi munkahelyén szintén két évig dolgozott, majd két hónapig álláskeresésit kapott. A kérdésem pedig az, hogy milyen járulékokra számíthat ebben az esetben? Segítségét előre is köszönöm!
Ha most gyorsan kimeríti a járadékot, akkor csak az alanyi jogon járó nettó 25.650 Ft-os gyesre lesz jogosult, a járadék végét követő 46. naptól a szülés előtti napig pedig fizetni kell a havi 6.810 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot.
Bírósághoz és az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz lehet fordulni, ha úgy gondoljátok, hogy a terhesség miatt nem hosszabbították meg a szerződését. Ha felvettek helyette valakit és a munkájával nem volt gond, akkor ezekkel tudjátok ezt bizonyítani. Szakbarbár 2014. 04. 22. 18:23
Két gyermekünk van 12 és 17 évesek.(előző házasságból) Babát várunk, aki ez év decemberében érkezik. Jelenleg kötetlen munkaidős állásom van, ezért arra gondoltunk férjemmel, hogy ő maradna gyeden a babával. A kérdésem, van-e erre lehetőség és mi a menete? Köszönöm!
Ezeket ugyan nem kérdezted, de elmondom az árnyoldalt is: dolgozni gyes, gyed mellett a baba 1 éves koráig nem dolgozhat és ha cserélni akarnátok, hogy mégis inkább Te kéred a gyedet, akkor tudjatok róla, hogy csak akkor jár rögtön Neked a gyed, ha otthon is maradsz. Ha munka mellől variáltok, akkor 60 napig nem jár egyikőtöknek sem - így akarja a jogalkotó a variálástól elvenni a kedvet. Szakbarbár 2014. 04. 22. 18:18
2005 óta folyamatos munkaviszonyom van. (2010 óta TGYÁS-on és GYED-en vagyok)
Jelenleg 3. gyermekemet várom. Kisfiam 2014.05.07.-én lesz 2 éves, addig kapom a GYED-et utána. A kistestvért 2014.07.20.-ra várjuk.
Én a GYED után rögtön táppénzre mennék, a felhalmozott szabadságokra szükségem lesz, ha visszavesznek 3 év múlva, hogy kihúzzam velük a nyarat és az óvodai beszoktatást.
Azt olvastam, hogyha GYED után rögtön táppénz van, akkor én nem vagyok jogosult a GYES-re. Az a kérdésem lenne, hogy az működik-e, hogy a férjem megigényli a GYES-t, majd ha megszületik a legkisebb lemondanánk a szülés előtti naptól, és akkor megigényelném én a TGYÁS-t a a kicsire és a GYES-t a középsőre.
Válaszát előre is köszönöm!
Orsi
Köszönöm a válaszod.
A céghez 2013 január közepén mentem, előtte közigazgatásban dolgoztam (jogviszonyváltás történt, de a biztosítotti jogviszonyom folytonos volt).
Ez esetben is a 2013-as bért számolják a TGYÁS-hoz (összeadják a 14 nap közig + 351 nap céges bért?).
Köszönöm!
A cég, ahol munkavállaló voltam most áprilisban jogutódlással megszűnt (a br. bérem 550.000 Ft volt, tavaly is). Most köztisztviselő lettem br. 300.000 Ft-os bérrel. Decemberre várjuk a babát. A kérdésem: melyik bér alapján fogják számolni a TGYÁS-t: a tavalyi fizetés vagy pedig a mostani alapján? És mennyire számítsak? (ha nem esik nehezedre, kérhetek jogszabályi hivatkozást?)
Köszönöm szépen előre a válaszod!
Tmarie
p.s.: sok sikert a szakdolgozatodhoz (este kitöltöttem a kérdőívet :) )
Tedd el jól ezt a jogszabályhelyet, mert lehet, hogy szükséged lesz rá. Nagyon ritka helyzet, nem biztos, hogy tudni fogják. Az összegből fogod látni, hogy tudják-e. Ha nem, akkor erre kell hivatkozni:
217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról
28. § (5) Törvény szerinti jogutódlás esetén a biztosítási jogviszony kezdő napja megegyezik a jogelődnél létesített biztosítási jogviszony kezdő napjával
Kérdőív kitöltést köszi. Szakbarbár 2014. 04. 18. 01:16
Jelenleg ismét babát várok, ezért szerettem volna, ha a munkahelyem kiadja az előző gyermekem után járó szabadságomat, és a béremet korrigálják.
Azt mondták, hogy a munkakörömet időközben megszüntették, de a munkaviszonyt a védettségemre tekintettel nem szüntethetik meg. Ezért a szabadság után a baba születéséig távolléti díjat fizetnek. Csak az alapbérem alapján lehet számolni, 8 órás munkaviszonyom volt. Ilyen esetben ez a korábbi béremhez képest (160 bruttó) mekkora összeget jelent? Több lenne mint a táppénz? A szülés után is megmarad a munkaviszonyom automatikusan, vagy ezt külön kell írásban kérjem tőlük?
A béremet nem korrigálják, mivel megszűnt munkakörnél nem módosíthatják a munkaszerződést. Azt írják, hogy az én munkaterületemen (ahol több hasonló munkakör van, mint az enyém) egyébként sem volt béremelkedés. Az egész munkahelyet nézve egyébként volt, és konkrétan pont ilyen elnevezésű munkakör nincsen másik a cégnél. Ilyenkor nem az egész munkahelyemen történt béremelkedést kellene nézni?
Előre is köszönöm a válaszát
A munkaviszony mindenféle külön dokumentum nélkül ugyanúgy fennáll a ketteskével babázás alatt is, mint ahogy most is.
A következő tgyás és gyed alapja a szabadságra és állásidőre kapott bérből számított átlag lesz.
Béremelés: Mt. 59.§ A munkáltató a 127–132. §-ban meghatározott távollét (itt van a fizetés nélküli szabadság) megszűnését követően ajánlatot tesz a munkavállaló számára a munkabér módosítására. Ennek során a munkavállalóval azonos munkakörű munkavállalók részére a munkáltatónál időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékét kell alapul venni. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves béremelés mértéke az irányadó. Szakbarbár 2014. 04. 17. 22:21
A legegyszerűbb az, ha a gyes végét követő naptól táppénzre mész, ezzel garantáltan semmilyen problémája nem lesz a munkáltatónak és kezelni is fogja tudni. Szakbarbár 2014. 04. 17. 15:49
Tisztelettel,KATA
1 éves kor után korlátlanul lehet dolgozni gyed, gyes mellett, tehát kapod ezeket is meg a béredet is egyszerre. Szakbarbár 2014. 04. 17. 09:36
Azt szeretném kérdezni,hogy a családi kedvezményre mikor kell bejelenteni a munkáltatonál ,hogy terhes vagyok?A Terhesség 90 edik napján pontosan,vagy előtte kell pár nappal,hogy már a következő fizetésnél bele tudják számolni ezt a családi kedvezményt.Hogyha később szolok,pl.120 adik napon,hogy terhes vagyok , akkor visszamenőleg is megkaphatom ezt a kedvezményt?És milyen orvosi papirok szükségesek a terhesség igazolására?kérjek erre a célra külön papirt az orvostol,vagy valamilyen nyomtatványt kell kitöltenie az orvosnak,amelyet a munkáltatom ad ki?
És még az egyszeri anyasági támogatásrol érdeklődnék,hogy a 12 edik hétig megkell jelenni ugy hallottam a körzeti nőgyogyásznál,ahoz hogy megkaphassa az anya szülés után az önkormányzattol.Én már egyszer megjelentem a körzeti orvosnál,de nem adott semmilyen papirt arrol ,hogy megjelentem nála,csak a számitogépibe könyvelt be az asziszens nője,és azt mondta hogy a 10 edik héten majd menjek visza.Nekem semmi teendőm nem lessz ezzel az egyszeri támogatással,mindent a körzeti orvos intéz el?vagy én is valami papirokat kell leadjak az önkormányzathoz ezt megigényelni?
Várom mielőbbi válaszát!
A munkáltató visszamenőleg nem valószínű, hogy figyelembe veszi a kedvezményt, mert ezt technikailag nem biztos, hogy a legegyszerűbb kivitelezni, én megcsinálom, ha valakinél ez a helyzet, de pl ahol bérmunkában bérszámfejtenek, ott nem hiszem, hogy akarnának ezzel vacakolni. Az év közben nem érvényesített kedvezmény utólag, a bevallásban érvényesíthető.
Az anyasági támogatáshoz nincs ilyen eőírás, hogy a 4 terhesgondozáson részvételből egyiknek vagy másiknak mikor kell lennie. Összesen legyen 4 pecsét a kiskönyvben, hogy erről tudjanak igazolást adni, általában a zárójelentéssel együtt automatikusan kiadják. Az egyszeri anyasái támogatást a szülés után a MÁK-nál kell igényelni, a családi pótlékkal együtt. Szakbarbár 2014. 04. 17. 09:33
Várandós vagyok, egyelőre 2014.12.12. a kiírt dátum a szülésre.
2012.09. hó óta folyamatos munkaviszonyom van, de a jelenlegi munkahelyemen csak 2013. november óta vagyok. A kérdésem az lenne, ha május 31-el megszűnne a jelenlegi munkaviszonyom és június 01-től új munkaviszonyt létesítenék, és ott dolgoznék 2, max. 3 hónapot (június-július, ha kell augusztus) és utána elmennék táppénzre, akkor csak az utolsó munkaviszonyomból számítanák a tgyás és gyed alapját, ha jól tudom? Elég a 2 hónap (Ezt a magasabb juttatások miatt kérdezem, hiszen a 2 hónap alatt magasabb bérem lenne, mint eddig volt.)?
Ez egy rendkívül fontos kérdés számomra, hogy letisztázódjon, hogy ez valóban így van-e. Nagyon megköszönöm segítségedet!
A 2 hónap elég az új munkaviszonyban, de vagy ne ugyanoda menjél vissza, vagy ha igen, akkor közben legyél 30 napnál tovább álláskeresési járadékon. Szakbarbár 2014. 04. 16. 22:56