|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Köszönöm a segítséged. Tegnap azt írtad válaszként, hogy a munkáltatónak kellene majd felmondani, mert nem tud eredeti munkakörben foglalkoztatni, sem elfogadható ajánlatot tenni.
A felmondási idő növekedését arra érted, hogy október 1-el megvan a nyolc évem?
Az lenne még a kérdésem, hogy most írjak ajánlott levelet, hogy mikor szeretnék visszamenni (mondjuk október 2 napjától), vagy előbb egy személyes elbeszélgetés alkalmával próbáljak még érdeklődni?
Köszönettel: Éva
Írásban mindenképpen legyen bejelentve a visszatérési szándék, utána lehet informálisan is beszélgetni.
Szeretné megtudni az ismerősöm,hogy tényleg biztositva van-e,ha pl beteg lenne stb,ezt a családi orvos is megtudja neki nézni,ha elmegy hozzá,és a tb kártyáját megnézi és beüti a számitogépibe a tb számait,vagy a tb hez kell elmenjen,és ott lekérnie az adatait?
Másik kérdésem az lenne,hogy ha valaki fizeti a nav -nál a tb biztositását,mert nincs munkahelye,akkor az mire biztositja a fizető személyt ,ugyanolyan biztositott mint azok akiknek van munkahelyük,és ez álltal biztositva is vannak tb felől?vagy csak ezzel a tb fizetéssel sürgősségi ellátásokra biztositotta magát a személy,és nem részesülhet olyan ingyenes ellátásokban,mint azok akiknek munkahelyük van?
Köszönöm válaszát előre is!
A legbiztosabb mód az, ha ügyfélkaput nyit - kormányablak, okmányiroda - és ott a TAJ szolgáltatásoknál mindent fog látni, kb. 20 évre visszamenőleg, az összes jogviszony elejét és végét. Ezenkívül bemehet még az egészségbiztosítási szakigazgatási szervhez, de ott többet kell várni, mintha a máshoz is hasznos ügyfélkaput intézné.
Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésével az összes természetbeni ellátás ugyanúgy jár, mint a járulékfizető biztosítottnak és az egyéb jogosultaknak (pl. nyugdíjas, gyermek).
Újra hozzád fordulnék a gondommal. Kisfiam 5 évet töltötte, kislányom után júliusban lejár a gyed.
Munkáltatómmal történő telefonos beszélgetésből kiderült, hogy nem nagyon akarnak tovább alkalmazni.
A kirendeltség ahol szülés előtt és kisfiam 1,5 éves korától fél évig dolgoztam bezárt. A legközelebbi 45 km-re van, ahova még át tudnék járni 6 vagy 4 órában, ezt a lehetőséget fel is vetettem. Azt mondták, hogy csak helyettesítésre tudnak visszavenni, ami azt jelentené, hogy megyén belül akár 80 km távolságra is kellene járnom. Saját autóm sincs, csak a páromét használom ritkán. Mit tudok így tenni?
2006. október 1.-től vagyok állományban. Ha jól tudom 8 év után 5 nappal nő a felmondási idő is. Érdemes-e ezt kivárni? Mit tegyek, hogy legalább végkielégítést kapjak, ha semmiképp nem vesznek fel állandóra és a helyettesítés számomra nagyon előnytelen lenne.
Segítséged megköszönve: Éva
Amíg nincs hova menni, addig maradj állományban, közben múlik az idő, hamarosan több lesz a felmondási idő.
Belefutottam egy kis akadályba: egyéni vállalkozóként egy szépségszalonban bérleti díjról bérleti szerződésünk lesz június 01-től.
Namármost, a cég tulaja közölte, hogy ha aug. 01-től el akarok menni táppénzre, attól még, ha fenn akarom tartani a szerződést, fizetnem kell a bérleti díjat, mert a szerződésben ez van. Annyi lenne a kérdésem, hogy ez jogos? Mert ha táppénzre megyek, értelemszerűen nem bérlek, mivel nem dolgozom. Fennmaradhat a nélkül is a szerződés, hogy bérlésről lenne szó? Hiszen táppénz alatt járulékot és szja-t sem fizetek (azaz csak a táppénz után, de az más téma)... akkor az állam "nem várná el", hogy bérleti díjat fizessek, nem?
Ha mégis megszűnik a bérleti szerződésem aug. 01-el, attól a jogviszonyom, mint egyéni vállalkozó, még fennáll, nem? Tehát anélkül, hogy mint műkörmös, bérelnék egy asztalt, egy helyet, ahol dolgozom, a jogviszonyom igenis élő és érvényes marad, nem? Hiszen egyéni vállalkozói jogviszonyról van szó. És amíg vissza nem mondom ezt a jogviszonyt, ez fenn is áll, de nem kell járulékolnom, hiszen táppénzen leszek, illetve utána tgyáson, majd gyeden.
Ha ez nem így van, milyen szerződésmódosítással lehetne megoldani a dolgokat, hogy a szerződésem a céggel is fennmaradjon és mégse kelljen bérleti díjat fizetnem?
Az egyéni vállalkozói státuszod nem függ attól, hogy bérelsz-e e egy helyiséget. Hülyének lenni és infrastruktúra nélkül vállalkozni, állampolgári jog. Megjegyzem, lehet akárhol máshol.
2015. elejére várjuk babánkat. Az lenne a kérdésem, hogy 9 éve folyamatosan biztosított vagyok, folyamatosan dolgozom, de 2014.január 01-től 2014.03.16. napjáig bejelentett munkanélküli voltam, és találtam új munkahelyet és 2014.03.17-én kezdhettem is dolgozni, ahol jelenleg is vagyok. Az lenne a kérdésem, ha próbaidő után táppénzre kell mennem, érdeklődnék, hogy a tgyás-t és a gyedet miből számítják? Mi alapján számolják majd a tgyást és a gyedet részemre? A régi munkahely alapján vagy az új munkahely bére alapján számítják majd ki?
Előre is köszönöm válaszukat!
Ha 2015-ben szülsz, akkor mindenképpen csak a jelenlegi helyeden, a táppénz előtt elért átlagból számolódik a tgyás és a gyed. Ha 2014-ben szülnél, akkor a régi, átmeneti, és az új szabályok szerinti is kiszámolják és a kettő közül a kedvezőbbet kapod. Az új szabály az, amiről eddig beszéltünk. A régi pedig az, hogy ha 2013-as átlag az alap, vagyis még a régi munkahelyen kapott bér.
Ellàtàsok igénylésével kapcsolatban szeretnék érdeklődni.
Jelenlegi munkahelyemen 2005 óta dolgozom (br. 450.000 ft).
Első gyerekem 2012.05.30.-àn született. Vele 2014.04.01-ig dolgoztam, majd tàppénz, tgyàs és gyed. A gyedem most 05.30-àn jàr le.
Jelenleg 6 hetes terhes vagyok, 2015.01.17-re vàrjuk a kistestvért. Dolgozni jelenleg nem szeretnék visszmenni.
Milyen sorrendben és milyen dàtumokkal igényeljem meg az ellàtàsokat, hogy a legjobban jàrjak?
Munkàltatónàl bejelentem a terhesség tényét és visszamondom a fizetés nélküli szabit, kiveszek pàr nap szabadsàgot, majd 9-es kóddal tàppénzre megyek. Ebben az esetben a szabit és gyest milyen dàtummal indítsam?
Illetve itt milyen összegű tàppénzre, tgyàsra, gyesre szàmíthatok? (ha jól tudom a tgyàst és gyedet a 2015-ös minimàlbér kétszerese utàn szàmoljàk)
Vàlaszàt előre is köszönöm!
A táppénzed maximális lesz, ami napi bruttó 6.767 Ft, 16% adóelőlőeg jön le belőle, ha nem veszed igénybe a családi kedvezményt.
Bármit csinálsz is, 180 nap munka kivételével, a tgyás és a gyed alapja a tgyás évében aktuális minimálbér kétszerese. Emiatt a tgyást csak a szüléstől érdemes igényelni.
Egy pár kérdéssel korábban volt szó róla, hasonló cipőben járok, ezért rákérdeznék, jól értettem-e. Pár hónap szabadság után most táppénzen vagyok a harmadik gyerekemmel. Eddig a Gyedet gond nélkül megkaptam, hó végével igényeltem volna a Gyest, de közölték, hogy táppénz mellé nem jár. Apuka munka mellett, minden korlátozás és gond nélkül megigényelheti? Utána, ha megszületik a kicsi, és Tgyásra megyek, apuka lemond, én megigénylem. Azzal nem fognak kötözködni, mint a táppénzzel (mert az 1993.évi III. tv. 4. § (1) i pontjában a tgyás is szerepel)?
Köszönöm a múltkori válaszát!
2014.07.20-án megkezdem a Gyest két kislányom után (munkaviszonyom 2005.09.19-től folyamatos). Röviden: jövő év közepére vagy végére tervezzük az újabb babát. A terhesség megállapítása után táppénzre mennék, a férjem pedig Gyesre.
A táppénz miatt a fizetés nélküli szabit mindenféleképpen meg kell szakítanom (szabadságot nem szeretnék igénybe venni)? Az OEP-es ügyintéző szerint csak a Gyest kell majd visszamondanom…
Ha mégis megszakítás lesz, akkor annak mi a menete, mire kell figyelni? Egyszerre bejelentem a terhességet írásban, és megszakítom a fizetés nélküli szabit is, majd 30 naptári nap múlva táppénz és utána Gyes lemondás? Mindez mennyire támadható a cég részéről – a táppénz harmad miatt (hiszen valójában nem a munkába állás a cél, hanem csak anyagi okokból megyek táppénzre)?
A Gyed/Gyes melletti korlátlan munkavégzés (és így 8 órás táppénz) lehetősége a 2014. január 01-je előtt született gyermekekre is kiterjed, ugye?
Amúgy ikrek esetén fizetés nélküli szabadságra meddig vagyok jogosult (3 éves korukig, vagy a Gyes folyósításáig)?
Válaszát előre is köszönöm!
A munkáltató annyit tehet, hogy 15.300 Ft-ért kéri a felülvizsgálatodat, hogy valóban keresőképtelen vagy-e.
10 éves korig addig lehetsz fizetés nélküli szabadságon, ameddig a gyest kapod és ameddig nem dolgozol mellette. Júliusi gyerekek feltehetően csak a 7. év betöltése után kezdik majd el az iskolát, ha így lesz, akkor gyesre ennek az évnek a végéig, 2019.12.31-ig leszel jogosult.
Az 1 éves kor utáni gyed, gyes melletti korlátlan munkavégzés lehetősége az év elejétől mindenkinél adott, aki az 1 évet ezután tölti, tehát nem csak a 2014-es születésű gyermekeknél.
Második babánkat tervezzük. 2008.07. hótól van bejelentett 8 órás munkaviszonyom (minimálbérrel) és 2013.03. hóban született meg első gyermekünk, aki után jelenleg 2015. március 10-ig gyedre vagyok jogosult.
Mire a GYES folyósítása megkezdődik,szeretnénk ha a kistestvér is úton lenne. Jelenleg, mivel minimálbérrel voltam bejelentve, minden juttatásból a minimális összeget kapom. Szeretném megtudni, hogyan lehetne feltornázni a második abba után járó ellátások összegét. Esetleg, ha a GYES időtartama alatt papíron visszamennék dolgozni (munkáltató partner ebben) és megemelnénk a munkaszerződésemben szereplő összeget az segíthet? Kérdés azonban, ha ezek járulék vonzatát én vállalnám, akkor mennyi időnek kell ahhoz eltelnie, hogy a második gyermeknél járó ellátások magasabb összegűek legyenek? Esetleg tud javasolni erre a helyzetre előnyösebb megoldást?
Válaszát előre is köszönöm! Adri
Fontos, hogy a bér nem lehet úgy magas, hogy alapbér plusz valami extra, mert az extra csak akkor számít bele az átlagba, ha legalább 180 bérezett nap van, tehát az alapbéred legyen az, ami több.
A gyes mellé tàppénzt?a tgyâst mikor e
érdemes elindítani.egyébként 05.16-tôl kòrhâzba
kerültem.még 3 hétig itt leszek.07.08-ra várom a 2.babàmat
A tgyás optimális kezdete a bértől is függ, mivel ezt nem írtad meg, így erre nem tudok válaszolni.
Az GYED, GYES számításának alapjaival vagyok csak tisztában, így kérném a segítségét.
Kormánytisztviselő vagyok, a munkáltató kifizetőhely. Munkaviszonyom kezdete 2005.10.10
Az első gyermekem 2012.06.18-án született, ez a TGYÁS kezdete is, a lejárta 2012.12.03. volt. Az akkori bruttó fizetésem 255000 volt. 2012.12.04-től GYED-en vagyok.
Most 06.-18-al kezdeném a GYES-t, szeptembertől mentem volna vissza dolgozni. Szerencsére terhes lettem, 2015. januárra várjuk a babát.
Számítana valamit, ha inkább visszamennék dolgozni (kb. július elején kezdhetnék). Viszont a gyerek csak szept 1-el kezdheti a bölcsit, így addig szabadságon meg táppénzen kellene lennem, utána meg csak 6 órában tudnék visszamenni.
A kérdésem az, hogy januári babánál mi a számítás alapja? Az idei év vagy az első gyermek születését megelőző év (2011)? Akkor veszélyeztetett terhes voltam 49 napig (csökkent is a TGYÁS), ha most táppénzre mennék most is 9-es kóddal írna csak ki az orvos. Érdemes szept-től tényleg munkába állnom, vagy inkább csak papíron menjek vissza?
Hogyan járhatnék a legjobban? És milyen GYED-re, GYES-re számíthatok? TGYÁS-t kapnék-e egyáltalán?
Válaszát előre is köszönöm!
Ha 6 órában dolgozol, akkor arra kb. 191.000 lesz a béred, vagyis a végén kevesebbet kapsz, mintha nem dolgoztál volna, mert akkor a jövő évi minimálbér kétszeres lenne az alap. Ettől persze még megérheti, ha a visszamenetel és a baba 2 éves kora közötti össz bevételt nézed, amiben a bér is benne van, de az is igaz, hogy a szorgalom jutalma a kevesebb tgyás és a gyed.
Rengeteg verzióról beszélünk, mindre nem tudok válaszolni, hogy melyikből mennyi lesz, ráadásul a 2015-ös minimálbér (kétszerese) nem ismert. Annyit tudok mondani, hogy az idei minimálbér kétszereséből a 30 és 31 napos hónapok átlagában családi kedvezmény nélkül nettó 120.000 Ft-os tgyás és nettó 105.000 Ft-os gyed van.
A táppénz nem számít bele az átlagba, a tgyásod nem lehetett annó emiatt kevesebb. Az átlag akkor is ugyanannyi, ha a számlálóban 365 napi bér van, a nevezőben meg 365 nap, meg akkor is, ha fent 316 napi bér, alul meg 316 nap, mint osztószán.
Az GYED, GYES számításának alapjaival vagyok csak tisztában, így kérném a segítségét.
Kormánytisztviselő vagyok, a munkáltató kifizetőhely. Munkaviszonyom kezdete 2005.10.10
Az első gyermekem 2012.06.18-án született, ez a TGYÁS kezdete is, a lejárta 2012.12.03. volt. Az akkori bruttó fizetésem 255000 volt. 2012.12.04-től GYED-en vagyok.
Most 06.-18-al kezdeném a GYES-t, szeptembertől mentem volna vissza dolgozni. Szerencsére terhes lettem, 2015. januárra várjuk a babát.
Számítana valamit, ha inkább visszamennék dolgozni (kb. július elején kezdhetnék). Viszont a gyerek csak szept 1-el kezdheti a bölcsit, így addig szabadságon meg táppénzen kellene lennem, utána meg csak 6 órában tudnék visszamenni.
A kérdésem az, hogy januári babánál mi a számítás alapja? Az idei év vagy az első gyermek születését megelőző év (2011)? Akkor veszélyeztetett terhes voltam 49 napig (csökkent is a TGYÁS), ha most táppénzre mennék most is 9-es kóddal írna csak ki az orvos. Érdemes szept-től tényleg munkába állnom, vagy inkább csak papíron menjek vissza?
Hogyan járhatnék a legjobban? És milyen GYED-re, GYES-re számíthatok? TGYÁS-t kapnék-e egyáltalán?
Válaszát előre is köszönöm!
Ha 6 órában dolgozol, akkor arra kb. 191.000 lesz a béred, vagyis a végén kevesebbet kapsz, mintha nem dolgoztál volna, mert akkor a jövő évi minimálbér kétszeres lenne az alap. Ettől persze még megérheti, ha a visszamenetel és a baba 2 éves kora közötti össz bevételt nézed, amiben a bér is benne van, de az is igaz, hogy a szorgalom jutalma a kevesebb tgyás és a gyed.
Rengeteg verzióról beszélünk, mindre nem tudok válaszolni, hogy melyikből mennyi lesz, ráadásul a 2015-ös minimálbér (kétszerese) nem ismert. Annyit tudok mondani, hogy az idei minimálbér kétszereséből a 30 és 31 napos hónapok átlagában családi kedvezmény nélkül nettó 120.000 Ft-os tgyás és nettó 105.000 Ft-os gyed van.
A táppénz nem számít bele az átlagba, a tgyásod nem lehetett annó emiatt kevesebb. Az átlag akkor is ugyanannyi, ha a számlálóban 365 napi bér van, a nevezőben meg 365 nap, meg akkor is, ha fent 316 napi bér, alul meg 316 nap, mint osztószán.
2013.01.03-án született meg 1. gyermekem, előtte kb. 6 évig munkaviszonyban voltam ugyanott, utolsó kb. 15 napban szülés előtt már táppénzen voltam. Gyerek születése után TGYÁS-t kaptam, és most max. GYED-en vagyok.
2014.12.22-re várom a 2. gyerekünket.
A munkáltatómmal már a terhesség kiderülte előtt felvettem a kapcsolatot, hogy visszamennék, várnak is és tudnak a baba érkezéséről, de ténylegesen csak 2014 szeptemberétől szeretnének munkába állítani (előtte holt szezon van, bár én szívesen mennék korábban is). Előtte a felgyűlt szabadságomat (23 nap) már kivehetném. Mivel a következő gyerekkel is szeretném a rendes jövedelmem után kapni a "korlátlan" TGYÁS-t, ezért szeretném elérni a min. 180 napi munkaviszonyt. Ha tegyük fel 2014. június 1-aug.31-ig napi 3 órára vagyok bejelentve (ezzel a felgyűlt szabadságomat ki tudnám venni), és utána szeptembertől 6 vagy 8 órában dolgozom november végéig ill. szülésig, akkor meglenne a szükséges 180 kereső naptári napom (ha jól értem kb 6 hónap kell).
KÉRDÉS: Van a szükséges 180 napi jövedelemkereső időszakra vonatkozóan bármi korlátozás, hogy hány órában kell minimum dolgozni?
Ha megvan a 180 napom, akkor ebből hogyan kell napi átlagbért számolni? Leegyszerűsítve: ((3 hónap * 3 órás bér)+ (3 hónap * 6 órás bér)) / 6 hónap?
Mi van akkor, ha pl. koraszülés miatt mégsem lesz meg a 180 jövedelmi napom, csak pl. 160? Akkor mi alapján számolják a 2. gyerekre a TGYÁS-t?
Ha mégsem mennék vissza dolgozni (bármi külső okból), és a 2. gyerek az első születéséhez képest 2 éven belül születne, akkor hogyan kéne kiszámítanom az utána járó TGYÁS-t? Előző TGYÁS és GYED alapján? Ennek van valamilyen elméleti maximuma?
Előre is köszönöm a segítségét!
Üdvözlettel.
Régi tgyás és gyed nem alapja az újaknak, a ketteske utáni ellátásokat mindenképpen a mostani teljesítményből fogják számítani. 180-nál több bérezett nap esetén az utolsó 180 napi átlagból, ennél kevesebbel amennyi van, abból, de itt a tgyásnál belép a minimálbér kétszerese, mint felső határ. A gyednél is, de ott a maximális összeg miatt amúgy is ott a korlát.
Édesanyám 2015 szeptemberétől tudna nyugdíjba menni a női 40 évvel. A jelenlegi munkahelyén 24 éve van munkaviszonyban, de úgy tűnik nem biztos, hogy jövő szeptemberig tud maradni.
Lehetséges, hogy táppénzre menjen hosszabb időre, úgy hogy a nyugdíj jogosultságát ez ne érintse?
Amennyiben mégis kénytelen lenne munkahelyet váltani, esetleg rosszabb fizetéssel, ez a nyugdíja összegét mennyire rontaná le? A 40 év átlagában jobban számít az közelebbi időszakban elért fizetés?
Köszönöm a segítségét!
A nyugdíjat az 1988-ig visszamenőleg kapott jövedelmeknek egy inflációszerű szorzóval korrigált átlagából számolják. 27 éven belül 1 év ha rosszabb, az elhanyagolható mértékben rontja csak az átlagot. Nem egészen így számolódik, csak azért írok egy példát, hogy lásd, tényleg alig van jelentősége: 26 évben 100.000 az átlagos nettó, 1 évben 20.000, akkor a 27 évi átlag 97.000. Az átlagnak ráadásul csak - 40 évnél - 80%-át kapja, sőt ha magas az átlag,akkor azt különböző képletekkel "rontják" a szolidaritás miatt.
jelenleg 12hetes kismama vagyok 2. Gyermekemmel. Elsö gyermekem 2013.11.12 napjával töltötte be második életévét, azóta gyesen vagyok vele. A második szülés várható ideje december 6.
Àllami cégnél munkaviszonyban állok 2008.02.12. óta határozatlan idejü szerzödéssel. A munkahelyem kifizetöhely. Az utolsó bruttó alapbérem összege 145 400 ft. (jelenleg 160 700 ft az alap besorolási bérem ha ez szükséges.)
2011.08.01-töl tápénzen voltam veszélyeztetett terhesség miatt 2011.11.12-ig, az elsö szülésig. Ezt követöen 2012.04.26 napjáig TGYÁS-on majd 27-töl Gyeden. 2013.11.12-ig és azóta gyesen. A szülés napjától fizetés nélküli szabadságon vagyok.
Kérdésem az lenne hogy milyen intézkedést kell tennem hogy minél jobban járjak anyagilag. ( még fontos lehet hogy a gyermek szeptembertöl ovis lesz és már akkor vissza kell mondjam a gyest.) Az apuka nem tud gyesen maradni a gyerköccel. Szeretném igénybe venni a tápénzt gyes mellett, a tgyást és gyedet is ha van rá mód.
Válaszát elöre is köszönöm!
Tisztelettel Anett.
A tgyás és a gyed alapja, bármit csinálsz is, a mostani béred. Ebből családi kedvezmény nélkül a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 96.000 Ft körüli tgyás és 83.000 Ft körüli gyed várható.
A bölcsi nem kizáró ok a gyesnél. Apuka pedig teljes munkaidő mellé is kaphatja, ez akkor érdekes, ha gyesről közvetlenül mennél táppénzre, mert akkor nem jár egyszerre mindkettő. Ha beiktatsz pár nap szabit, akkor maradhat Nálad a gyes a táppénz mellett.
Jelenleg gyeden vagyok aug. 2-ig a kislányommal, dec. 29-re vagyok kiírva a 2. gyerkőccel. Terveim szerint aug 2-től elmennék táppénzre, apa pedig gyesre. A 2011-es br bérem, a mostani ellátások alapja 99000 Ft volt, ezt 2014.01.01-el 120200 Ft-ra emelték.
A kérdésem az lenne, hogy mennyi táppénzt, majd tgyást és gyedet kaphatok, melyik bért fogják alapul venni? Van-e értelme hamarabb igénybe vennem a tgyást 28 nappal, és ezzel egyidőben vissza tudom-e venni a gyest apától?
0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti béred, ebből a 30 és 31 napos hónapok átlagában családi kedvezmény nélkül nettó 72.000 Ft körüli tgyás és 63.000 Ft körüli gyed várható.
Érdemes a -28. naptól igényelni a tgyást, mert az több, mint a táppénz. Ezzel egyidőben cserélni kell a gyesnél.
Javaslatára feltettem szabadsággal kapcsolatos kérdésemet a NMF-nek, de sajnos még nem érkezett válasz. Folyamatosan olvasom a Családinet oldalon a kérdéseket és válaszokat, nagyon hasznos tanácsok. Olvastam, hogy lenne olyan lehetőség is, hogy apuka átvegye a Gyes-t és akkor nem kellene "eljátszani" az állományba való visszatérést (30 nap várakozás, szabadság /amiben nem tudtunk megegyezni hogy elvész-e vagy sem, majd táppénz,) hanem rögtön mehetnék táppénzre. Ez esetben a józan paraszti ész is azt diktálná, hogy a bent lévő szabadság nem vész el. Kérdésem, hogy ha apuka június 1-el átvenné a Gyes-t, ez esetben is a jelenlegi bérem 201800 ft lesz a táppénz, TGYÁS (168 napig), GYED (2 éves korig) alapja? Köszönettel: Katalin
A tgyás és a gyed alapja 0 bérezett nappal a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Mindig a kettő közül a kisebb, vagyis itt a 201.800. A táppénz másképp van, annak annyi lesz az alapja, mint amennyi az előző gyedé volt.
Elméleti kérdés:
Ha május 29-én ledolgozom a tgyás igényléséhez szükséges 180. napot, és még aznap este megszülök, akkor jár-e tgyás?
Nem jár semmilyen kedvezmény, ha koraszülés miatt nem jön össze a 180 nap?
Ha esetleg korlátlan tgyás miatt 180 bérezett napra gondoltál, hogy az lenne meg május 29-én, akkor arra a válasz az, hogy a tgyást legkésőbb a szülés napján meg kell kezdeni, úgyhogy az a nap már nem számít. Annyi, hogy mivel bért kaptál rá, tgyást nem fogsz kapni, de a tgyás a május 28-cal bezárult történet után fog járni.
2009 szeptemberétől 2013 júniusáig nappali tagozatos főiskolai hallgató voltam. Aztán 2013 július 19.-én elkezdtem dolgozni, azóta van munkaviszonyom. Most babát várok és 2014.április 14.-étől 9-es kódú táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesség miatt. A szülés várható időpontja 2014. december 10. Tegnap voltam a védőnőnél és azt mondta, hogy nem leszek jogosult sem a Tgyásra, sem Gyed-re, mert ezek számításához az én esetemben a 2012-2013-as éveket veszik figyelembe és akkor nincs meg a 365 nap biztosított idő. Szeretném megkérdezni,hogy ez valóban így van, hogy sem Tgyás-t, sem Gyed-et nem fogok kapni?
Nagyon szépen köszönöm!
Tgyásra és gyedre az jogosult, aki a szülés előtti 2 évben legalább 365 napig biztosítási jogviszonyban állt. 1 évnél hosszabb nappali tagozatos tanulmányokból - ami nem minősül biztosításnak - 180 nap beszámítható ebbe, értelemszerűen csak a szülés előtti 2 évben lévő tanulmányokból. Beszámítás csak annál van, akinek egyébként előzetes biztosításból nem lenne 365 nap. Neked kb.17 hónapod lesz, az bőven elég. Ahhoz nem, hogy 2 éves korig kapd a gyedet, mert ahhoz kb. 18,5 hónap kell, de ennyi előzetes biztosítással durván a baba 22,5 hónapos koráig jogosult leszel gyedre. Onnan a 3 éves koráig gyesre.
A 2014-ben induló tgyás alapja az utolsó 180 napi, kizárólag bérből számított átlag, tehát nagyjából a 2013. október közepe és 2014. április közepe között kapott bér. A gyedé azért lesz ugyanennyi, mert ha a már 2015-ben induló gyedhez nincs 180 bérezett nap, és ez táppénz meg tgyás miatt nincs meg, akkor a gyed alapja annyi lesz, mint amennyi a tgyásé volt.
Korábban már megfogadtam tanácsát, így a gyed lejártát követően most táppénzre megyek két hónapra, majd szülés előtt 28 nappal tgyasra.
A cég, ahonnan szülni jöttem, hamarosan felszámolásra kerül, most már csak az igazgatók dolgoznak. Elmondtam nekk telefonban, hogy szeretnék 2 hó betegre menni, majd tgyas. Mondták, hívjam őket vissza 2 nap múlva, nos azóta sem veszik fel nekem a telefont. Aggodalmam most az, hogy megtehetik-e, hogy egy még működő cég nem fogadja be a postán tértivevényesen elküldött kutyanyelveket , vagy később nem állítja ki a tgyashoz és gyedhez a munkáltatói papírokat. Ha nem vennék át a levelemet a táppénzes papírokkal, azt milyen szervezetnek továbbíthatom?
Illetve még egy távolabbi jövő kérdésem lenne, ha felszámolják a céget, és a végkielégítéseket, szabikat, stb. kifizeti valaki, gondolom már csak a Bérgarancia Alap, akkor abban tudom valamilyen módon érvényesíteni a családi adókedvezményt? Mert nagyon nem lenne mindegy 3 gyerek esetében 260e br. besorolási bér esetében tudom-e igényelni a kedvezményt.
Köszönöm segítségét, tanácsát, mit tegyek, mire figyeljek.
Ha nem veszik át, akkor elvileg az jön, hogy beballagsz a táppénzes papírokkal és a nem kereste jelzéssel visszajött leveleddel, vagy beküldöd ezeket postán, egy levéllel együtt, amiben leírod, hogy próbáltad a foglalkoztatói igazolást beszerezni, de nem sikerült. Ilyenkor ellenőrzéssel szerzik be az adatokat, de ha senkit nem találnak a cégnél, akkor ez sem vezet eredményre. Legrosszabb esetben szokott az menni, hogy az ismert adatok alapján - biztosítás fennállását látják, az utolsó béredet pár éve közölték a gyedhez kiállított foglalkoztatói igazoláson- az egészségbiztosításító foglalkoztatói igazolás hiányában is megállapítja az ellátást.
Ez elég sokáig tart, úgyhogy javasolok egy másik utat. Addig kell a céget zargatni, amíg az idegeikre mész és inkább megteszik, amit kell. Síró-gagyogó gyerekkel állandóan a nyakukra kell járni. Előbb-utóbb eljutnak oda, hogy mutasd, hol kell aláírni. Annyit tudok segíteni, hogy ki tudjuk tölteni a cégtől szükséges igazolást, mert ha csak azt kell aláírni és lebélyegezni, akkor ez előbb megvan, mintha könyvelővel kellene értekezni, hogy töltse ki.
A Bérgaranciából kifizetett béreket valaki leszámfejteni. Ennek a valakinek kell leadni a nyilatkozatot a családi kedvezmény érvényesítéséről.