|
Kérdezz-felelek
Jelenleg passzív gyeden vagyok itthon az első gyermekemmel. Ha visszamennék dolgozni, akkor egy esetleges újabb terhesség esetén hány hónap ledolgozott idő eltelte után mehetnék táppénzre, mint veszélyeztetett terhes?
Ha jól tudom, annyi időt lehet táppénzen tölteni, amennyi a ledolgozott idő. Ha mondjuk 4 hónapot dolgozok, és 3 hónapos terhesen kiír a doki, akkor az utolsó 2 hónapban egyszerűen nem kapnék semmit?
Válaszát előre is köszönöm.
Táppénz a folyamatos biztosítással megegyező időre, de legfeljebb 1 évre jár, a napokat csökkentik az 1 éven belül táppénzen töltött napok. A passzív csed, gyed és az "utcáról igényelt" gyes ún. jogfenntartó idő, ha ilyen van két biztosítási jogviszony között, akkor a folyamatosság nem szakad meg, tehát akár az egész terhességet táppénzen töltheted.
Az én munkaviszonyom első gyermekem születésekor (2014. március) megszűnt, azaz 2016 márciusáig kaptam a GYED-et, most pedig még a GYES-t. Munkaviszonyom azóta nem volt.
Ez év októberében születik meg második gyermekünk, viszont még erre a néhány hónapra alkalmazásba állhatnék. Ha jól sejtem kisebbik gyermekem kapcsán a GYED igénylésére nem lesz lehetőségem, viszont úgy tudom, hogy a 2016. márciusáig járó passzív GYED és a mostani (tervben lévő) munkaviszony után a CSED-re jogosult lehetnék 168 napig. Jól tudom ezt?
Nagyon örülnék, ha mielőbb választ kaphatnék erre a kérdésemre! Köszönöm szépen előre is!
Ha jól tudom a gyerek 6 hónapos korától apuka is lehet gyeden?!
Ilyenkor mi alapján számolják ki a gyed összegét?
Ha mondjuk november végén születik meg a gyerek, akkor ugye június elejétől lehetne gyeden?
Köszönöm
Ha csak gyesre vagy jogosult, akkor a baba 6 hónapos korától tud apuka gyeden lenni. Apuka gyedét ugyanúgy számítják ki, mint anyukáét, főszabály szerint az gyed kezdő hónapját megelőző 3. hónap végétől visszaszámolt 180 napban elért átlag lesz az alapja.
Ha nem kapsz semmilyen ellátást, mert apuka kapja a gyedet, akkor fizetni kell a havi 7.050 Ft-os egészségügy szolgáltatási járulékot és nem ketyeg a szolgálati idő a nyugdíjhoz.
Betegszabi 15 napja lejár, folytatódik a szabadság kivétele, ahogy ez letelt, utána 9-es kóddal, veszélyeztetett terhességgel írjon ki az orvos. Annyi naptári nap táppénzre leszel jogosult, amennyi bérezett napod - szabadság, betegszabadság, minden naptári napban - a mostani táppénzjog lejártát követően a 9-es kódú táppénz előtt keletkezik. Kapsz ennyi nap táppénzt, amikor ez lejár, akkor pedig a csed kezdetéig fizetés nélküli szabadságon leszel. Ezalatt fizetni kell a havi 7.050 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot.
A csedet már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól lehet igényelni. A 2 éven belül 365 nap előzetes biztosításod bőven meglesz, mert 1 évnél sokkal kevesebb esik ki - csak a fizetés nélküli szabadság időszaka fog kiesni.
Annak, hogy megszűnt a telephely, ahol dolgoztál, egészen addig nincs jelentősége, amíg babázás után visszamennél dolgozni.
Lenne pár kérdésem a módosult Mt. vel kapcsolatban.
20011 augusztusa óta folyamatos, határozott jogviszonyom van a munkahelyemen. 2014 februárban felmondtak a csapatomnak, nekem nem lehetett mert babát vártam (Ezt a munkatörvénykönyvben melyik szakasza írja?). 2014 augusztusában megszületett az első gyermekem. Munkaviszonyom van de munkaköröm nincs tehát jelenleg. Azóta itthon vagyok, jelenleg GYED-en (ezelőtt TGYÁS-on). Tervezünk második gyereket. Kérdésem arra vonatkozik, hogy meddig születhet meg a következő gyermek, ha itthon szeretnék lenni az első gyerekemmel 3 éves koráig, és ugyanezt az összeget (egykori TGYÁS-t, a szerződésemben rögzített bért) szeretném megkapni immáron CSED-ként a második gyermekem után?(Az Mt. mely szakaszára hivatkozhatok a munkáltatómnál ebben az esetben)? Mi a teendőm ehhez? (szabadság, táppénz vagy csak bejelentem GYES alatt/után hogy terhes vagyok? Nem befolyásolja-e a helyzetet, hogy nincs munkaköröm?)
Előre is köszönöm!
65. § (1) A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti.
(2) A felek megállapodása esetén – legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított egy évig – a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg.
(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt
a) a várandósság,
b) a szülési szabadság,
c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
tartama alatt.
(5) A (3) bekezdés a) és e) pontban meghatározott körülményre a munkavállaló csak akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta.
Ha a gyes végén terhes vagy, akkor a következő naptól táppénzre tudsz menni, előtte esetleg kiadathatod a felhalmozódott szabadságot. Egyiket sem befolyásolja, hogy a régi munkakörödben éppen nem tudnának foglalkoztatni, ez majd akkor lesz érdekes, ha az utolsó baba után munkábaállnál.
Ha a gyes vége után 1 éven belül szülsz és az előző csed, gyed kedvezőbb az általános szabályok szerint számítottnál, akkor az előző ellátást "kapod vissza". Ha a gyes végén táppénzen vagy, akkor alkalmazni kell ezt a szabályt.
Ha nem vagy terhes, akkor ki fognak rúgni és egy következő helyen ez a kedvezményszabályként emlegetett valami nem fog bejátszani, mert csak akkor alkalmazható, hogy ugyanabból a jogviszonyból szülsz a gyes vége után 1 éven belül.
2003. júniusa óta állok munkaviszonyban a jelenlegi cégemnél. Bruttó bérem 380 000 Ft.
2015. 03. 15-én született gyermekünk, de mivel örökbe fogadtuk, csak 2015. 04.28 és 08.29. között kértem és kaptam utána CSED-et. Azóta TGYÁS-t kapok elvileg 2017. 03.15-ig.
A kérdésem az lenne, hogy mivel most kisbabát várok (előre láthatóan 2016. 11. hó végére) mi alapján fogom kapni a 2. gyerek után az ellátást. Illetve amit a kisebbik után elkezdődik a CSED kifizetése, a nagyobbik után már nem jár semmi, hiába nem töltötte be még a 2 évet?
Ha esetleg mégis visszamennék várandósan dolgozni, hány napot kellene leigazolni, hogy a maximális CSED összegét kapjam?
Válaszát előre is nagyon köszönöm.
A következő csed és gyed megállapításakor meg fogják nézni, hogy az általános szabályok szerint mennyi lenne - 0 bérezett nap van az irányadó időszakban, minimálbér kétszeresét meghaladó szerződés szerinti bérnél a minimálbér kétszerese az alap -, és ezt összehasonlítják az előző csed/gyed alapjával. A kettő közül a magasabbat kapod. Az egyeske utáni ellátások valószínűleg a 380.000-es átlagodból számolódtak, ezért ezzel fog megegyezni az új ellátás is.
Igyekszem tömören összefoglalni a lényeget.
Pontos TB-történet:
2013.05.15-től határozatlan szerződéssel alkalmazásban állok, bruttó 180.000 2014. június 15-ig.
2014. június 16-tól TGYÁS (napi alap: 4119.05). Gyermek születése: 2014. 07. 17. 2014. november 30-ig TGYÁS.
2014. december1-től 2016 06.16-ig GYED (napi alap: 4119.05).
2015. augusztus 11-től 8 órás munkaviszony (kötelező szabadsággal indítva), bruttó 180.000. Szeptember 1-tól bruttó 195.000.
2015. december 100.000 jutalom (bruttó).
2016. március 1-től bruttó 210.000.
2016. április 30-ig tervezek dolgozni. Még 5 nap betegszabadságom van, a sima szabadságokat addig kiveszem.
A 2. gyermek várható születési ideje: 2016. június 20.
Ha szükséges, küldök pontos havi munkabér-elszámolást az elmúlt 8 hónapról.
Kérdéseim a következők lennének:
2016. május 1-től a gyermek születéséig szülési szabadságon (táppénzen) legyek, vagy indítsam a CSED igénylését már 28 nappal a szülés várható ideje előtt? Mely eset a kedvezőbb?
2016. június 17-től kezdődően az első gyermek után jogosult vagyok GYES-re a 3. életévének betöltéséig?
Várhatóan milyen nagyságrendű jövedelemmel számoljak május 1-e után?
Júniustól induló csed esetén a nagyjából október-március közötti időszakban kapott 5*195.000+100.000+210.000 Ft jövedelemből számított átlag után a csed kb. havi nettó 129.000 Ft a 30 és 31 napos hónapok átlagában, családi kedvezmény nélkül. A gyednél áprilistól, mint utolsó bérezett naptól visszaszámított 180 nap az alap, itt 4*195.000+100.000+2*210.000 a béred, ebből nagyjából havi nettó 115.000 Ft gyed lesz.
Egyeskével minden további nélkül kaphatod a gyest 3 éves koráig a ketteske után folyósított ellátásokkal párhuzamosan.
És egy apró megjegyzés: már a szabadságra is korrigált bért kellett volna kapnod, mert a többiekkel megegyező mértékű emelés végrehajtásának az esedékessége a fizetés nélküli szabadság megszűnése. Másnaptól fizetett szabadságon vagy, itt már az új bért kell kapnod
Jelenleg Gyeden vagyok kislányommal, 2017. Február 20-ig. Szeretnénk még egy kisbabát, azonban nem tudom hogy anyagilag hogy járunk jobban. Ha még gyed alatt megszületik a baba, vagy utána? Ha gyesen leszek amikor megszületik, nem lesz alacsonyabb összegű a gyedem? Nem rontja le az átlagomat?
Olvastam a fórumon, hogy lehetséges szabadságot kivenni, majd Táppénzt kérni. Ez minden esetben megoldható? Vagy jobban járok ha gyesen maradok ha addig nem jön a baba?
Köszönöm segítségét.
Ha 0-29 bérezett napod van ketteske előtt, akkor a szerződés szerinti bért veszik alapul a csed, gyed megállapításánál, 30+ napnál pedig az ebből számolt átlagot. Mindkét esetben összehasonlítják az új csedet a régi tgyással, illetve az új gyedet a régi gyeddel és ha az előző ellátás magasabb volt, akkor újként ugyanennyit fogsz kapni.
Jelenleg GYED-en vagyok a 15 hónapos kisfiammal. Tervezünk egy kistestvért aki már biztos hogy a GYED lejárta után fog megszületni. Az volna a kérdésem, mikor kell a terhességet bejelenteni a munkáltató felé, illetve hogy a második gyermek után milyen ellátás fog járni s annak mi lesz a számítási alapja?
Előre is köszönöm!
Tisztelettel: Mónika
Ha nem dolgozol ketteske születése előtt, akkor az aktuális szerződés szerinti bér és az előző ellátások alapja közül a magasabb lesz az új csed, illetve új gyed alapja.
2015.04.01-től Katás vállalkozó vagyok.2016.07.07-re várom a kisbabám születését.Azt szeretném megtudni hogy mennyi csedet fogok kapni ha 2016.01.01-től az emelt Katát fizetem a 75.000-et addig az 50.000-et fizettem.Meg ha elmennék 2016.06.01-től táppénzre akkor az befolyásolná-e mennyi a csed-et kapok csökkentené-e?Jobban járok ha csak 2016.07.01-el megyek el táppénzre?
A gyedet egy kicsit tudja befolyásolni a táppénz kezdete, mert a járuékfizetés utolsó hónapjai benne lesznek az átlagban és ha 1 hónappal később mész táppénzre, akkor 1 hónappal több magasabb alap lesz az átlagban. 5*136.250+1*81.300 vs 6*136.250. Utóbbiból kb. havi nettó 5.000-rel lesz több a gyed.
Valamivel kevesebb befektetésből magasabb átlagot tudtál volna elérni, ha év elejétől áttértél volna a vállalkozói jövedelem szerinti adózásra. Így havi 69.000 Ft-nyi összjárulékért 166.500 Ft-os járulékalapot kaptál volna.
2013.május 28.-tól határozatlan idejű szerződésben állok a céggel. 2014.júliustól 9 es kódal táppénzen voltam 2015.február 03.-ig míg meg nem született a fiam. Ezután csedet s most gyedet kapok a fiam után. Viszont 20 hetes terhes vagyok, hallottam hogy igényelhetném a gyed mellett a magzatra a táppénzt amihez írnom kellene egy kérvényt hogy kérem a fizetetlen szabadságok lemondását s a én szabadaágaim kiadását ez 36 nap nekem. Ha ezt engedélyezik akkor 36 napig szabin s a 37. Naptol pedig táppénzre mehetek? S mellette kaphatom a diamra a gyedet? Ha ez így igaz akkor megteheti a cég hogy a szabadság vagy a táppénz ideje alatt lecsökkenti az òrabéremet? Mert ha igen ugye akkor kevesebbet kapnék a fiam utan a gyedre is s a magzat után a többi jutatásra is ugye ? Vagy nem?
Vagy ha nem veszem igénybe hanem a szülésig maradok csak a gyednél akkor miből számolják a második babára a jutatásokat? Bocsánat a sok késért nem tudom hogy lenne a legjobb.. :(
Köszönöm válaszát!
A szabadságot a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően adja ki a munkáltató. Ha korábbi dátumban nem tudtok megegyezni, akkor a fizetés nélküli szabadság a bejelentéstől számított 30. napon szűnik meg.
Munkaszerződést, benne a munkabért közös megegyezéssel lehet módosítani, egyoldalú intézkedéssel nem.
A következő csed és gyed alapja a szabadságból számított átlag és az előző ellátás alapja közül a magasabb lesz.
Jelenleg itthon vagyok kisfiammal aki 2016 novemberben tölti a 3-at.Szeretnènk màsodik gyermeket.
Az első előtt volt bejelentett munkahelyem, ami sajnos haldoklik ès nem tudnànak /tudnak visszavenni dolgozni.
A kèrdèseim a következők : Milyen jogaim lehetnek a munkahelyemmel kapcsolatban? (Összegyűlt szabadsàg stb)
Ha nem dolgozom a kèt gyerek között mennyi csedre ès gyesre szàmìthatok?
Vàlaszàt előre is köszönöm!
Ha a gyes végén terhesen - ami miatt felmondási tilalom véd - elmész táppénzre és ebbe szülsz bele úgy, hogy egyetlen bérezett napod sem volt, akkor a csed és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér és az előző ellátás alapja közül a magasabb.
Az alábbi kérdéssel fordulnék Önhöz:
2005. óta van folyamatos munkaviszonyom egy cégnél, ahonnan 2011-ben mentem el szülni bruttó 235.000 forintos fizetéssel. 2013-ban született meg a második gyermekem, akivel 2016. április 30-ig vagyok jogosult itthon lenni Gyesen. Jelenleg 10 hetes veszélyeztetett terhes vagyok. Az OEP-nél azt a tájékoztatást kaptam, hogy nem vagyok jogosult táppénzre. Az a kérdésem, hogy ez ténylegesen így van-e? Illetve abban az esetben, ha a cégnél meglévő 42 nap szabadságomból kiveszek, jogosulttá válok-e a táppénzre? De mivel a cégnél teljes vezetőváltás volt fennáll az esélye, hogy a szabadság alatt megszűntetik a munkaviszonyomat. Mit tegyek?
Köszönettel: Éva
A terhesség felmondási tilalom.
A segítségét szeretném kérni. Jelenleg első gyermekemmel vagyok itthon gyeden, ami 2016.06.23-án fog lejárni. A második babánkat 2016.09.25-re várjuk. Olvasgattam a tanácsait és az már világos, hogy a munkahelyemen minimum ki kell íratnom 1 nap szabadságot, hogy táppénzre mehessek és a gyedet is megtarthassam, de amikor majd a gyest igénylem, akkor hogy lesz? Arra is igaz, hogy munkába kell állnom és csak akkor kaphatom a gyest a táppénzzel? Meg kell szakítanom a táppénzt, kiírnak pár nap szabit, szabi alatt igénylem a gyest és utána jöhetek újra táppénzre? Köszönöm a segítségét.
Ebtv. 39. §(1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre, csecsemőgondozási díjra, illetve gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint – az e törvényben foglalt kivételekkel – csak az egyik ellátást veheti igénybe.
(2)Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.
2016.09.25.-re várjuk első gyermekünket. Rendelkezem folyamatos 180 napon jogviszonnyal. Az lenne a kérdésem, ha szülés előtt 2 hónappal táppénzre kerülök, az befolyásolja, vagy csökkenti-e a CSED, majd a GYED összegét?
Köszönöm
Most gyed-en vagyok itthon a 15hónapos kisfiammal.Jelenleg 8 hetes várandós vagyok,ezt jelentettem is a munkáltatómnak,és kértem,hogy a megmaradt szabadságomból adjanak ki néhány napot,hogy igénybe tudjam venni a táppénzt.Ők közölték velem,hogy ezt a cég nem támogatja,nekem csak a GYED jár,ők erre nem kötelezhetők,hogy kiadják a szabadságom,mivel várandósan már nem vagyok munkaképes.Ez valóban így van vagy tehetek valamit ellene?
Válaszát várom!
Köszönettel: Anikó
Mt. 133. § (1) A munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban írásban köteles bejelenteni.
(2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.
Letelik a 30 nap és az van, hogy megszűnt a fizetés nélküli, ott van a sok szabi, el kell kezdeni kiadni. Aztán közben keresőképtelen leszel és emiatt nem tudnak többet kiadni.
Mt. 23. § (3) A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni.
Írd meg levélben, hogy befejezed a fizetés nélküli szabadságot, kéred, hogy járjanak el úgy, ahogy az Mt. ilyenkor rendeli. Elvileg így kellene. De az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy mondhatják rá, hogy rendeltetésellenes joggyakorlás, mert valljuk meg, ez, hogy nem dolgozni akarsz, hanem halmozni az ellátásokat és ezért játszod az egészet - ez az. Viszont lehet, hogy nem tudják, hogy ez az adu a kezükben.
Már többször segítettél rajtam, amit nagyon köszönök. Most is a segítségedre lenne szükségem. Van 4 gyerekem, akikkel gyeten vagyok 2018 februárjáig. Mellette elmentem dolgozni a következő feltételekkel:
- 2013 május-2015 márciusig bruttó 100.000 Ft napi 6 óra
- 2015 március-2015 szeptember bruttó 140.000 Ft napi 6 óra
- Jelenleg 2015 október 01- bruttó 61000 ill. januártól 64500 Ft napi 4 órára vagyok bejelentve, ahol a szocho kedvezményt is igénybe veszi a munkáltató.
Most majdnem 3 hónapos terhes vagyok, a szülés várható időpontja 2016 október 16.
Kérdés: Mennyi lesz a csed illetve a gyed alapja? Hogyan lehet ezt egy kicsit felltornázni? Érdemes-e bejelentetnem magamat valakihez, beleszámítana a csedbe vagy a gyedbe? Mivel gyeten vagyok ezért csak napi 6 órát lehet dolgozni, amiből nekem már 4 foglalt. Ha bejelentetném magam, akkor a másik munkáltató is igénybeveheti a szocho kedvezményt?
Izgatottan várom a válaszát. Remélem nem lehetetlen a helyzet.
Egyeske 10 éves, ketteske 2016.02.11-én lett 3 éves, hármaskát 2016.07.23-ra várom. Ketteske születését követően 2013.02.28-val megszűnt akkor éppen 3 éves munkaviszonyom. Passzív „csed” és gyes mellett a következőképpen tudtam dolgozni: 2014.11.19-2015.03.31-ig 8 órában (bruttó 118000Ft 2014.12.31-ig, majd 2015.01.01-től 122000Ft volt a bejelentett bruttó bérem). 2015.04.01-30-ig regisztrált álláskeresőként járadékot kaptam (Férjemnek folyósították ez idő alatta gyes-t). 2015.05.01-től ismét nekem utalják a gyes összegét. 2015.08.03-tól 4 órában volt bejelentett munkahelyem bruttó 52500Ft bérrel. Munkaviszonyom vége 2016.02.11. Ezt követően 2016.02.12-től 8 órában határozatlan idejű szerződéssel helyezkedtem el egy új munkahelyen, bruttó 210000Ft-ért. Az orvosom tudja, hogy most váltottam munkahelyet. Veszélyeztetett terhesként mikor lenne a legoptimálisabb, ha kiírna az orvos (a táppénz és a későbbi ellátásokat figyelembe véve). Indokolná bármi, hogy 2016. április 01 után is aktívan dolgozzak még? Tudna esetleg számolni egy-egy összeget táppénzre, csed-re, gyed-re? Lehet azt előre tudni pontosan, meddig maradhatok gyed-en hármaskával (a harmadik évben gyes-en szeretnék lenni, csak nem tudom mikortól kezdődne ez az ellátás)?
Válaszát előre is köszönöm, R