|
Kérdezz-felelek
A gyes felmondási tilalom, egyetlen esetben nem az csak: ha egy határozott idejű szerződés lejár, akkor azután semmi sem véd. 1 gyermek után egészségi állapotától függetlenül évi 2 nap pótszabadság jár.
A szülési szabadságot a szülés várható idejét megelőző 28. naptól tetszőletes időponttól már igénybe lehet venni. A kisokosban lévő gyed-gyes összeállításban van egy tb szótár nevű rész, ott részletesen olvashatsz erről. Az OEP friss kiadványa szerint bár a szülési szabadság egy munkajogi kategória és az Mt. hatálya alá tartozók esetében értelmezhető, de a tgyás szempontjából minden más jogviszonyban álló - egyéni és társas vállalkozó, megbízásos, stb. - ugyanúgy igénybe veheti a -28. naptól.
Ha ugyanolyan munkakör nincs, akkor a cégszinten átlagosan megvalósult béremelést kell alapul venni és ennyivel kell a Tiedet is emelni. Ha ilyen nem volt, akkor nem kell emelni. Inflációkövető béremelés nincs az Mt-ben.
A 2006-tól kezdődő gyedeknél van az, hogy a minimálbér kétszereséből számított gyed éppen a maximálissal egyenlő, tehát 1 és 365 nappal is ugyanannyit, a maxmális összeget lehet kapni. A megelőző években, pl. 2005-ben is a maximális gyedhez legalább 180 bérezett nap kellett, ennek hiányában a minimálbér kétszerese volt az alap, ami akkor valamivel kevesebb a maximális gyednél, mert csak idéntől esik egybe a kettő. A legalább 180 bérezett napból megállapított gyedeket 2006-ban az idei minimálbér kétszeresének 70%-ig emelték, mert most ez a maximum, de a kevesebb napból megállapítottak nem emelkedtek, úgyhogy a kifizetőhely helyesen járt el.
A 2006-ban kezdődő táppénz és gyed alapja a 2005-ös átlag, a megadott bruttóból 78.000 körüli táppénz és tgyás várható. A 2007-ben kezdődő gyed alapja csak a 2006-os bér, a munkanélküli nem számít bele, ha 140.000-ért pl szeptember végéig dolgozol, 2*62.500+3*140.000-ből nettó 65.000 körüli gyed várható. Érdemes lenne annyi után megfizetni a járulékot akár egyszeri jutalom formájában is, hogy a bér és a bérezett naptári napok hányadosa a 4.367 Ft-ot elérje, mert ennyi kell a maximális gyedhez.
Az idén induló táppénz alapja a 2005-ös átlagkereset lesz, a a jövőre induló tgyásé (szülési szabadásg, az első 168 nap) és gyedé (tgyás végétől a baba 2 éves koráig) pedig a 2006-os. A táppénz az átlagba nem számít bele. A gyes (gyedet igénybevetteknek 2 és 3 éves kor között) alanyi jogon járó, bértől független ellátás, jelenleg havi nettó 23.607 Ft. Bármikor visszamehetsz dolgozni, de akkor a tgyás és gyed nem jár. A fizetéstől függő (de maximált) gyed helyett gyest is lehet éppen igényelni és amellett 1 éves kor után már lehet korlátlanul dolgozni, ez ilyenkor egy kis fizetéskiegészítés.
0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Magasabb gyeded akkor lesz, ha addig emelik a béredet, vagy ha majd ha aktuális lesz, akkor igénybe veszed a fizetős szolgáltatásomat, ami egy kis matekkorrepetálással megmutatja, hogy hogyan lehet 78.000-ből mindenféle illegális trükk nélkül naptártól függen 30-50%-kal magasabb átlagot kihozni. Ha késne a kistesó és gyed után születne, eszedbe ne jusson gyes helyett táppénzre menni, mert az előtte lévő 80%-os betegszabival, ami még beszámít az átlagba, 2 évre hazavágnád az ellátásokat.
A jövő évi maximális gyedhez szükséges átlagodat már bőven megcsináltad év elején, tehát szinte mindegy, hogy mennyire jelentenek be, akár minimálbér is lehet. Időben a 180 bérezett naphoz, ami ahhoz kell, hogy a tgyás korlátlan legyen, kb. 3-4 hét hiányzik, tehát ennyi időt kellene dolgozni, utána jöhet a táppénz. A tgyást a szüléstől kezdd, addig maradj táppénzen.
MÁK-os bérjegyzéken soha nem tudok elmenni, de a probléma lényegét enélkül is sejtem. Azt írod, gyes után egyből táppénzre mentél. A táppénz előtt betegszabadság van, ez évi 15 munkanap, ami valószínűleg csak időarányosan járt, erre 80%-os bért kaptál, így most a 80%-nak a 70%-át kapod. Szabit kellett volna kivenni gyes után, azzal emelni lehetett volna az átlagot. Ha lesz 13. havi (0. havi?) bér (nem tudom, hogy tgyáson lévő kap-e), akkor az megoldja a helyzetet, vagy legalábbis javít rajta. Ha nem lesz, akkor tgyás után vegyél ki szabit - nem vagy köteles a gyedet azonnal igénybe venni -, arra 100%-ot kapsz és a gyed alapja a 80%-os betegszabi és a 100%-os szabi lesz együtt.
Ha járadékot úgy igényelsz, hogy a tgyás kezdetén még járjon - nézz utána, hogy hány nap munkanélkülire vagy jogosult - és legyen mit szüneteltetni, akkor a tgyás és a gyed alapja a járadékhoz beszámító átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Ha ez a bruttó 110.000, akkor abból nettó 72.000 körüli tgyás és 65.000 körüli gyed várható. A maximális gyedhez (nettó 78.000 körül, előtte a tgyás kb. 85.000) ugyanez kell, vagyis jó időzítés, hogy a megfelelő időpontban igényeld a munkanélkülit, csak mielőtt megigényled a járadékot, tornászd fel az átlagod (próbaidőn belül pár nap után megszűnő munkaviszony) naptári napi 4.367 Ft-ra és utána a biztosítás folyamatosságával tarts is ott, tehát ne lógj utána a levegőben hónapokat, mert akkor tényleges, figyelembe vehető jövedelem hiányában csak a járadék alapjául szolgáló régi átlag jön be.
Nagyszülőnek gyesre menni és gyes mellett dolgozni egyaránt csak 1 éves kor után lehet. Ha apuka nem dolgozik, akkor ő lehet gyesen addig is. Nem tudom, milyen támogatásra gondolsz, nekem a kérdésről nem jutott eszembe semmi, amit ismernék.
A munkaügyi központban 200 napot mondtak szerintem, mert a járadéknak ennyi a feltétele. A tgyáshoz (és gyedhez) szükséges 180 napba a passzív táppénz is beleszámít, meg ez eleve csak 180, ezért minden bizonnyal helyesen mondták, hogy nem jár a munkanélküli. Mennyi hiányzik hozzá? Mert ha nem sok, akkor érdemes ennyire bejelentkezni és utána járadékot igényelni, majd ezt szüneteltetve gyedet igényelni. Ha sok hiányzik a 200-hoz, akkor is jelentkezzen be valahova, ahonnan a jogviszony megszűnése napjától (ne a következőtől, hanem az utolsótól, ez fontos) igényelje a gyedet, így jogosult lesz rá, igaz, csak passzív jogon, tehát a következő babánál megint lehet elölről kezdeni a napgyűjtögetést.
Gyes alatt, ha dolgozol is közben, felmondási tilalom véd, sőt még utána 30 napig is. Ami a szerződésben benne van, az jár, legfeljebb ha a jutalék alapja 0, akkor a jutalék is 0. 2 éven belüli 180 nap előzetes biztosításod egyelőre rendben, a 180 bérezett napra meg csak az hajt, akinek a minimálbér kétszeresénél több a bére, mert neki múlik ezen valami. Neked nem és mivel a jogosultsági feltétel rendben van, ezért egyelőre jó esélyekkel pályázol a tgyásra és a gyedre, akárhány bérezett nap is jön össze addig. Bruttó 70.000-ből nettó 49.000 körüli tgyás és 45.000 körüli gyed várható. Szabadság alatt miért nem igényelsz gyest? Jogosult vagy rá akkor is.
A nagymama és az apuka ugyanúgy igényelheti, de szeptemberben csak július 1-ig visszamenőleg.
Mivel az orvossal akkor veteted fel magadat, amikor akarod, ezért Te döntöd el, hogy előbb szabira mész-e - mert akkor hozzá csak később mész. Keresőképtelenül, terhesen, gyesen külön-külön is felmondási tilalom véd. Ha gyest lemondod (ugyan miért tennéd), nem vagy keresőképtelen és terhes sem, akkor a gyes vége után még 30 napig felmondási tilalom véd, de utána már felmondhat. Ha a kedvezőbb táppénzszámítás miatt lemondod a gyest, mert ez az egyetlen, ami miatt érdemes, akkor akár az apuka, akár nagyszülő megigényelheti. Amit a kényszerítésről írsz, azt egyáltalán nem értem, a gyest a költségvetés állja, még a családtámogatási kifizetőhely is csak előlegzi a kiadást,mert utána visszakapja a MÁK-tól, azonkívül gyeses foglalkoztatása után nincs tételes eho, ami havi 1.950 Ft, tehát még minimális kedvezményt is jelent.
Táppénzre az jogosult, aki 4%-os egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett. A munkanélküli ellátásban részesülő ezt nem fizeti, ezért nem jár neki. Ha szüléskor nem leszel biztosított, akkor csak az alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult, + természetesen a családi pótlék és az egyszeri anyasági támogatás.
A tgyást legkorábban a szülés napjával meg kell kezdeni, úgyhogy ahogyan Te is jól tudod, annak az alapja a 2005-ös minimálbér lesz. Kivéve, ha érdekel a fizetős szolgáltatásom, amivel egyetlen fillér munkáltatói befektetés nélkül maximális gyeded (131.000 után!, nettó 78.000 körüli) és idei minimálbér kétszereséből számított tgyásod (kb. nettó 82.000) tudna lenni. A jelenlegi paraméterekkel nettó 40.000 körüli tgyás és 69.000 körüli gyed várható. A táppénz, vagyis nem az, hanem az előtte lévő betegszabadság utóbbit egy nagyon minimális mértékben, max. 1-2000 Ft rontja.
Nem. Egyszerre csak egy szülő, egy gyerek után, egyfajta ellátást vehet igénybe, választani kell, hogy ki, ki után és mit igényel.
3 évnyi szabadságod egészen biztosan nincs. A tgyásra és a gyed 1. évére, tehát kb. 1,5 évre jár a fizetett szabadság, ha esetleg a szülés évében az azévit igénybe vetted, akkor még kevesebb, ha előző évről volt maradék, akkor meg több. Ha keresőképtelen vagy, akkor táppénzre vagy jogosult, ha nem erről van szó, akkor nem értem a kérdést, sokan örülnének, ha lenne egy határozatlan idejű munkaviszonyuk és boldogan dolgoznának benne. Egy következő tgyás és a gyed alapja, ha nincs legalább 180 bérezett napod előtte, a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
A tgyás alapja a 2005-ös átlag, ebből nettó 51.000 körüli tgyás várható, a gyedet a 2006-os bérből fogják számolni, ebből nettó 60.000 körüli gyedre számíthatsz. Ha korábban írtál volna, akkor ebből egyetlen Ft befektetés nélkül is maximális gyedet lehetett volna csinálni. Ha nem szülsz kb. 1 hétnél többel hamarabb, akkor a matematikai esélyed még megvan rá.