|
Kérdezz-felelek
Te bármikor felmondatsz vagy kezdeményezhetsz közös megegyezést - gondolom a kérdés a Te felmondásodra irányult és nem a munkáltatóéra, hiszen miért akarna ő felmondani. A munkaviszony megszűnéséig ki nem adott szabadságot a munkáltató pénzben váltja meg, vagyis kifizeti a maradék napokat. Egyetlen apró kivétellel ugyanazok a levonások terhelik így is, de ha egyszerre lesz egy nagyobb összegű jövedelmed, akkor több az adóelőleg, aminek egy része viszont valószínűleg visszajár a bevallásban, ha éves szinten mégsincs annyid, mint abban az erős hónapban.
Könyörgöm, nincs az előírva, hogy valaki csak a minimálbért keresheti. Mérlegképessel nyugodtan köthetsz pl. egy - maximális gyedhez ideális - 150.000-es szerződést. Keresd meg azt a munkáltatót, akinél jó vagy így is. 2 hónap munka - már a gyes vége előtt el lehet kezdeni, 2 hónap táppénz, utána a -28. naptól tgyás. A részleteket úgyis a könyvelőjével kell megbeszélned, mert őt fogja a munkáltató a költségeidről megkérdezni.
Gyet mellett 4 órában lehet dolgozni, a gyerekek pedig úgy lehetnek max napi 5 órát oviban, iskolában, hogy ebbe a kötelező foglalkozások és az étkezési idő nem számít bele. Iskolásnál a napközi ebbe biztos belefér, de óvodában is annyi foglalkozás van délelőtt, hogy szinte csak a délután marad, ami ne foglalkozással és nem evéssel telik és délután nincs ott ennyit egy gyermek általában.
Elméletileg nem, mert a közös háztartásban élő gyermekek után - a közös háztartás nem attól az, hogy ki hova van bejelentve, hanem hogy életvitelszerűen ki kivel él együtt - egyszerre csak egy szülő, egy gyerek után, egyféle ellátást igényelhet. Ennek ellenére találkoztam már olyannal, aki megjátszotta és nem volt belőle gondja, szerencséje volt, hogy nem nyomta fel a szomszéd és hogy nem küldtek rá egy ellenőrt, amikor a másik szülő megigényelte a gyest, mert a MÁK rögtön tudta, hogy a testvérrel az anyuka kap másik ellátást. Elmondtam mindent, amit tudok, ne várd, hogy én mondjam ki, hogy igen, igényeld meg, vagy ne, inkább ne tedd.
Ha ketteskével tgyást igényelsz, akkor a gyedet előtte - és nem utána, mert ezzel visszamenőleg nincs variálás! - le kell mondani, az új ellátásra az igényt pedig be kell adni. Egyik ellátás soha nem alapja a másiknak. Ha 0 bérezett nappal szülsz a gyesbe, akkor a következő tgyás és gyed alapja az ezek 1.napján érvényes szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha a gyednél a nettó összeget írtad és az adójóváírással együtt ennyi, akkor a gyed előtt kb. bruttó 110.000-ed lehetett. Ha ezt nem emelték horribilis mértékben- egy 150.000 környékére, hogy magától is maximális legyen a 2009-ben induló gyeded- akkor a fizetős szolgáltatásom ebből az összegből is tudna maximális gyedet varázsolni. A tgyás és a gyed mellett az alanyi jogon járó egyszeri anyasági támogatásra és családi pótlékra is jogosult leszel.
Álláskeresési járadékról a dolgok jelenlegi állása szerint nem tudsz gyedre menni, ezt már megbeszéltük. Munkaviszony, megbízás, egyéni vagy társas vállalkozás - ezek közül valamelyik kellene. Havi szinten bruttó 150.000-es (megbízásnál a 90%-a legyen ennyi) jövedelem kellene, bármilyen rövid időre, de azért legalább annyira, hogy ne tűnjön színleltnek a jogviszony
A munkaviszony megszűnése után 73 nap álláskeresési járadékra vagy jogosult, a továbbiakat annak függvényében találjuk majd ki, hogy addig terhes leszel-e. Egy kicsit lehet húzni az időt azzal, hogy a járadékot elég, ha 04.18 után nem azonnal, de mindenképpen 30 napon belül igényeled meg, mert így a biztosításod folyamatos marad, de ennyivel több időd lenne, hogy összejöjjön a baba.
Semmi olyan nem változott, ami Téged érintene, a két lehetőségből, amit írtam, abból az első még a 8. hónapban is megjátszható és közel nem kell hozzá annyi befektetés.
Táppénznek, tgyásnak, gyednek a kezdete előtti év jan. 1-dec. 31 közötti jövedelem az alapja, ha itt van legalább 180 bérezett nap. A táppénz nem bérezett nap, de nem is számít bele az átlagba, tehát pl. egy idén induló tgyásnak a 10 havi tavalyi bérből számított átlag lenne az alapja. Ha 180-nál kevesebb nap van a tgyás irányadó időszakában, mert mégis többet lennél táppénzen, akkor a tgyás és a gyed alapja ennél magasabb átlaggal is csak a minimálbér kétszerese. Tekintve, hogy a maximális gyednek épp a minimálbér kétszerese az alapja, így gyakorlatilag csak a tgyásnál van jelentősége annak, hogy mennyit vagy táppénzen.
5 havi 95.000-ből és 3,5 havi 80.000-ből 88.000-es átlagod volt tavaly, ebből egy nettó 62.000 körüli tgyás várható. A 2009-ben induló gyedhez viszont 2008-ben 1 havi 80.000 és 3 heti 80.000-nek a 80%-ával elszámolt betegszabi lesz az alap, ez egy 73.000-es átlag, amiből a gyed kb. nettó 46.000 Ft. Akkor tudnék segíteni, ha ez a veszélyeztetett terhes állapot nem tartana sokáig és megint dolgoznál, kb. a 8. hónap feléig.
Tgyásra és gyedre akkor is jogosult leszel, ha egyetlen napot nem dolgozol, mert gyesre mész és ebbe szülsz bele. Ha - akár gyes melletti munkából - lesz 180-nál kevesebb napi átlagod, akkor ez az átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap. Ha +180 napod lesz, akkor a tgyást legfeljebb az átlagod korlátozza, egyébként nem lenne maximuma. A béred jelenleg pont a minimálbér kétszerese, feltétlezem, jövőre is az akkori körül lesz, ezzel pedig szinte teljesen mindegy, hogy mit csinálsz, mert 180 bérezett napra csak az hajt, aki korlátlan, minimálbér kétszeresénél többől számolt tgyásra hajt. A maximális gyednek pont a minimálbér kétszerese az alapja, úgyhogy a gyed szempontjából teljesen lényegtelen a 180 bérezett nap megléte. A gyes egy része 138.000-es bér mellett elkezd 18%-kal adózni, viszont felmondási tilalmat jelent.
Eszedbe ne jusson visszaadni a vállalkozóit! Néhány nullás adatszolgáltatást kell csak elküldeni vagy megfizetni egy minimális összeget egy könyvelőnek, hogy ezt megcsinálja, cserébe viszont még sok baba után be van biztosítva a tgyás és a gyed. A dolgok jelenlegi állása szerint vállalkozói járadékról nem mehetnél gyedre, csak tgyásra. 6 hónapot dolgozni felesleges - enélkül is lehet tgyásod és gyeded, akár maximális is -, azonnal táppénzre menni nem célszerű (mert akkor a minimálbér lenne a tgyás és a gyed alapja). Ha az optimális megoldást keresed, a fizetős szolgáltatásomat tudom ajánlani.
Előzetes biztosításod egy 2009 április szülésig rendben van, mert a 2007 novemberig kapott passzív tgyás még beszámít egy következő gyedhez. Amennyivel később szülsz, annyi biztosítást kéne még a 180 naphoz összeszedni, mert a 2 éves időszak elején már ennyi nincs meg a szükséges 180 nap előzetes biztosításból. Az előzetes biztosítás csak az egyik jogosultsági feltétel, még egy aktuális biztosítás is kellene majd. Ehhez a munkanélküli jó, de csak egy tgyáshoz, gyedhez - 2008-tól - már nem. Úgyhogy a legjobb az lenne, ha egy kicsit dolgoznál előtte és legalább a tgyás 1. napjáig tartana a jogviszony.
Pénzbeli ellátásra megállapodást kötni 2005 végétől nem lehet. Az előzetes biztosításba a nappali tagozatos tanulmányok beszámítanak, de ez csak az egyik jogosultsági feltétel, hogy a másikkal is rendelkezzen, ahhoz egy aktuális biztosítást is kéne prezentálni, márpedig az iskola nem az. Egy munkaviszony kellene, mondjuk 2 hónapra, lehetőleg 150.000-et elérő bérrel, utána 2 hónap táppénz és a -28. naptól tgyás.
Következő tgyás és gyed alapja mindenképpen a minimálbér kétszerese, korlátlan tgyáshoz és kezdés évét követően az új maximumhoz igazodó gyedhez legalább 180 bérezett nap kellene, amibe a táppénz nem számít bele. A táppénz viszont annyi lenne, mint a tgyás volt, úgyhogy ha keresőképtelen vagy és emiatt választhatsz a táppénz és a gyed között, akkor a táppénzt érdemes választani. Bármi történne, egyeske 2 éves koráig bármikor visszamehetsz gyedre.
A szülési szabadság és a tgyás nem két külön időszak vagy ellátás, ez ugyanaz, az első 168 nap, csak a munkajog szülési szabadságnak hívja, az erre az időszakra igényelhető ellátás pedig a tgyás, a Te paramétereiddel és általában a minimálbér kétszerese alatti bérnél teljesen mindegy, hogy a tgyást mikortól kezded, a szüléstől vagy a szülés előtti 28 napban valamikor. Bruttó 112.000 Ft-os átlagból nettó 75.000 és 68.000 körüli gyed várható.
Van egy ilyesmi mondás, hogy valamit rosszul tudni rosszabb, mint egyáltalán nem tudni. Imádom, amikor a védőnők beleugatnak olyasmibe, amihez nem értenek, nagy szerepük van az ilyen tévhitek terjesztésében.
A nappali tagozat soha nem volt biztosítás. Beszámít a tgyáshoz és gyedhez szükséges előzetes biztosításba, de nem minősül biztosításnak. Ez pedig azt jelenti, hogy a két jogosultsági feltétel - 180 nap előzetes biztosítás meg egy aktuális biztosítás - közül csak az egyiket teremti meg, az egyik felével meg nem érsz semmit, legalábbis tgyásod és gyeded így nem lesz. A nappali tagozat egészségügyi szolgáltatásra, vagyis az egészségbiztosítás természetbeni ellátásaira jogosít, a pénzbeli ellátásokra, táppénzre, tgyásra, gyedre nem. Ahhoz járulékfizetéssel járó jogviszonyban, pl. munkaviszonyban kellene állnod legalább a tgyás 1. napján. Így, hogy volt a közelmúltban, nappali tagozat mellett egy munkaviszonyod, talán nem lógna ki a lóláb annyira, ha villámgyorsan létesítenél egy munkaviszonyt vagy megbízásos jogviszonyt, lehetőleg 138.000-et meghaladó bérrel, ami legalább a tgyás 1.napján még él. Ebből így - maximális - gyeded és ezzel megegyező tgyásod lehetne.
Az előzetes biztosításod tényleg rendben van, de ez csak az egyik jogosultsági feltétel. Egy aktuális biztosítás is kellene. Lehetőleg olyan bérrel, amiből maximális gyeded lesz. Májustól el kéne helyezkedni, legjobb lenne egy bruttó 150.000-et elérő bér, 2 hónap munka, 2 hónap táppénz, a -28. naptól pedig jöhet a tgyás. A munkaviszony legalább a tgyás 1. napján még éljen, utána már passzív jogon is kapod végig a tgyást és a gyedet.
A többes jogviszony nem az erősségem, inkább nem mondanék semmit, minthogy butaságot mondjak. Ha az eredeti munkaviszony nem teljes munkaidős lenne, akkor tudnék válaszolni, akkor 2 helyről is jogosult lennél tgyásra és maximális lenne a gyeded, de az a teljes munkaidős eredeti jogviszony nagyon megkavarja a dolgokat - remélhetőleg csak az én fejemben és aki majd elbírálja az igényt, az övében nem.
A nappali tagozat nem biztosítás, csak egészségügyi szolgáltatásra jogosultságot jelent, de a pénzbeli ellátások: táppénz, tgyás, gyed nem járnak. Akkor járnak, ha biztosítási jogviszonyban állsz, mert ez az egyik jogosultsági feltétel tgyáshoz és gyedhez. Biztosítottnak lenni viszont elég rövid időre is, mert a másik jogosultsági feltételhez, a szülés előtti 2 évben 180 nap biztosítás, ebbe beleszámít a nappali tagozat. (Ez egy kedvezmény, de ettől még nappali tagozat nem biztosítás, így a másik jogosultsági feltétellel rendelkezést, ahol nincs ilyen kedvezmény, azt nem biztosítja.) El kéne helyezkedni egy rövid időre, legalább a tgyás 1.napjáig és mindezt lehetőleg bruttó 150.000-et elérő bérrel kellene, mert abból jövőre maximális gyed lesz. Ha nem teszed, akkor az alanyi jogon járó, idén 25.792 Ft-os gyest kaphatod az akár 3-3,5-szer ennyi tgyás és gyed helyett. Légy szíves kérd meg a védőnőt, hogyha nem ért valamihez, akkor inkább ne mondjon semmit. A védőnők hülyeségeivel most már olyan tömegben találkozom, hogy az lassan már maradandó egészségkárosodásom lesz tőlük.