Kérdezz-felelek
Én most e hónap végén- március 28-án leszek pont egy éve bejelentve egy cégnél. A szerződésem nem határozatlan időtartamra szól, hanem mindig havonta, vagy 3 havonta hosszabították. A bruttó jövedelmem: 74800 Ft. 2007. október elejétől vagyok táppénzen, mert veszélyeztetett terhes vagyok. A nettó táppénzem: 40800 Ft. Június 17-re van kiírva a szülés időpontja. Most március végéig biztos a szerződésem, de a továbbiakat még nem tudom. Az lenne a kérdésem, hogy ha lejár a szerződésem, akkor mire számíthatok? Vagy ha esetleg passzív táppénz alatt megyek szülni, akkor is kapni fogok gyedet? Ha igen, mennyit? Vagy másfajta juttatást kapok? Kérlek tájékoztass erről!
Előre is köszönöm:
Ha nem hosszabbítják meg, akkor 45 napig passzív jogon jár a táppénz, ezután álláskeresési járadékot tudsz igényelni. Ha ebbe szülsz bele, akkor tgyásra mindenképpen jogosult vagy, hogy a gyeddel mi lesz, arról még nincs OEP álláspont, ez idén egy megváltozott jogszabály miatt nem egyértelmű. Pár hét múlva többet tudunk.
Meg kéne beszélni a céggel, hogy - a táppénz 1/3 fizetése mellett, ha ez nekik szempont - legalább május végéig hosszabbítsák meg, a tgyást már a -28.naptól tudod igényelni és akkor 2 évre meg lenne oldva minden.
Szakbarbár 2008. 03. 18. 10:20
Csak arra vigyázz, hogy ne azonnal menj táppénzre a gyes után, ha úgy alakul, ott valamivel ki kell tölteni az időt, mert még nem jön ketteske, mindenképpen legyen előtte szabadság is, nehogy csak a 80%-os betegszabiból számolódik a tgyás és a gyed, mert a 80% nem fogja elérni a maximális gyedhez szükséges minimálbér kétszeresét. Persze ha addig emelkedik a béred kb. 190.000-re, akkor egy közvetlen táppénzből sincs gond. Szakbarbár 2008. 03. 18. 10:20
Van egy másfél éves kislányom és kiderült terhes vagyok októberben születik a második babánk. Augusztusig gyeden vagyok a kislányommal akkor tölti be a 2. életévét (van kb. 4 hónap szabadságom) utána szabadságra kellene visszamennem a munkahelyemre 6 éve dolgozom ott, de mellette igényelném a gyest is (úgy tudom 8 óra munka mellett lehet igényelni és a szabadság is annak számít). Kb. 2 hónap szabadságot tudnék kivenni + gyes, mert utána megszületne a kisbabám.
Ebben az esetben miből fogják számolni a gyedem a munkabért vagy a gyest veszik alapul?
Ha nem így akkor hogy tudnánk a legjobbat kihozni ebből a helyzetből?
Köszönettel
Szakbarbár 2008. 03. 18. 10:20
kérdésem a második babával kapcsolatos. Munkaviszonyban állok Bo 190.000 a 2006.01.01-i bérem. Első gyermekemmel jelenleg gyeden vagyok (tgyás 2006.06.24-12.08ig, gyed 2006.12.09-2008.06.24ig majd gyesen leszek) a második babát a gyes idején szeretném megszülni.(még nem vagyok terhes) Kérdésem az az hogy hogyan járok a legjobban, ha visszamennék dolgozni 6 hónapra van pedig itthon maradok? Kb mennyi juttatást kapnék a fent említett esetekben? Előre is köszönöm.
Ha igen, akkor a következő, amire tippelek, hogy nincs figyelembe véve az adójóváírás. Az bőven igényelhető ezzel az összeggel, ha kéred, akkor 11.340 Ft-tal több lenne a nettó. Ha ez a gond, akkor írj egy kétsoros levelet, hogy kéred az adójóváírás figyelembe vételét. Amit eddig nem kaptál meg, azt a bevallásban tudod majd érvényesíteni. Szakbarbár 2008. 03. 18. 10:20
Mindegyik ellátásról nagyon részletesen olvashatsz a Családinet kisokos c. összeállításában. Szakbarbár 2008. 03. 18. 10:20
Már kétszer fordultam hozzád kérdéssel, tanácsért, és mindkét alkalommal bejött. Köszönöm még 1x!
3 gyermekem van. A legkisebb októberben lesz 3 éves és szeretnék "főállású anya" -tudom nem ez a hivatalos neve- lenni. Hány órában vállalhatok munkát mellette? Lehetek-e mellékállású vállalkozó esetleg?
Válaszodat, ötleteidet előre is köszönöm! Üdv:
Egyetemista vagyok. Jelenleg halasztottam, mert kisbabám született, aki most 4 hónapos, s vele vagyok itthon GYES-en.A férjem török állampogár, hamarosan együtt megyünk ki Törökországba.A kérdésem a következő: igaz-e, hogy 3 hónapnál nem lehet tovább kinn tartózkodni, mert megszűnik az ellátás?
Írtam Önnek egy kérdést, de úgy döntöttem pontosítok egy picit. 2000. októbere óta pedagógusi munkakörben dolgoztam. 2006. februártól táppénz, majd 2006.08.23-án megszületett az első gyermekem tgyás 2007. februárgi, majd gyed, 2008.08.23-án lejár a gyedem, de 2008.10.27-re várjuk a második babánkat. A kérdésem a következő lenne, a munkáltatóm kérte, hogy ha nem maradok gyesen otthon, akkor vegyem ki a szabadságom amikor lejár a gyed. Ez nekünk is jól jönne, mert nem jönnénk ki a kevés pénzből. Viszont azóta terhes lettem. A bruttó fizetésem most 130.000 Ft-ra emelkedett. Végülis ha kiveszek valamennyi szabadságot és igénylem a gyest is addig amíg lehet akkor nem fogok rosszul járni anyagilag a második babánál?
A cél az lenne, hogy a lehető legtöbb gyedet kapjam majd, hogy lehetne ezt megoldani?
Köszönettel
A gyermek gondozása miatt kért fizetés nélküli szabadsággal nem szakad meg a biztosítás, a külföldre menet miatt kérttel viszont megszakad. Ha gyeshez kéred meg a fizetés nélküli szabit, akkor utána azt csinálsz, amit akarsz, ha közben a gyes jár, akkor a jogcím ez és folyamatos marad a biztosítás. A gyes pedig jár, mert ha EU tagállamban tartózkodsz, akkor jár, akár még oda, EUR-ban is utánad küldik. Ha 3 hónapnál tovább egybefüggően vagy kint, akkor viszont be kell jelenteni a MÁK-nak, mert akkor a MÁK-on belül egy másik, ilyen esetekre szakosodott, kettős folyósítás elkerülése érdekében a külföldi szervekkel kapcsolatot tartó szervezeti egység veszi át a folyósítást. Ha nem vagy kint 3 hónapot egybefüggően, mert néha hazajöttök, akkor nem kell semmit sem bejelenteni.
Szakbarbár 2008. 03. 10. 10:31A bruttó bérből számolódik egy bruttó ellátás, ebből utána lejönnek a közterhek. Az 58.000 párezerrel még több is annál, mint amit elsőre számoltam, úgyhogy reális lehet az összeg. A tgyás azért volt több, túl azon, hogy abból nem vontak nyugdíjjárulékot, mert mindenféle extrák voltak benne az alapjában - a pótlékok, amiket írsz. A gyed alapjában ilyen nincs, vagy alig van. A 2008-ban induló gyednek a 2007-es bér az alapja, táppénz, tgyás nem számít bele, vagyis a nem egész 3 heti munkabérből és a táppénz előtti 15 nap, 80%-os betegszabadságból számolódik. Így nemhogy extrák (pótlékok) nincsenek benne, de még a 80%-os betegszabi is lehúzza az átlagot. Ha 3 nappal korábban mentél volna tgyásra, akkor a gyednek is a 2006-os év lenne az alapja. Az egyszer megállapított gyed bármit csinálsz utána, annyi marad végig, ha pedig ennyi az összege, akkor ennyi, ezen nem tudsz változtatni.
Szakbarbár 2008. 03. 10. 10:31Nem tudok válaszolni, mert ennek a kérdésnek se füle, se farka. Kezdve onnan, hogy melyik őszről beszélünk, mert idén ősszel már biztos nem szülsz, ha nem vagy terhes, jövő őszről meg ugyan hogy tudnék bármit is mondani? A 3 hónapos felmondási idő is nem tudom, hogy mi, a felmondási idő egy munkaviszonyban értelmezhető fogalom. Az 500.000-es bruttóval meg végképp nem értem, hogy mi a probléma, ami miatt szabadulni kellene tőle.
Szakbarbár 2008. 03. 10. 10:31Utána kellene nézni, hogy mennyi lesz a béred, ha lejár a gyed. Ezt másnaptól emelni kell, ha a többiekét is emelték, amíg Te babáztál. Azért érdekes ez, mert a 136.000 az pont határeset lenne, aminél még azt mondanám, hogy tudom, hogy kevés a gyes, de gondold meg, hogy 1-2 hónap több táppénzért akarsz-e 2 évig kevesebbet kapni. A táppénz maga nem befolyásol semmit, mert nem számít bele az átlagba, de az úgy kezdődik, hogy 15 nap, illetve itt - ha ezt jól számolják, ami ritka - időarányosan 10 nap betegszabi, arra pedig a bér 80%-át kapod. Ez lehúzza az átlagot, ami így sincs annyi, mint amennyi optimális esetben lehetne - ha jövőre indul a gyed (ez is határeset, de lehet így szervezni), akkor annak a jövő évi minimálbér kétszerese az alapja, ezt olyan 150.000 körül várom. Ha legalább olyan 160.000-re emelték a béredet idő közben, csak akkor mennék táppénzre a helyedben, mert akkor a szabadságból és a betegszabiból számolódó átlag. Ha nincs ennyi, akkor az elején gyes+szabi, amíg tart a szabadság, utána a tgyás kezdetéig pedig csak gyes. Szülési szabadságon a -28. naptól tudsz lenni, erre tudod majd igényelni a tgyást.
Szakbarbár 2008. 03. 10. 10:31Az irányadó időszakban, ami a tgyásodnál 2007.01.01-től a tgyás kezdete előtti napig tart, akárhány részletben meglehet a 180 bérezett nap. Hogy mi tartozik ebbe bele, azt jól tudod és a gondolatmeneted is jó, bár nem tudom, hogy mennyire fogsz tudni pont a terhesség vége felé dolgozni. Régi szabik, munka, 2008-as szabi, betegállomány - én inkább ebben a sorrendben tudnám elképzelni. Közalkalmazottak szabadságához nem értek, úgyhogy a számításaidat nem tudom ellenőrizni, ezt a munkáltatónál érdemes megtenni.
Ezért a napokkal kapcsolatban csak egyetlen észrevételem van: a betegszabi munkanapban 15 nap, az naptári napban 19 vagy 21 attól függően, hogy hány hétvége van benne (ha nem hétfőtől indul, akkor 21). Összeget most nem mondanék, mert annyi a nulla az összegnek a végén, hogy van egy olyan érzésem, hogy talán 1-gyel több is, mint kéne és ugye nem mindegy, hogy hány nullából számolok. A tgyás 5.5 hónapjára hajtasz, ezért beáldozol egy csomó szabit, ami később, 2 gyerek mellett akár időben, akár pénzben (tgyás vagy gyed után kivéve) értékesebb, legalábbis én így gondolom. Ha ennyi időt táppénzen lennél, akkor ugyanezt az eredményt érnéd el: egy kis időre a lényegesen több pénz (annyi lenne egy mostani táppénz, mint 2006-ban volt) és még a szabadság is megmaradna...
Szakbarbár 2008. 03. 10. 10:31Igazolt, nem fizetett távollétként fogják elszámolni ezt az időt, ez olyan, mintha fizetés nélküli szabadságon lennél. Biztosításod nincs arra erre az időszakra, mert az ott megszakad ezekre a napokra, de ez csak azt jelenti, hogy ennyivel később mehetsz nyugdíjba, mert a munkaviszonyba beszámít és az egészségügyi szolgáltatás a megszűnő vagy megszakadó biztosítás után 45 napig még jár.
Szakbarbár 2008. 03. 10. 10:31Az álláskeresési járadék szünetelése mellett kapott tgyás és gyed biztosításban töltött időnek minősült 2007 végéig. Idéntől nem, de az előzetes biztosítás így is rendben van, még több is van, mint kéne. A másik jogosultsági feltétellel viszont nem rendelkezel a tgyáshoz és a gyedhez, mert aktuális biztosításod nincs - mivel idéntől a szünetelés mellett kapott ellátással olyan kategóriába esel, akinek csak a természetbeni egészségügyi ellátás jár, a pénzbeli nem. Ha visszamondanád a gyedet és egy kis időre járadékot igényelnél a tgyás előtt, akkor ezzel meglenne az aktuális biztosításod az aktív munkanélküliből és ebbe szülve jogosult lennél tgyásra. Hogy utána a gyed mennyire jár, az nem tiszta, mert ezt is érintheti az az idei változás, amit az elején írtam. Remélhetőleg pár héten belül kiderül, az OEP most alakítja ki az álláspontját ezzel kapcsolatban. Ha megy a gyed munkanélküliről, akkor egyszerű a dolgod, ha kellőképpen magas volt a járadékhoz beszámító átlag, akkor egyáltalán nem is kell tenni semmit azon kívül, hogy gyedről járadékra mész a tgyás előtt. Ha megy a gyed, de messze volt az átlagod (a jövő évi maximális gyedhez szükséges kb. 150.000-től), akkor még egy kis munkát is be kéne iktatni a gyed vége és a járadék közé, ahol ezzel a bérrel produkálsz átlagot. Ha úgy alakul, hogy nem jár a gyed ebben az esetben, akkor még mindig van időd biztosításba kerülni (munkaviszonyt létesíteni). Keress pár hét múlva, akkorra már tudni fogjuk, hogy milyen joggyakorlatot folytat idén az OEP az álláskeresésiről igényelt gyedekkel kapcsolatban és ehhez igazodva ki tudjuk találni, hogy mit kellene tenned.
Szakbarbár 2008. 03. 10. 10:31A tgyásnak és a gyednek 2 jogosultsági feltétele van: a szülés előtti 2 évben legalább 180 nap biztosítás és valamilyen aktuális biztosítás. A nappali tagozat beszámít az előzetes biztosításba, de maga nem biztosítás, ezt csak a közhiedelem tartja így, ami keveri a fogalmakat. A nappali tagozat az egészségbiztosítás ellátásai közül a természetbeniekre jogosít csak, pénzbeliekre - táppénz, tgyás, gyed - nem. Úgyhogy hiába rendelkeznél az egyik jogosultsági feltétellel, mert az előzetes biztosításba a tanulmányok beszámíthatók, a másik jogosultsági feltétel hiányában nem jár a tgyás és a gyed. Ha legalább a tgyás 1. napján biztosítási jogviszonyod (pl. munkaviszony, megbízás, vállalkozás) lenne, akkor járna a tgyás és a gyed. Ha összejön a biztosításba kerülés (és ügyelj arra, hogy ez ne tűnjön színleltnek - kamunak -, mert abból gond lehet), akkor a minimálbér kétszeresét elérő jövedelemmel javaslom, mert ebből lesz maximális gyed.
Szakbarbár 2008. 03. 10. 10:31