|
Kérdezz-felelek
Kisfiam 2009. március 23.-án született, tartósan betegnek minősül egy fülfejlődési rendellenesség miatt. Ezen kívül más semmi egészségügyi problémája nincs, nem szorul ápolásra, kezelésre, hosszabb kórházi tartózkodásra. Mivel 2011. március 24. óta már csak GYES-t kapok, és a szülés előtti munkáltatómnál fizetés nélküli szabadságon vagyok (nem részletezném, hogy miért nem vesznek vissza akár 4 órába is), ezért most munkát keresek, hogy egy kis pénzt kereshessek a GYES-en és a családi pótlékon kívül. Az Államkincstárnál azt mondák, bárhol és bármilyen munkaviszonyban dolgozhatok a tartós betegség miatt. Kérdéseim a következők:
1. Vállalkozói igazolvány kiváltásakor lehetek-e másodállású vállalkozó, azaz a saját vállalkozásomban kell adót és járulékot fizetnem, vagy a GYES miatt ez már rendezve van?
2. Egyszerűsített foglalkoztatás (régi kiskönyv) esetén ki és hogyan fizeti meg a járulékaimat, adómat?
Gondolom, az a munkáltatóm, ahol fizetés nélküli szabadságon vagyok, nem fizet most utánam semmiféle adót és járulékot, ezért a kérdések.
Válaszodat előre is nagyon köszönöm!
Egyszerűsített foglalkoztatásnál a kézhez kapott összeg után a munkáltató ettől független, fix összegű (napi 1.000 Ft) közterhet fizet, Te pedig az adóbevallásban SZJA-t. Más fizetnivaló (járulékok bármelyik oldalon) nem merül fel.
Az a munkáltató, akitől fizetés nélküli szabadságon vagy, akkor fizet bármit is, ha bért fizet Neked, mert a bér után vannak a fizetnivalók.
Légyszíves adj nekem tanácsot, mi lenne a legjobb megoldás, mert tesót szeretnénk. 33 éves (1978-as) vagyok, 2008.05.25.-én született az első kisbabánk. 2009.dec 19- én a cég jogellenesen megszűntette a munkaviszonyomat, holott a céget csak 2010. május 14-én törölte a cégbíróság, elindult a munkaügyi per, megnyertem volna jún-ra volt kitűzve a tárgyalás napja, 2 héttel előtte ,pedig törölték a céget. Ezt csak hogy jobban lásd a helyzetet, azért mondtam el. Fel vagyok háborodva!! Gondolom fizettek egy kicsikét ide-oda, nem tudom, hogy történhetett ilyesmi,
a lényeg, hogy 2009.dec.19- től a gyedem lejártáig, 2010. máj.25-ig passzív jogon voltam gyeden. Azóta gyesen vagyok, és mivel sajnos tartósan beteg a gyerek, előreláthatóan 10 éves koráig kapom majd A GYES-T. ELŐZMÉNYEK: Tgyást és maximális gyedet kaptam alábbiak alapján: 2007 .márc. 1.-től voltam bejeletve a munkahelyemen, előtte 9+3 hónapig munkanélküli voltam febr.8.-ig ( tehát a megszakítás kevesebb, mint 30 nap, és táppénzelőzményem sem volt, tehát megvolt a 2 év folyamatos biztosítás). 2007-es bruttó bérem:márcban:131000, ápr-aug.:160000 szept:158400,okt:156000,nov:160000,dec:146109 2008. jan.ban 15 nap betegszabin, majd utána táppénzen voltam 2008.05.24.ig, 25.-től tgyáson, majd nov.8.-tól 2010. 05.25.-ig gyeden voltam (2009. dec.19-től passzív jogon, ahogy fentebb írtam) Milyen feltételekkel járna újra tgyás és gyed? Mikorra kellene maximum megszületnie a babának, hogy járjon? És mit kell majd tennem pontosan adminisztráció szempontjából (a munkaügyi hivatalnál és a MÁK-nál?) A kisfiam után ápolási díjat is kapok ( A gyes és az ápolási díj különbözetét, ha tesó után kapnám majd az ellátásokat, akkor ezt is le kellene mondanom, nemcsak a gyest, ugye?) Remélem, érthetően írtam le a dolgokat. Előre is köszönöm a segítségedet! Tisztelettel és üdvözlettel: Kismama
Úgyhogy nulláról kell összeszedned a tgyáshoz és gyedhez szükséges legalább 365 nap előzetes biztosítást, sőt egy 2 éves korig járó gyedhez másfél év kell a szülés előtti 2 évben. Ebből kb. 6,5 hónap tud lenni az álláskeresési járadék, illetve ezután 3 hónap az álláskeresési segély - jelenleg, de ez lehet, hogy kevesebb lesz, mire odajutsz, hogy igénybe veszed.
Egyszerre csak családilag összesen 1 gyermek után lehet valamilyen ellátást igényelni.
Nem kell összeesküvéselméleteket gyártani. A cégbíróságnak valószínűleg nem volt tudomása róla, hogy per van folyamatban, ezért törölték a munkáltatót a cégnyilvántartásból. Aki meg hülye volt, mert a Bérgarancia Alap kifizetett volna Neked mindent, ha nem volt pénze - ez felszámolás esetére igaz, de ha nem is annak indult, ennél a résznél átcsaptak volna abba.
Abban szeretnék segítséget kérni, hogy mekkora összegű táppénzre számíthatnék második babám születése előtt. Jelenleg a maximum összegű gyeden vagyok ez év augusztus 31-ig első gyermekemmel itthon. De második babám nem érkezne meg eddig, így ősztől táppénzre kellene mennem, előző babával is veszélyeztetett voltam. Amúgy folyamatos a munkaviszonyom és bejelentett bérem 150000 Ft. Segítségét köszönöm.
köszönöm válaszát, de önhibámból 1-2 lényeges infó elmaradt a hétfői levelemből. A leírt alapbérek csak 11 havit takarnak – Önök ebből számoltak, de van + 1 havi 310e. Ft-os alapbér = így jön majd ki a 12 hónap. Ha a tavalyi évből számolják a táppénzemet, akkor 1-től 12 hóig volt 4x plussz bonusfizetésem az alapfizetésemen kívül, ami össz. 1,1 M Ft bruttó még! Ha ezt a 2 infót is beleszámolják, akkor a válaszukban írt „Tavaly kb. 245.000 volt az átlagod” mindjárt sokkal több, így lehet, hogy mégis jobban járnék, ha most mennék el betegállományba – majd táppénzre? Ezt legkésőbb hétfőn jeleznem kell a főnököm felé, így elnézést, de várom a válaszukat !
Köszönettel: Kispipi
Remélem tudsz nekem segíteni. Köszönöm. Szabina
én hétfőn írtam Önöknek, mert már a héten le kellene zárnom a "pályafutásomat", de még nem kaptam választ. Kérdésem:Nyár végére vagyok kiírva szülni, és nagy dilemmám, hogy hogyan járok jól anyagilag a máj. 1.-től életbe lépő táppénzes törvény miatt. Én úgy számoltam, hogy jobban járok, ha most kiveszem a még 11 nap betegszabimat, majd max. április 29.-ével elmegyek betegállományba - mint veszélyeztetett terhes. Ehhez hozzá tartozik a fizetésem, ami tavalyi évben 3x232 e. Ft br. volt, majd 4x 250.e Ft , szeptembertől br. 310 e. Ft, és idén márciustól már 330.e Ft a jelenlegi fizetésem. Emellett minimális bevételem volt még másodállásból adódóan - hivatalosan.
Anyagilag így járok jobban, ahogy én számolok? Vagy várjam meg a május végét nyugodtan ahogy a babám engedi?
A jelenlegi br. bérem számít, vagy a tavalyi év?
Köszönöm válaszát! Kispipi
A segítségedet szeretném kérni, mint ahogy itt sokan ;)
2008.06.15-én megszületett kisfiam, vele 2009 szeptember 30-ig voltam GYEDen, ekkor GYES mellett visszatértem dolgozni 6 órában. 2009-ben nem voltam vele táppénzen, de 2010-ben viszont igen. 2010-ben 62 nap táppénzem volt a fiammal, bruttó éves bérem 1.095.000,- volt, ezen felül kaptam GYES-t (342.000,-), családit 1 gyermekre (146.400,-) és táppénzt a 62 napra (106.975,-). Étkezési jegyet kaptam még, bár ha jól tudom az sem számít. A szerződésben a bruttó alapbérem 2010-ben 110.250,- volt. Ebben az évben a januári bruttóm 105.857,- , táppénz 2nap volt, februárban a bruttó bérem 87.750,-, táppénzem 7nap volt. Márciustól a bérem remélhetőleg marad 117.000,- , mert nem megyek táppénzre a fiammal, max szabadságra. Januárban megtudtuk, hogy kistesó úton van, szeptember 23-ra vagyok kiírva vele.
A kérdéseim pedig ezek lennének:
1. Mi alapján fogják számolni a gyedem, ha én szeptember 1-től elmennék TGYÁS-ra (lehet, ugye?) illetve mennyiben fogja befolyásolni az összeget, ha én előtte hónapokra kiíratom magam táppénzre (pl. május 1-től vagy ha van olyan időpont, ami miatt inkább később lenne jó, akkor akkor). Ha május 1-től táppénzre megyek, akkor ebben az évben nem lesz meg a 180 bérezett napom. Ez esetben mi lesz az alapja a GYEDnek?
2. TGYÁS alapja gondolom a 2010-es év bére lesz. A táppénzen töltött napok bele fognak számítani mind összegileg, mint napokra lebontva vagy csak a bérezett napokat nézik a bruttó bérrel?
3. Gyednél is kérdéses ez a táppénz összeg és napok száma? Beleszámolják bármelyiket is?
4. Van-e mód, érdemes-e/kell-e valamilyen módon (pl. jutalom) még most áprilisban valahogy javítani az ezévi bruttómon?
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Gyed szempontjából a 180 bérezett nap megléte nem érdekes, az csak tgyásnál és csak magas bérnél érdekes. Ha nem lesz 2011-ben 180 bérezett napod, akkor a gyed alapja annyi lesz, mint a tgyásé volt, ha lesz 180 bérezett nap, akkor pedig az ebből számított átlag, itt is kizárólag a bért veszik alapul, táppénzt, tgyást nem.
Akkor van értelme emelni az átlagon, ha lesz 180 bérezett napod idén, mert akkor újra megállapítanak egy alapot, amiben ha volt jutalom, akkor az benne lesz. Ha a jutalom Neked bármilyen költséget jelent, pl Neked kell lejárulékoli a munkáltató felé, akkor csak abban az esetben lépd meg, ha biztos, hogy megvan a 180 nap, tehát csak júniusban. Ellenkező esetben pénzkidobás.
Abban kérnék megerősítést, hogy jól tudom-e azt, hogy ha itthon töltöttem gyermekemmel 3 évet a születése után és GYES után közös megegyezéssel felbontjuk a munkaviszonyomat, akkor a 3 év alatt összegyűlt szabadságomat pénzben a munkáltató kifizeti. Segítségét köszönöm.
Nyár végére vagyok kiírva szülni, és nagy dilemmám, hogy hogyan járok jól anyagilag a máj. 1.-től életbe lépő táppénzes törvény miatt. Én úgy számoltam, hogy jobban járok, ha most kiveszem a még 11 nap betegszabimat, majd max. április 29.-ével elmegyek betegállományba - mint veszélyeztetett terhes. Ehhez hozzá tartozik a fizetésem, ami tavalyi évben 3x232 e. Ft br. volt, majd 4x 250.e Ft , szeptembertől br. 310 e. Ft, és idén márciustól már 330.e Ft a jelenlegi fizetésem. Emellett minimális bevételem volt még másodállásból adódóan - hivatalosan.
Kérhetném gyors válaszát, mert ezen számítás szerint a jövő héten el kell kezdenem a papírok intézését....
Anyagilag így járok jobban, ahogy én számolok? Vagy várjam meg a május végét nyugodtan ahogy a babám engedi?
Köszönöm válaszát!
Egyedül a 11 nap 70%-os betegszabi az, ami több lenne, ha még lenne ez is a táppénz elején. Viszont ha korábban mész betegállományba, akkor kevesebb 100%-os béred van, úgyhogy mindent figyelembe véve ha tovább dolgozol, összességében több bért+táppénzt kapsz, mintha hamarabb mennél táppénzre. A későbbiek szempontjából teljesen mindegy, hogy melyik lesz.
3 éve gyesen vagyok tartósan beteg gyermekemmel.
Jelenleg második babámat várom július 1-jére.
Februártól kivettem a felgyülemlett szabadságomat, mely április 1-jével járt le. (bruttó 300.000 Ft-os bérrel)
Április 1-jétől megszünt a munkaviszonyom közös megegyezéssel. (a cég megszűnik)
Április 4-től sikerült elhelyezkednem, a bérem bruttó 150.000 Ft.
Mivel a szülésig nem lesz meg a 6 hónap bérezett napom, az lenne a kérdésem, hogy a szülés utáni hónapokban miylen ellátásra leszek jogosult ezek alapján?
Igényelhetek-e tgyást, vagy csak gyest? Ha igényelhetek tgyást, akkor milyen összegre számíthatok?
Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!
39 éves vagyok és március 31-el elküldenek, és innen ketyeg a 30 nap felmondási időm.
Ebben az évben járna 27+4 (gyerekek után) nap szabadság. Ha jól számoltam márciusig 10 nap szabi járna, amiből 1 napot már kivettem.
Kérdésem, hogy a 30 nap felmondásba beleszámíthatják-e a szabadságomat, vagy ki kell fizetniük?
Nem vagyok tisztában a lehetőségeimmel.
Várva válaszát köszönöm.
3 gyermek után iszonyat mennyiségű szabid lehet, simán el tudom képzelni, hogy még januárnál is tovább tart. Főleg úgy, hogy a szabadság kivétele alatt megint jár a szabadság. A munkahelyeden - esetleg az illetményszámfejtéssel egyeztetés után - pontosan meg kell tudni mondani, hogy mennyi szabid halmozódott fel a babázás alatt.
Közalkalmazottaknál a gyes melletti munkaidő módosítás valahogy másképp van, mint a versenyszférában, ott a kismama igénye jobban érvényesül, de én a Kjt-hez soha nem értettem. Viszont azt gondold át, hogy ki akarsz-e cseszni egy egész tanári karral csak azért, mert jogod van valamihez...
2006.08.20.-án és 2008.12.15.-én szültem. 2006 augusztustól 2008 augusztusig tgyáson és gyeden voltam, majd 2008 november közepéig gyes. 2010.12.15.-ig ismét tgyás és gyed bruttó 160.000Ft-os szerződés szerinti bér alapján, jelenleg gyesen vagyok.
Harmadik babámat 2011.08.11.-re várom. Kérdésem az lenne, hogy jól gondolom-e a következőket:
A tgyást a szülés várható időpontja előtt 28 nappal (július 14.) elindítva a 168 nap december 29.-én telik le, ennek alapja a jelenlegi szerződés szerinti bér (a minimálbér kétszeresében maximálva)? A gyedet 2011.12.30.-tól indítva annak alapja a 2010. évi gyed alapjául szolgáló jövedelem, szintén maximálva?
Fentieket nem befolyásolja, ha az új szabályok szerint május 1-től táppénzre megyek?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Néhány napja írta Önnek, köszönöm szépen a válaszát. Még lenne ezzel kapcsolatban egy kérdésem.
Előző levelemet bemásolom, hogy tudja miről van szó:
A segítségére lenne szükségem:
2009. július 3-ától dolgoztam (előtte 4 évig főiskolára jártam), sajnos határozott idejű volt a szerződésem, ami 2010.12.31-én lejárt. Bérem bruttó 122 ezer ft volt. Jelenleg első kislányommal vagyok itthon Tgyás-on. Lányom 2010.12.25-én született. Előtte táppénzen voltam 2010.09.06-tól a szülésig, aminek első 15 napja betegszabi volt.
A kislányom 2 éves kora körül szeretnénk kistestvért.
A kérdésem a következő lenne: Van-e valamilyen megoldás arra, hogy a második babával is jogosult legyek tgyás-ra, ill. gyed-re? Vagy teljesen esélytelen a dolog?
Nem vagyok benne biztos, hogy jól tudom-e, hogy az előzetes biztosítási időbe beleszámít a biztosítás megszűnését követő tgyás, gyed.
Nagyon várom válaszát!
Evi
Ha gyes után elmennék dolgozni, akkor mennyi az a minimális idő, amit muszáj lenne dolgoznom ahhoz, hogy a második baba után is 2 éves korig megkapjam a gyed-et? Ha már terhes leszek, akkor valószínűleg táppénzre fogok menni, mert az első babával is veszélyeztetett terhes voltam. Ez a táppénz is beleszámít a szükséges előzetes biztosítási időbe? Vagy így kevesebb összegre leszek jogosult, minthogyha ledolgoznám a szükséges időt és csak utána esnék teherbe?
Eredeti tervünk az volt, hogy a két baba között nem dolgozok, így a lehető legkevesebb időt szeretném munkával tölteni, ha már muszáj.
Segítségét előre is köszönöm,
Evi
A fizetős szolgáltatásom tudna segíteni abban, hogy ne kelljen azt a másfél évet kibekkelni.
A gyed attól függ, hogy lesz-e idén 180 bérezett napod, vagy nem, mert hamarabb táppénzre mész. Ha nem lesz, akkor a gyed alapja is annyi, mint a tgyásé, az nettóban 67.000 Ft-ot jelent (ebből már nyugdíjjárulékot is vonnak). Ha lesz, akkor a 2011-es, kizárólag a bérből számított átlag lesz a gyed alapja.
Emiatt az, hogy mennyi a béred idén, csak akkor érdekes, ha legalább az év közepéig dolgozol. Nyilván minél több júniustól, annál magasabb lesz a gyed. Mire elkezded kapni az új, esetleg valamivel magasabb béredet, addigra már 5 havi 106.600-ad lesz, úgyhogy az átlagban már ez szerepel a legnagyobb súllyal, emiatt csodákat tenni már nem lehet. Ezért hiába mondanám, hogy pl ha augusztus végéig dolgozol, akkor 240.000 kéne 3 hónapra, hogy maximális gyeded legyen, ez nyilvánvalóan esélytelen.
Én a helyedben nem vacakolnék az egésszel, ha az is opció, hogy maradsz közalkalmazott (és elmész táppénzre). 3 évvel később is kifizetnek mindent, ami egy felmondásnál jár és addig legalább ott van a biztos közalkalmazotti jogviszony.
Az lenne a kérdésem, hogy 2011. május 11-én lejár a GYED-em. Most a második babát várom 2011. 09-re. Ha a gyed lejárta után elmegyek veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre, akkor mi lesz a tgyás és a gyed alapja a második babánál?
Köszönöm válaszát.
Köszönöm válaszát. Még egy kérdés, ehhez előzmény:a kislányommal 2011.08hó –ra vagyok kiírva 94000ft-os fizetéssel. Kaptam egy új lehetőséget „cégen belül helyeznének át” ami közel van és a bérem a jelenlegi másfélszerese lenne, nem tudom lefogadjam-e. Van-e értelme? Ekkor mit vennének alapul és meddig kellene dolgoznom? Kicsit homályos előttem a kép, hogy segíthet ez?
Köszönettel:Netty
A segítségét szeretném kérni,hogy választ kapjak pár kérdésemre...
Jelenleg gyesen vagyok a kisfiammal.Ha vissza szeretnék menni dolgozni most vagy a gyes letelte után a munkáltatóm köteles visszavenni és munkát adni nekem vagy csak a szabadságot hajlandó kiadni ami a 3 évben felgyülemlett és utána elbocsájthat?
Gondolkodunk azon is hogy szeretnénk még egy babát.A kérdésem az lenne ezzel kapcsolatban ha nem születne meg a Gyes végéig 2012 március 13.akkor utána milyen juttatásban részesülök.Ki kell vennem a 3 évre járó szabadságot és utána táppénz?És ha így lenne akkor miből számolnák a következő babánál a TGyást és a Gyedet?A szabadság és a táppénz lenne az alapja?Nálunk a bér most az emelt minimálbér (90000ft).
Előre is köszönöm a válaszod!Üdvözlettel.Szilvi
A gyes vége után 30 napig felmondási tilalom véd, a felmondást ezalatt oda lehet adni, de a felmondási idő csak ezután kezdődhet.
Egyik ellátás nem alapja a másiknak, ha csak szabadságból lesz átlagba számító jövedelmed, akkor az ebből számított átlag lesz a következő tgyás és gyed alapja.
Az első kisbabámat várom 2011.08.hó végére vagyok kiirva. A támogatásgoz szükséges 365 bőven megvan, azonban minimálbérrel vagyok bejelentve (94000ft)így alig fogok kapni valamit. Mennyi lesz a Tgyas, Gyed, és Gyes-em? Kérdésem lenne, hogy van-e arra mód, hogy ezt egy kicsit meg lehessen emelni?
Elméletileg van rá idő, hogy ezt feltornászd, erre több megoldás is kínálkozik, de inkább másnak a fizetős szolgáltatását keresd ezzel, a neten vannak kollégák.