|
Kérdezz-felelek
Első gyermekem 2015.03.11-én született. A Gyed lejártát követően igénybe vettem a fél nem használt szabadság apja imát, majd a második gyermekemmel való várandósságomra tekintettel veszélyeztetett terhesség jogcímén táppénzre mentem. Első gyermekem születése előtt vezetői illetménye kaptam, a szülést követően módosították a kinevezéseket, alacsonyabb illetményt állapítottak meg. Erre tekintettel a második gyermekemmel, aki 2017.08.29-én született, a kedvezményszabály alapján állapították meg a Csed-et. Szeretnénk harmadik gyermeket is, méghozzá úgy, hogy a második gyermek után járó Gyed lejártát követően ismét kivenném a felgyülemlett szabadságnapjaimat, majd ismét táppénzre mennék. Ez esetben hogyan alakul a kedvezményszabály alkalmazása, milyen jövedelmet vesznek alapul?
Válaszát köszönöm!
Gyermekem hamarosan betölti a 2 évet. Születése után nem sokkal le kellett nyilatkoznom a munkahelyen, hogy meddig kívánom igénybe venni a fizetés nélküli szabadságot. Azt nyilatkoztam, hogy a gyermekem 3 éves koráig, de kiderült, anyagilag így nem járnék jól, mivel a gyermekem 3 éves kora előtt, tehát a GYED lejárta után, terveztük a 2. baba születését. Jól tudom, hogy akkor járnék a legjobban anyagilag, ha a GYED lejárta után már várandósan státuszba visszavennének, kivenném a szabadságaimat, majd betegállományba kiírnának a szülésig, így a táppénzt is és a GYES összegét is megkapnám? Így sokkal több juttatásban részesülnék, mintha a 2 év lejárta után a szülésig csak a GYES-t kapnám? Időközben persze a státuszomra felvettek egy embert, kérdésem, lehet jogilag ezt a nyilatkozatomat módosítani 3-ról 2 évre? Előre is köszönöm a választ!
Mt. 133. § (2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg
Azzal a kérdéssel fordulok önhöz, hogy jelenleg GYED-en vagyok és ki szeretném váltani az őstermelői igazolványt ez befolyásolja valamiben a GYED Ellátást ?
Válaszát előre is köszönöm !
Üdvözlettel:
Kovács Katalin
Jelenleg GYED-en vagyok február végéig az első gyerekemmel. Utánna következne a GYES, de augusztusban érkezik a második baba.
Megbízásos jogviszony(nem munkaviszony) alapján kaptam meg a CSED-et, amit aztán pár nappal a baba megszületése után meg is szüntettek, így passzív CSED/GYED-em lett, amire sajnos most figyeltem fel.
- Így ha jól tudom, GYED-re nem is, de CSED-re jogosult lehetek? Ennek mi a feltétele? És ugyanazt az összeget kapnám, mint azelőtt?
- Lehetséges lenne az, hogy mihamarabb munkába állok ugyanannál a cégnél, és ha a következő CSED-el együtt kijönne a 365 nap biztosított nap, akkor kapjam a GYED-et is?
Csedre akkor tudsz jogosult lenni, ha a kezdetén lesz valamilyen biztosítási jogviszonyod. Ez ennél is feltétel, annyi, hogy az előzetes biztosításra vonatkozó szabályok megengedőbbek és ennél a passzív csed és gyed is figyelembe vehető. Ugyanannyit nem fogsz kapni, mert mivel nem ugyanabból a jogviszonyból szülsz - ha ugyanoda mész is vissza, ez egy új jogviszony - így a kedvezményszabály nem alkalmazható.
Az optimális megoldás: 30 napra egy 307.000 Ft-ot elérő megbízási díj, majd minél több táppénz, fontos, hogy a 30. nap (munka) vége a csed kezdetét megelőző 3. hónap végéig legyen. Ebből így a helyzetben elérhető legtöbb, minimálbér kétszerese alapú csed lesz.
3 gyermekem van, 7, 5, és 2,5 évesek. A legkisebb gyermekem 2018 májusában lesz 3 éves, jelenleg 2*gyes-t kapok, mert a legnagyobb gyermekem tartósan beteg. Kérdésem, hogy miután megszűnik a legkisebb gyermekem után a gyes (2018 május), igényelhetek-e együttesen, gyes-t a legnagyobb gyermekem tartós betegségére és gyet-et a 3. gyermek 8 éves koráig? A fenti feltételek mellett járhat-e a gyes és gyet együtt?
Köszönettel, Zsuzsa
2008 óta állok alkalmazásban ugyanazon munkáltatónál. Első gyermekem 2013-ban született, a 2. 2015-ben, a 3. pedig 2017.decemberében. Jelenleg 3. gyermekemmel cseden vagyok, 2. gyermekemmel pedig Gyesen. 2017.06.07-től 3. gyermekem születéséig havi 300.000 Ft-ért dolgoztam. Mivel a 120 nap helyett csak 115 napom lett, így nem ezt a jövedelmet veszik alapul. Kérdésem az lenne, hogy a csed lejárta után a gyedet milyen jövedelem alapján fogják számolni?
Felteszem, hogy ketteske előtt kevesebb volt a béred, ezért a kedvezményszabály nem érint - ha érintene, akkor 115 nap ide vagy oda, a régi, magasabb csedet kapnád megint. Ha nem ezalapján kapod, hanem a mostani béred után, akkor utóbbi volt a több.
Köszönöm válaszát (117623-as).
Sajnos ezt nem vettem figyelembe, hogy a táppénz összege eltér a folyamatos munkaviszony esetén. Így nem igazán szeretném, hogy megszakadjon, pláne ha pár napon múlna. Nekem nem mindegy terhesség alatt mennyi pénzért leszek majd táppénzen, ha már több is lehetne az összeg.
Sajnos 2. alapképzésemen vagyok, így 138ezerből számolnák a diplomás GYED-emet, az jóval rosszabb, mint a 200ezer és ugye terhesség alatti táppénz sem jár, így mindenképpen megvárnám a munkahelyet, csak adminisztrációs probléma van és csúszik a kezdésem.
Lenne lehetőségem munkaerő közvetítőn keresztül gyárban elhelyezkedni (ez bejelentett munkaviszony lenne, anno náluk kaptam a rózsaszín kiskönyvemet is). Persze ezt csak ideiglenesen gondoltam, csak hogy ne csússzak ki a 30 nap megszakításból, ami január 30 lesz.
Abban az esetben, ha most gyorsan elhelyezkedem, de 1-2 hét után felmondok, olyankor újraindulna a 30 napos várakozás? Ezzel nyernék valamennyi időt?
Nagyon szépen köszönöm előre is a segítségét.
A kérdésem a következő lenne: második kisfiam január 2.-án töltötte be a 3 évet, szerettünk volna még egy babát, de nem jött össze. Január elején beszéltem a munkahelyemmel, mivel nem tudok visszamenni dolgozni, mert messze van, közös megegyezéssel felmondtam, de még semmit nem papiroztunk le, nem irtunk alá. Most viszont kiderült, h terhes vagyok, és nem tudom mit tehetnék. Kérhetem a még jelenlegi munkáltatómat, h maradjak tovàbb állományban, igy h még semmit nem irtunk alá?Ha ez az ut nem müködik és valami csoda folytán talàlnék munkát, ugyanugy jogosult lennék Csedre, Gyedre? Egy új munkahely esetében van bármilyen időbeni megkötés, h mikor mehetnék táppénzre?( a második gyermekkel veszelyeztetett voltam, és vetélésem is volt azóta)
Nagyon köszönöm a válaszát!
Egy új munkaviszonyból egyébként - ha nincs az előző vége és ennek az eleje között több, mint 30 nap - a táppénz jogosultságod 365 nap, a törvény pedig rendezi azt a helyzetet is, ha csak pár napot vagy hetet dolgoztál. Csak aztán meg ne szüntesse az új munkáltató a munkaviszonyt próbaidőn belül, mert ezalatt nincs felmondási tilalom - igaz, hogy egyenlő bánásmód követelményének megsértése sem, de ezt annyira nem szokták tiszteletben tartani a munkáltatók.
Jelenleg adószámos magányszemély vagyok már egy éve, de tervezem, hogy visszamegyek KATA-ba. Korábban is az voltam, csak szüneteltetnem kellett elmaradás miatt. Ugyanakkor tervbe van véve a gyermekvállalás is 2 év múlva. Tudom, hogy addig még sok minden változhat, de jelen állás szerint, mi lenne a legjobb lépés ahhoz, hogy a lehető legjobb segélyt tudjam majd igénybe venni? Mert az itt található válaszok alapján az derült ki, hogy KATA-sként semmiképp sem éri meg GYES-re menni. Ezek szerint szükségem lesz egy bejelentett munkahelyre és ha igen, mennyi idővel a szülés előtt? Megkavart egy kicsit, hogy olyan választ is olvastam itt, ahol egy ugyancsak KATA-s hölgy egy hónapra elment bejelentetten dolgozni és neki az volt az érvényes a GYES megállapításánál. Így most már elvesztettem a fonalat. Tudna ebben segíteni, hogy a jövőre való tekintettel milyen okos lépéseket kellene tennem? Előre is köszönöm szépen a válaszát!
Az előzetes biztosítás akárhány jogviszonyból meglehet, az ellátások alapja viszont csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem, tehát ha a terhesség végén vagy minmálbér kétszeresét elérő bér, akkor abból elvileg lehet minimálbér kétszerese alapú csed, ami a helyzetben elérhető legtöbb, és ugyanennyiből számolódó, egyben maximális gyed. Az más kérdés, hogy a kormányhivatal vizsgálhatja, hogy a munkaviszony valós volt-e, munkavégzés és nem az ellátások megszerzése miatt jött-e létre.
Adószámos magánszemélyként legfeljebb abban a ritka esetben vagy biztosított, ha kifizetőnek - leegyszerűsítve: cégnek - dolgozol, ebben az esetben is csak akkor, ha tudják - nem szokták tudni - , hogy a járulékokat le kell vonni akkor is, ha számlát adsz.
Miután jelenleg 1 évnél régebben nincs biztosításod, 1 éven belül szülve egyáltalán nem lennél jogosult csedre, gyedre akkor sem, ha a terhesség kiderülését követően rögtön újra katás ev lennél.
Ha az előzetes biztosítás rendben van, akkor ócska járulékalapból is könnyen és gyorsan lehet magasabb összegű ellátás, hála annak, hogy csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem számít - de azért ne a 9. hónapban induljon ez az új jogviszony. Az előzetes biztosítás összeszedése nehezebb, mint az ellátás feltornászása, egyelőre csak erre kellene koncentrálni. Katás ev-ként vagy ismerős cégében minimális részmunkaidővel is ketyeg a biztosítás, a többin ráér akkor gondolkodni, ha terhes leszel.
2011.09.07-étől állok munkaviszonyban egy vállalatnál.2013 januártól várandósságom miatt táppénzre mentem,július 10-én született meg első gyermekem. A Gyed ideje alatt megszületett második gyermekem. Az utána járó GYES nemrég,2018.01.08-án járt le. A munkahelyemen azóta a felhalmozott szabadságaimat veszem ki,ami március 23-án telik le.Viszont idő közben kiderült,hogy babát várok,aki előreláthatólag szeptember közepén fog világra jönni. A kérdésem az lenne,hogy milyen ellátásra leszek jogosult,illetve miből számítják ki az ellátás összegét?Válaszát előre is köszönöm!
Gyed+tp párhuzamos igenybevetelével kapcsolatosan szeretnék erdeklődni Öntől
2001.nov26-an munkába álltam egy cégnél.Biztosításom folyamatos.
2015.nov.30-án megszületett a kisfiam. Ettől a naptól kezdve igenyeltem meg a Csed-et,majd utana kaptam a gyedet. 2016 végén ujra teherbe estem,amit 2017 januarjaban közöltem is a munkáltatommal. Akkor összedugtuk a fejúnket a munkaügyessel,hogy hogyan jarok anyagilag a legjobban. Arra jutottunk,hogy 2017.jan.31-vel kérjem a fizetésnélküli szabadságom megszüntetesét es ezzel a gyed folyósitasát majd feb1-től menjek el táppénzre ugyanis a két ellátás egyszerre nem vehető igénybe. Ez meg is törtent. Az addig felgyült rendes szabadsagot nem vettem ki.
2017.június14én kórhazba kerültem és ott is voltam szülésig.2017.júl.19-én megszületett a kicsi fiam,attól a naptól kezdve megigenyeltem utana a csedet es a nagyobb után újra a gyedet.
Tegnap olyan informacióhoz jutottam,hogy nekem jart volna egy időbem a két ellátás. Sajnos,mivel félre tájekoztattak,igy nem keves összegtöl estek el a gyermekeim. Utólag tudok még valamit igenyelni? Esetleg meltanyossági alapon,hisz ha birtokomban lett volna a megfelelö információ akkor igenylehettem volna. Sajnos,csak viberen valtott üzenetek vannak a kezemben,miszerint a cegem munkaügyese igyekszik kitalalni a szamomra legmegfelelőbb megoldást es a kérelem szövege a fizetesnelkúli szabadság megszüntetéséröl.
Kihez tudnék ez ügyben fordulni?
Köszönöm a segitségét!
Üdvözlettel
Timi
2015.07. hó végén született 1. gyermekem, folyamatos munkaviszony után kaptam Csedet, majd Gyedet, jelenleg Gyest. Várandós vagyok 2. gyermekünkkel, aki várhatóan 2018. júl. végén a gyes lejártakor fog megszületni. Ilyen esetben hogyan számolják ki a 2. gyermek után járó Csedet-Gyedet?
( 2016.januártól fizetetlen szabadságon vagyok, közben nem dolgoztam) Érvényes lesz a Csed-Gyed kedvezményszabály ( az 1. gyermeknél szerzett jövedelmet veszik alapul a 2. -nál) ? Lehet hogy vissza tudok menni a szülésig táppénzre. A táppénz és a szülés előtt kivett szülési szabadság (1 hónap) befolyásolja, mekkora összeget kapok a 2. gyermek után? Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel: Kismama
Jelenlegi munkahelyemen 2015.11.02-től dolgozom,folyamatos a biztosítási jogviszonyom.2017.11.22.naptól táppénzre kerültem,egész évben nem voltam beteg,így táppénzen sem voltam.a novemberi bérpapíromon az szerepel hogy keresőképtelenség ideje 2017.11.22-2017.11.30-ig, betegszabadság idejére járó díjazás 30167 Ft melynek időtartama 2017.11.22-2017.11.28 a következő táppénzes papíromon az időszak 2017.11.29-2017.12.18-ig szerepel ezt 18-án le is adtam a munkáltatóm felé,munkáltatóm TB kifizetőhely.a decemberi béremet január 5-én utalták de abban nem szerepel a 2017.11.29-.2017.11.30-ig terjedő időszak,mivel nincs feltüntetve.Segítséget szeretnék kérni abban,hogy ha 2017.11.22naptól betegszabadságot töltöttem akkor az mikor,melyik napon telt le és melyik naptól kezdődött a táppénz.azt tudom hogy a betegszabadság 15 munkanapra jár de nem tudom hogy ez a bérelszámolásnál hogyan nyilvánul meg,hogy a novemberi adott időszakra a betegszabadság díja az ténylegesen csak 5 napra van e számolva.a brutto bérem az 200800Ft.Azért kérném a segítségét mert sajnos tartósan leszek táppénzen térdműtét vár rám és a decemberi bérem amit januárban utaltak elég kevésnek tűnt mivel 2017.12.18-ig táppénzes állományban voltam de 2017.12.19-2017.12.29-ig szabadságomat töltöttem,ami 7 nap volt és mindösszesen kaptam 110400Ft-ot.Köszönöm a segítségét.
2017.12.31-én felmondtam 4 órás állásomból, melyet nappali tagozatos egyetemi hallgatóként tanulás mellett végeztem (3,5 év folyamatos munkaviszony). Szereztem egy diplomát júniusban, és jelenleg is tanulok (új szakot kezdtem szeptemberben). Lehetőséget kaptam a szakmámon belül elhelyezkedni, ezért mondtam fel.
Azonban ma kiderült, hogy nem tudok január 10-én kezdeni, sőt, lehet (még nem biztos), hogy kicsúszok a 30 napból, és így megszakad a folyamatos munkaviszonyom. De ugye mellette nappali tagozaton tanulok, így tudom, hogy TB-t nem kell magam után fizetni. Bár sajnos így az álláskeresési járadékot sem tudom igényelni, pedig ha jól tudom, azzal folyamatos maradna a jogviszonyom.
A csak nappali tanulmányaim, munkaviszony nélkül is beleszámítana a folyamatosságba?
Ezen kívül van bármi, amivel rosszabbul járok? Nem vagyok benne biztos, hogy egy jövőbeli CSED, GYED szempontjából ez a 30 napnál több megszakítás mekkora károkat okoz. Szeretnénk majd babát is, ezesetben hány hónapot kellene minimum várnunk a próbálkozással, hogy mindenre maximálisan jogosult legyek? (nem diplomás GYED-re szeretnék, mert az új bérem bruttó 200.000 lesz) Ha mondjuk nem február elsején kezdek, hanem pár nappal később.
Válaszát előre is köszönöm.
Csed, gyed alapja csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelemből számolódik és nem függ a folyamatos biztosítás hosszától, ezért semmilyen hátrányod nem lesz ennek a megszakadásából. Ahol lesz, az a táppénz, ami így csak a folyamatos biztosítással megegyező napokra jár és a mértéke 60% helyett csak 50%.
Ha mesterszakra jársz, akkor a diplomás gyed a 180.500 Ft-os garantált bérminimumból számolódik, ez kb. 11.000 Ft-tal kevesebb csak a 200.000-es bruttóból számolódónál.
Jelenleg GYESEN vagyok kislányunkkal, februárban lesz 3 èves. Mielőtt elmentem szülni megvolt a több, mint 2 èves munkaviszonyom. Amikor 12 hetes voltam, elmentem táppénzre, utána rendesen járt minden ellátás. Most februárban kiveszem a bentmaradt szabadságokat. Ha a második baba nem fogan meg úgy, hogy következő èv februárjáig megszülessen, akkor már nem jár már ugyanaz az összegű ellátás, mint az első gyerkőcnèl. Így akkor elèg, ha fèl èvet dolgozok ès utána jönne a 2. baba, vagy 2 èvet megint dolgoznom kell, hogy a második babával is normális összegű CSED-et, GYED-et kapjak? Illetve, ha a fèl èv elèg, ès máshol kezdek el dolgozni a szabadságok lejárta után az is megfelelő? Köszönöm a választ!
Üdv, Hanna
Minimálbér kétszeresét elérő aktuális bérrel az összes helyzetből kapható maximális gyed, tehát az első két év kb. 3/4-ében semmilyen hátrány nem ér amiatt, mert nem dolgozol két baba között eleget. Csupán a csed 168 napja az, ahol emiatt kevesebb lehet az ellátás, de 120-nál kevesebb bérezett nappal, ennél magasabb bér esetén ez is a minimálbér kétszereséből számolódik, ami idén családi kedvezmény nélkül havi nettó 167.000 Ft-ot jelent, tehát nem filléreket.
Ha máshol dolgozol keveset, ezek akkor is ugyanígy vannak, mert onnantól kezdve, hogy a kedvezményszabály nem alkalmazható, teljesen egyformán alakul minden a régi és egy új helyről szülve is .
Először is köszönöm a már korábban feltett kérdeseimre adott hasznos válaszait.
Most a következő kérdéssel fordulnék Önhöz:
Jelenleg gyesen vagyok első gyermekemmel. Férjemhez vagyok bejelentve mivel első gyermekem születése után megszünt a munkaviszonyom ( határozott idejű szerződés). Jelenleg második gyermekemet várom. Az ellátáshoz szükséges időm meglesz. A kérdésem az lenne, ha a férjemnél mint munkáltatómnál a szülés várható időpontja előtt megszűnik a munkaviszonyom majd magasabb bérrel újra bejelent, a magasabb bér után jár az ellátás vagy akkor is az előző 180 napot veszik figyelembe?
Válaszát előre is köszönöm!
2016.02.26-án született meg első gyermekem, akivel 2018.02.26-ig GYED-en vagyok. Időközben született egy második gyermekem is 2017.07.18-án, aki után a CSED 2018.01.01-én járt le. Közben 2017.11.30-án megszűnt a munkaviszonyom. Igyekeztem utánajárni a lehetőségeknek, és a kormányhivatalnál azt az információt kaptam, hogy a második gyermek után jogosult vagyok passzív GYED-re, és az erre vonatkozó kérelmet a volt munkáltatónak kell elküldenie elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül. A cég könyvelője, aki az ilyen ügyeket intézi, viszont állítja, hogy ő ezt nem tudja megtenni, mert ahhoz neki engem fizetés nélküli szabadságra kellene küldenie, mivel azonban már nem vagyok ott állományban, így ez lehetetlen. Vagyis ő állítja, hogy ezt (ha létezik egyáltalán a passzív gyed) ő nem tudja kérni nekem, mert az elektronikus rendszer nem engedi így elküldeni az adatlapot.
A kérdéseim a következők lennének:
1. Valóban így van-e ez, ahogy a könyvelő állítja?
2. Én a volt munkahelyem segítsége nélkül valamilyen módon tudom-e igényelni a passzív gyed-et? (Pl. a helyi kormányablak egyik ügyintézője - aki szerint nem lehetséges gyed-et igényelni munkaviszony nélkül - azt javasolta, hogy regisztráljam magam álláskeresőként, azzal újra lesz biztosítási jogviszonyom, és igényelhetem a gyed-et.)
3. Ha a könyvelő nem hajlandó beadni a szükséges kérelmet, igazolást, akkor ha pl. újra munkaviszonyt létesítek (a gyermek egyéves kora után), akkor igényelhetem-e mellé a gyed-et?
4. Ha gyed-re nem vagyok jogosult semmilyen módon, vagy a volt cégem nem segít, akkor gyest kell igényelnem? Ebben az esetben ha az első gyermekem után lejár a gyed, akkor őutána is igényelhetem majd a gyest?
Előre is köszönöm a válaszait!
Elküldeném neki azt a részt a jogszabályból, amiből egyértelműen kiderül, hogy gyedre jogosult vagy akkor is, ha az elején már nincs biztosítási jogviszonyod, de az a csed alatt szűnt meg, de ettől még nem biztos, hogy világos lenne neki, hogy van dolga a gyedigénnyel, ezért inkább ezt mutogasd neki, ebből nagyobb eséllyel megérti:
Ebtv. Vhr. Vhr. 41/A. § A gyermekgondozási díjat írásban, a Központ által rendszeresített nyomtatványon kell kérelmezni. A kérelmet két példányban kell a foglalkoztatóhoz benyújtani, abban az esetben is, ha a kérelmező a biztosítás megszűnését követően igényel gyermekgondozási díjat.
A foglalkoztatói igazoláson van olyan rovat, hogy mikor szűnt meg a biztosítás, nyilvánvalóan nem lenne ilyen, ha megszűntekkel a volt munkáltatónak nem lenne dolga.
A fizetés nélküli szabadság ebben az esetben nem értelmezhető. A nyomtatvány kitöltési útmutatója a 14. oldalon írja is, hogy „A gyermek gondozása céljából igényelt fizetés nélküli szabadság kezdete”rovatot akkor kell kitölteni, ha az igénylő a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot igényelt.
Minden további nélkül engedi beküldeni a rendszer azt a foglalkoztatói igazolást, aminél a biztosítás vége dátum kitöltött, a fizetés nélküli szabadság kezdete pedig nem.
Igényelhetnél gyedet úgyis, hogy a csed vége után álláskeresési járadékot igényelsz, majd ezt szüneteltetve kéred a gyedet, de nehogy már azért vesződj ezzel, mert a könyvelő hülye, arról nem is beszélve, hogy minimálbérnél magasabb bér esetén ezzel még rosszul is járnál másfél évig, mert így legfeljebb a minimálbér lenne a gyed alapja. Sem kamu munkaviszonyt létesíteni, sem a gyedről lemondani nem kell egy hozzá nem értő könyvelő miatt. Ha továbbra sem hajlandó továbbítani az igényt, akkor az igénybejelentőt küldd be a kormányhivatalba egy levél kíséretében, amiben ezt leírod, fel fogják szólítani a volt munkáltatót a kötelezettsége teljesítésére.
Szeretnék pár dolgot kérdezni:
1. Jelenleg Gyed-en vagyok, ami márciusban véget ér. Szeretnénk következő babát, szeretnék addigra teherbe esni és táppénzre menni.
a. Ha nem jön össze addig a baba és Gyes-re megyek (fizetetlen szabadságra) és utána a Gyes alatt sikerül a baba, akkor Gyes-ről még lehet táppénzre menni?
b. Ha összejön addig a baba annyi a teendőm, hogy bejelentem a munkáltató felé, és szólok nekik, hogy táppénzen leszek? (ebben az esetben apuka igényli a Gyes-t)
2. Munkáltatómtól kaptam egy papírt, amit ki kellene töltenem a Gyes alatti fizetetlen szabadság kérelemre. Mivel még nem vagyok terhes, nem tudom, mit tegyek. Várjak, amíg teherbe esem, márciusig még van idő, nem írták meddig kell visszaküldenem ezt a papírt. Vagy töltsem ki, igényeljem meg, és ha sikerül teherbe esnem, akkor még változtathatok, hogy fizetetlen szabi helyett táppénzre írjanak ki?
Köszönöm válaszát: T.E.
Egyelőre gondolom, hogy a gyed végéig kértél fizetés nélküli szabadságot. Ha további időre nem kérsz, és ezt sem én, sem Te nem tudod megmondani, hogy mikor kezdik el hiányolni a kérelmet a munkahelyeden, akkor minden további nélkül mehetsz táppénzre a gyed vége után, hiszen akkor ott munkavégzési kötelezettséged van, amit nem tudsz teljesíteni, ha keresőképtelen vagy. Ha a gyednek vége és még tovább megigényelted a fizetés nélküli szabadságot, akkor ennek - eltérő megállapodás hiányában - úgy tudsz véget vetni, hogy bejelented, nem veszed tovább igénybe. Ilyenkor főszabályként 30 nap múlva szűnik meg a fizetés nélküli szabadság és ezt követően tudsz táppénzt igényelni. Addig nem, mert a fizetés nélküli szabadság alatt a keresőképtelenség nem értelmezhető.