Kérdezz-felelek
32 éves vagyok. 2001-től pedagógusként dolgozom, közalkalmazotti státuszban, jelenleg (azaz egész pontosan 2010. januártól) F4-es fizetési fokozatban.
2009.05.15-től TGYÁS-on,
2009.11.18-tól GYED-en,
2011.06.03-tól GYES-en voltam/vagyok elsőszülött gyermekemmel.
Most 12 hetes kismamaként töltöm mindennapjaim. (2012.08.03-ra vagyok kiírva).
Mivel 2012.06.03.-án lejár a GYES-em, ezért 2012.06.04-től szeretném megszakítani a gyermekem gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságomat.
Így 2012.06.04. és 2012.07.06. között a felgyülemlett szabadságaimból szeretnék 25 napot igénybe venni.
Majd 2012.07.06. és 2012.08.03. között TGYÁS-t, illetve a születendő gyermekem 2. életévéig GYED-et és 3. életévéig GYES-t igényelni.
Kérdéseim a fentiekkel kapcsolatosan a következőek, (melyekben ezúton tisztelettel szeretném kérni a segítségét):
- mennyi szabadság jár a TGYÁS, GYED illetve GYES idejére?
- a munkáltató köteles-e kiadni a szabadságaimat vagy csak a „szükséges rossz”: a táppénz lenne a megoldás?
- a munkáltató bent tarthatja-e a szabadságaim felét? (mint például a pedagógusoknál, mondván azzal ő rendelkezik)
- a munkáltató megteheti-e, hogy 2009-re nem adja ki a kötelezően járó 2 nap anyanapot? (amit egyébként, 2010-ben és 2011-ben a férjem igényelt)
- végezetül jár-e illetve meddig illet meg a felmondási védelem?
Tisztelettel várom mielőbbi válaszát!
Segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel: egy kismama.
A munkáltatónak nincs más választása, mint hogy kiadja a szabadságot, hiszen ezt meg kell tennie, ha elmúlt az akadályoztatás. Ha keresőképes vagy - mert ha nem, akkor megint akadályoztatás van - , akkor ez az egyetlen lehetősége. Amivel ő rendelkezik, azt is ki kell adni - amíg lehet, mert nem vagy megint valamin.
A 2009-es pótszabival, ha akkor nem igényelted, ne számolj, ez nem úgy működik, hogy 3 év múltán kitalálja valaki, hogy mégiscsak szerette volna kérni.
A terhesség felmondási tilalom. Szakbarbár 2012. 01. 23. 11:01
Saját ügyeimben mindig ügymeneti analfabétává válok – nem tudom miért, ha másokról van szó mind a formanyomtatványok, mind a kitöltési útmutatók jól mennek.
Volna néhány kérdésem:
1, Férjem valahol azt olvasta/ hallotta, a gyermekek után járó pótszabadság idén mind a két szülőt megilleti. Igaz ez?
2, Adózáskor, ha a férjem kapja a családi pótlékot és ő veszi igénybe a családi adókedvezményt, én is ugyanerre vagyok jogosult ettől függetlenül, vagy a kompenzációra?
(természetesen a jogosultsági szempontok alapján)
3, Most jön a legkomplikáltabb, remélem minden adat benne lesz, ami kell (és nem sok fölösleges infó)
Munkaviszonyom közalkalmazotti (pedagógus), határozatlan idejű. Jelenleg második gyerekemmel vagyok GYED-en, az előző GYED-ről jöttem el szülni. Első gyermekem 2008. május 25-én született, második 2010. április 6-án. Harmadik gyermekünket május 14-re várom papírforma szerint, biológiailag ez inkább 19-e, de az első kettőt is túlhordtam alaposan, tehát a szülés várható időpontja még ehhez képest is lehet 7-10 nappal később. Az előző gyermek utáni GYED és a szülés kiírt időpontja előtt igénybe vehető TGYÁS között marad 10 nap. Milyen ellátást igényeljek? Vagy milyen munkajogi kategóriában gondolkozzak? Szabadság? Táppénz? Mikor járok jól?
4, Az sem tiszta számomra, milyen összegű TGYÁS-sal, illetve GYED-del tudok majd számolni. A mostani időkben a tervezés rendkívül fontos, hogy ne váljon majd működésképtelenné a család. Jelenleg is határeset már. Anno a második gyermek után maximálták a GYED-et. Most ezt az információt nem találom. Egyáltalán nem tiszta számomra, mi szerint számolnak majd. Jövedelemviszonyaim az első gyermek előtti évben:
2007-es adóév: (Adatok az adóbevallás sorai alapján megadva Ft-ban) 1. sor: 2.838.261, 5.sor: 266.400, 9. sor: 114.502, Ö: 3.219.163.
2008-as: 1. sor: 2.436.012, 5. sor 108.000, Ö: 2.544012, 2008 április 12-től voltam TGYÁS-on. ( 2008. okt. bruttó összege 183.425, utalva 144.768) (2008. decemberi GYED 96.600, utalva 82.190)(második gyerek utáni max. GYED utalva 83.805)
Elnézést a sok kérdésért, de itt található munkája alapján bátorkodom bombázni velük Önt, mert úgy látom, tisztán átlátja ezt a témát, és korrekt választ remélhetek.
Előre is köszönöm rám szánt idejét!
Barátnőm egy igen elgondolkodtató dologra hívta fel a figyelmemet a minap. Mivel a párom és én nem vagyunk összeházasodva, bejegyzett élettársak sem vagyunk,sőt más a bejelentett lakcímünk is (bár közös háztartásban élünk), miért nem igényelem egyedülállóként a családi pótlékot tavaly tavasszal született közös gyermekünk után (akit a párom természetesen a nevére vett,apasági nyilatkozatot tett). Bennünk fel sem merült ez,hiszen együtt élünk (ezt is élettársi kapcsolatnak hívják ha nem tévedek),de vajon hány család teheti ezt meg büntetlenül és egyáltalán ki ellenőrzi,lehet-e és ha igen,akkor hogyan ezeket a jogtalan kifizetéseket?
Rebeka
Úgy vélem, hogy az ilyen eseteknél döntő többségben nem az áll a háttérben, hogy éhenhalnának, ha nem kapnának - pl. 1 gyermek esetén nevetséges 1.500 Ft-tal- többet, hanem egész egyszerűen ez a mai magyar mentalitás, hogy vannak emberek, akiket az a tudat tesz boldoggá, hogy ha csak ennyivel is, de lehúzhatják a költségvetést.
Két gátja lehet ennek az attitűdnek. Az egyik, hogy bárki tehet közérdekű bejelentést a MÁK felé, aki - ha van rá kapacitása - utánajárhat. Nem tudom, hogy ez mennyire gyakori napjainkban, én egyetlen ilyen esetről sem hallottam mostanában, de pár évtizeddel korábban bizony volt rá példa, hogy tb ellenőr kiment lakásra és nyilatkoztatta a szomszédokat, illetve jegyzőkönyvet vett fel a fogkefék számáról vagy a fogason, szárítón látott apaholmikról.
Az elharapózott gyakorlat megfékezésére inkább a másik gát alkalmas. Illetve idéntől, az adójóváírás megszűnése miatt már kevésbé, mostmár inkább csak magas keresetű apukáknál érdekes ez. Családi kedvezményt csak nem egyedülálló oszthat meg másik szülővel és ez adott esetben azt jelentheti, hogy érdemes legalizálni az együttélést, mert több az elbukott családi kedvezmény, mint a megkapott családi pótlék többlet.
Azt gondolom, hogy bármennyire is zavarnak engem is a visszaélések, biztosan nem élnék soha a közérdekű bejelentés intézményével, mert akkor én is oda süllyednék le, ahova ezek a fillérekért trükköző emberek. Egyébként ha holnaptól mindenki bejelentené, hogy megszűnt az egyedülálló státusza, akkor annak még éves és országos összesítésben sem lenne olyan nagyságrendje, ami bármit megoldana. Úgyhogy ez nem pénzügyi kérdés, hanem lelkiismereti. Van, akinek van, és van, akinek nincs. Szakbarbár 2012. 01. 21. 09:55
Köszönöm a múltkori válaszát. Időközben kiderült, hogy passzív gyed alatt (mivel már nincs közalkalmazotti munkaviszonyom, határozott idejű szerződésem a tgyás alatt szűnt meg) az adójóváírás eltörlése miatti bérkompenzáció sem jár. Van erre valamilyen törvény vagy a munkáltató csak kitalálta?, mivel ez irányú kérdésemre nem tudtak válaszolni a bérosztályon.
Köszönettel. S.Z
Nagy össz(kismama)társadalmi elégedetlenség van készülőben, cask az általam nézett tv csatorna már legalább kétszer foglalkozott a kérdéssel, nekik a kormány vagy valamelyik minisztérium részéről azt mondta valaki, hogy folyamatban van a kérdésnek a rendezése, kitalálnak rá valamilyen megoldást. Szakbarbár 2012. 01. 21. 09:24
koszonom zdenka
Ha táppénzre mennél, az nem befolyásolja hátrányosan a későbbieket, mert a táppénz nem számít bele semmibe. Szakbarbár 2012. 01. 20. 08:38
Tavaly már fordultam Hozzád segítségért, melyet 2011. 08. 09-én meg is válaszoltál. Ezt ismét köszönöm.
Azonban most teljes pánik fogott el, nem tudom mit csináljak, amúgy is terhes vagyok, nehezen élem meg az ilyen helyzeteket:
2011.08.08-ától lejárt a gyedem, és „visszamentem” dolgozni, valójában kivettem a szabikat, melyek október 17-ig tartottak. (Aznap még szabin voltam.)
A munkáltatóm, aki igen készséges volt és jót akart nekem „áttett” az új cégébe, mivel az előzőt, ahol addig foglalkoztatott voltam, eladta. Így október 18-tól új cégnél kezdtem „dolgozni”, azonos bérrel. Mivel az orvosom előző és jelenlegi terhességemnél is javasolta az otthoni pihenést, táppénzre mentem. Sajnos a hiba ott van, hogy a háziorvosom október 17-én vett fel keresőképtelennek. A táppénzes papíromon is ez áll. (Várhatóan szülésig, március elejéig.) Munkáltatóm észrevette a hibát és okt 17-re is kifizette a szabim alapján járó béremet, járulékokkal az utolsó munkanapomon, illetve az új munkáltatóm is ugyanezt tette okt. 18-ra, hogy meglegyen az első munkanapom, mikor beléptem. Így tulajdonképpen nem voltam táppénzen ezen a 2 napon, csak okt. 19-től. Viszont! Tegnap átvettem az OEP levelét, miszerint vizsgálják, hogy egyáltalán jogosult vagyok-e táppénzre. (Eddig egy fillért sem kaptam természetesen.) Beszéltem az ügyintézővel, aki nagyon segítőkész volt és mondta, hogy első ránézésre az a probléma, hogy ténylegesen nem volt munkavégzésem, így nem vagyok biztosított, nem vagyok jogosult táppénzre!!!!
Ha ez az eset áll fenn, nem kaphatok táppénzt, tgyást, gyedet sem??? Most mit csináljak?? A munkáltatóm szerint minden rendben, mert ő befizette a járulékokat, béremet okt 18-ra, tehát dolgoztam. Elég ez?
És ha az OEP máshogy dönt, akkor nem leszek biztosított? Még az orvosi ellátásra sem???
Se nyugdíjba nem számít bele, se semmibe? Az nem lehet!! Mit tehetek?
Másik (sokkal kisebb) problémám, hogy amíg szabin voltam, nagymamának megigényeltük a gyest, amit okt. 17-től lemondtunk. Most viszont a 2012. 01. 17. 08:56-os válaszodban olvastam, hogy az anya táppénze alatt is járhat gyes a nagyinak. Ugye? Akkor most visszamenőleg megigényelhetjük?? Azt meddig lehet?
Segítségedet nagyon nagyra becsülöm és előre is köszönöm!
Ha nem tudjátok kidumálni, az gáz, mert akkor most fizetés nélkülin vagy egy munkaviszonyból, mert mi máson lennél, ha nem dolgozol és nem kapsz ellátást, egészségügyi szolgáltatásért fizetni kell, szolgálati idő nem ketyeg, tgyás és gyed nem fog járni. De ha a munkáltató tényleg olyan jó fej, akkor nem lesz gond, mert a munkáltatói jogutódlás rendben lesz. Szakbarbár 2012. 01. 20. 00:22
3. gyermekemet várom, és tanácsra lenne szükségem, hogy hogyan járok a legjobban.
2009. január 6-tól első gyermekem után alanyi jogon kaptam GYES-t.
2010. július 21-től 2011. február 28-ig dolgoztam, gyes mellett, kültagként egy Bt-ben, Start kártyával (ebből 2011. febr. 22-28-ig táppénzen voltam) – minimálbér kétszeresével voltam bejelentve.
(2010-ben brutto 147.000,-/hó, 2011-ben brutto 156.000,-/hó)
2011. március 1-jén szültem második gyermekemet. Mivel nem volt meg a szükséges biztosított időszak, ezért sem Tgyás-t, sem Gyed-et nem kaptam. Így 2011. 03.01-től továbbra is Gyes-t kapok.
Harmadik gyermekemet 2012. augusztus elejére várom. Március 1-jén tervezem visszamenni dolgozni, Gyes mellett, mikor már második gyermekem 1 éves lesz. Így két éven belül meglesz a 365 napom. Itthonról végezhető munkám van, így – ha lehet - teljes 40órás munkaidőben be lehetnék jelentve, dupla minimálbérrel.
Kérdésem hogyan járok a legjobban, ha szeretnék Tgyást és Gyed-et is kapni?
Van-e jelentősége, hogy a 180 nap bérezett jövedelmem egyben legyen?
pl ha 2012 febr. 1-től lennék újra munkában – esetleg 1 havi gyesről lemondva, akkor a GYED több lenne?
Mennyi Tgyásra és Gyedre számíthatok?
Előre is köszönöm a segítségedet!
Réka
Gyermekem 2011. augusztusában született. Munkaviszonyom megszűnt 2011. augusztus 31-el, de megvolt a 365 nap biztosítási időm (426 nap), így kaptam TGYÁS-t 2012. jan. 10-ig. A kérdésem az lenne, hogy a GYED-re az igényt nekem kell-e benyújtani az OEP felé (már a TGYÁS megállapításakor kiszámolták a biztosított időmet és az alapján kapom a GYED-et), vagy a volt munkáltatómnak? Jogosult vagyok-e egyáltalán GYED-re vagy csak GYES-t kaphatok? A volt munkáltatóm szerint csak GYES-re nyújthatok be igényt a MÁK felé?
Válaszát előre is köszönöm.
Sarolta
Első gyermekem 2010. január 31-én született.
A második babát 2012. április 25-re várom.
A kérdésem az lenne, hogy a jelenlegi jogszabályok alapján jól értelmezem-e, hogy akár gyest, akár táppénzt veszek igénybe február-március hónapra (áprilisban már tgyás-t szeretnék igényelni), a tgyás alapja a szerződés szerinti bérem lesz (120.000 Ft), a gyed-é szintén, mivel azért nem lesz 180 bérezett napom, mert tgyás-táppénz-gyed-ben részesültem?Tehát elvileg mindent ugyanúgy kapok, ahogy az első baba után?
Ha táppénzre jövök, 9-es kóddal, akkor ugye nincs betegszabi, így is lesz ehhez kapcsolódóan költsége a munkáltatómnak?
Segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
K.V.
Jelenleg kisfiammal gyeden vagyok, de 2012 aug. 17-re vagyok kiírva a másodikkal.
Rövid történetem:
2008. április 28-tól dolgozom. 2010. január 26-től táppénzen voltam a szülésig. 2010 június 26-án megszületett a kisfiam utána thgy-ét kaptam 2010. december 10-ig, azután pedig gyed 2012. június 26-ig. A thgy és a gyed összegének alapja kb. 170.000 Ft volt. A szerződésem szerinti bérem pedig 140.000 Ft. A kérdésem a következő, hogy a második gyerekkel mire leszek jogosult, milyen összegre számíthatok, illetve a második gyerek születésig elmehetek e táppénzre vagy csak gyes-en lehetek. Ha elmehetek táppénzre akkor édesanyám igényelheti e arra az időre a gyest, és ennek milyen feltételei vannak. A cégem felé mikor kell jeleznem a második terhességet, ráérek akkor, ha már esetleg táppénzre megyek, vagy már most jeleznem kell feléjük.
Válaszát előre is köszönöm!
Ha táppénzre mész, akkor nagyszülő azzal a feltétellel lehet addig gyesen, hogy a baba nincs bölcsiben, a nagyi max. heti 30 órát dolgozik (ha nyugdíjas, akkor amellé is jár) és a címek alapján vélelmezhető, hogy a szülők lakásában gondozza az unokát.
Cégnek jelezd minél korábban, hogy úgy számoljanak (ne számoljanak) Veled. Együttműködési kötelezettséged van, de ha ez nem terhelne, akkor is így korrekt. Szakbarbár 2012. 01. 17. 08:56
2011. december 09 -én egy kérdéssel fordultam Önhöz, amelyre pontos és számomra érthető választ kaptam. Tanácsát megfogadtam és írásban kértem a cégemet, mint kifizetőhelyet, hogy adjon tájékoztatást a tgyás kiszámításának módjáról. Leírták, hogy hogyan kell kiszámítani a tgyást, valamint írásban lefektették, hogy tévesen került megállapításra a tgyás ellátás napi összege. Így visszamenőlegesen a 2011. decemberi hónappal együtt megkaptam. (Tájékoztatásképpen a levél tartalmából:
A folyósított ellátás alapja a 2010.január 1. és 2011. szeptember 2. közé eső időtartam alatt kifizetett egészségbiztosítási járulék alapot képező jövedelme. Ezen időszak alatt 27.801.- Ft egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem volt, melyből egy naptári napra jutó rész 4.102.- Ft. A tgyás összege ennek a 70%-a, azaz 2.871,4.- Ft/nap.)
Bízom abban, hogy a továbbiakban helyesen fogják számolni a tgyás és a gyed összegét.
Szívből köszönöm segítségét és köszönöm az időt, amit Rám szánt. Kívánom, hogy még sok-sok bajba, nehéz helyzetbe jutott kismamának, anyukának ilyen önzetlenül segítsen!!! Mégegyszer köszönöm, és sok sikert kívánok a munkájában!!! Üdvözlettel Melynda
Az érdem mindannyiunk közül, akik ebbe belekeveredtünk leginkább Téged, mert nem nyugodtál bele a helyzetbe. Sokan ezt tették volna a helyedben. Én meg minden kérdésre válaszolok, úgyhogy ebben nincs semmi pláne.
Szakbarbár 2012. 01. 16. 17:18
Köszönöm szépen a gyors válaszát. Most családi adókedvezménnyel, illetve családi pótlékkal kapcsolatban szeretnék informálódni. A párommal nem vagyunk összeházasodva, nincsen róla semmilyen nyilatkozatunk vagy papírunk, hogy élettársi kapcsolatban lennénk, de a születendő gyermekünket a nevére veszi (apasági nyilatkozat van), és az én állandó lakcímemre be van jelentkezve, de neki csak tartózkodási helye, ill. ideiglenes lakcíme. Ilyen esetben mi élettársnak számítunk? A családi adókedvezmény miat kérdezem, mert láttam, hogy az adóelőleg-nyilatkozatot az élettárs munkáltatójának is ki kell töltenie. Még a gyermekünk nem született meg, február végére várjuk, így egyenlőre én fogom igénybe venni az adókedvezményt. A baba születése után lehet ezt módosítani úgy, hogy az apa igényelje? A családi pótlékot csak az a személy veheti igénybe, aki a családi adókedvezményt is? Vagy lehet olyat, hogy mondjuk én igénylem az egyiket, a párom a másikat? Ha jól tudom, az adóelőlegnyilatkozatot le kell adni a munkáltatónál januárban. Mivel még nem született meg a baba, így én venném igénybe, de februártól TGYS-ra megyek, az hogyan változtat a helyzeten? Akkor is igénybe tudom venni az adókedvezményt? Ha igen, annak mi a menete? Köszönöm szépen előre is!
Családi pótlékot bármelyik szülő igényelhet, az élettárs apa is. Szakbarbár 2012. 01. 16. 13:43
2011.08. hónapban született kislányom, így 2012. január-ig TGYÁS-t kapok, azután GYED-et. (Folyamatos munkaviszonyom volt a terhesség előtt, bruttó 380ezer volt a bérem.) Szeretnék érdeklődni, hogy a GYED alatt megéri-e igénybe vennem a családi kedvezményt, vagy inkább a férjem igényelje?
Köszönöm!
Bea
2012 március közepén fogok szülni. Évek óta megszakítás nélkül dolgozom, határozatlan idejű nyolc órás munkakörben, 210 ezer Ft a bruttó havi jövedelmem. Úgy volt, hogy a szülés előtti utolsó hónapig dolgozni fogok, azonban november végétől egy váratlan műtét miatt betegállományba kényszerültem, tehát decembertől táppénzen vagyok/maradok.
- Szeretném megkérdezni lecsökkenti-e a TGYÁS-om és GYED-em összegét ez a táppénzes időszak, vagy azt az előző (2011) év ledolgozott hónapjaiból számolják? Valahol mintha ez utóbbit olvastam volna.
- Kb. mekkora összegű ellátásra számíthatok?
- Eddig én vettem igénybe a már a magzat után is járó családi adókedvezményt. A férjem bruttó jövedelme olyan 190-200 ezer Ft körül alakul havonta. Jobban járunk-e, ha inkább ő veszi igénybe? Meg lehet-e az igénylő személyét menet közben változtatni, vagy majd csak az éves adónyilatkozatok kitöltésekor?
Nagyon köszönöm a segítségét!
üdvözlettel,
Gabriella
Bruttó 210.000-es átlagból családi kedvezmény nélkül a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 126.000 körüli tgyás és maximális, 96.000 körüli gyed várható.
Év közben is lehet változtatni egy új nyilatkozat leadásával azon, hogy ki veszi igénybe a családi kedvezményt. Te is ki maximálisan ki tudod használni. Szakbarbár 2012. 01. 14. 20:49
TGYS-sal kapcsolatosan szeretnék érdeklődni. Első babámat 2012 február 25-re várom. Az egyetemet 2010 június 25-én fejeztem be (folyamatosan jártam ö évig, nem halasztottam egyszer sem). Sajnos nem sikerült elhelyezkednem, csak 2011 május 1-én. Azóta folyamatosan dolgozom. Az OEP-nél engem úgy tájékoztattak, hogy nem vagyok jogosult TGYS-ra, mert nincsen meg az egy év folyamatos munkaviszonyom. Az OEP honlapján viszont én másképpen értelmeztem a dolgokat, mert ott úgy van leírva, hogy a szülést megelőző 2 éven belül kell 365 nap biztosítottsággal rendelkezni, aminek nem kell folyamatosnak lennie, és a biztosítási időbe be kell számítani a felsőoktatásból 180 napot. Ez alapján pedig jogosult vagyok rá, mert akkor 2010-ből be lehet számolni a márciust, áprilist, májust, júniust 25-éig. Nem? Most melyik az igaz? Beleszámít az egyetem, vagy sem? Ha nem, ahogy tájékoztattak, akkor miért írja le jogszabály, hogy 180 napot be kell számítani? Válaszát előre is köszönöm!
A honlapon lévő információ a helyes, a tanulmányokból beszámítható a 2 éven belüli rész (180 nap nem, mert ennyi nem esik bele a 2 évbe) és ezzel a kb. 4 hónappal együtt megvan a szükséges 365 nap, így jogosult leszel tgyásra és gyedre.
Viszont gyedre csak a biztosítással megegyező időtartamra, itt már nem számítanak be a tanulmányok, úgyhogy a 168 nap tgyás után kb. 14 hónapig leszel gyedre jogosult. Szakbarbár 2012. 01. 14. 20:40
2006.08.29-2010.07.15-ig főiskolai tanulmányok
2010.09.15-2011.05.31 határozott idejű munkaviszony (229 nap)
Tgyás igénylés 2011.05.02-től (2011.10.16-ig)
Kisfiam 2011.05.27-én született.
Mivel a munkaviszonyom a tgyás alatt szűnt meg, most passzív gyeden vagyok,amit a munkáltató által kiküldött papír szerint csak 1 évig, 2012.10.15-ig kapok,pedig összesen 409 nap járna,vagy rosszul tudom?
Köszönettel: S.Z.
Jelenleg gyeden vagyok itthon a kisfiammal, március 5-ig. Viszont várandós vagyok a második babámmal, akivel Július 25-re vagyok kiírva. Az lenne a kérdésem, hogy gyesre vagy táppénzre menjek a gyed lejárta után. Ha táppénze megyek, attól még folyamatos lesz a munkaviszonyom ?
A bruttó bérem 90.000 ft és ebből 56.500.- ft gyedet kapok. A második gyedet az akkori bruttó, mármint a 90.000.-ft ból fogják kiszámolni?
Az adójóváírás megszünése után, kb mennyi gyedre számíthatok?
Olvastam az apeh oldalán, hogy van várandósági kedvezmény, a tehesség 91-ik napjától. Ez tényleg így van, és ha igen akkor ki ígényelheti? Hol lehet ígényelni? A családból az apuka is ígényelheti, vagy csak az anyuka? Milyen papírok kellenek hozzá?
Válaszát előre is köszönöm.
Júlia
A családi kedvezményaz, amit a magzat 91. napos korától lehet igényelni. Apuka akkor igényelheti, ha férj, élettárs majd csak a baba megszületése után, de a bevallásban visszamenőleg a várandóssg időtartamára is érvényesítheti.
Egy erre szolgáló formanyomtatványt kell hozzá kitölteni, az alapjául szolgáló igazolást nem kell leadni sehova - illetve csak akkor, ha a munkáltató készíti az elszámolást - , egyébként csak a bevallással együtt meg kell őrizni. A kedvezmény bruttó 202.000 Ft-os bér alatt havi 10.000 Ft, fölötte nem ilyen egyértelmű a helyzet. Szakbarbár 2012. 01. 12. 20:45
Az a helyzet állt elő, hogy ajánlottak egy ideiglenes munkát, amit nagyon el kellene fogadnom a pénz miatt, csak nem tudom, hogy hosszú távon jól járnék-e vele.
Az alap kérdésem az lenne, hogy az egyszerűsített munkaviszony beleszámít-e a szülés előtt kötelező 365 napba, illetve az ekkor kapott összeg számít-e a TGYÁS, Gyed számításnál? (úgy tudom, hogy nem, de jó lenne biztosnak lenni benne)
Paramétereim:
Évekig folyamatos munkaviszony Br 138 e
2008.10-től táppénz első terhességgel
2009.02. első gyermek született, ekkortól fél év tgyás, majd gyed
2010.10. a munkahelyemet felsezámolták
2011.02 - ig gyed, utána álláskeresési járadék októberig
azóta gyermekem bölcsödébe jár (ahol kikötötték, hogy így nem kaphatok gyest, ez tényleg így van?) így nem igényeltem, tb-t befizettem magam után decemberre
- tervezzük a következő babát
Kérdéseim:
- az álláskeresési járadék utáni 42 nap beleszámít-e szintén a fenti 365-napba?
- egyszerűsített munkaviszonnyal mennyi a max. amit dolgozni lehet, vagyis a 90 nap rám érvényes, vagy ha több munkáltatónál is így dolgozok egymás után, akkor mindegyiknél újra számolják a 90 napot?
- családtag, aki egyéni vállalkozó alkalmazhat-e engem úgy, hogy az érvényes start plusz kártyámat figyelembe tudjuk venni? Vagy csak kft, bt tehet ilyet?
- ha a fenti paraméterekkel és ideiglenes munka idejére egyéni vállalkozó lennék és nem lenne más jövedelmem szülés előtt, akkor ebből a pár hónapból számítanák a tgyás-gyed-et? (és itt a kiszámlázott bevételemből, vagy a minimálbérből?)
Köszönöm, hogy követte kusza kérdéseim és előre is köszönöm a válaszát!
Réka
A biztosítás megszűnését követő 45 napig az egészségügyi szolgáltatásra jogosult vagy, de biztosításod nincs. Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésével sincs, ezért csak a természetbeni ellátás jár, ami a biztosításon belül csak egy szelet. Tgyáshoz, gyedhez nem számít előzetes biztosításnak.
Egyéni vállalkozó vagy cég, bárki, aki munkáltató lehet, ha munkaviszonyban alkalmaz, igénybe veheti a Start plusz kedvezményt - feltéve, hogy már kiváltottad a kártyát, mert idén már nem lehet újat igényelni.
A vállalkozóként elért jövedelem akkor számít bele az ellátások alapjába, ha ez az irányadó időszakban van és ott folyamatos a biztosítás.
Gyes és bölcsi megy együtt, ha a gyerek 7 óránál kevesebbet van bölcsiben. 223/1998. Korm. r. 22.§ (2) bek. aa) pont - ezt tóld az orra alá annak, aki miatt valamennyi gyest már mindenképpen elbuktál, mert január végéig már csak november 1-ig visszamenőleg tudod megigényelni. Szakbarbár 2012. 01. 12. 20:39
1. Ha azt mondanám, hogy 2013. jan. 15-től dolgoznék, hány nap szabadság járna nekem? Gyes mellett dolgozhatnék? Heti hány órában?
2. És ha a felgyülemlett szabi lejárta után ténylegesen dolgoznék a tanév végéig, június végéig, akkor a nyári szünetben nekem is járna a szabadság?
Válaszát előre is köszönöm! Mrssheperd
Gyes mellett a teljes munkaidősnek megfelelő óraszám 75%-ánál nem több óra mellet dolgozhatsz. A szabadságot arányosítani kell, ha év közben térsz vissza, hogy az év mekkora részére jár, tehát önmagában attól, hogy nyáron aktív állományban vagy, még nem jár a teljes éves szabadság és nem feltétlen tudsz egész nyáron szabin lenni. Ha január közepétől dolgozol majd, akkor ebből nem lesz gond. Szakbarbár 2012. 01. 11. 21:31
Érdeklődnék, hogy ha az első gyerek születése után, a TGYAS és GYED után a felgyülemlett szabadságokból csak pár napot vennék ki és utána elmennék táppénzre, majd a 2. gyerek születése után a GYED után visszamennék dolgozni, akkor visszamenőleg kivehetném-e a maradék szabadságot is, ami az első gyerek születése utáni TGYAS és GYED alatt felgyűlt , de nem vettem ki a második gyerek születése előtti táppénz előtt. Illetve amíg a gyermekem nem tölti be a harmadik életévét, de én szabadságon illetve táppénzen vagyok, felbonthatja-e a munkáltatóm a szerződésemet.
Válaszát előre is köszönöm!
A baba 3 éves koráig felmondási tilalom véd. Szakbarbár 2012. 01. 11. 21:24