|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Kedves Szakbarbár!
TGYÁS/GYED jogosultsággal kapcsolatban szeretnék kérdést feltenni. 2012. szeptember 29-ére várom a babát, 2011. december 5. óta van állandó bejelentett munkám (320.000.- bruttó). 2009. augusztus 17. és 2012 januárja között fizettem magamnak biztosítást (’egészségügyi szolgáltatási járulék’), de úgy értelmezem, hogy ez nem elég ahhoz, hogy biztosítottnak számítsak. Van rá lehetőség, hogy fizetek magam után (kinek, hol, mit?), hogy meglegyen a 365 nap biztosított státuszom? Egyéb esetben nem vagyok jogosult csak GYES-re, igaz? Köszönöm a segítséget!
Kata
Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésével csak a természetbeni ellátásokra szereztél jogosultságot, a pénzbeliekre nem. Nincs olyan konstrukció, amivel biztosítást visszamenőleg tudnál szerezni, úgyhogy mivel nem fogsz rendelkezni a szükséges előzetes biztosítással, nem leszel jogosult tgyásra és gyedre.
Amit tudok javasolni:
1. A gyermekágy 6 hetére állapottól függetlenül kaphatsz táppénzt. Ehhez 6-os kóddal kell felvennie a háziorvosnak, a 6-os kód jelzi ezt a nagyon ritka helyzetet. Ilyenkor nincs betegszabi és a munkáltatót ebből nem terheli az 1/3. Ennek a lehetősége az ismerete még tb ügyintézők között is csak pár százalék lehet szerintem, háziorvosonál ezrelékekben mérhető, úgyhogy beszéld meg vele előre, hogy ilyen van és szeretnél vele élni, mert kb. havi nettó 108.000-rel több, mint a gyes lenne.
Nagyon fontos, hogy visszamenőleg nem tud felvenni - legfeljebb csak néhány nappal - , mert minden hétfőn jelentenie kell az előző heti táppénzeseket, úgyhogy azonnal telefonáljon neki valaki a szülés napján, hogy indítsa a táppénzt és a következő hétfő reggel menjen el valaki az első táppénzes papírért, hogy tuti ne felejtse el.
2. Felteszem, eleget fizetsz a nőgyógyásznak ahhoz, hogy a 6 hét után adjon egy szakorvosi javaslatot a további táppénzen tartásra, mert 6 héten túl szülés miatt csak valamilyen indokkal tud tovább állományban tartani a háziorvos. A szakorvosi javaslathoz minimális kreativitás kell csak...
3. Ha a baba egyet köhög, már írathatod is ki magad gyermekápolási táppénzre, ez is több, mint ötöszöröse a gyesnek. Gyerekorvosnak meg kell mondani, hogy mennél vissza dolgozni, mert a gyesből nem élsz meg. Aki dolgozna de a beteg gyermek ápolása miatt nem tud, annak gyermekápolási táppénz jár. 1 éves korig korlátlanul. Ez ingyen van a munkáltatónak, legfeljebb a népszerűség indexed csökken a papírmunka miatt, de a visszatérési esélyeid nem lesznek rosszabbak, mint egyébként. Saját táppénznél a betegszabi és a táppénz 1/3 miatt borítékolhatnád, hogy nem vesznek vissza, úgyhogy ezt nem javaslom. A gyáp viszont ártalmatlan.
4. Bekkeld ki valahogy minél nagyobb részt ezekkel a tgyás első 168 napját, hogy csak egyetlen ellátást kelljen méltányosságból igényelni, a fontosabb gyedet. A méltányosság egy jogszabályi lehetőség azoknak, akik az aktuális biztosítással rendelkeznek, de az előzetesből csak egy rész van meg. Gondolom, mondanom sem kell, hogy ezeken túl nagyon rászorulónak kell lenni...
Azért a gyedet célozd meg, mert kizárt, hogy tgyást és gyedet is adjanak méltányosságból, akkor meg a gyed a fontosabb, mert a tgyást a fentiekkel (lehetőség szerint minimális gyeses időszakkal) át lehet valahogy vészelni. Így is ha egyáltalán megkapod a méltányossági gyedet, akkor az egészségbiztosító dönti el, hogy mennyi időre és mennyit ad, lehet, hogy csak fél évre és csak a minimálbér után, mert ez ilyenkor független a béredtől.
A keret kicsi, de nagyon sokan nem tudnak a lehetőségről, úgyhogy meg sem próbálják, vagy olyan próbálkozik, akinél nincs rá jogszabályi lehetőség (nem áll biztosítási jogviszonyban). Ezért aztán ha bepróbálkozol, az már fél siker. Ha nem kapsz méltányosságból gyedet, akkor az alanyi jogon járó gyest tudod (tovább) igényelni.
Ismételten Hozzád fordulok segítségért. Azt hiszem én vagyok a tipikus példa a minden mindegy eset mégis elrontására....
2006 októbertől dolgozom, 2009 májusban szültem 150e br. bérrel, utána tgyás, gyed, gyed közben 5 hónap munka még 2010-ben. 2011 év elejétől gyed május 7-ig, május 8-tól gyes. December 9-én szabadság, és itt jött be a hiba úgy hiszem, hogy 10,11 hétvége volt és 12-től jöttem táppénzre, ami most nettó 84eft körül van.
A 150-es bruttó béres szabadságomból így egy napot vettem ki, de 3 fizetett naptári napot bérszámfejtettek, így akkor napi 2300 ft körüli bruttó összeggel számolják majd nekem a köv. tgyást, gyedet, ha nem tudok most sürgősen szabadságot kivenni lehetőleg csak munkanapokra úgy, hogy hétvégén még táppénzen köv. hétvégén meg már tgyáson legyek /június 30-tól igényelném/?
Elméletileg kiadják a jövő hétre az 5 nap szabadságot, de ha esetleg mégis hamarabb /jövő héten - szabadság közben/ születne a baba, mint ahogy kiírtak (július 21), akkor lehetséges-e szülés után visszamenni 5 munkanapra és utána igényelni a tgyás-t vagy már akkor arra nem leszek jogosult és gyed-et kellene igényelni? Ahhoz a gyed-hez meg vannak egyébként a feltételeim az eddig leírtakból?
Nagyon várom kedves válaszodat, türelmed megköszönve.
Üdvözlettel: Éva
Ebtv. Vhr. 31. § (7) bek. Amennyiben a táppénz összegének számításánál figyelembe vehető időtartam 6 munkanapnál kevesebb, úgy ezen időtartam alatt elért rendszeres jövedelmet – heti 5 napos munkarend szerint – teljes hónapra kell átszámítani, és ezen összeg egy naptári napra jutó része képezi a táppénz alapját.
Az átszámítás úgy történik, hogy az 1 munkanapi béredet szorozzák 5-tel és osztják 7-tel, ezzel ugyanott leszel, mintha 0 bérezett napod lenne és a szerződés szerinti bért osztanák 30-cal vagy ha egy teljes hónap szabid lenne és azt osztanák 30-cal. Amit naptári napokkal osztanak,azt pedig utána naptári napokkal is szorozzák - tb-ben minden naptári napra működik - úgyhogy ebből sincs gond.
Tgyást egyébként legkésőbb a szülés napjával meg kell kezdeni és ha utána a gyedhez nincs 180 bérezett nap, akkor a gyed alapja a tgyás alapjával egyezik meg, vagyis csak a tgyás kezdete előtti dolgok számítanak bele, úgyhogy amiket a kérdés végén felvetsz,azzal nem érnél semmit, de nincs is miért variálni.
Előző válaszodat nagyon köszönöm!!!
Felmerült azonban egy újabb kérdéskör. Első gyermekem 2012. júniusában betöltötte a 3. életévét, GYES lejárt. 2006 óta folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem, amely jelenleg is tart. Jövedelmem alapfizetésből és teljesítményarányos jutalékból állt, 2009-ben született első gyermekem akivel T-GYÁS – GYED – GYES-en voltam itthon. Most az évek során felgyülemlett szabadságaimat veszem ki, amely 2012. augusztusáig tart, összesen 43 nap. Munkabérem 2009 óta 150.500,- bruttóról 2010-ben 179.025- bruttóra emelkedett. Jelenleg 2. gyermekünket várjuk, 2013. januárjára, szabadság leteltét követően táppénzen leszek szülésig.
Kéréseim a következők lennének:
- A szabadságra járó bért melyik fizetés alapján számítják. A régi átlag, amely tartalmazza a jutalékokat is, vagy az utolsó tényleges munkában töltött alapfizetés (150.500,-) vagy a jelenleg emelkedett (179.025,-Ft-os) alapfizetés alapján?
- A 2012-es évre jár még 12 nap alapszabadság + 1 nap „gyermekre” a bérjegyzékem szerint. Ezeket a napokat az augusztusban lejáró régi felgyülemlett szabadságokkal együtt ki lehet venni? Illetve a 2. gyermekre mikortól jár a plusz 2 nap, ha egyáltalán létezik még ilyen az új trv. szerint?
Segítségedet előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel: Andrea
A felhalmozódott szabadság kiadásának kötelezettsége a régi szabira vonatkozik, a tárgyévire nem - az megint megvár - , de ebben meg lehet állapodni, hogy ezt is adják ki.
A gyermek utáni pótszabi továbbra is jár, de csak attól az évtől, amelyikben megszületik.
Első gyermekem augusztusban betölti 3. életévét. A GYES lejárta után még lesz majdnem 3 hónapnyi szabadságom. Már egy ideje szeretnénk még egy babát, de előfordulhat, hogy nem sikerül még a GYES ideje alatt teherbe esnem.
A kérdésem az, hogy ha az utolsó munkában töltött évem és a GYED-GYES ideje alatt összegyűlt szabadságom letöltése alatt (ez a fent említett majdnem 3 hónap a GYED után) sikerülne teherbe esnem, akkor is jogosult lennék-e a második gyermekemmel GYED-re, vagy a jelenlegi GYES-em után már csak akkor, ha egy évet újra dolgoztam. Illetve ha a szabadság alatt foganna meg a baba, hány hetes terhességtől lehet egy kismamát táppénzre küldeni?
Azért lenne fontos tisztában lennem ezekkel a kérdésekkel, mert csak úgy tudjuk vállani a második babát, ha a GYED-re is jogosult vagyok, nem csak a GYES-re, és sajnos nagyon kevés már az időnk a jelenlegi GYES-ből.
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.
Angéla
A keresőképtelen nincs közvetlenül összefüggésben a terhességgel, annak előrehaladtával. Az első perctől is lehet valaki táppénzen, ha az állapota indokolja és olyan is van, aki 40 hetesen még dolgozik és munkából megy szülni.
Egy ilyen helyzetben nem a táppénz indokoltságáról szól a történet. Megváltás a munkáltatónak is meg Neked is, ha kiír az orvos, mert egyébként ugyan mit kezdenétek egymással erre a pár hónapra. Úgyhogy ezt senki nem szokta bolygatni, hogy mennyire és miért indokolt, kismamát egyébként sem piszkál a felülvizsgáló orvos sem, mert a szakorvosi javaslatra - amit ha másért nem, a sok otthagyott pénzért simán kiad a nőgyógyász - mindenki felteszi a kezét, hogy csak asszisztálnak ahhoz, amit a szakorvos jónak látott.
2003-óta folyamatos munkaviszonyom van, 2010 márciusában született meg az első gyermekem. 2013 januárjára várjuk a második babánkat. Jelenleg gyesen vagyok. Az lenne a kérdésem, hogy mi lesz így a második babánál a tgyás, ... alapom?
Ugyanazt az összeget fogom kapni? Hisz nem lesz 180 nap jövedelmem. Ha kivenném a szabim és utána elmennék táppénzre változna a helyzet, kevesebb pénzt kapnék?
Előre is köszönöm a válaszát, tisztelettel: Ágnes
Külön szabály van a 0 bérezett napra - ha csak gyes vagy gyes és táppénz van a tgyás kezdetéig - és külön szabály 1-179 nap esetére (ha ezek mellett van valamennyi bérezett napod szabadságból), de a végeredmény ugyanaz: most aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja.
A +180 nap csak a tgyásnál és csak annak érdekes, akinek a minimálbér kétszeresénél több a bére.
Tavaly kértem Tőled segítséget, ennek levelezését bemásolom: "
Korábbi kérdéseimet szeretném megismételni, sajnos nem jött rá válasz. 2010. dec-ben született negyedik gyermekem. Nem tudom, hogy jogosult vagyok-e utána tgyásra majd gyedre. Előzményeim:
- bejelentett munkahely 2006.08.15-től bruttó 150.000 Ft, munkaviszony megszűnt 2010.01.21-én, ekkor kaptam nem rendszeres jövedelemként 157.143 Ft-ot (fiz.nélk.szabadság, 2010.01.01-2010.01.21 állt a papíron)
- 2006-ban novembertől (harmadik gyermekem születése miatt) voltam táppénzen, majd 2007-ben gyáson, gyeden, 2008-ban gyeden, 2009-ben gyeden, gyesen (sorrendben igényeltem meg mindent)
-2010-ben jan. 21-től főállású anyaként működöm, ebbe szültem negyedik gyermekemet
Minden ellátásom folyamatos volt, nem volt köztük megszakítás.
Kérdésem, hogy mire vagyok jogosult az előzmények alapján, ha igényelhetem a tgyást és majd a gyedet, azoknak mi lesz a pénzbeli alapja? Végül pedig szeretném tudni, ha igénylem a tgyás ellátást, milyen formában kell lemondanom a főállású anyaságit (van-e erre valamilyen nyomtatvány, vagy levelet kell írnom)? Köszönöm segítséged
Annamari
Napi 2-t lehet kérdezni, nagyon ritka, hónapok óta nem emlékszem ilyenre, hogy a napi 2 ne lett volna meg, úgyhogy a kérdésed valahol az éterben veszhetett el.
A tgyás és a gyed 2 jogosultsági feltétele egy aktuális és meghatározott hosszúságú előzetes biztosítás. Ezek közül aktuális biztosítással semmiképpen sem rendelkezel, mert a gyetet "utcáról" igényelted, emellé pedig csak a természtbeni egészségügyi szolgáltatásra jogosultság jár, a pénzbeliekre is jogosító biztosított státusz nem. Az előzetes biztosításos - szülést megelőző 2 évben legalább 365 nap - viszont rendben van, mert kb. 13 hónapod van. Vagyis a 2 közül az egyik, a nehezebben teljesülő jogosultsági feltétel Nálad rendben van, ha pedig ez rendben van, akkor a másikat nem nagy kunszt megoldani.
Ha lemondod a gyetet és álláskeresési járadékot igényelsz, akkor ezzel biztosított leszel. Tgyást azért nem tudsz már igényelni, mert azt legkésőbb szüléstől lehetett volna és akkor nem voltál biztosított. De a baba 169 napos korától kb. 13 hónapra jogosult lehetsz gyedre, az álláskeresési járadék szüneteltetése mellett. Alapja a minimálbér, de ez még mindig majdnem duplája a gyetnek, a fizetős szolgáltatásommal pedig akár maximális is tud lenni.
A járadékigénylés előtt természetesen le kell mondani a gyetet. Erre nincs formanyomtatvány, sima A4-es lapon le kell írni, hogy x nappal kéred a folyósítás megszüntetését, mert álláskeresési járadékot fogsz igényelni. Számold ki, hogy mikor telik le a 168 nap és előtte kb. 1 hónappal mondd le a gyetet. Egy kis járadék - annak az alapja a minimálbér 130%-a - és utána jöhet a gyed. Szakbarbár 2011. 02. 17. 08:44 "
Tanácsodat megfogadva 2011.07.11-én megszüntettem a gyest(a gyetet hivatalből megszüntették, helyette következett a gyes), 07.12-től álláskeresési járadékra mentem, majd ezt szüneteltettem 11.08-án. Megigényeltem a gyedet 2011.11.09-től. Hosszas utánajárás, levelezés, hiánypótlás stb. után most kaptam egy elutasító határozatot, melyben ez áll: tekintettel arra, hogy Ön tgyás ellátásban nem részesült, nyilvántartásunk alapján 2011. július 11. napján kezdődött biztosítása 2011. november 8. napján megszűnt. Kérdésem, hogy már a gyedről teljesen mondjak le? Valamit elrontottam? Milyen ellátást tudok igénybe venni, visszamenőleg mennyi időre igényelhetem meg? (2011. nov. 9. óta nem kapok semmilyen ellátást, és mivel a hivatal minden levelezésében betartotta a 30 napos válaszadást, talán visszamenőleg is lecsúsztam igénylési határidőről). Köszönöm segítséged, Annamari
A járadék szüneteléséről szóló határozat lett elcseszve. Rossz benne a dátum, illetve nincs összhangban az igényléssel, ezért ahogyan kérted, úgy tényleg nem rendelkezel az aktuális biztosítás jogosultsági feltételével. Ha 11.09-től kéred a gyedet, akkor a járadékot 11.10-től kellett volna szüneteltetni, így 11.09-én még biztosított lettél volna.
Flt. 29. § (1) Szüneteltetni kell az álláskeresési járadék folyósítását, ha az álláskereső
a) terhességi-gyermekágyi segélyre, gyermekgondozási díjra vagy gyermekgondozási segélyre való jogosultságának megállapítását jelenti be, terhességi-gyermekágyi segély és gyermekgondozási díj esetén a jogosultság megállapítását követő naptól...
Azzal, hogy 11.08-tól szünetel, az igénylés napján nem rendelkeztél a jogosultsági feltétellel, persze, hogy így elutasítják. A tgyást azért emlegetik, mert ha tgyás lett volna előtte, akkor gyedhez az aktuális biztosítás azt jelenti, hogy vagy a gyed 1. napján vagy biztosított, vagy a tgyás alatt szűnt meg a biztosításod. Mivel a tgyást is 1 nap "ráhagyással" szüneteltették volna - legalábbis így kellett volna - , így már akkor rendben lett volna minden a gyedhez is.
Én fellebbeznék, azt írnám bele, hogy vitatom, hogy az igénylés napján nem álltam biztosítási jogviszonyban, ez csupán az álláskeresési járadékot folyósító szerv téves határozata miatt tűnik így, amely nem felel meg a valóságnak, tekintettel arra, hogy a gyedre jogosultságot követő naptól és nem az igénybejelentés napjától kellett volna a járadékfolyósítást szüneteltetni.
Egyszerűbb, ha kapástól csatolod mellé a munkaügyi központból kitaposott határozatot, amiben 11.09-től szünetelsz - vidd el nekik, amit beidéztam az Flt-ből és mondd meg nekik, hogy többszázezer Ft-ot jelent Neked, hogy ezt nem tudták és rossz a dátum a határozatban, úgyhogy legyenek szívesek javítani. Nem csak feléd, hanem a T1041-es adatszolgáltatást is - majd ők tudják, hogy mi ez - olyasmi, amit az egészségbiztosító majd megnéz és gond, ha nincs ezen is keresztülvezetve a módosítás.
Én is segítséget szeretnék kérni Tőled.
2008 február 7-től 2011 dec 21-ig dolgoztam ugyanazon a helyen, bruttó 240000 ft-ért. Onnan sajnos el kellett jönnöm. A mostani helyemen 2012.01.19 óta dolgozom, havi 81000 bruttóval. Első gyermekünket várjuk a férjemmel, november 4-re.
A gondom ott kezdődik, hogy jelen állás szerint a Tgyás-t a bruttó 240-es fizum alapján fogják számolni (nyilván beleszámít a táppénz, ha volt), a gyedet viszont jövőre állapítják meg, és a mostani 81 ezres bruttóból (ami valljuk be, szörnyen kevés). Plusz gondok vannak a munkahelyemen is – egyre többet szekál a bérszámfejtő kolléganőm, hogy akkor meddig dolgozom; mikor a főnökömmel akartam erről beszélni, ő hárított.
A fő kérdésem az, hogy ha elmegyek a szülésig táppénzre, akkor mit miből fognak számolni. A gyed-re vonatkozó résznél az oep honlapján olvastam valamit, amit én így értek:
Ha a gyednél irányadó időszakban nem volt 180 naptári napi keresetem, mert táppénzen vagyok, akkor a táppénz alapját képező jövedelmem lesz az alapja a gyednek is. Azaz a 2011-es jövedelmem. Tehát ha pl jövő héttől táppénzen vagyok, az beleszámít-e a 180 naptári napi keresetbe, vagy sem? Mert ha nem, akkor épp nem lesz meg a 180 nap.
Ez a fő kérdés, hogy jól értem-e? Mert ha igen, az sok problémánkat megoldaná. Különben nem tudom, hogy mi lesz velünk.
Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni:
2006.óta dolgozom jelenlegi munkahelyemen (napi 8 órás bejelentéssel), bruttó 123.700,- Ft-os havi bér, amelyet 2009.01.01-én megemeltek 150.500,- Ft-ra, majd 2010-ben 179.025,- Ft-ra,amely összeg jelenleg is fennáll. Az alapfizetés mellé teljesítményfüggő jutalékot kaptam.
2009.01.12-től 2009.06.13.-ig: betegállományban voltam, műtét + veszélyeztetett terhesség
2009.06.13.: 1. gyermek születése
2009.06.13-2009.12.26.: TGYÁS
2009.12.27-2011.06.13.: GYED
2011.06.14.-től 2012.06.13-ig: GYES
Jelenleg 2. kisbabánkat várjuk, aki várhatóan 2013.01.08-án születik majd. Jelenleg a felgyülemlett szabadságaimat veszem ki, onnantól pedig a 2009-es műtét miatt szülésig táppénzen leszek, veszélyeztetett terhesként.
Kérdéseim:
Milyen juttatásokra számíthatok?
Jogosult vagyok-e táppénzre ill., ez mekkora összeg lehet?
Érdemes lenne-e már a szülést megelőző 28 napon igénybe venni a Tgyást, amennyiben egyáltalán jogosult vagyok rá?
A baba megszületését követően mely juttatásokra vagyok jogosult és milyen összegben (Tgyás, Gyed, Gyes)?
Segítségét előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: Andrea
A tgyás több, mint a táppénz, úgyhogy célszerű rá a lehető legkorábbi időponttól váltani.
2008.01.09-től egyéni vállalkozó voltam, 2012.05.15-éig. Akkor megszűntettem a vállalkozást. Végig szimpla minimálbérre voltam bejelentve, 2011-ben 78.000 Ft-ra, 2012-ben a pénzbeli eg.ügyi bizt. járulék (3%) alapja 162.000 Ft. (A szoc hozzájárulás (27%) alapja 121.500, a nyugdijjár. (10%) alapja 93.000 Ft).
Idén 05.15-én adtam vissza a vállalkozóit, addig végig állományban voltam, sem beteg, sem egyéb szabadságon nem voltam.
2012.09.02-ra vagyok kiirva a második gyerekemmel. (az első már 8 éves).
Szeretném megkérdezni, hogy mit tegyek ahhoz, hogy kapjak tgyást és gyedet is, ill. van-e még valami mód arra, hogy ezek összegét ezzel a kb kéthavi munkaviszonnyal ,módositani lehessen.
Régebbi válaszaiból erre következtettem, nem tudom, hogy a jelenlegi számitási módszerekkel is működik-e még a dolog.
Nagyon szépen köszönöm,
B. Rita
Ezzel viszont csak egy minimálbér alapú tgyásra és gyedre leszel jogosult és csak ezzel a babával, illetve egy esetleges következővel változatlan szabályozás mellett csak tgyásra.
Tudnék jobbat is ajánlani, maximális gyedet és ennek a lehetőségét több babával is.
2011.09.30-án született meg az első kisbabánk, attól a naptól kezdve 2012.03.15-ig voltam Tgyáson, majd 2012.03.16-tól vagyok gyeden. Azt szeretném megtudni, hogy ha 2012.12.01-jén visszamegyek dolgozni (ahol már több, mint 10 éve dolgozom) és 2013.09.30-a előtt megszületik a második babánk, mi lesz a második babánál folyósítandó Tgyás alapja?
Ha nem megyek vissza dolgozni, hanem gyeden maradok az első babával, akkor az első babánál figyelembe vett jövedelem lesz a második babánál is a Tgyás alapja, igaz?
Köszönöm szépen a válaszát.
Üdvözlettel:
Barbaro
Mint látod, ha a béred kevesebb, mint a minimálbér kétszerese vagy nem lesz legalább 180 bérezett napod, akkor minden mindegy, mert vagy eleve irreleváns a felső határ, vagy ugyanaz a helyzet 0 és 179 nappal is.
Az alábbi kérdésben kérném a segítségét:
2012.augusztusában lejár a második gyermekem után a GYED.
Szeretnék vállalkozásban (egyéni vagy társas, még ne tisztázódott) dolgozni. Úgy tudom ezt megtehetem, nem befolyásolja a GYES-t. Első kérdésem így szólna, valóban így van-e, dolgozhatok-e vállalkozásban GYES mellett, úgy, hogy a GYES-t ne veszítsem el, illetve úgy, hogy van egy munkahelyem, ahonnan 2007 szeptemberében mentem szülni az első gyermekemmel.
További kérdésem lenne, hogy a vállalkozás mellett hagyjam-e meg a munkahelyemet (van-e értelme), s csak a GYES lejártával számoljak le náluk, vagy már most is megtehetem és folytassam tovább kizárólag a vállalkozásban?
Anyagi oldalról nézve melyik lenne az ésszerű döntés?
Segítségét előre is köszönöm,
Niki
Egy már működő vállalkozás esetén nem tudod magad kirúgatni amiatt, hogy nem tudnak Neked munkát adni, mert nem is kéne a munka, ha vállalkozol, így ez egy közös megegyezés lenne, ahol csak szabadságmegváltás jár. Ha még a vállalkozás előtt megpróbálod megszüntetni a munkaviszonyodat, akkor nagyobb eséllyel tudod elérni,hogy a munkáltató felmondása esetén járó juttatásokat megkapd.
21 hetes kismama vagyok, viszont szeretnék egyéni vállalkozóként dolgozni egy helyi cégnél. Nem megterhelő, itthonról is végezhető munkáról van szó. Lehet-e ilyen kevés idővel a szülés előtt is belekezdeni, vagy így már nagyon kamu munkaviszonynak tűnik esetleg? Nagyon köszönöm a segítséget! Szép napot!
A harmadik gyermekemet tervezzük, és pár kérdésben szeretném a segítségedet kérni.
2012. november 2. óta dolgozom. 7 hónapja.
Gyermekeim: 2007. márciusban és 2009. májusban születtek, mindkettővel Gyeden voltam, gyes-en és álláskeresési járadékon.
Az állásom bizonytalan, de a harmadik gyerekkel is Gyedet, illetve tgyást szeretnék kapni.
Kérdésem lenne, ha júliusban megfoganna a gyermekem, várhatóan 2013 májusban születne, akkor ha esetleg 1-3 hónapon belül ha kirúgnak kaphatok még Gyed-et?
Ha álláskeresési járadékra megyek augusztusban, akkor biztosított lesz az 1 év?
És még kérdésem lenne, hogy terhesség alatt elvileg nem bocsájthatnak el csak rendkívüli felmondással? Határozatlan idejű szerződésem van.
Köszönöm a segítségedet, csak abban az esetben merjük vállalni a harmadik gyerkőcöt, ha Gyed-ben részesülök. Terhesség alatt végig gondoltam hogy dolgozom.
Köszönettel:Renáta
Felmondási tilalmakkal kapcsolatban nem tudok válaszolni mert 2 hét múlva új Mt van, én viszont csak 1 hét múlva fogok ezzel először foglalkozni, addig számomra új és ismeretlen.
A segítségét szeretném kérni,hogy tisztán láthassak.Ahol csak utánakérdeztem(megjegyzem két TB-s ügyintézőnél is jártam az ügyfélszolgálaton)olvastam,mindenütt más válaszokat,információkat kaptam.
Kislányom éppen tegnap lett két éves,így már nem vagyok jogosult GYED-re.Mivel mihamarabb szeretnénk kistesót,nem mentem vissza dolgozni,hanem igényeltem GyES-t.A kapott információk alapján(miszerint a a következőkben a táppénzt,Tgyást és GYED-et a minimálbér alapján számolják majd,mivel nem dolgoztam az elmúlt 2 évben),nem biztos,hogy jól döntöttünk,már ami a GYES igénylését illeti.
Pontosan 2009 november közepéig dolgoztam,amikortól is táppénzre mentem.Az akkori fizetésem júliustól br. 205.000 Ft volt,az éves átlag 180.000Ft.Így a Tgyás is viszlonylag elfogadható összeg volt,a Gyed-em meg a kapható maximum.
A kérdésem az lenne,hogyan tudnám/tudtam volna a további ellátásokat maximalizálni a lehetőségekhez képest?Milyen összegekre számíthatok?
Elvileg a Gyes-t csak július elején folyosítják,így lenne időm még a mai naptól szüneteltetni,ha szükséges.(elvileg pár hónapot át tudunk vészelni a férjem fizetéséből,ha így hosszú távon jobban járunk.)
Egyfajta időnyerő megoldásként javasolták,hogy most vegyem ki a felhalmozott szabikat,és utána menjek Gyesre.Ettől azonban tartok,mert ugyan kapnék ígéretet,hogy nem rúgnak ki ez idő alatt,de azt is közölték,hogy nem várnak vissza dolgozni.
Bementem a helyi Kormányablakhoz,ott viszont a segítőkész kolléga megnyugtatott,hogy minden ellátást az egykori fizetésem alapján számítanak majd...
Nem tudom kinek a felvilágosítása a helytálló...
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel:Edit
Én ugyan tudom, hogy amit mondok, az úgy van, de nem ezért kell hinni nekem. Egyszerűen csak nézz utána a jogszabályban, le fogom írni, hogy konkrétan hol. Nem feltétlen fogod érteni, alkalmazni, nem is ezért írom, inkább csak azért, hogy lásd, nem csak úgy mondtam valamit, hanem ezekre a joghelyekre alapítom.
Semmit nem befolyásol, ha gyesen vagy egy darabig. Pontosan ugyanannyi lesz a táppénz, tgyás és a gyed alapja, összege akkor is, ha csak gyesen vagy, ha cask szabadságon vagy, vagy ha mindegyik van - addig, amíg el nem mész táppénzre, mert ha jól értem, így tervezted.
A táppénz alapja a gyedhez beszámító, régi átlag. Ebtv. 48. (5)
A tgyásé a most aktuális béred, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha egyetlen bérezett napod sem lesz, akkor amiatt, mert ilyenkor a szerződés szerinti bért nézik, ha lesz valamennyi bérezett nap szabadságból, akkor pedig azért, mert 180-nál kevesebb bérezett nappal a kevesebb napból számított átlag az alap - mindkét esetben minimálbér kétszerese felső korláttal, mert ennél többhöz legalább 180 nap járulékfizetés kell. Ebtv. 42. § (3)
A gyed alapja pedig - 180-nál kevesebb bérezett nappal és a Te konkrét esetedben - annyi, mint a tgyásé volt. Ebtv. 42/D § (2) - ez utána visszavisz a táppénzszabályokhoz, amiket eddigre már ismerni fogsz.
azért fordulok Önhöz, mert szeretném tisztázni a lehetőségeimet. 2010-ben született egy gyermekem, aki tavaly ősztől bölcsis, akkor a GYEDről lemondtam, heti 40 órában dolgozom otthonról, így GYESt is igényelhettem és szándékomban állt a gyermek 3 éves koráig kérni. Most úgy néz ki, 2013-ban kistestvér érkezik.
Változik-e a TGYÁS és GYED alapja, ha GYESen vagyok, vagy ugyanúgy a 2012-es teljes éves jövedelmem alapján számítják, mintha nem lennék GYESen? Esetleg célszerű-e a jövőbeni támogatás érdekében lemondanom a GYESről.
Előre is köszönöm, hogy segítenek eligazodni.
ÁÉ
A régi szerint, és ezt sem tudom, hogy az újban így van-e, ha 30 napnál tovább voltál gyed miatt fizetés nélküli szabadságon, akkor 60 nappal korábban kell bejelenteni, hogy munkába szeretnél állni. De ha eleve csak a gyedhez kértél fizetés nélküli szabadságot, akkor azon nincs mit bejelenteni, hogyha ennek vége, akkor elkezdesz dolgozni, tehát erre nem vonatkozik a 60 nap.
A segítségét szeretném kérni!
Kislányom 2009.08.06 -án született, jelenleg GYES-en vagyok vele itthon. A GYES 2012.08.06-án le jár, így a következő naptól már munkába is állok a régi munkahelyemnél.Természetesen először a felhalmozódott szabikat fogom kivenni (ez összesen 22 nap (2012.évre 9 nap 1 gyermek után járó)). Így hivatalosan szeptember.7-én kezdhetek (a 2012 évi 10 napot nem veszem ki a kezdéskor).
Igen ám, de most jön a csavar a dologban..... Úgy néz ki, hogy újra babát várok (nagyon friss a dolog, pár hetes lehet a babuci, így februári születésű lesz) Terveztük már előbb is, de sajnos akkor nem sikerült.
A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben mi a teendőm és milyen összegű juttatásokra számíthatok majd? Mikor jelezzem a munkáltatóm felé...(Ők már várnak vissza) Ugye, augusztus 7. -étől újra állományban vagyok, de pontosan mennyi munkával töltött időnek kellene eltelnie ahhoz hogy a magasabb TGYÁS-t és GYED-et kapjam?
Mi történik abban az esetben ha majd előbb el kell jönnöm táppénzre, mi alapján számolódik akkor a GYES és a TGYÁS?
Milyen összegekre számíthatók, abban az esetben ha a felhalmozódott szabik kivétele után esetleg rögtön táppénzre jönnék?
Melyik esetben járnák a legjobban?
Érdemes visszamennem 4-5 hónapra ténylegesen dolgozni (anyagilag jobban járok e vele)?
Előre is nagyon megköszönöm segítségét és válaszát!
Üdv Eszter
Ha a béred kevesebb, mint a minimálbér kétszerese, akkor teljesen izgalommentes a helyzet: mindegy, hogy hány bérezett napod lesz, az ellátások alapja a szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszersese.
Ha a béred több, mint a minimálbér kétszerese, akkor sem sokkal érdekesebb a történet, mert 180 bérezett napod, ami egy korlátlan tgyáshoz kéne, úgysem lesz, ha meg nem lesz, akkor mindegy, hogy pontosan mennyi lesz. Ebben az esetben a tgyás és a gyed alapja a a minimálbér kétszerese.
A munkaviszonyban a feleket együttműködési kötelezettség terheli, de ha ez nem lenne, akkor is illene elmondani a munkáltatónak, hogy ne számoljon Veled, hogy ehhez képest tudja szervezni az életét.
A 22 nap szabadság elég kevésnek tűnik. Neked még a tgyásra és a gyed 1. évére járt a szabadság, a kb másfél évi szabadságnak így első ránézésre akkor is többnek kéne lennie, ha nagyon fiatal vagy és szülés előtt minden azévi szabit kivettél.
Segítségét előre is köszönöm! Köszönettel: B.B.
A többi járandóságot sem kell félteni, a cég fizetésképtelensége esetén a Bérgarancia Alapból tud pénzt igényelni a felszámoló.
A járadék alatt is biztosított voltál, úgyhogy egyelőre egész jól állsz az előzetes biztosítással. Jövő márciusig meglenne 2 éven belül az 1 év, amivel ennél később szülsz, azt pedig hozzá lehet tenni az új biztosítási jogviszonyból. Ha nem fogsz rendelkezni a szülés előtti 2 évben legalább 1 év biztosítással, vagy nem lesz a szüléskor vagy legalább a tgyás elején egy aktuálisan fennálló biztosítási jogviszonyod, akkor viszont cask az alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult.