|
Kérdezz-felelek
21 éve vagyok itthon folyamatosan GYESen, GYEDen, GYETen. Ebből 10 évig munkaviszonyból vettem igénybe ezeket a lehetőségeket, aztán 2000-ben a munkahelyem felmondott és fél évig munkanélküli segélyen voltam, amikor az megszünt, főállású anya lettem, vagyis GYET-re mentem, közvetlenül a munkanélküli státusz után,mivel akkor már 4 gyerekünk volt. A GYET 2012. márciusában szünt meg, mivel a 3. gyerekünk is nagykorú lett és már csak 2 kiskorú gyermekünk van. Tudom, hogy munkanélküli segély ( most valami más a neve) nem jár nekem, tehát a kérdésem az, hogy amíg nincs munkám, hogyan kell fizetni a tb-t és mennyi ennek az összege, ha épp munkanélküli vagyok. Van-e lehetőség nem fizetni, amíg nincs bevételem. Másik kérdésem: Érdemes-e háztartásbeli státuszt kérni, és annak mi a módja, mijen anyagi és egyéb vonzata van ennek, ha esetleg tartósan nem találok munkát.
Köszönöm a lehetőséget, hogy kérdezhettem, szép napot! Üdv! Csillamama
Szeretném segítségét kérni. Gyermekeimmel gyesen voltam, most mentem volna vissza dolgozni, de felmondtak rendes felmondással. Nagyobbik gyermekemre (6 éves) gyest kapok, mert tartósan beteg. A munkaügyi központban regisztrálnom kell, de most olvastam, hogy aki gyest kap, az nem kaphat munkanélküli segélyt.
Ha tényleg így van, akkor megoldás lehet az, hogy a férjem, aki dolgozik, kapja a gyest, én pedig akkor kapok munkanélkülit?
A munkanélküli segélyt miből számolják ki?
Startkártyát lehet még igényelni?
Köszönettel:
Kristalyti
Ha egyáltalán nem volt az előző 1 évben jövedelmed, amiből a járadék alapját meg lehetne állapítani, akkor a minimálbér 130%-át veszik átlagkeresetnek.
Start bónusz kártyát lehet igényelni annak, aki gyes mellett dolgozik vagy gyes után 1 éven belül kezd dolgozni, de ezt csak akkor érdemes igényelni, ha már van konkrét munkaajánlat, hogy az érvényesség időtartama ne ketyegjen úgy, hogy semmi hasznát nem veszed, mert nem spórol vele senki, aki ettől szívesebben alkalmazna.
Azt szeretném megtudni,hogyan időzítsem második gyermekem születését,hogy anyagilag is jól járjak.
Jelenleg első gyermekemmel vagyok itthon Gyeden,ő 2011 júliusában született. 2011 január óta táppénzen voltam,2011 szeptemberében lejárt a határozott idejű szerződésem,tehát azóta nincs munkaviszonyom,előtte 8 évig dolgoztam folyamatosan.Ha jól értelmezem a jogszabályokat,akkor ha 2 éven belül megérkezik a második gyermek az első születéséhez képest,akkor kapom tovább az addigi Gyedet?Vagy már másból számolják?
Köszönöm válaszát!
2008.02.20-án született az első gyermekem, tgyés után gyeden voltam vele, 2009. augusztus végéig, 2009. szeptemberétől folyamatos munkaviszonyom van, brutto 143000 ft-tal. 2012. 09.06- ra vagyok kiírva 2. gyermekemmel. 2012 június. 22- ig szeretnék dolgozni, aztán van 42 nap szabadságom, ami kitart, ha jól számolok 2012. aug.22-ig. Hogy járok anyagilag jobban, ha innentől szülésig táppénzre megyek vagy van még az a lehetőség, hogy szülés előtt 28 nappal igénybe veszem a tgyást? Vagy szabadság előtt menjek 2-3 hétre táppénzre? És körübelül mennyi gyedre illetve tgyásra számíthatok? Köszönöm szépen a válaszát Tisztelettel: Zsuzsanna
A tgyást legkorábban a szülés várható idejét megelőző 28. naptól lehet igényelni.
Bruttó 143.000 Ft-os átlagból családi kedvezmény nélkül nettó 84.000 körüli tgyás és 74.000 körüli gyed várható.
7 hónapos terhesen létesített munkaviszonyról ordít, hogy kamu. Eggyel alattad olvashatod, hogy tgyás és gyed helyett mi lesz egy ilyen történetből.
Én inkább egy újra vállalkozásban gondolkodnék a helyedben.
Van az a hosszú időtartam, amit ha lejárulékolsz, akkor nem kell ettől félni, de ha a havi 6.490 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulék befizetése is gondot jelentett, akkor nem hiszem, hogy legalább 3 havi járulékot simán kicsengetnél.
A terhesség nem betegség. Elméletileg ha az állapot indokolja, gyakorlatilag ha az orvossal megbeszéled, akkor lesz belőle táppénz. Ha egyszerre több ellátásra vagy jogosult, akkor választhatsz, hogy melyiket veszed igénybe, tehát simán kérheted a gyes helyett a táppénzt.
A 2 jogosultsági feltétel tgyáshoz és gyedhez egy, a tgyás elején (a 36. héttől már igényelhető) fennálló biztosítási jogviszony és a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosításban töltött idő. Az "utcáról kapott" gyes nem tartozik ebbe bele, úgyhogy a terhesség kezdete előtt legalább 3 hónappal kéne elhelyezkedni, hogy szülésig összejöjjön az 1 év biztosítás.
2011. dec. 31-ig folyamatos munkaviszonyban dolgoztam évekig, br. 120.000 Ft-os hivatalos havi jövedelemmel. 2012. januártól nincs hivatalos bejelentett munkahelyem, a gyerek viszont épp tervbe lett véve. Ha 2013 tavaszán születik, és idén nem sikerül egyáltalán munkahelyet találnom, milyen juttatásokra számíthatunk?Esetleg érdemes lenne a családi bt-be bejelenteni engem? (Az apuka teljes munkaidős, bejelentett állással rendelkezik.)
Köszönöm a segítséget előre is,
üdvözlettel,
Családi cégben legalább 3 hónapot ajánlott járulékolni a problémák elkerülése érdekében, utána lehet táppénzre menni. Illetve ennek a kezdetét úgy kell megválasztani, hogy táppénz a folyamatos biztosítással megegyező időre jár, az pedig ha a családi cég előtt megszakad, akkor 3 hónap járuékolás után csak 3 hónapnyi táppénzjogosultságot jelent, tehát nem célszerű pár hetes terhesen azonnal biztosításba kerülni, mert nem húzod ki táppénzen végig (a tgyás kezdetéig). A béred a minimálbér kétszeresénél valamivel több legyen, ebből így maximális gyed lehet.
Tgyás és a gyed összegére lennék kíváncsi.Jelenleg a 3. gyermekemet várom.
1997 aug.01-óta van folyamatos munkaviszonyom.Az 1. gyermekem 2008. ápr-ban született, ekkor a besorolási bérem 158600 Ft volt.A 2. gyermekem 2010.01.29-én született, 2010.02.01-től vettem igénybe aTgyást, és utána gyedet kaptam 2012.01.29-ig.2012.01.30-tól és jelenleg is táppénzen vagyok 9-es kóddal.2012.01.01-től a besorolási bérem 190000 Ft.
A családi adókedvezményt én veszem igénybe. Kérem szíves segítségét!
Ebből 3 gyermek utáni családi kedvezménnyel nettó 130.000 Ft körüli tgyás és nettó 117.000 körüli gyed várható.
Az egyik ismerősömet féltve kérdezem, hogy egy személy kaphat e kétféle pénzbeli ellátást? Nem szeretném, ha idő múltával kiderülne, hogy jogtalan volt, csak ő tudatlan módon nem jelzett egyik félnek sem. Ő rokkant nyugdíjas, és emellett kapja még a gyest is. Megerősítésként kérdezlek, mert egy munkajogász azt mondta, hogy bizony ha ez kiderül, akkor vissza is fizettethetik vele. Mi az igazság szerinted?
Másik kérdésem, hogy tíz éves korban ha lejár a gyes, igaz e, hogy még két évig otthon lehet lenni egy huzamban táppénzen a tartósan beteg gyermekkel?(neten olvastam)
Köszönöm a segítségedet!
Cst. 27. § (1) Nem jár gyermekgondozási támogatás annak a személynek, aki
a) az Szt. 4. §-a (1) bekezdésének i) pontjában megjelölt rendszeres pénzellátás valamelyikében részesül, IDE NEM ÉRTVE
ab) a gyermekgondozási segélyre való jogosultság esetében a társadalombiztosítási nyugellátást, a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény szerint társadalombiztosítási nyugellátással egy tekintet alá eső ellátást..., továbbá a rehabilitációs járadékot, rokkantsági járadékot, rokkantsági ellátást, a bányászok egészségkárosodási járadékát
Fizetés nélküli szabadság igényelhető 2 évre közeli hozzátartozó ápolásához, de ebből táppénz legfeljebb 4 hétre jár, mert 6 és 12 éves kor között 2 születésnap között nem egyedülálló 14, egyedülálló 28 napig lehet gyermekápolásti táppénzen.
A cég ahol dolgoztam végelszámolás alatt áll. Nemsokára lejár a gyesem de ha ismét terhes maradok még a gyes lejárta előtt, mi a teendő, elmehetnék táppénzre? Az első babánkkal is táppénzen voltam szülésig, veszélyeztetett terhesség miatt.
Válaszát előre is köszönöm.
Gratulálok segítő tevékenységéhez, az egész neten nem találtam még egy ilyen hasznos dolgot. :)
És egyúttal kérdeznék is, a nyilván már unalmas gyes, táppénz, gyed és egyebek témakörben.
Átolvastam ugyan sok válaszát, találtam sok érdekes infót, de még így is maradt kérdésem
Jelenleg gyesen vagyok első gyermekemmel, július 14-én lesz 3 éves, lejár a gyes.
Közben végre!:) - összejött a kistesó is. Hamarabbra terveztük, de így sikerült
Várhatóan november végén születik meg.
Két lehetőségem van:
1. Mihamarabb, még gyesről elmegyek táppénzre, és azon is maradok egészen a szülésig/tgyásig.
Ennek előnye, hogy már most picit többet kapnék a gyesnél, illetve hogy nem rúghatnak ki közben (gondolom)
Ez esetben a táppénzt minimálbérből vagy a szerződéses béremből számolnák? (bejelentett bérem csak 102ezer bruttó, szóval majdnem mindegy.. :( )
A nyugdíjas nagymamának esetleg megigényelhetjük a gyest, ha én táppénzre megyek?
2. Megvárom a gyes lejártát, aztán kiveszem a felgyűlt kb. másfél hónap szabimat, majd táppénz szülésig (ill. tgyás kezdetéig)
Itt vajon szabi alatt/után kitehetik a szűrömet, vagy a terhesség miatt újra védett leszek? (a főnököm közben odavette a fiát a helyemre, ezért az aggodalmam)
És ami a legfontosabb:
a két különböző esetben miből számítják majd a tgyást ill. a gyedet (ami ugye csak 2013-ban indul)?
Ha a szerződés szerinti bérből, akkor azt frissen újra bekérik, vagy a 3 évvel ezelőttit veszik? (Pici reményem van arra, hogy hátha megbeszéljük, és emelnek a béremen, de lehet, hogy én vagyok túl jóhiszemű mindenesetre megpróbálom.:))
Előre is köszönöm válaszát.
Nagyi mehet gyesre, ha a lakcímek alapján megvalósulhat az a feltétel, hogy a szülők lakásán gondozza az unokát. (Nem kell, hogy azonos legyen a cím, de ne legyen 200 km-re.)
A gyes és a táppénz a jelenleg hatályos Mt. szerint egyaránt felmondási tilalom.
Nem foglalkoztam még az új, júliustól hatályos Mt-vel, hogy annál ez hogy alakul.
Akár lesz pár nap szabid, akár nem, mert rögtön táppénzre mész, a most aktuális béred (illetve az azzal elszámolt szabiból számított átlag) lesz a következő tgyás és gyed alapja. A most aktuálisat úgy kell kalkulálni, hogy a többieknél megvalósult emelés Téged is megillet és nem lehet kevesebb az aktuális minimálbérnél, ami középokú végzettséget igénylő munkakörben 108.000.
Az alábbiakkal fordulok Önhöz:
Második gyermekem 2011.október 5-én született. 2012. Február 17-ig járt tgyás, majd 2012. februrá 18-tól 2013. október 5-ig Gyed-ed kapok. Igényeltem februárban a jövedelempótlék munkahelyemtől, mivel tb kifizető hely. Meg is kaptam a februári béremmel. De mivel február 18-tól gyed-en vagyok, a mostani béremben nincs benne. Nem igazán tudom értelmezni a törvényi szöveget, hogy csak a tgy-ásra jár, mivel én 2011.dec. 31-én és 2012. jan.1-én tgyás-on voltam, vagy folyamatosan jár. KÉrem a segítségét, mert akkor meg tudnám még igényelni a gyed-re is. Köszönöm segítségét, jó munkát kívánok!!!
A kislányom 3 és fél éves. Múlt héten kaptuk meg az orvosi igazolást az emelt családi pótlékhoz az asztmája miatt. Leadtam az igazolást az államkincstárba, közben tudomásomra jutott, hogy emellett jár a meghosszabbított GYES is, méghozzá teljes munkaidő mellett is (én abban dolgozom). Így megigényeltem azt is. Ami elbizonytalanított kissé, az a nyomtatványon szereplő nyilatkozat, hogy részesültem/részesülök-e egyéb juttatásban, pl. táppénzben. Ami - a kislányom gyakori betegeskedését tekintve elég gyakori. A kérdésem az lenne, hogy GYES mellett jogosult vagyok-e a továbbiakban táppénzre is, és ugyanúgy a jövedelmem lesz-e az alapja? Válaszát előre is köszönöm.
Ha áprilisban adtad be az igényt, akkor február 1-ig visszamenőleg kérheted, remélhetőleg így töltötted ki a nyomtatványt.
12. hetes kismama vagyok, munkanélküli. A kérdésem, hogy a családi adókedvezményt az élettársam is érvényesítheti (közös baba, közös lakcím)? Idáig, sajnos, eltérő válaszokat kaptunk. Segítségét köszönöm. Szilvi
2 gyermekem van és tervezzük a harmadikat. 2004. auguszus óta bejelentett munkám van.
1. gyermekem 2007. márciusában, második 2010. novemberében született. A munkáltatóm jelenleg egy felszámoló cég, ami 2007. júliusában indult el. November 12-ig gyed-en vagyok.
A júliusban életbe lépő új törvény értelmében engem elküldhetnek-e gyed, illetve gyes alatt? És mi a helyzet ha gyed vagy gyes alatt terhes leszek?
Ha mégis elküldenek, akkor egy jövő évi tgyás, gyed igénylésénél az ezévi jövedelem lesz az irányadó?
Válaszát köszönöm
A ha elküldenek verzió esetén tgyás és gyed összegéről akkor lehet beszélni, ha egyáltalán ezekre jogosult tudsz lenni, ez egyáltalán nem biztos, mert a munkaviszony megszűnése után folyósított gyed alatt nem ketyeg a következő baba utáni ellátsokhoz szükséges előzetes biztosítás.
Harmadik gyermekünket várjuk, ápr. 30-ára vagyok kiírva. (Illetve május 2. lehet a viszonyítási dátum a kérdésemhez, mert ha addig nem indul be a szülés, akkor aznap programozottan megcsászároznak.) Táppénzen vagyok itthon január közepe óta, előtte szabadságon voltam 3 hónapig, előtte pedig végig gyesen. (Alapbérem 400.000 Ft.)
Kérdésem az, hogy érdemes hamarabb megkezdenem a tgyás-t (ha egyáltalán van még ilyen lehetőség, mint korábban)? Úgy gondolkodtam, hogy ha a tgyás napjainak a száma meghatározott, és a tgyás utáni gyed-et mindenképpen ugyanaddig kapom (pl. a gyermek x éves koráig) akkor az dönti el, hogy érdemes-e hamarabb elkezdeni a tgyás-t, hogy a táppénz vagy a gyed összege-e a több.
De nem tudom, nem elavultak-e az ismereteim, nem a régi rendszerben gondolkodom-e. Nem tudom pontosan, mik a mai szabályok.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel
IEdit
Ha a táppénzed legalább 180 bérezett napból lett megállapítva, vagy egy legalább 180 bérezett napból megállapított előző ellátás alapja jött be táppénzalapnak, akkor a táppénz több, mint a gyed lesz, mert akkor 30 napra bruttó 186.000 a táppénz és csak bruttó 130.200 a gyed. Ebben az esetben a tgyást csak a szüléstől érdemes kérni, hogy a magasabb táppénz és tgyás a lehető legtovább járjon.
Ha a táppénz alapja a minimálbér kétszerese, akkor tud ennyi lenni, ha egy 180-nál kevesebb napból megállapított előző ellátás alapja éled fel, akkor a táppénz nagyjából megegyezik a gyeddel, mert utóbbi ugyan 10%-kal több bruttóban, de 10%-kal többet (nyugdíjjárulék) vonnak belőle. Vagyis ebben az esetben minden mindegy, ilyenkor az egyszerűbb ügyintézés miatt szoktam azt javasolni, hogy a szülés napjától induljon a tgyás.
Ha esetleg minimálbér a táppénz alapja, mert nem táppénz, tgyás, gyed miatt nem volt 180 bérezett napod a táppénz irányadó időszakában, akkor meg az van, hogy a minimálbér kétszerese alapú tgyás és gyed lényegesen több, mint az egyszeres minimálbérből számított táppénz, úgyhogy a lehető legkorábban érdemes tgyásra váltani.
Köszönöm szépen a tegnapi levelemre adott gyors és érthető válaszát! Nagyon sokat segített!
Beszéltem a munkaüggyel, szerintük a táppénz alapja esetemben nem a 2009-es bérem lenne, hanem a minimálbér. Milyen jogszabályra, törvényre tudnék hivatkozni, hogy az Ön által írtakat feléjük alátámasszam?
Az, hogy 9-es kód szerepeljen a táppénzes papíron, miért fontos? A munkahely nem nézné jó szemmel a 8-as kódot a 15 nap kiadandó betegszabadság miatt, vagy nekem származna belőle bármilyen hátrányom?
A válaszát és segítségét előre is nagyon köszönöm!
Attól, hogy gyesről vált valaki táppénzre, nagyon is előfordulhat, hogy gyed miatt nem tud 180 bérezett napot felmutatni. Ezt úgy kell érteni, hogyha nem gyeden lettél volna, hanem dolgozol gyed helyett, akkor lenne-e 180 bérezett nap. Ezt az irányadó időszakon belül vizsgáljuk, az a táppénzt megelőző nap és az előző év eleje közötti időszak. Könyörgöm, Neked itt 13,5 havi gyeded volt, ne mondják már, hogy nem gyed miatt nem volt meg a 180 bérezett nap. Az más kérdés, hogy volt ott még valamennyi gyes is, azután, hogy megvan a 180 nap gyedből, másnak nincs jelentősége.
Mit tudsz tenni:
1. Ezt így lerakod az orruk alá, hátha ilyen megközelítésből még nem gondolták végig és most megvilágosodnak. Az esély minimális, de hátha.
2. Levelet írsz az egészségbiztosítónak és érdeklődsz, konkrét dátumokkal, meddig tartott a gyed és mi lenne a táppénz alapja, ha azt igényelnél. Sokat kell várni a válaszra, de remélhetőleg a tetején lévő fejléc meghatja a kifizetőhelyet.
3. Balhézol a gyedalapú táppénzedért és ragaszkodsz hozzá, hogy a különbözetet határozatban utasítsák el. Ezt meg lehet fellebbezni, ilyenkor az egészségbiztosítónak elküldi a teljes iratanyagot a kifizetőhely, ők pedig majd megállapítják, hogy van-e a fellebbezésednek jogalapja. Ne legyen kétséged afelől, hogy lesz, a tényállás totál egyértelmű.
4. Direktben bemószerolod a kifizetőhelyet, hogy szerinted rosszul állapítják meg.
Válasszd azt, amelyik a legszimpatikusabbnak tartod. Az utolsó 2 értelemszerűen csak azután működik, hogy megigényelted a táppénzt és megkapod az első rossz összeget.
9-es kód fontossága: ha tévesen 8-assal vesz fel az orvos, akkor először a 15 nap betegszabit kapod, arra a bér 70%-a jár. Ezzel nagyon csúnyán le lehet húzni az átlagot.
2010.06.23-án született a kisfiam, első gyermek, és én fél év elteltével visszajöttem dolgozni, a gyermek ment bölcsődébe. Most lesz majd két éves.
GYED-et nem vettem igénybe. Édesanyámnak, azaz a gyermek nagymamájának 2012.04.24-ével megszűnik a munkaviszonya, szeretném tudni, hogy Ő igénybe vehetné-e a gyermek két éves kora után a GYES-t, ha igen, akkor annak milyen feltételei vannak?
Mi(a gyermekkel) és a nyagszülők nem azonos lakcímen lakunk. Azt is olvastam, hogy a GYES akkor is igényelhető, ha a gyermek bölcsődébe/ovódába jár. Tehát akkor a nagymama kapná a GYES-t és a gyermek járhatna bölcsődébe? Emelett a nagymama vállalhatna maximum 6 órás munkát, és beleszámítana a nyugdíjba is neki ez az idő?
Munkanélküliről is lehet GYES-re menni? A nagymamának most nem jár munkanélküli segély, mert ez a munkaviszonya csak 2011.09.19-től 2012.04.24-ig áll/állt fenn.
Amnennyiben igényelhető, akkor mikor érdemes ezt elindítani?
Remélem érthető voltam. Előre is köszönöm a válaszát.
Nagy Orsolya
- az unokát a szülők háztartásában gondozza - ehhez nem kell azonosnak lennie a címnek, de életszerűnek kell lennie a távolságnak
- nagyszülő gyes mellett nincs bölcsi (csak 3 éves kor után, tehát csak beteg vagy ikergyermekkel)
- dolgozni sem dolgozhat a nagyi, csak az unoka 3 éves kora után
A gyes önmagában szolgálati idő, akkor is, ha nem dolgozik mellette, ráadásul csak az időbe számít bele, az átlagkeresetet nem rontja, mert abba csak abban a kivételes esetben számít bele, ha ez az igénylőre nézve kedvezőbb így. Egészségügyi szolgáltatásra jogosultság is "jár" a gyes mellé.
A gyes alanyi jogon jár, tehát nem kell hozzá álláskeresési támogatásban részesülni, sőt egyik ki is zárná a másikat.
Ha tudja, hogy nem csinál semmi olyat április 24. után, ami kizárná a gyest (új munkaviszony, mégiscsak jár valami munkanélküli ellátás), akkor mostmár simán elindíthatja az igénylést.