|
Kérdezz-felelek
Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni:
2006.óta dolgozom jelenlegi munkahelyemen (napi 8 órás bejelentéssel), bruttó 123.700,- Ft-os havi bér, amelyet 2009.01.01-én megemeltek 150.500,- Ft-ra, majd 2010-ben 179.025,- Ft-ra,amely összeg jelenleg is fennáll. Az alapfizetés mellé teljesítményfüggő jutalékot kaptam.
2009.01.12-től 2009.06.13.-ig: betegállományban voltam, műtét + veszélyeztetett terhesség
2009.06.13.: 1. gyermek születése
2009.06.13-2009.12.26.: TGYÁS
2009.12.27-2011.06.13.: GYED
2011.06.14.-től 2012.06.13-ig: GYES
Jelenleg 2. kisbabánkat várjuk, aki várhatóan 2013.01.08-án születik majd. Jelenleg a felgyülemlett szabadságaimat veszem ki, onnantól pedig a 2009-es műtét miatt szülésig táppénzen leszek, veszélyeztetett terhesként.
Kérdéseim:
Milyen juttatásokra számíthatok?
Jogosult vagyok-e táppénzre ill., ez mekkora összeg lehet?
Érdemes lenne-e már a szülést megelőző 28 napon igénybe venni a Tgyást, amennyiben egyáltalán jogosult vagyok rá?
A baba megszületését követően mely juttatásokra vagyok jogosult és milyen összegben (Tgyás, Gyed, Gyes)?
Segítségét előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: Andrea
A tgyás több, mint a táppénz, úgyhogy célszerű rá a lehető legkorábbi időponttól váltani.
2008.01.09-től egyéni vállalkozó voltam, 2012.05.15-éig. Akkor megszűntettem a vállalkozást. Végig szimpla minimálbérre voltam bejelentve, 2011-ben 78.000 Ft-ra, 2012-ben a pénzbeli eg.ügyi bizt. járulék (3%) alapja 162.000 Ft. (A szoc hozzájárulás (27%) alapja 121.500, a nyugdijjár. (10%) alapja 93.000 Ft).
Idén 05.15-én adtam vissza a vállalkozóit, addig végig állományban voltam, sem beteg, sem egyéb szabadságon nem voltam.
2012.09.02-ra vagyok kiirva a második gyerekemmel. (az első már 8 éves).
Szeretném megkérdezni, hogy mit tegyek ahhoz, hogy kapjak tgyást és gyedet is, ill. van-e még valami mód arra, hogy ezek összegét ezzel a kb kéthavi munkaviszonnyal ,módositani lehessen.
Régebbi válaszaiból erre következtettem, nem tudom, hogy a jelenlegi számitási módszerekkel is működik-e még a dolog.
Nagyon szépen köszönöm,
B. Rita
Ezzel viszont csak egy minimálbér alapú tgyásra és gyedre leszel jogosult és csak ezzel a babával, illetve egy esetleges következővel változatlan szabályozás mellett csak tgyásra.
Tudnék jobbat is ajánlani, maximális gyedet és ennek a lehetőségét több babával is.
2011.09.30-án született meg az első kisbabánk, attól a naptól kezdve 2012.03.15-ig voltam Tgyáson, majd 2012.03.16-tól vagyok gyeden. Azt szeretném megtudni, hogy ha 2012.12.01-jén visszamegyek dolgozni (ahol már több, mint 10 éve dolgozom) és 2013.09.30-a előtt megszületik a második babánk, mi lesz a második babánál folyósítandó Tgyás alapja?
Ha nem megyek vissza dolgozni, hanem gyeden maradok az első babával, akkor az első babánál figyelembe vett jövedelem lesz a második babánál is a Tgyás alapja, igaz?
Köszönöm szépen a válaszát.
Üdvözlettel:
Barbaro
Mint látod, ha a béred kevesebb, mint a minimálbér kétszerese vagy nem lesz legalább 180 bérezett napod, akkor minden mindegy, mert vagy eleve irreleváns a felső határ, vagy ugyanaz a helyzet 0 és 179 nappal is.
Az alábbi kérdésben kérném a segítségét:
2012.augusztusában lejár a második gyermekem után a GYED.
Szeretnék vállalkozásban (egyéni vagy társas, még ne tisztázódott) dolgozni. Úgy tudom ezt megtehetem, nem befolyásolja a GYES-t. Első kérdésem így szólna, valóban így van-e, dolgozhatok-e vállalkozásban GYES mellett, úgy, hogy a GYES-t ne veszítsem el, illetve úgy, hogy van egy munkahelyem, ahonnan 2007 szeptemberében mentem szülni az első gyermekemmel.
További kérdésem lenne, hogy a vállalkozás mellett hagyjam-e meg a munkahelyemet (van-e értelme), s csak a GYES lejártával számoljak le náluk, vagy már most is megtehetem és folytassam tovább kizárólag a vállalkozásban?
Anyagi oldalról nézve melyik lenne az ésszerű döntés?
Segítségét előre is köszönöm,
Niki
Egy már működő vállalkozás esetén nem tudod magad kirúgatni amiatt, hogy nem tudnak Neked munkát adni, mert nem is kéne a munka, ha vállalkozol, így ez egy közös megegyezés lenne, ahol csak szabadságmegváltás jár. Ha még a vállalkozás előtt megpróbálod megszüntetni a munkaviszonyodat, akkor nagyobb eséllyel tudod elérni,hogy a munkáltató felmondása esetén járó juttatásokat megkapd.
21 hetes kismama vagyok, viszont szeretnék egyéni vállalkozóként dolgozni egy helyi cégnél. Nem megterhelő, itthonról is végezhető munkáról van szó. Lehet-e ilyen kevés idővel a szülés előtt is belekezdeni, vagy így már nagyon kamu munkaviszonynak tűnik esetleg? Nagyon köszönöm a segítséget! Szép napot!
A harmadik gyermekemet tervezzük, és pár kérdésben szeretném a segítségedet kérni.
2012. november 2. óta dolgozom. 7 hónapja.
Gyermekeim: 2007. márciusban és 2009. májusban születtek, mindkettővel Gyeden voltam, gyes-en és álláskeresési járadékon.
Az állásom bizonytalan, de a harmadik gyerekkel is Gyedet, illetve tgyást szeretnék kapni.
Kérdésem lenne, ha júliusban megfoganna a gyermekem, várhatóan 2013 májusban születne, akkor ha esetleg 1-3 hónapon belül ha kirúgnak kaphatok még Gyed-et?
Ha álláskeresési járadékra megyek augusztusban, akkor biztosított lesz az 1 év?
És még kérdésem lenne, hogy terhesség alatt elvileg nem bocsájthatnak el csak rendkívüli felmondással? Határozatlan idejű szerződésem van.
Köszönöm a segítségedet, csak abban az esetben merjük vállalni a harmadik gyerkőcöt, ha Gyed-ben részesülök. Terhesség alatt végig gondoltam hogy dolgozom.
Köszönettel:Renáta
Felmondási tilalmakkal kapcsolatban nem tudok válaszolni mert 2 hét múlva új Mt van, én viszont csak 1 hét múlva fogok ezzel először foglalkozni, addig számomra új és ismeretlen.
A segítségét szeretném kérni,hogy tisztán láthassak.Ahol csak utánakérdeztem(megjegyzem két TB-s ügyintézőnél is jártam az ügyfélszolgálaton)olvastam,mindenütt más válaszokat,információkat kaptam.
Kislányom éppen tegnap lett két éves,így már nem vagyok jogosult GYED-re.Mivel mihamarabb szeretnénk kistesót,nem mentem vissza dolgozni,hanem igényeltem GyES-t.A kapott információk alapján(miszerint a a következőkben a táppénzt,Tgyást és GYED-et a minimálbér alapján számolják majd,mivel nem dolgoztam az elmúlt 2 évben),nem biztos,hogy jól döntöttünk,már ami a GYES igénylését illeti.
Pontosan 2009 november közepéig dolgoztam,amikortól is táppénzre mentem.Az akkori fizetésem júliustól br. 205.000 Ft volt,az éves átlag 180.000Ft.Így a Tgyás is viszlonylag elfogadható összeg volt,a Gyed-em meg a kapható maximum.
A kérdésem az lenne,hogyan tudnám/tudtam volna a további ellátásokat maximalizálni a lehetőségekhez képest?Milyen összegekre számíthatok?
Elvileg a Gyes-t csak július elején folyosítják,így lenne időm még a mai naptól szüneteltetni,ha szükséges.(elvileg pár hónapot át tudunk vészelni a férjem fizetéséből,ha így hosszú távon jobban járunk.)
Egyfajta időnyerő megoldásként javasolták,hogy most vegyem ki a felhalmozott szabikat,és utána menjek Gyesre.Ettől azonban tartok,mert ugyan kapnék ígéretet,hogy nem rúgnak ki ez idő alatt,de azt is közölték,hogy nem várnak vissza dolgozni.
Bementem a helyi Kormányablakhoz,ott viszont a segítőkész kolléga megnyugtatott,hogy minden ellátást az egykori fizetésem alapján számítanak majd...
Nem tudom kinek a felvilágosítása a helytálló...
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel:Edit
Én ugyan tudom, hogy amit mondok, az úgy van, de nem ezért kell hinni nekem. Egyszerűen csak nézz utána a jogszabályban, le fogom írni, hogy konkrétan hol. Nem feltétlen fogod érteni, alkalmazni, nem is ezért írom, inkább csak azért, hogy lásd, nem csak úgy mondtam valamit, hanem ezekre a joghelyekre alapítom.
Semmit nem befolyásol, ha gyesen vagy egy darabig. Pontosan ugyanannyi lesz a táppénz, tgyás és a gyed alapja, összege akkor is, ha csak gyesen vagy, ha cask szabadságon vagy, vagy ha mindegyik van - addig, amíg el nem mész táppénzre, mert ha jól értem, így tervezted.
A táppénz alapja a gyedhez beszámító, régi átlag. Ebtv. 48. (5)
A tgyásé a most aktuális béred, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha egyetlen bérezett napod sem lesz, akkor amiatt, mert ilyenkor a szerződés szerinti bért nézik, ha lesz valamennyi bérezett nap szabadságból, akkor pedig azért, mert 180-nál kevesebb bérezett nappal a kevesebb napból számított átlag az alap - mindkét esetben minimálbér kétszerese felső korláttal, mert ennél többhöz legalább 180 nap járulékfizetés kell. Ebtv. 42. § (3)
A gyed alapja pedig - 180-nál kevesebb bérezett nappal és a Te konkrét esetedben - annyi, mint a tgyásé volt. Ebtv. 42/D § (2) - ez utána visszavisz a táppénzszabályokhoz, amiket eddigre már ismerni fogsz.
azért fordulok Önhöz, mert szeretném tisztázni a lehetőségeimet. 2010-ben született egy gyermekem, aki tavaly ősztől bölcsis, akkor a GYEDről lemondtam, heti 40 órában dolgozom otthonról, így GYESt is igényelhettem és szándékomban állt a gyermek 3 éves koráig kérni. Most úgy néz ki, 2013-ban kistestvér érkezik.
Változik-e a TGYÁS és GYED alapja, ha GYESen vagyok, vagy ugyanúgy a 2012-es teljes éves jövedelmem alapján számítják, mintha nem lennék GYESen? Esetleg célszerű-e a jövőbeni támogatás érdekében lemondanom a GYESről.
Előre is köszönöm, hogy segítenek eligazodni.
ÁÉ
A régi szerint, és ezt sem tudom, hogy az újban így van-e, ha 30 napnál tovább voltál gyed miatt fizetés nélküli szabadságon, akkor 60 nappal korábban kell bejelenteni, hogy munkába szeretnél állni. De ha eleve csak a gyedhez kértél fizetés nélküli szabadságot, akkor azon nincs mit bejelenteni, hogyha ennek vége, akkor elkezdesz dolgozni, tehát erre nem vonatkozik a 60 nap.
A segítségét szeretném kérni!
Kislányom 2009.08.06 -án született, jelenleg GYES-en vagyok vele itthon. A GYES 2012.08.06-án le jár, így a következő naptól már munkába is állok a régi munkahelyemnél.Természetesen először a felhalmozódott szabikat fogom kivenni (ez összesen 22 nap (2012.évre 9 nap 1 gyermek után járó)). Így hivatalosan szeptember.7-én kezdhetek (a 2012 évi 10 napot nem veszem ki a kezdéskor).
Igen ám, de most jön a csavar a dologban..... Úgy néz ki, hogy újra babát várok (nagyon friss a dolog, pár hetes lehet a babuci, így februári születésű lesz) Terveztük már előbb is, de sajnos akkor nem sikerült.
A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben mi a teendőm és milyen összegű juttatásokra számíthatok majd? Mikor jelezzem a munkáltatóm felé...(Ők már várnak vissza) Ugye, augusztus 7. -étől újra állományban vagyok, de pontosan mennyi munkával töltött időnek kellene eltelnie ahhoz hogy a magasabb TGYÁS-t és GYED-et kapjam?
Mi történik abban az esetben ha majd előbb el kell jönnöm táppénzre, mi alapján számolódik akkor a GYES és a TGYÁS?
Milyen összegekre számíthatók, abban az esetben ha a felhalmozódott szabik kivétele után esetleg rögtön táppénzre jönnék?
Melyik esetben járnák a legjobban?
Érdemes visszamennem 4-5 hónapra ténylegesen dolgozni (anyagilag jobban járok e vele)?
Előre is nagyon megköszönöm segítségét és válaszát!
Üdv Eszter
Ha a béred kevesebb, mint a minimálbér kétszerese, akkor teljesen izgalommentes a helyzet: mindegy, hogy hány bérezett napod lesz, az ellátások alapja a szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszersese.
Ha a béred több, mint a minimálbér kétszerese, akkor sem sokkal érdekesebb a történet, mert 180 bérezett napod, ami egy korlátlan tgyáshoz kéne, úgysem lesz, ha meg nem lesz, akkor mindegy, hogy pontosan mennyi lesz. Ebben az esetben a tgyás és a gyed alapja a a minimálbér kétszerese.
A munkaviszonyban a feleket együttműködési kötelezettség terheli, de ha ez nem lenne, akkor is illene elmondani a munkáltatónak, hogy ne számoljon Veled, hogy ehhez képest tudja szervezni az életét.
A 22 nap szabadság elég kevésnek tűnik. Neked még a tgyásra és a gyed 1. évére járt a szabadság, a kb másfél évi szabadságnak így első ránézésre akkor is többnek kéne lennie, ha nagyon fiatal vagy és szülés előtt minden azévi szabit kivettél.
Segítségét előre is köszönöm! Köszönettel: B.B.
A többi járandóságot sem kell félteni, a cég fizetésképtelensége esetén a Bérgarancia Alapból tud pénzt igényelni a felszámoló.
A járadék alatt is biztosított voltál, úgyhogy egyelőre egész jól állsz az előzetes biztosítással. Jövő márciusig meglenne 2 éven belül az 1 év, amivel ennél később szülsz, azt pedig hozzá lehet tenni az új biztosítási jogviszonyból. Ha nem fogsz rendelkezni a szülés előtti 2 évben legalább 1 év biztosítással, vagy nem lesz a szüléskor vagy legalább a tgyás elején egy aktuálisan fennálló biztosítási jogviszonyod, akkor viszont cask az alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult.
Ez év februárjában (20.-án) szűnt meg a munkaviszonyom 6 év után.A munkanélküli támogatás 90 napját kimerítettem(02.20-05.16.),és most 10 hetes terhes vagyok.Munkát találnék, de bejelentett állást nem.Terhesen nem alkalmaznak.A TB járulékot még nem fizetem magam után ,mert 45 napig biztosított vagyok, majd csak utána megyek az Apeh-hoz.Kérdésem az lenne:Jár-e a Tgyás, Gyes, Gyed nekem ha a baba 2013 januárjában születik? Illetve Valamiféle támogatás jár-e nekem ez idő alatt? Mit lehetne tenni?
Ha van munkád, amiből tudod fizetni a járulékokat, akkor egyéni vállalkozóvá lehetne válni. Ezzel biztosított lennél, akinek a pénzbeli ellátások is járnak.
Május 24-én már válaszoltál néhány kérdésemre, amit köszönök szépen. A probléma azonban az, hogy sajnos még nem mindig világos néhány dolog, illetve egészen mást mondanak a helyi tb-ben. Kérlek segíts eligazodnom! Röviden annyi (májusi levelemben a részletek), hogy második kisfiam születése előtt 3 héttel megszűnt a munkaviszonyom, így 3 hétig munkanélküli voltam, majd tgyást, gyedet, most pedig már gyest kapok néhány napja. November végére várjuk 3.babánkat, s te azt írod mindenképp jogosult vagyok tgyásra! A helyi tb-ben 2 hölgy is kioktatott, hogy ez nem igaz, mert csak akkor kapok tgyást, ha a szülés pillanatában biztosított vagyok, ill., ha a biztosítás a szülés előtti (?ebben nem vagyok biztos) 42 napban szűnik meg. Mindenesetre egybehangzó véleményük szerint semmiképp nem kap6ok tgyást, mert a biztosításom 2010 augusztusában megszűnt.
Megírnád, hogy vagyok jogosult szerinted tgyásra?
Ill. még valaki azt tanácsolta, ha elmennék a szülés előtt újra munkanélkülire (ezt meg kellene érdeklődnöm, mert azt hiszem már csak néhány napom, vagy 1-2 hetem van csak), akkor szülés után megszüntethetném a munkanélkülit s igényelhetném a tgyást? Ez jó megoldás? Ebben az esetben mekkora tgyásra számít6nék?
Előre is nagyon köszönöm válaszodat,
minden jót kívánok:
Beáta
Ha csak kevés nap van hátra a járadékból, akkor azt időzítsd úgy, hogy a szülés várható ideje előtti 29. napig járjon - a -28. naptól már igényelhető a tgyás - , a gyed vége és a járadék aktiválása között gyesen tudsz lenni.
Vagy ha mostantol fizetném a tb biztositást magamnak minden honapba azt a 5 ezer körüli összeget ,akkor nem kellene fizessek semmit a nőgyogyászi vizsgálatokért,meg a szülés levezetéséért?
Vagy hallottam olyant is hogy akinek tb biztositása van ,annak is kell fizessen külön a nőgyogyásznak , minden nőgyogyászi kötelező vizsgálatra.Kérem adjon tanácsot hogy akkor most mi lenne a legjobb nekem,fizessem a tb t magamnak ,vagy csak pénzkidobás lenne,mert ugyis még külön pénzt kér majd a nőgyogyász a vizsgálatokért..?
Az adóhivatalnál egy nyomtatvány kitöltésével lehet - és kell - jelezni, hogy fizetned kell, mert nincsen jogviszonyod, ami alapján jogosult lennél az egészségügyi ellátásra. Küldenek határozatot a fizetési kötelezettségről, csekket, amin tudod teljesíteni és kizöldítik a lámpádat az orvosnál. Piros lámpával is el kell, hogy lássanak, csak figyelmeztetnek, hogy rendezd a jogviszonyodat. Nem az ellátás "ára", hanem a 6.490 Ft az, amit meg kell fizetni.
Nem azért fizetjük, mert megéri vagy sem, hanem azért, mert jogszabály kötelez rá, meg mert ezt illene úgy gondolni, hogy néha bele is teszünk egy kicsit a közösbe, nem csak kiveszünk belőle drága ellátás formájában. Egy császármetszés pl. 184.000 Ft-jába kerül az Egészségbiztosítási Alapnak - ennyit fizet a kórháznak érte.
„ Az az anyuka, aki álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának szünetelése alatt vagy az ellátás megszűnését követő 42 napon belül szül és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a terhességi-gyermekágyi segélyét a jogosultsága kezdőnapján érvényes minimálbér kétszerese, de legfeljebb az álláskeresési támogatás/vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad részének alapulvételével kell kiszámítani (a tgys alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás/vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad részét).”
Kérdésem ezzel kapcsolatos, mert ha az álláskeresési járadék alapja a benyújtást megelőző 4 negyedév átlagkeresete (esetemben 23e ft) és a tgyás alapja nem haladhatja meg ennek 30ad részét, akkor hogyan van esélyem arra, hogy a decemberben elindított tgyásnál mégiscsak a 2011es jövedelmemet vegyék figyelembe és ne az álláskeresési járadék alapjához viszonyítsanak?
Mit jelent az, hogy „tényleges jövedelemmel nem rendelkezik”? Aki álláskeresési járadékon van, az semmilyen esetben sem rendelkezik tényleges jövedelemmel, nem?
Köszönöm türelmét és válaszát.
Üdv,
katabogi
Tényleges jövedelemmel nem rendelkezik: ez azt jelenti, hogy nincs olyan jövedelme, ami egészségbiztosítási ellátás alapja lehetne. Vagy azért nem, mert olyan jövedelme van csak, ami nem alapja a pénzbeli egészségbiztosítási járuléknak (álláskeresési járadék), vagy azért, mert megszakadt a biztosítás és ami a megszakadás előtt van, azt nem veszik figyelembe.
Járadék maximálisan 3 hónapra jár. Ha később igényeled meg, hogy dec. közepén már járjon, akkor most lesz egy kb. 3 hónapos lyuk a biztosításodban, megszakad a biztosításod, ami előtte volt, azt nem fogják figyelembe venni=nem fogsz tényleges jövedelemmel rendelkezni. Ilyenkor az van, amit Te is találtál, hogy a járadék alapját képező átlagkereset - de, ha ez ennél több lenne, akkor legfeljebb a minimálbér kétszerese - a tgyás alapja. Ha június vége előtt megszűnik a munkaviszonyod, akkor a járadékhoz az átlag a 4 utolsó negyedév lesz: 2011. áprilistól 2012. márciuis. Ebben még van valamennyi a magasabb bérből, az átlag durván 42.000.
Ha június 30-án vagy később szűnik meg a munkaviszony, akkor már a 2011.III-IV., 2012. I-II. negyedév a járadékhoz az átlag időszaka, ebből már kevesebb az átlag.
A fizetős szolgáltatásommal lehetne minimálbér kétszerese alapú tgyásod és egyszeres minimálbér alapú gyeded.
Ha az álláskeresési járadék alapja a benyújtást megelőző 4 negyedév átlagkeresete (esetemben 23e ft) és a tgyás alapja nem haladhatja meg ennek 30ad részét, akkor hogyan van esélyem arra, hogy a decemberben elindított tgyásnál mégiscsak a 2011es jövedelmemet vegyék figyelembe és ne az álláskeresési járadék alapjához viszonyítsanak?
\"Tényleges jövedelemmel nem rendelkezik\", ez mindenkire igaz, aki álláskeresési járadékban részesül, nem?
Lehet, hogy valamit én nem értelmezek jól?
Válaszát nagyon köszönöm!
katabogi
Munkaviszony adatok:
2008.04.31-ig 8 órás munkaviszony, 2008.05.05. szültem, 2010. júniusig GYED, lejárta után visszamentem 6 órás munkaviszonyba ugyanoda, 2011. febr. végéig.
2011. márc.1-től határozott idejű 8 órás munkaviszony új munkahelyen, 2013. márc. 31-ig.
Az iránt érdeklődnék, hogy ha határozott idejű szerződés (közalkalmazotti) megszünte után szülnék (de még 2013-ban), akkor jogosult leszek-e GYED-re.
Tudna ebben segíteni? (Az is segítség, ha esetleg tud tanácsot adni hova lehet hivatalosan fordulni.)
Nagyon köszönöm!
Tisztelettel:
H. Tünde
A kérdésem a következő lenne.Most június 26-án lejár a gyed-em. Utána szeretnék szabadságra menni Július 22-ig, ez 18 munkanapot érinteni. Július 23-tól szeretném a THGY-ét megigényelni. Hívtam a céget, hogy kivenném a szabadságot júl. 22-ig, erre közölte velem a könyvelő, hogy nincs pénz amiből ezt kifizessék nekem, meg én nem vehetek szabadságot ki csak 20-ig mert az pénteki nap, és a 22 az pedig vasárnapra esik. Ilyen lehet-e, és ha igen én mit tehetek ebben a helyzetben. mire mennyek, hogy jogosult legyek THGY-re és Gyed-re.
Köszönöm előre is asegítséget.
Erre nincs előírás, a helyi szokások döntik el, hogy péntekig vagy vasárnapig írják ki a szabadságot. Bér így is, úgy is csak a munkanapokra jár, úgyhogy lényegtelen, hogy hogy oldjátok meg.
A tgyásod és a gyeded pontosan ugyanannyi lesz akkor is, ha lesz 18 nap szabid és akkor is, ha a tgyás kezdetéig gyesen leszel.