|
Kérdezz-felelek
Én személyesen közreműködő társas vállalkozó vagyok. februárban táppénzre mentem. Tavaly minden hónapban havi 108 ezer forint személyes közreműködői díjat vettem fel, amely után adóztam, de a pénzbeli egészségbiztosítási járulékot a 162.000 forint után fizettem meg, mert a tbj törvény alapján ez a minimum.alap.
A kérdésem az, hogy a táppénzt a 108 ezer forint tényleges jövedelem alapján, vagy a 162.000 forint pénzbeli egészségbiztosítás alapján kell számolni? A foglalkoztatói igazolásra melyik összeget kell beírni?
Előre is köszönöm válaszát..
Hülye egy rendszer az egyéni és társas vállalkozók járulékfizetése, hogy a 3 féle járulékot 3 különböző összeg után kell megfizetni, de legalább jól jár vele, aki táppénzre, tgyásra, gyedre megy.
2012 áprilisában született első gyermekünk, 2011.08.28-tól táppénzen voltam. Munkahelyemen kb. 200E Ft volt a bruttó fizetésem, nem tudom pontosan, ha ez segít januártól 111.530 Ft a gyedem adókedvezménnyel. 2011.08.01-től megszüntették a pozíciómat, és amit felajánlottak helyette 130E volt a bruttója. Szülés előtt 28 nappal igénybe vettem a Tgyást . Most tervezzük a második babánkat és szeretném tudni, milyen ellátásban fogok részesülni, ha a baba megszületik 2014. áprilisáig, illetve, ha néhány hónappal ezután. Valamint, ha a minimálbér kétszerese lesz amiből számolnak, mennyi lesz a nettó bérem. Válaszát előre is köszönöm!
A mostani bruttó fizetést ne a nettó gyedből következtessük ki, aminek a 2 évvel korábbi átlagod az alapja. Nem világos, hogy a 130.000-re módosítás létrejött-e, vagy ez csak egy ajánlat volt.
Évtizedekkel későbbi nyugdíj kérdéseket ne feszegessünk, semmi értelme.
Áprilisban fog megszületni 3. gyerekem, és a gyás-t igénylő papírt a jelenlegi munkáltatóm felszámolóbiztosának kell címeznem. A kérdésem az, hogy a gyás kezdete előtt mennyivel kell ezt közölnöm vele? Hallottam olyat, hogy minimum 30 nappal előtte. Ha a gyást a születés napjától szeretném igényelni, és a papírt már 30 nappal előtte elküldeni, akkor milyen dátumot írjak az igénylés kezdetéhez? (hiszen nem tudom még a születés napját). Köszönöm válaszod!
Első babánkat 2011.10.03-án szültem. Biztosításom folyamatos 2001 óta. A gyerkőcre az irányadó időszakban (2010) meghatározott bér 215.000,- Ft volt. Utolsó bejelentett bérem a szüléskor 237.000,- Ft. 2011.10.03-tól tgyáson, majd jelenleg Gyeden vagyok otthon, ami 2013.10.03-ig járna.
2. gyermekünket várjuk, 2013.09.26-ára vagyok kiírva.
Esetemben anyagilag mit célszerű tenni?
Gyeden maradni és majd gyedről TGYás,Gyed-re menni? Mi lesz az alapja a 2. gyerek után járó tgyás,gyednek? Tgyásra jelen esetben már célszerű a szülést megelőző 4 héttel menni?
Vagy, ha az orvossal veszélyeztetett terhessé vetetem magam, akkor célszerű-e táppénzre menni, majd úgy TGYÁs, Gyed? (nem hiszem, hogy lenne akadálya kiíratni magam, mert egyszer már volt gond a terhességgel sajnos)
Ha jól tudom a táppénz összegben nincs maximálva. Járhatok-e így jobban? Vagy minden variációban a minimálbér 2-szerese a maximum az ellátásaim folyósításánál?
Egyáltalán van-e lehetőség arra, hogy ha a gyerekem nem jár bölcsibe és velem van itthon, hogy én táppénzen legyek? Vagy ilyenkor hivatalosan vele gyesen kell lenni valakinek? pl. nyugdíjas nagyszülők?
Köszönöm: Gabi
Segítséget szeretnék kérni, 2013. 03. 21-ig gyed-en vagyok gyermekemmel, de közben várom a 2. gyermekemet is aki 2013 szeptemberében fog megszületni. Szeretném elkerülni, hogy gyesre menjek, az megoldható lenne, hogy van 336 óra szabadságom és kivenném utána meg elmennék táppénzre, mert előző terhességem alatt is veszélyeztetett terhes voltam. vagy amint lejár a gyed-em azonnal el tudok menni táppénzre?
Vagy esetleg tud nekem alternatívát adni, hogy járok a legjobban anyagilag? jelenleg 85e-90e ft a gyedem.
Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel
köszönöm szerdai válaszát, mivel a szülés amúgyis közel van április 28-hoz, így kaptam róla orvosi igazolást. Ez alapján március 31. előtt (m.szerződésem lejárta előtt) megigénylem a tgyást és a gyedet is a jelenlegi m.helyemen. Jól értem, hogy ehhez csak az orvos igazolása kell és innentől a munkáltató dolga, hogy megfelelő adminisztrációt elvégezze? (TB kifizető helyről van szó.) Az ehhez szükséges kérést nekem elég szóban kérnem és leadnom az orvosi igazolást vagy jobb, ha ez írásban történik? A munkáltató visszautasíthatja-e ezt a kérésemet? Egy-két héten belül táppénzre szeretnék menni, ezért tartok tőle, hogy esetleg \"méltánytalanságból\" ezt megtagadhatják... Illetve a Tgyás és a GYed összegének számítási alapja is a mostani és eddig fizetésem, annak ellenére, hogy a Gyed indulásakor már nem leszek állományban, de még a m.helyem igényeltem?
Köszönöm még egyszer!
A kifizetőhelynek kötelessége az igényt átvenni és elbírálni. Ez nem szimpátia és jófejség kérdése. Senki nem akar egy célellenőrzést és bírságot azért, mert nem teszi azt, ami a dolga.
A 2013-ban induló gyed alapja a 2012-es átlag, ez független attól, hogy közben megszűnt a munkaviszonyod. Ha nem lenne 180 bérezett napod 2012-ben vagy legalább 2012 elejétől a gyed előttig napig, az egy passzív gyednél gondot okozna, de a Tied egy problémamentes helyzet.
Érdeklődni szeretnék,Első gyermekem születése előtt munkanélkülin voltam,de mivel meg voltak a biztosított napjaim,jogosult voltam a gyás-ra,gyed-re és a gyes-re.
Február 3.-án lejárt a gyes! Mivel időközben újra terhes lettem,és még van 56nap munkanélkülim,hát bejelentkeztem.
A 2.babámmal március 6.-ára vagyok kiírva.
Kérdésem a következő: Milyen juttatásokra vagyok jogosult?
Kaphatok e gyást,gyedet,vagy csak gyest??
Válaszát előre köszönöm!
Judit.
1989-ben nyertem felvételt az egyetem nappali tagozatára, azonban hosszan tartó betegség miatt már az első félévben tagozatot kellett váltanom. (A kórházi kezelések miatt fellépő hiányzás végett nem írták alá az indexemet.)
Levelező tagozaton folytattam és elvégeztem az egyetemet. Időközben 4 év elteltével meggyógyultam, felvételiztem az Államigazgatási Főiskolára és nappali tagozaton el is végeztem 1,5 évet az egyetemmel párhuzamosan. Ekkor munkába állásom miatt abbahagytam a főiskolai tanulmányaimat.
kérdés: Szolgálati jogviszonyba az oktatási idő (levelező/diploma nélkül záródó nappali) beszámítható? Ha igen kitől milyen papírt/igazolást kérjek és hová juttassam el?
Az OEP jelenleg nem tart nyilván a tanulmányi időszakom után szolgálati jogviszonyt, így a nálam cca 5-6 évvel fiatalabb generáció szolgálati jogviszonyával rendelkezem hivatalosan.
(A hivataltól, ügyfélkapun keresztül feltett kérdésemre nem kaptam kielégítő választ.)
Köszönöm!
A szolgálati idő az egy 3. kategória, ezt a nyugdíjbiztosító tartja nyilván. Fogalmam sincs, hogy a felsőoktatási intézmények ezt annó 1997-ig jelentették-e, de az biztos, hogy akár 40 év elteltével is tudod igazolni az eredeti leckekönyvvel vagy az intézmény igazolásával, hogy akkor régen szolgálati időt szereztél. Annyit, amennyit 1997 végéig nappali tagozaton tanultál.
Hidd el, hogy van, akinek a "teljes szolgálati idejéből" sokkal több hiányzik, mert mostanra akár évtizedek is kiestek azoknak, akik feketén dolgoztak. Az öregségi nyugdíjhoz az 1. sz. feltétel az irányadó korhatár betöltése, a szolgálati időnek van ugyan jelentősége, mert ettől függ, hogy az átlagkereset hány %-a lesz a nyugdíj, de ez most 1,5%-ot jelent évente. Tehát kevesebb évvel is el lehet menni nyugdíjba, ha a korhatár be van töltve, a kevesebb év miatti különbség pedig nem olyan jelentős.
Tny. 41. § (1)Szolgálati időként kell figyelembe venni,
a) öregségi nyugdíj esetén az 1998. január 1-je előtt,
b) hozzátartozói nyugellátás esetén időpontra tekintet nélkül
a felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán folytatott - legfeljebb azonban a képesítés megszerzéséhez a tanulmányok folytatása idején szükséges - tanulmányok idejét.
(2) A felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán folytatott tanulmányok címén a tanulmányi időszak (tanulmányi év, tanulmányi félév) kezdetét magában foglaló hónap első napjától a végét magában foglaló hónap utolsó napjáig eltelt idő számít szolgálati időnek.
(3) Szolgálati időként kell figyelembe venni a két egymást követő tanulmányi időszak közötti tanulmányi szünet idejét is.
(4) Több képesítés megszerzésére irányuló tanulmányok folytatása esetén legfeljebb az egyik képesítés megszerzéséhez szükséges idő vehető figyelembe.
Az alábbi kérdésben kérném a segítségedet. Kisfiam 2011 július 31-én született, (2011. május 31-ig dolgoztam, július 31-ig táppénzen voltam, a szülés napjától igényeltem tgyást.) Szeretnénk majd még egy babát vállalni. Előtte azonban újra munkába állnék, hogy a GYED összege ismét a maximum lehessen. Bejelentett bruttó alapbérem 200.000 Ft. Kisfiam a tervek szerint idén szeptember 1-től megy bölcsődébe. Mennyit kell dolgoznom a következő szülés előtt, hogy a tgyást és a gyedet a fizetésem alapján kaphassam? A bruttó bérem elegendő a maximum gyedhez? (A szülésem előtt jutalékot is kaptam a bérhez, most azonban csak az alapbérre számíthatok majd)
Hány nap felgyülemlett szabadságra számíthatok, és ha a szabadságot augusztus 1-vel kezdem el letölteni, majd azt követően munkába állnék, mi lehetne a szülés leghamarabbi "ideális" időpontja, amikortól már a fizetésem lenne az alapja a számításoknak?
Válaszodat és segítségedet előre is köszönöm.
A szabadság az életkortól és a szülés évében felhasznált napoktól függ, ezeknek az információknak a hiányában még csak nagyjából sem lehet megmondani, hogy hány nap szabadságod van.
Jelenlegen gyeden vagyok itthon,kislányom márciusban lesz egy éves,a kisfiam szintén márciusban 3 éves.
Én egy “gyárból” jöttem el,már több mint 3 éve folyamatosan gyeden vagyok.De a gyár azóta folyamatosan leépült,utánaérdeklődtem,ha én visszamennék dolgozni,95%,hogy kirúgnának.Ezt megtehetik?
Sajnos a piszkos anyagiak azt diktálják,hogy hamarosan kéne dolgoznom:(
De lenne egy lehetőségem,egy ingatlanközvetítő irodába el tudnék helyezkedni franchise-szerződéssel.Ez mit jelent?Gyed mellett dolgozhatok így?Vagy akkor gyes?Vagy egyik se?És ha elvállalom a munkát,lemondok a gyedről/gyesről,és pár hónap múlva bármi oknál fogva megszűnne ez a munkám,visszatérhetek gyedre (természetesen a kislány 2 éves kora előtt).Vagy ebben az esetben a nagyszülő (aki nyugdíjas)elmehet gyedre,ha a kislányt nem adom bölcsibe?
Remélem nem fogalmaztam túl zavarosan és minden infót megadtam,
Válaszát előre is köszönöm.
Gyed mellett egyáltalán nem lehet dolgozni, semmilyen jogviszonyban, semmennyi órában, fillérekért sem. Ha az új munkaviszony utolsó napján - nem utána, hanem még az utolsó napon! - gyedet igényelsz, akkor az passzív jogon jár tovább.
Nagyszülő gyedre nem jogosult, de gyesre igen.
Abban szeretném kérni a segítségét,hogy sajnos elvesztettem a munkámat 6hetes állapotosan. Eddig 4éven keresztül dolgoztam rendes bejelentett munkával 150ezer Forint bruttó fizetéssel. Az az egyik része a kérdésemnek,hogy mennyire megtámadható,hogy 7.-én állapították meg a terhességem tényét és azonnal felvettek táppénzre veszélyeztetett terhesként már attól a naptól. Én aznap szabadnapos voltam. Másnap berendeltek minket megbeszélésre. Ott egyesével beszélgettek velünk,és közölték a felmondásomat. Mindez munkaidő előtt történt,én azzal a szándékkal mentem be,hogy bejelentem a táppénzemet és a terhességemet,még munkába állás előtt. Viszont megelőztek. Azt mondták előbb rúgtak ki mint szóltam. Mennyire lehetek védett ez esetben,hogy jelen esetben csak a táppénzem lejárati napjától induljon a felmondási időm? (Rendes felmondással küldtek el) Ha erre van esélyem azonnal megtámadom jogi úton a felmondást,mert ők még a felmondási időt sem akarják betartani,helyette inkább ki akarták fizetni azt az egy hónapot. én nem írtam alá a felmondási papírt,bár ha jól tudom a nélkül is érvényes a felmondás.
A kérdésem másik része,hogy ha már úgy adódik,hogy nem tudom ezt megtámadni,érvényes a felmondásom,mit kellene tennem,hogy kapjak Tgyást,Gyedet,Gyes? És jelen számítások szerint mennyi lenne azoknak a mértéke?Szeptember végén fogok szülni. A Nettó fizetésem 100000 Ft volt.
Tisztelettel megköszönöm a válaszát előre is!
Mónika
Valamit nem tudok összerakni. Ha felmondásról van szó, akkor a felmondás forgatókönyvét kell végigcsinálni, tehát van felmondási idő és végkielégítés, nem lehet ezektől eltekinteni és helyette mást ajánlani. Azt írod, ilyet nem akarnak fizetni,helyette 1 hónapot ajánlottak. Ilyet viszont felmondásban nem lehet megtenni, vagyis lehet, hogy amit alá akartak íratni, az nem is egy felmondás, hanem egy közös megegyezés, ami arról szól, hogy azonnal megszűnik a munkaviszony és a megegyezésre tekintettel 1 hónapot fizetnek.
Ha a felmondást nem írod alá, akkor attól az még érvényes, csak jegyzőkönyvet kell felvenni, amiben leírják, hogy nem voltál hajlandó átvenni. Viszont ha egy közös megegyezést nem írtál alá, és az 1 hónap erre utal, hogy talán ez volt, akkor ott az aláírásod hiányában nem jött létre megállapodás, vagyis nem lehetett megszüntetni a munkaviszonyt. Kérd el egy munkatársadtól, amit ő kapott, bizonyára ugyanolyan volt a Tied is és ezzel együtt menj ügyvédhez.
Ha az van, amire gondolok, hogy ez igazából közös megegyezés lett volna, akkor könnyű dolgod van. Ha felmondás volt, akkor nem annyira egyszerű a helyzet, de talán akkor sem lehetetlen.
3 hónap álláskeresési járadékra vagy jogosult, ami rég kimerül, mire szülsz, tehát jelen állapot szerint a szüléskor nem leszel biztosított, így pedig csak az alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult.
Gyesen vagyok itthon 2. gyerekemmel, áprilisban érkezik a 3. A jelenlegi munkáltatóm felszámolás alatt van, így a gyás kérelmemet a felszámoló biztosnak kell elküldenem. A gyás kezdete előtt mennyi idővel kell eljuttatnom az igénylést neki? Hallottam olyat, hogy min. 30 nappal az igénylés előtt kell bejelenteni. Ha megvárom a szülést, akkor elég neki a szülés után szólnom?
Köszönöm
A legpraktikusabb, ha amint megvan a terhesállományos igazolás - és ezt sokkal korábban úgysem adják ki - azzal elmész a felszámolóhoz és kéred, hogy állítsa ki a foglalkoztatói igazolást. Ezután már nem kell hozzá menni, mert a szülés után rendelkezésre álló papírokat önállóan is be tudod küldeni, ő csak az elején kell a foglalkoztatói igazoláshoz.
A következő problémával fordulok Önhöz. Autoimmun betegségeim miatt számos
gyógyszert szedek, amelyek drágák, ezért igényeltem az önkormányzatnál
közgyógy igazolványt, amit elutasítottak azzal, hogy a havi
gyógyszerköltségem 3017 ft és az önkorm.-i rendelet alapján nem éri el a
nyugdíj minimum 15%-át, 4250 ft-ot, így hiába lennék rászorult a jövedelmem
alapján, nem vagyok jogosult. Ezt megfellebbeztem, de a pesti OEP is
elutasította ugyanezzel az indokkal. Ezt azért nem értem, mert többek között
olyan gyógyszert is szedek, amely 90%-os támogatásra 4025 ft-ba kerül 25
napra és a háziorvos tájékoztatása szerint nem is helyettesíthető olcsóbbal.
A kérdésem az lenne, hogy akkor mi alapján számolják a havi
gyógyszerköltséget 3017 ft-ra, mikor én 7000 ft-nál is többet fizetek a
gyógyszertárban? A határozatban azt írták, hogy már csak bírósághoz
fordulhatok. Tényleg nincs más lehetőség? A héten kiderült, hogy
csontritkulásban is szenvedek, tehát újabb gyógyszert kapok, amely újabb
költség. Jelenleg nem dolgozom, ápolási díjat kapok a fiam után, aki
tartósan beteg.
Válaszát előre is köszönöm.
Köszönöm.
Anikó
Köszönöm a 2013. 02.09. 8:14-kor küldött válaszodat és javaslatodat.
Írtad, hogy álláskeresési segélyről igényelt tgyás esetén bizonytalan, hogy melyik jövedelem lesz az ellátás alapja. Esetemben a Vas megyei OEP illetékes. Meg tudnád írni, hogy a 40% után megállapított tgyás ebben a megyében fordult-e elő, illetve melyik bíróság volt az, amely elítélte a fenti módon eljáró egészségbiztosítót?
Köszönöm szépen.
Anikó
Nagy kincs vagy a szakértők halmazában! Kíváncsiságból bele-beleolvastam más hasonló tb-szakértői oldalakba, válaszokba. A különbség zongorázható!
Most csak egy rövid és egyszerű kérdésem lenne hozzád. Az új Munka Törvénykönyvében meg van határozva, hogy 30 napon túli keresőképtelenség után nem jár szabadság. Ezt úgy kell értelmezni, hogy ha idén összesen pl. 40 napig leszek táppénzen, akkor 30 nap után még jár arányos szabadság, de a maradék 10 nap után már nem? Vagy úgy, hogy ha 30 napig leszek összesen, több részletben táppénzen, akkor jár utána szabin, de ha ezt meghaladó időtartamban, akkor már egyáltalán nem jár egy szabadnap sem utána.
Köszönöm!
Sokszor kaptam már öntől segítséget a terhességem alatt, most a munkába állásom miatt kerestem fel . 2013. febr. 12.-én lejár a szabadságom amit a 3 év ( vagyis ami a tgyás , gyeddem alatt összegyült ), tavaly a gyedem lejártával szerettem volna visszamenni dolgozni 6 órában gyes mellett, de a munkáltatóm csakis 8 órában akart tovább foglalkoztatni. Ezért a cég munkaügyes kollégája tanácsára kerestem máshol és találtam is, jelenleg is itt dolgozom, igaz csak 4 órában, de ez egyenlőre nekem nagyon is jó. Most viszont a cég ahonnan szülni mentem bejelentette , hogy egy másik ( alacsonyabb ) munkakörben tud tovább foglalkoztatni, aminek az alapbére 114.000 ft, viszont a juttatásokat megvonnák, így hiába nőtt az alapbér a nettó bérem jóval kevesebb lenne. Ezért én erre hívatkozva múlt héten írtan egy hívatalos levelet az illetékesünknek, amire még nem érkezett válasz ( gondolom 30 napon bellül kell megválaszolniuk), de mivel a héten lejár a szabim, nem tudom mi legyen. Gondoltam, hogy elmegyek tp-re , de akkor a másik helyen sem dolgozhatok. Nem akarok két szék közül a pad alá esni. Tudtam, hogy nem lesz egyszerű ez a dolog, hiszen már terhesen is szívadtak, most meg az ügyvédükkel fegyegetőznek. Kérem segítsen. Előre is köszönöm. Zsuzsi
Viszont ha tudják, hogy máshol dolgozol, akkor bedobhatják azt is, hogy menj vissza a régi kondíciókkal és ha erre azt mondod, hogy mégsem, mert jobb a másik hely, akkor nincs felmondási időre járó bér meg végkielégítés.
Mindig a békesség a legjobb, én ajánlott levél helyett személyesen próbálkoznék. Ha pedig inkább a 4 órás helyen maradnál, akkor korrektebb egy közös megegyezés.
Első babánkat 2011.10.03-án szültem. Biztosításom folyamatos 2001 óta. A gyerkőcre az irányadó időszakban (2010) meghatározott bér 215.000,- Ft volt. Utolsó bejelentett bérem a szüléskor 237.000,- Ft. 2011.10.03-tól tgyáson, majd jelenleg Gyeden vagyok otthon, ami 2013.10.03-ig járna.
2. gyermekünket várjuk, 2013.09.26-ára vagyok kiírva.
Esetemben anyagilag mit célszerű tenni?
Gyeden maradni és majd gyedről TGYás,Gyed-re menni? Mi lesz az alapja a 2. gyerek után járó tgyás,gyednek? Tgyásra jelen esetben már célszerű a szülést megelőző 4 héttel menni?
Vagy, ha az orvossal veszélyeztetett terhessé vetetem magam, akkor célszerű-e táppénzre menni, majd úgy TGYÁs, Gyed? (nem hiszem, hogy lenne akadálya kiíratni magam, mert egyszer már volt gond a terhességgel sajnos)
Ha jól tudom a táppénz összegben nincs maximálva. Járhatok-e így jobban? Vagy minden variációban a minimálbér 2-szerese a maximum az ellátásaim folyósításánál?
Egyáltalán van-e lehetőség arra, hogy ha a gyerekem nem jár bölcsibe és velem van itthon, hogy én táppénzen legyek? Vagy ilyenkor hivatalosan vele gyesen kell lenni valakinek? pl. nyugdíjas nagyszülők?
Köszönöm: Gabi
A táppénznek is van felső határa, csak az valamivel magasabb, nem a minimálbér kétszeresének a 70%-a, hanem a minimálbér kétszerese, de ez Téged pont nem érint, mert a gyedhez beszámító átlagnak a 60%-a - táppénz mértéke 60% - pont nem éri el ezt az összeget. De még így is több a táppénz, mint a gyed, tehát célszerű rá váltani.
Semmilyen hivatalt nem érdekel, hogy ki van a babával, amíg Te táppénzen vagy. A MÁK-ok álláspontja eltérő arról, hogy nagyszülő jogosult-e ilyenkor gyedre. De ha nem írjátok be az igénybejelentőn, hogy táppénzen vagy, akkor nincs ebből gond, utána pedig senki nem foglalkozik vele.
2009. februárjától folyamatos munkaviszonyban állok. Jelenleg kisbabát várok, a kiírás időpontja 2013.03.20.
Sajnos veszélyeztetett terhesség miatt 2012.09.18-tól jelenleg is táppénzen vagyok. A bruttó bérem 108.000,- Ft.
Szeretném segítségét kérni abban, hogy milyen ellátást vehetek igénybe, és mely időponttól ahhoz, hogy anyagilag a legjobban járhassak.
Segítségét tisztelettel köszönöm: Krisztina
Egy minimálbér 1 hónappal szülés előtt teljesen izgalommentes, nem tudsz és nem is lehet ezen variálni, minden annyi lesz, amennyi: családi kedvezmény nélkül tgyás nettó 63.000, ged 55.000.