Kérdezz-felelek
Jelenleg Gyed-en vagyok az első gyermekemmel 2013 július 21-ig. Második babánkat 2013 szeptember 19-re várjuk.
A munkahelyem nem szűnt meg, most fizetetlen szabadságon vagyok.
Az egyik kérdésem az lenne, hogy hogy tudjuk igénybe venni a családi adókedvezményt a magzat után, pontosabban részemről ki fogja leigazolni a papírt? A munkáltatómhoz kell benyújtani vagy a kormányhivatalhoz, ahonnan jelenleg a Gyed-et folyósítják?
A másik kérdésem pedig az, hogy jogosult leszek-e a második babával Tgys-ra és Gyedre? Ha igen, mi alapján számolják ki az összeget, ha eddig TGYS-on és GYED-en voltam? Mivel július 21-én lejár a GYed, mit kell tennem szeptember 19-ig, amíg érkezik a második baba? Vissza kell vetetnem magamat a munkahelyre és mondjuk táppénzre menni vagy az is elég, hogy GYes-en leszek?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Eszter
Akár gyesen, akár táppénzen, akár szabadságon leszel a gyes vége és a tgyás eleje között, vagy ha ezeket vegyíted, a következő tgyás és gyed alapja a most aktuális béred, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Szakbarbár 2013. 04. 01. 22:30
Hol lehet ingyenes parkolókártyát kérni, - ha a fogyatékosság tényét igazolom - és ki kérheti a családtagok közül és kinek a nevére szól?
Köszönettel:
Ildi
Előre is köszönöm!
Tisztelettel Fazekasné kitti
29 hetes terhes vagyok, és a tgyás igénylésével kapcsolatban szeretnék érdeklődni. 2011. július 4-től van folyamatos munkaviszonyom, azonban 2012. november 19-től táppénzre kellett mennem. (Előtte nem dolgoztam, és 2010 őszétől sajnos már csak levelezős hallgatói jogviszonyom volt.) Mivel a táppénzem nagyon alacsony, arra gondoltam, hogy a szülés előtt 28 nappal igényelném a tgyás-t, hogy a szülés körüli költségeket könnyebb legyen fedezni. Az egyik kalkulátor azt hozta ki, hogy alaphelyzetben a szülés napjától kapnék fél évig Tgyás-t, majd ezt követően 2015 áprilisáig gyedet. Ha a szülés előtt igényelem a Tgyás-t, akkor a gyed 2015 márciusáig fog járni? Hogyan lehet ezt pontosan kiszámolni? Illetve még az lenne a kérdésem, hogy a tgyás és gyed összegét ugye nem befolyásolja, hogy nem volt 2 évnyi ledolgozott munkanapom (mint a táppénz esetében)? Előre is nagyon köszönöm a válaszát!
Szüléstől indított tgyásnál 2*365-168=562 nap előzetes biztosítás kell a 2 éves korig járó gyedhez, korábban indított tgyásnál kb. 28-cal több. Neked még az 590-nél is lényegesen több van.
A tgyás és a gyed alapja a 2012-es, csak a bérből számított átlag, tehát a táppénz sem a számlálóban, sem napokkal a nevezőben nincs benne. Ezeknek csak egyfajta, 70%-os mértéke van, itt nincs olyan, mint a táppénznél, hogy meghatározott idő után magasabb mérték jár. Szakbarbár 2013. 04. 01. 22:18
2007. óta folyamatos munkaviszonyom van. A jövedelmem brutto 265.000 Ft.2011. oktober 1.-től 2012. február 15. Táppénzen voltam.2012. 02.16-án született meg a kislányom.Ettől a naptól vettem igénybe a TGYÁS-t, most GYED-en vagyok.A gyermek 2 éves kora után szerettem volna vissza menni dolgozni, úgy 1 évre, és megint eljönni szülni.De mivel a jelenlegi pozíciómba már biztos nem kerülök vissza , csak alacsonyabb beosztásba( ez jelentős fizetés csökkenéssel járna)ami ugye azt vonja maga után , hogy a 2. gyermekem után járó juttatás is jóval kevesebb lenne.Ezért azt fontolgatjuk a férjemmel, hogy nem megyek vissza dolgozni.
A kérdésem az lenne, hogy :
-jobban járok e ha a kislányom 2 éves koráig megszületik a 2. baba, megkaphatom a jelenleg járó maximum GYED-et?
-illetve ha az első gyermek 2 éves kora után születik meg a kistesó,mire számíthatok , mennyi lesz a GYED összege és akkor táppénz vagy Gyes a jobb megoldás?!
-ezekben az esetekben is lehet igényelni TGYÁS-t?
A helyi TB-nál nem tudtak választ adni!
Köszönöm a segítségét!
Tisztelettel!
Róza
Egy folyamatosan változó jogsazbályi környezetben most nincs értelme arról beszélni, hogy 2 év múlva hogy lehet elkerülni azt, amire eleve kicsi az esély és ami teljesen bizonytalan dátumoktól függ, most elég, ha annyit tudsz, hogy ha magától nem így alakulna, akkor is egyszerűen lehet a gyed alapja is a minimálbér kétszerese, ami a kezdés évében a maximális gyednek felel meg.
Ha a minimálbér kétszeresénél több lenne az alacsonyabb pozícióban a béred, akkor nem lenne kevesebb ellátásod az alacsonyabb bér miatt. Csak akkor járnál rosszul egy kevesebbet fizető munkakörrel, ha annyira kevés lenne a bér, hogy nem érné el a minimálbér kétszeresét, de pl. egy 220.000-ből - idén - havi nettó 20.000-rel több lenne a tgyás, ha pedig legalább 180 napot dolgozol minimálbér kétszeresénél magasabb bérrel, akkor a gyed nem csak a kezdés évében maximális, hanem utána emelkedik a minimálbér növekedésével. Szakbarbár 2013. 03. 28. 06:22
A mozgássérültek részére adnak gépkocsivásárláshoz támogatást, és ingyen parkoló kártyát. Most hallottam, hogy az értelmi fogyatékkal élő személyek is kaphatnak gépkocsivásárláshoz támogatást. Akkor a parkoló kártyát is megkaphatják?
köszönettel: Ildi
a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványáról
2. § E rendelet alapján igazolványra az a személy jogosult,
b) aki a súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló 141/2000. (VIII. 9.) Korm. rendelet 1. §-ának … (3) bekezdésének értelmében értelmi fogyatékosnak … minősül,
d) aki a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségekről és fogyatékosságokról szóló 5/2003. (II. 19.) ESzCsM rendelet 1. számú melléklete szerint … értelmi fogyatékosnak (M.1-2.) … minősül
és ezt az 1. számú mellékletben meghatározott szakvélemények vagy szakhatósági állásfoglalások valamelyikével igazolja.
1. számú melléklet a 218/2003. (XII. 11.) Korm. rendelethez
A mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványának igényléséhez elfogadható szakvélemények és szakhatósági állásfoglalások
2. A súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló 141/2000. (VIII. 9.) Korm. rendelet szerinti, a súlyos fogyatékosságra vonatkozó szakvélemény vagy szakhatósági állásfoglalás.
4. A magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségekről és fogyatékosságokról szóló 5/2003. (II. 19.) ESzCsM rendelet 3. számú mellékletében meghatározott igazolás.
Szakbarbár 2013. 03. 26. 19:24
Kisfiam, március 20-án betöltötte a 3 évet (2010. márc. 20-án született), tehát elkezdtem tölteni a szabimat. Szeretném véleményét kérni, hogy jól számolták-e ki? Tanárként dolgozom.
2010.01.01-től 2010.02.15-ig(táppénz): 5,7 nap
2010.02.16-tól 2010.08.02-ig (szülési szabadság): 21 nap
2010.08.03-tól 2012.03.20-ig (GYEd első évére): 46 nap
2 gyermek után 2012- évre: 4 nap
Összesen: 76,7 nap
2013.03.21-től 2013. 07.23-ig: 9,6 nap
Mindösszesen: 86,3 nap.
Még a tankerületen múlik, hogy hány álláshelyet engedélyez, de valószínűleg nem tudnak tovább alkalmazni, ennek ismeretében számolták ki a szabimat.
Amit nem értek, hogy miért kaptam 2013. 03.21-től terjedő 2013.07.23-ig tartó időszakra 9,6 napot? Aki kiszámolta a munkahelyemen (nem régóta dolgozik ebben a munkakörben) azt mondta, hogy nem kötelező adni a 15 nap pótszabit, és ezért jött ki ennyi, én ezt másképpen tudtam. Mert behívni nem fog munkára, akkor meg ki kell adnia, vagy nem?
Ehhez kérném szíves segítségét, köszönettel: BEtti
Bérfizetéssel kapcsolatos kérdéssel fordulok önhöz.
Egy ismerősöm cégénél dolgozom alkalmazottként. Mivel induló vállalkozásról van szó, a cég bevétele egyelőre nehezen tervezhető. Járható út-e, ha a cég anyagi helyzetére tekintettel nem venném fel a havi nettó béremet, majd csak akkor, ha a cég anyagi helyzete stabilizálódik.
Gondot jelent-e, ha a nettó béremet nem havonta veszem fel, hanem 3-4 havonta az addig felgyülemlett összeget, vagy év végén egy összegben az adott évit? Törvényes ez a megoldás? A NAV felé utalandó havi összeget teljesíti a cég. Én hajlandó lennék megállapodást kötni a céggel a havi bérfizetés időpontjának későbbre tolását illetően, van-e erre lehetőség?
Válaszát köszönöm!
timcsi999
(2) A levonásmentes munkabérrész nem engedményezhető.
Amit lehet tenni, ha mindenképpen ilyen nagyvonalú akarsz lenni - ami egyébként teljesen érthetetlen, életszerűtlen és ha van ehhez köze, akkor keress rá itt a szívességi bejelentés és a színlelt kifejezésekre - , akkor papíron a tulajok tegyenek be tagi kölcsönt a pénztárba és onnan vedd fel a béredet papíron, de év végéig mindenképpen rendezzék a tagi kölcsönt, mert ezekre ugrik a NAV. Szakbarbár 2013. 03. 25. 18:09
Második babánkat várjuk, miközben jelenleg még az első gyermekünkkel Gyesen vagyok. A kérdésem az lenne, hogy veszélyeztetett terhesként megtehetem-e azt, hogy a gyes helyett táppénzre váltok, a munkáltatóm beleszólhat-e ebbe, vagy később lenne ennek bármilyen hátrányos következménye a THGYS-re vagy GYED-re nézve? Milyen összeggel számolhatok táppénz esetén? Az alábbiakban leírom a konkrét előzményeket:
2006 – 2010 folyamatos munkaviszony bruttó 245.000 Ft.-
2010 augusztus közepétől - 2010 október 22-ig táppénz
2010 október 22.-től THGYS majd GYED
2012 október 22-től Gyes
Válaszát és segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Renáta
A munkáltatónak semmi köze hozzá, hogy miként gyakorlod az ellátások közötti választás jogát, de arra készülj fel, hogy nem leszel nála népszerű ezzel a lépéssel, mert a gyed nem kerül egy fillérjébe sem és nem is kell hozzá semmit tennie, a táppénznek viszont az 1/3-át őt fizeti és minden egyes táppénzes papírral van munkája, akár kifizetőhely, akár nem.
Semmilyen hátrányos következménye nincs, ha a táppénzt választod, a következő tgyás és gyed pontosan ugyanannyi lesz akkor, ha gyesen vagy addig, ha gyesen+táppénzen, de még akkor is ugyanaz lenne a végeredmény - minimálbér kétszerese az ellátások alapja - ha valamennyit (180 napnál kevesebbet) szabin lennél vagy ezután dolgoznál.
Egy dologra viszont nagyon ügyelj, hogy ez valóbaj így legyen és ne járj rosszabbul: a táppénzes papír legyen jól kiállítva. Veszélyeztetett terhességnél 9-es kódot kell ráírni, ha nem ezt írják rá, akkor 70%-os betegszabival indul a történet, ami később beszámít az ellátások alapjába. Ha 9-es kóddal az 1. naptól táppénzt kapsz, akkor az semmit nem befolyásol. Szakbarbár 2013. 03. 25. 18:01
Jelenleg munkaviszonyban állok egy cégnél idén 2013. január 1-je óta. Előtte GYED-en voltam otthon 2 éves kisfiammal.
Jelenlegi kisbabámat 2013.. november 26-re várom. Még van sok ki nem vett szabadságom, viszont 2013. februárban kb.: 3 hetet táppénzem voltam otthon kisfiammal betegsége miatt. A TGYÁS számításánál azt olvastam, ahhoz, hogy a bérem képezze alapját kell folyamatos 180 bérezett nap. A folyamatosság azt jelenti, hogy szüléstől számolják vissza a 180 nap bérezett napot, ami nálam nem tudom, hogy fog alalulni, mert előző terhességemmel is probléma volt, és táppénzen kellett legyek. Még van 50 nap szabadságom. A folyamatosságot viszont akkor lehet,hogy csak március 1-től fogják számítani majd a táppénz megkezdéséig? Így kell folyamatos 180 napnak lennie, vagy január 1-től számítják és levonják belőle azt a 3 hét táppénzt, ameddig a kisfiammal otthon voltam? Előző évben GYED-en voltam azt tudom, hogy ebben az esetben nem fogják nézni. Azt olvastam, hogy ha megszakad a folyamatosság, akkor a megszakítás előtti időszakot nem veszik figyelembe, ami nekem a januári hónap lenne, ahol bért is kaptam. Szeretném tudni, hogy mi az az idő,ami előtt ne menjek el táppénzre, hogy meglegyen a 180 nap bérezett napom, természetesen, ha csak nem lesz orvosilag nagyon indokolt.
Előre is köszönöm.
A tgyásod alapja a tgyást előtti utolsó 180 bérezett nap átlaga lesz - ha lesz ennyi. Ha nem, akkor a amennyi van, annyi, de ebben az esetben ha ennél magasabb lenne az átlag, akkor is csak legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az alapja.
Táppénz csak a biztosítottnak jár, úgyhogy a táppénzzel nem szakad meg a biztosítás folyamatossága, csak ezek a napok nem számítanak bérezett napnak. Ami előtte van és ami utána van, az mind beleszámíthat az átlagba.
Január 1-től a 180. nap június 29., ehhez adjál hozzá annyi naptári napot, amennyit gyermekápolási táppénzen voltál (vagy ha még leszel, akkor azt is) és itt van a 180. bérezett nap. Ami, mégegyszer mondom, csak akkor izgalmas, ha a minimálbér kétszeresénél magasabb a béred. Ennél kevesebbel ugyanannyi lesz a tgyás az eddigi kb. 70 nappal is, mintha a 180. bérezett napig vagy akár szülésig dolgoznál. Szakbarbár 2013. 03. 25. 17:53
Köszönöm a segítséget,
Zs.
Ha a munkáltató nem kifizetőhely, akkor úgyis csak a foglalkoztatói igazolással felszerelés és továbbítás a feladata, az egészségbiztosító pedig tudni fogja, hogy mit csináljon a külföldi igazolással. (A táppénz 1/3-ot kivető határozatból látni fogja a munkáltató, hogy minden rendben volt a számára ismeretlen igazolással, hiszen táppénzt állapítottak meg rá.) Ha kifizetőhely, akkor kérjen ún. belföldi jogsegélyt az egészsgégbiztosítótól, vagyis kérdezze meg tőle írásban, az igazolás másolatát mellékelve, hogy elfogadhatja-e. Szakbarbár 2013. 03. 24. 21:43
Segítségéüket szeretném kérni, mert teljesen tanácstalan vagyok!
Megadnék néhány adatot, ami fontos lehet. Bruttó havi bérem 270 000 Ft. A cég alkalmazásában 2003. október 15.
óta állok.
Kislányom 2011. májusában született. 2010 november 1-től táppénzen voltam és kislányom születésétől igényeltük a TGYÁST, azóta GYED-en vagyok. Most betöltött 16 hetes vagyok a másik babával. Szeretnék elmenni táppénzre, mivel a táppénz elviekben több, mint a jelenlegi GYED-em, valamint májustól csak GYES illetne meg, mert a kislányom betölti a 2. életévét.
Szerettem volna kivenni a kislányom után járó szabadságokat és csak aztán elmenni táppénzre, de a munkáltatóm azt mondja, hogy nem tehetem, mert veszélyeztetett terhes vagyok.
A következőt írták, idézem:
Ha jelen pillanatban vissza szeretnél térni (aktív állományba), akkor egyből betegszabin leszel és táppénzt kapsz (GYED/GYES-t már nem), mert jelen pillanatban keresőképtelen vagy mint veszélyeztetett terhes. Hivatalosan, OEP felé bejelentett keresőképtelenként nem mehetsz rendes szabira, csak betegszabira.
Ez valóban így van?
Köszönöm segítségüket!
Az orvos a táppénzre vétel utáni hétfőn jelenti az OEP felé, hogy keresőképtelen állományba vett, a munkáltató pedig csak a havi bevallásában, a következő hónap 12. napjáig.
Nincs a terveddel semmi gond, hogy köze nincs az egészhez annak, akivel beszéltél. Szakbarbár 2013. 03. 24. 20:51
Egy olyan kérdésre szeretnék konkrét választ kapni, amelyre sehol nem találom a tiszta jogi utalást.
A tartósan beteg kisfiam után kaphatnék-e ápolási díjat és a kisebb fiam után gyest egyidejűleg?Jelenleg a nagyobb fiam után veszem igénybe a gyest a nagyobbik után kapom (5 éves),a kicsi után pedig semmit nem kapok.
Ha igen, visszamenőleg mit és hogyan lehetne igényelni?
Előre is köszönöm a segítséget!
Üdv.preni
Egyszerre 1 hozzátartozó után lehet valamit igényelni. Az ápolási díj több, mint a gyes, a különbözetet lehet ápolási díjként kérni, tehát mindkét jogcímen jár pénz, de a végeredmény csak az ápolási díj, mert csak erre egészítik ki a gyest.
Az ápolási díjnak kéféle összege van, a "simán csak" beteg vagy fogyatékos személy után bruttó 1.000, nettó 900 Ft-tal több, mint a gyes, tehát csak ennyivel lehet többet kapni. Fokozott ápolást igénylő személy után bruttó 37.050 Ft, nettó 33.345 Ft az ápolási díj, vagyis 7.695 Ft-tal több, mint a gyes, ennyit lehet pluszban igényelni, vagy eleve csak az ápolási díjat tudod ebben az esetben megigényelni.
Fokozott ápolást igénylő az, aki segítsége nélkül önállóan nem képes a következők közül egyszerre legalább 3-ra:
a) étkezni, vagy
b) tisztálkodni, vagy
c) öltözködni, vagy
d) illemhelyet használni, vagy
e) lakáson belül – segédeszköz igénybevételével sem – közlekedni,
Fontos még, hogy beteg gyermek után kapott gyes mellett teljes munkaidőben is lehet dolgozni, ápolási díj(ra kigészítés) mellett viszont csak legfeljebb 4 órában. Szakbarbár 2013. 03. 24. 10:08
Köszönöm eddigi segítségeit! Nemrég írtam a történetemről,hogy kismama vagyok akit elbocsájtottak a munkahelyéről,de én még akkor azonnal bejelentettem a várandóságomat. Nem nagyon érdekelte a munkáltatómat és nem vonták vissza a szándékukat,de ügyvédi segítséggel sikerült a munkaviszonyomat visszarendezni! Most folyamatosan táppénzen vagyok a szülésig. Azt szeretném kérdezni,hogy ha nem akarom a munkáltatómra bízni a táppénzes papírom beküldését,hanem én magam szeretném intézni,akkor kell-e a munkáltatómtól bármilyen papírt kérnem,vagy bármilyen munkaviszonyt igazoló papírt mellékelnem vagy egyszerűen csak mindig beviszem a táppénzes papírt az Oep-hez? Nagyon szépen köszönöm!
Tisztelettel: Mónika
A táppénzes papírok leadásából és a tgyás, majd a gyed igénylésből nem tudod teljesen kihagyni a munkáltatót, mert a munkáltatónak az ellátások elején egy 4, a folytatólagos táppénzes igazolásokhoz pedig egy 1 oldalas nyomtatványt kell kiállítania. Elvben úgy történik az igénylés, hogy beviszed a munkáltatóhoz a tőled szükséges papírokat, neki pedig 5 napon belül ki kell hozzá állítania a foglalkoztatói igazolást és ezzel együtt kell továbbítania az Egészségbiztosítási Pénztár felé. Határidő túllépés esetén mulasztási bírság szabható ki, ha panasszal fordulsz az egészségbiztosító felé, hogy sokáig ülnek rajta, akkor a kiszabás nem opcionális, hanem biztosra vehető.
Alternatív lehetőségként megpróbálhatod megbeszélni a munkáltatónál az illetékessel, hogy elküldöd mailben beszkennelve a táppénzes papírt és megbeszéltek egy időpontot, amikor bemész a foglalkoztatói igazolásért. Akkor elhozod és Te adod le az eredeti táppénzes papírral együtt, így biztosan időben lesz leadva.
Egy kis motiváció a munkáltatónak:
Vhr. 37. §(1) Ha a foglalkoztatónál társadalombiztosítási kifizetőhely (a továbbiakban: kifizetőhely) nincs, a foglalkoztató a terhességi-gyermekágyi segélyre, a gyedre, a táppénzre, a baleseti táppénzre vonatkozó kérelem elbírálásához „Foglalkoztatói igazolás”-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal együtt – gyermekgondozási díj iránti kérelem esetén ezzel a kérelemmel – öt napon belül a (2a) bekezdésben foglaltaknak megfelelően a székhelye (telephelye) szerint illetékes egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervnek megküldi. A foglalkoztató a kérelem, illetve igazolások átvételét, beérkezését hitelt érdemlő módon köteles igazolni.
Ebtv. 80.§ (6) Az e törvényben meghatározott bejelentési, nyilvántartási, adatszolgáltatási kötelezettséget nem vagy késedelmesen teljesítő, annak nem az előírt módon eleget tevő vagy valótlan adatokat közlő
b) a Tbj. 4. § a) pontjában meghatározott foglalkoztató 10 ezer forinttól 1 millió forintig terjedő összegű,
az elkövetett mulasztással arányos mulasztási bírság fizetésére kötelezhető.
Szakbarbár 2013. 03. 24. 08:42
1989.03-hótól folyamatos munkaviszonyom volt.2011.01.04-én megszületett az első gyermekem.2010.12.20-tól,2011.06.05-ig tgyas-on voltam,majd 2010.06.06-tól,2011.12.30-ig aktív gyeden.Eközben munkahelyem közös megegyezéssel megszűnt,így 2011.12.31-től,2013.01.04-ig aktív gyeden voltam.Az aktív gyed alatt a tb-t a volt munkáltatóm fizette.Gyes-t nem vettem igénybe.2013.03.20-tól a munkanélküli segélyt veszem igénybe.2013.06.16-ra várom a második gyermekemet.
Kérdésem a következő:
Jogosult vagyok -e a tgyas-ra és a gyed-re?
Sem a munkaügyi központban,sem az OEP-nál nem tudtak erre érdemleges választ adni.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Ha 2012.01.01-től nem volt munkaviszonyod, akkor a gyed esélytelen. Viszont a tgyásnak lazábbak a jogosultsági feltételi, így arra jogosult lehetsz, ha legalább 1 nap járadék még marad azelőtt, hogy megigényeled - kell, hogy szüneteltesd a járadékot hozzá, ezért kell hogy legalább 1 nap járadék maradjon a tgyás kezdetekor. Szakbarbár 2013. 03. 20. 19:08
Az alábbi témában szeretném a segítségét kérni:
Első gyermekemet 2010. 10.29-én szültem, eddig a napig -2005 februártól- aktívan dolgoztam is, a bérem akkor bruttó 280000Ft volt, 168 napig TGYAS-ban majd GYED-ben, 2012.10.30-tól GYES-ben részesülök.
2013. 04. 1-től mennék vissza korábbi munkahelyemre 6 órában. Először a felgyűlt szabadságaimat szeretném kivenni ami 44 nap.
Gyermekem tartós beteg, így emelt összegű családi pótlékban részesülök.
Múlt héten tudtam meg, hogy terhes vagyok, a tervek szerint a baba 2013. nov. 7 körül érkezik.
Ön szerint hogyan lenne lehetséges, hogy a TGYÁS összege minél nagyobb, illetve a GYED összege maximális legyen (tartalékaink kifogytak)?
Vonatkozik e rám a 180nap bérrel ellátott nap ahhoz, hogy az ellátások alapja ne a minibálbér legyen? (2005 február óta folyamatos a jogviszonyom)
Mi történik, ha nem jön össze a 180 bérezett nap? Ebben az esetben hogy alakul az ellátások összege?
Mi számít bele a 180 bérezett napba (táppénz, gyermek eseti megbetegedése kapcsán táppénz?
Ön szerint mi a kedvezőbb megoldás az ellátások tekintetében, ha 6 órában megyek vissza dolgozni, vagy ha táppénzt vennék igénybe a 8 órás munkaviszonyom alapján?
Ha táppénzt vennék igénybe, párhuzamosan a GYES akkor is igényelhető?
Segítségét köszönöm!
A tgyás akkor lesz korlátlan, ha lesz 180 bérezett napod. Ez naptári napokat jelent, szabadság, betegszabadság és ünnep beleszámít, táppénz ne. Ha lesz ennyi, akkor az utolsó 180 napi átlagból számolódik a tgyás, felső határ nélkül. Ha nem lesz ennyi, akkor a a tgyás alapja a minimálbér kétszerese.
Minimálbér kétszereséből számított tgyás családi kedvezmény nélkül nettó 117.000, gyed nettó 101.000.
Ha 6 órában dolgozol, akkor megy együtt a gyes és a táppénz. 8 óra mellé eleve nincs gyes.
Ha tudsz szeptember végéig dolgozni, akkor azt érdemes 8 órában, mert így több lesz a tgyás. Ha nem is nagy a különbség, de többet nyersz rajta (a több tgyással), mint amennyi a teljes munkaidő miatt elbukott gyes (41.000/hó vs 25.650/hó). Szakbarbár 2013. 03. 20. 18:37