|
Kérdezz-felelek
Mint lejebb írta egy hozzászóló; én is a kisfiammal vagyok most itthon jelenleg még gyeden , viszont nekem a munkaviszonyom a fiam születésével majdnem egyidőben megszünt (2016.12.31). Az lenne a kérdésem ,ha újabb munkaviszon létesítése(tehát még a gyes alatt)lenne tesó, milyen jutttatást kapnék ? van -e valami kiskapu... megoldás egyéb eshetőségek ilyen helyzetbe ?
Válaszát előre is köszönöm !
Klaudia
Az lenne a kérdésem,hogy milyen ellátásokra leszek jogosult a második baba után.Jelenleg gyes-en vagyok az első gyermekemmel aki Dec.3-án lesz 3 éves a második baba Novemberre van kiírva.Az első után megkaptam minden ellátást a Csed-et a Gyed-et és most a Gyes-t munkabér után. A második babánál is megkaphatom ezeket?
Jelenleg gyesen vagyok, de szeretnék visszamenni dolgozni korábbi munkahelyemre ahol határozatlan idejű munkaviszonnyal rendelkezem.
Jelenleg munkáltatom határozott idejű munkakörbe tudna visszavenni. Amennyiben elvállalom azt, és ezen határozott idő alatt ismét terhes leszek, úgy a határozott idejű munkaviszony letelte után munkanélküli kismamává válok? Hogyan járnak akkor a juttatások?
Köszönöm
Össze vagyok zavarodva.. első babamat várom.. és nem igazán vagyok tisztában azzal hogy mennyi pénzre számíthatok !
A múlt évben 2017ben marciustol-julius 26-ig 4 órában voltam bejelentve utána pedig nov 17-febr 28ig 6 órában és marcius1tol pedig még a mai napig 8 órában vagyok bejelentve !
Viszont pár nappal ezelőtt sajnos kiderült hogy nem szabadna dolgoznom mert veszélyeztettet terhes vagyok ! Mire számíthatnak ha most elmennek gyesre ? A könyvelő szerint Juli 31ig kellene dolgoznom !
Köszönöm a segítséget !
Tisztelettel ; Szimonetta
Első gyermekemmel gyeden vagyok jövő májusig. A kérdésem az lenne ha 3 éves koráig megszületik a kisteso akkor ugyan azok az összegek járnak gondolom mint az első babánál. Viszont ha terhes leszek gyed vagy gyes mellett és nem megyek vissza dolgozni táppénzre jogosult vagyok? Az első babámmal is táppénzen voltam mert az 1 típusú cukorbetegség miatt veszélyeztetett terhes voltam.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdv
Brigi
Szeptember 29-re várom harmadik babámat. Tavaly novemberben mentem vissza dolgozni (előtte GYES-en voltam). Bruttó bérem 254e Ft. Esedékes egy nagyobb prémium kifizetése, és utána (június 10. körül) szeretnék terhes táppénzre menni. Természetesen szeretném, ha a prémium a CSED-be és a GYED-be is beleszámítana (úgy számolom, hogy picivel plafon alatti GYED-et kapnék különben).
Az lenne a kérdésem, hogy
(1) jól számolom-e, hogy ehhez megfelelő, ha június elején kapom a prémiumot?
(2) A táppénz nem módosítja a későbbi ellátások összegét, ugye?
Köszönöm!
Egyik ellátás a következő alapjába soha nem számít bele, minden ellátásnak csak a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem az alapja, a táppénz, csed, gyed pedig nem ilyen.
Köszönöm válaszát a 119624 kérdésemre.Ezzel kapcsolatban lenne még kérdésem.Azt nem írtam előzőleg hogy közalkalmazottként dolgozom.munkáltatóm felmenthet e alkalmatlanságra hivatkozva,kell e ehhez munkaköri alkalmassági vizsgálat,és vajon az orvos alkalmatlannak nyilvánít e azok után hogy már 6 hónapja táppénzen vagyok két műtéten átestem és még lesz szeptemberben is egy térdműtét.sajnos más munkakört sem tudok vállalni .azt tudom hogy hosszabb táppénz után munkába állás előtt soron kívüli munkaalkalmassági vizsgálat kell ezért is érdeklődnék hogy lenne számomra elfogadhatóbb a helyzet,mert az is lehet hogy közös megegyezéssel szüntetné meg a munkáltatóm a közalkalmazotti jogviszonyomat.ha esetleg én adnám be a lemondásomat akkor tudom két hónap a lemondási idő a kollektív szerződésbe benne van,az is hogy a munkáltató felmenthet a két hónap lemondási idő alatti munkavégzés alól részben vagy teljes egészében,viszont ha felment lemondás esetén is jár átlagkereset ha nem dolgozom?vagy ez csak akkor érvényes ha felmentésről van szó,tehát a munkáltató ment fel a közalkalmazotti jogviszonyom alól.Köszönöm válaszát és elnézést a sok kérdés miatt.Üdv:Mara
Csak versenyszférában vagyok otthon, a közszféra munkajogát nem ismerem, így nem tudom, hogy az ilyen-olyan felmentés esetén mi hogyan alakul. Valószínűnek tartom, hogy amíg a munkáltatónak lehetősége van arra, hogy csak opcionálisan lépjen meg valamit, ami neki hátrányos - felmentHET, erre fizetnie kell -, addig ezt nem fogja megtenni, ebben az esetben a felmentési időt táppénzen, ennek lejártát követően igazolt, nem fizetett távolléten tudod tölteni, vagy bedob egy közös megegyezést, amit elfogadsz. Ebben az esetben nem lesz a nem fizetett távollét miatt szünetelő és ezért egészségügyi szolgáltatási járadék fizetését eredményező, sőt 30 nap után meg is szakadó biztosítás és rögtön mehetsz álláskeresési járadékra.
Ha az egészségi állapotod tartósan nem jó, akkor érdemes még a munkaviszony megszűnése előtt a megváltozott munkaképességűek ellátásához szükséges vizsgálatot (köznapi nevén leszázalékolást) kezdeményezni, mert ennek eredményeként megállapított ellátás összege - minősítéstől függően - akár több is lehet, mint a járadék és akkor járadékra nem is kellene menni.
Jelenleg gyeden vagyok 15 hónapos kisfiammal.
Tavaly decemberben lejàrt a hatàrozott munkaszerződésem. Kistestvèrt tervezünk, el szeretnèk helyezkedni hogy kapjak utàna is csedet, gyedet. Ha elhelyezkedem, de nem egy magass bérrel, van e rà mód hogy pluszba magam utàn fizessek valamit, hogy magasabb, akàr a maximum ellàtàsi összeget kapjam majd?
Előre is köszönöm vàlaszàt!
Üdv: Barbara
Minden ellátásnak csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem az alapja. Jövedelem alatt a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját értjük, vagyis a bruttó munkabért, a munkáltató és a munkavállaló is ezután fizet minden adót és járulékot. Nincs arra lehetőség, hogy ezek közül csak Te és csak az egyiket több után fizesd annak érdekében, hogy a csed és a gyed összege több legyen.
Első gyermekem július 01-jén tölti be a 3. évet, időközben ketteske úton van, októberben születik, határozatlan szerződésem van, br. 400.000 Ft bérrel, erre kaptam egyeskével a terhességi táppénzt, CSED-et, GYED-et és a GYES-t. A fizetés nélküli szabit megszüntettem 2018.május 01-jével, 16 nap szabit ad ki a Munkáltató június 01-től. Időközben a bérem 500.000-re emelkedett. A 16 nap szabi letelte után ismét terhességi táppénzre megyek a szülésig, októberig. Milyen összegre számíthatok a táppénz esetén?A ketteskével járó ellátások számításánál az új alapbér nővelő tényező lesz, vagy nem igazán befolyásol semmit?A Munkáltató nem TB kifizető, nem igazán tudnak ezekre a kérdésekre válaszolni...
Köszönettel:
Irén
A csed alapja a régi csed alapjával fog megegyezni, mivel az általános szabályok szerint csak a minimálbér kétszerese lenne - korlátlan csedhez legalább 120 bérezett nap kell -, de ezt összehasonlítják az előző csed alapjával és a kettő közül a magasabbat állapítják meg. Az új csed tehát nettóban ugyanannyi lesz, mint a régi volt.
A gyed mindenképpen maximális, ez idén családi kedvezmény nélkül 144.900 Ft nettó Ft, de mire a Te gyeded kezdődik jövőre, addigra már valamivel több lesz.
Jelenleg GYED-et kapok még októberig, utána már csak GYES-re leszek jogosult. Szeretnék 3 éves koráig itthon maradni a kislányommal. Amennyiben úgy alakul közben vállalnék még egy gyermeket. A kérdésem, hogy ha már csak GYES-t kapok, attól még a következő gyermekem után újra jár a GYED, akkor is, ha nem mentem közben vissza dolgozni? 8 éve dolgozom ugyanott , határozatlan idejű szerződésem van.
Két és fél éves gyereket tervezünk örökbe fogadni. Tanárként dolgozom, és olyan kérdésem lenne, hogy a GYES mellett ami a gyerek három éves koráig jár (és a gyerek hivatalos kihelyezésétől kezdve kapom, ami július környékére fog esni), megkapom-e a fizetésemet a nyári szünet tartamára. Azt is szeretném megkérdezni, hogy szeptembertől, tehát a tanév kezdetétől kezdve ez hogy működik. Kapom a GYES-t és mellette fizetés nélküli szabadságon vagyok? A gyerek december 22-én fogja betölteni a 3. életévét.
Előre is köszönöm válaszát!
Szeretném a segítségét kérni.2017.november vége óta vagyok táppénzen,sorozatos térdműtétek miatt,még kb.4-6 hétig táppénzen leszek utána elvileg mehetek dolgozni viszont nagy esély van rá hogy a munkáltatóm felmond mert ősszel újra kell műteni a térdem és nem hinném hogy így igényt tartana rám,amit persze megértek.mivel már jó ideje táppénzen vagyok,ha felmondásra kerül sor akkor ha igénylem az álláskeresési járadékot akkor azt mi alapján számítják ki mivel jelenleg nincs járulékköteles jövedelmem a táppénz miatt.2015.11.02 óta dolgozom jelenlegi munkahelyemen ez előtt is volt folyamatos bizt.időm így a 90 nap jogosultsági időm megvan viszont szeretném tudni vajon mennyi járadékra számíthatok ha felmondásra kerül sor.Válaszát köszönöm.
Az álláskeresési járadék alapja az utolsó 4 negyedévben elért átlag. Csak a járulékköteles jövedelmet osztják, csak annyi nappal, amennyire vonatkozott, ha novemberig dolgoztál, akkor bőven van beszámító jövedelmed. (A jogszabály egyébként ismeri azt a helyzetet is, ha egyetlen napra sincs jövedelem ebben a 4 negyedévben, de Nálad ezt nem kell alkalmazni.) A járadék alapját képező átlagkereset rajta lesz az egyik igazoláson, amit a munkaviszony megszűnésekor ki kell adni. Ha ennek a 60%-a több, mint a minimálbér, akkor a minimálbér összege lesz bruttóban a járadék, mert ez a felső határ.
Az alábbi kérdésekkel kapcsolatban kérném szíves segítségét.
2011.04.hó óta van folyamatos munkaviszonyom, 2016.05. hóban megszületett első gyermekem, jelenleg GYESen vagyok itthon, szeretnénk újra gyermeket vállalni. Munkahelyem TB kifizető hely.
- amennyiben a GYES alatt leszek újra terhes és táppénzre megyek, úgy - ha jól értelmeztem korábban - csak akkor jár továbbra is a már meglévő gyermek után a GYES, ha pl. kérem a munkahelyemet, hogy adják ki a felhalmozott szabadságot (vagy legalább egy részét) majd ezt követően a szabadság lejárta után ismét kérelmezhetem a GYES folyósítását?
- munkahelyemen minden évben van béremelés, melyből itthonlétem miatt nem részesültem. (Ha visszamennék dolgozni, akkor az elmaradt emelésekkel korrigált fizetéssel vennének vissza.) Amennyiben bekövetkezik a terhesség és a fentiek szerint kiveszem a szabadságomat, akkor jogom van-e jelezni, hogy igényt tartanék az elmaradt fizetésemelésekre, hogy a szabadságra járó bér az alapján legyen számolva ha esetleg a munkáltató "elfelejtené megemlíteni" hogy az emelés jár nekem?
-ha megkapom az emelést, akkor az újabb terhességre vonatkozó GYED, stb. ezen összeg alapján számítódna?
- köteles vagyok bejelenteni a munkáltatónak, hogy azért kérem kiadni a szabadságot, mert újabb terhesség miatt szeretnék táppénzre menni?
Válaszát köszönöm!
A.Zita
A szabadságra már az emelt bér jár, mert a béremelés esedékessége a fizetés nélküli szabadság megszűnése.
A következő csed és gyed alapja a szabadságra kapott átlag és az előző csed alapja közül a magasabb.
Nem vagy köteles jelezni a terhességet, de egyrészt így korrekt, másrészt így a munkáltató tudja, hogy felmondási tilalom véd.
Szeretném megkérdezni, hogy a veszélyeztetett terhesség miatti táppénz beleszámít-e a CSED alapját képező jövedelembe. Ebben az esetben is a jogosultságot megelőző 3. hónap utolsó napjától visszafele számított 180 nap jövedelmét nézik? Vagy a táppénzes időszakot megelőző 180 napos jövedelmet?
Válaszát előre is köszönöm,
Amikor az utolsó 180 bérezett naptári naphoz keressük az ellátás kezdetét megelőző 3. hónaphoz legközelebb, akkor ha itt táppénz volt, akkor ezeket a napokat átugorjuk és megyünk hátrébb annak érdekében, hogy 180 bérezett napot találjunk. Egészen az előző év elejéig vissza lehet menni azonos jogviszonyban, ha ennél később kezdődött, akkor csak a kezdetéig. A táppénz tehát a számítás időszak tartamán kívül - mert ez hátrébb lesz - semmit nem befolyásol.
Az alábbi kérdésben kérném segítségét.
Több mint 10 éve fennálló folyamatos munkaviszonyom van jelenleg is. De munkahely váltás előtt állok, előreláthatólag június 15 -én már kezdhetek az új helyen. De előtte mindenképpen szeretnék 2-3 hetet táppénzen tölteni , mert van egy betegségem amit orvosolnom kellene a munkahely váltás előtt.
Ha mondjuk május 20-án közös megegyezéssel megszűnne a munkaviszonyom, akkor elmehetek másnaptól táppénzre? Vagy a megszűnés előtt kellene?
Köszönöm válaszukat!
Üdvözlettel, Kulcsárné
Jelenleg gyeden vagyok a kislányommal, aki 2018 decemberében tölti be a 2. életévét.
Két kérdésem lenne.
- A munkahelyem hívott vissza dolgozni. Ha most visszamennék és a gyermeket bölcsődébe adnám, akkor a gyermek 3 éves koráig igényelhetem a gyed extrát? (28.500 Ft) Vagyis bölcsis gyermek mellet is igényelhetem, munka mellett?
- Másik kérdés: Ha úgy döntök, hogy nem megyek vissza dolgozni, és vállalok még egy babát, aki a gyes alatt születik meg, akkor mi a teendö?
Jelzem a munkáltatónak a fizetés nélküli szabadság megszüntetését. Az orvos táppénzre vesz, de előtte be kell iktatni legalább 1 nap szabit? Hogy működik ez?
Előre is köszönöm a segítséget!
Z.
Ha terhes leszel és táppénzre mennél, akkor ahogy Te is írtad, a fizetés nélküli szabadságot előbb meg kell szüntetni. Megye/kifizetőhely függő, hogy megállapítják-e táppénzt közvetlenül a megszüntetett fizetés nélküli szabadság után, jogszabályi akadálya nincs, de a tapasztalat azt mutatja, hogy ebből időnként gondok vannak. Ha legalább 1 napot szabadságon vagy, mielőtt táppénzre mész, akkor garantáltan nincs gond. A munkáltatónak ki kell adnia a szabadságot a fizetés nélküli szabadság megszűnése után, ezt addig tudja megtenni, amíg keresőképes vagy, tehát ha 1 nap után táppénzre kerülsz, akkor 1 napig voltál szabadságon.
3. gyermekemmel jelenleg GYES-en vagyok. A GYES után szeretném igénybe venni a GYET-et. Kérdésem az lenne, hogy ha nem szeretnék rögtön a kisfiam 3 éves korától munkába állni, csak 5 hónappal később az ovikezdés miatt, kérhetek-e a munkahelyemen GYET mellett fizetés nélküli szabadságot vagy fel kell mondanom?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Andi
Gyermekem decemberben tölti a 3 évet,jelenleg gyesen vagyok.Mivel szülés előtt dolgoztam így kaptam minden ellátást.Szeretnénk testvért.Most már biztos,hogy a gyes lejárta után születik.Milyen juttatásokra számíthatok?Ha a gyes lejárta és a szülés között több hónap is eltelik akkor is járnak a juttatások?
Köszönettel:Ge
Októberre várjuk ketteskét, jogosult vagyok a diplomás gyedre, van legalább 180 nap nappali képzésem. A jelenlegi munkaviszonyom 2013. októberébe kezdődött, bruttó bérem 130. 000 Ft. volt. 2015. februárjában szültem. Egyeske 3 éves koráig cseden, gyesen, gyeden voltam. Idén február közepétől a bérem 300.000, de a munkaviszonyom megszűnik. Amennyiben egy hónapon belül bruttó 300.000-el elhelyezkedem, akkor leghamarabb mikor mehetek táppénzre, úgy, hogy ne rontsam le a gyed összegét? Jogosult leszek-e a max gyedre, és ha nem, akkor kb. milyen összegre számíthatok?
Válaszát köszönöm!
Minden ellátás alapja csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem, tehát csak az új munkaviszonyban kapott bér az érdekes, ami megszűnt, abból már nem számolódik semmi.
A táppénz nem alapja az ellátásoknak, így nem befolyásol semmit, illetve annyi a hatása, hogyha táppénz miatt nincs a számítási időszakban legalább 120 bérezett nap, akkor a csed, gyed alapja bármilyen magas bérnél is csak a minimálbér kétszerese.
Táppénz a folyamatos biztosításban töltött időre (de max 1 évre) jár, a folyamatos biztosításba a megszűnt jogviszonyban szerzett biztosítás is beszámít. Tehát az új munkaviszonyból akár azonnal táppénzre mehetsz, ha csak rövid ideig dolgozol előtte és a minimálbér kétszeresénél magasabb a béred, akkor a csed és a gyed alapja a minimálbér kétszerese lesz. Gyedből ez a maximálisat jelenti, ez idén, családi kedvezmény nélkül havi nettó 144.900 Ft. A csed valamivel több, mert abból kevesebb a közteher.