|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Első gyermekem 2011. április 1-jén született. 2 éves koráig gyeden, azt követően gyesen voltam egészen 2013. szeptember 24-ig. Ettől a naptól kezdve lemondtam a gyest, és táppénzes állományban vagyok, mivel második gyemekemet május közepére várjuk.
Szeretném megkérdezni, hogy a második gyerek után járó tgyásnak ebben az esetben mi lesz az alapja.
Válaszát köszönöm,
Ildi
2012.novemberig voltam vállalkozó (minimálbér), majd 2013.májusáig mint alkalmazott (minimálbér), ezt követően 2013.augusztus közepéig munkanélküli járadékban részesültem. Azóta munkaviszonyom nincs. Most várom a második gyermekemet november végére. Olvastam, hogy két éven belül 365 nap biztosítási időnek kell lennie ahhoz, hogy én gyedet tudjak igényelni. Kérdésem lenne, hogy mikor munkanélküli járulékban részesültem, az beleszámít e ebbe a 365 napba? Jelenlegi állásban úgy néz ki, sikerül elhelyezkednem pár hónapra, így talán meg lesz a 365 nap. Ha csak 365 nap biztosított napom van 2 éven belül, akkor is jogosult vagyok e a gyermek két éves koráig a gyedre? A gyed kiszámításánál csak a biztosított napokat veszik e figyelembe? Köszönöm válaszát!
A tgyás 168 napja után gyed annyi napra, de legfeljebb a baba 2 éves koráig jár, ahány napot a szülés előtti 2 éven biztosításban töltöttél. Ha épp csak megugrod a 365 napot, akkor a gyed kb. a baba 17,5 hónapos korában lejár és onnan gyest tudsz igényelni. 2 éves korig végig járó gyedhez kb. másfél év előzetes biztosítás kell a szülés előtti 2 évben.
A tgyás és a gyed alapja az új helyen elért átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszersese. Az átlagot csak a bérből számolják, ezt csak a bérezett napokkal osztják, a táppénz összege nincs benne a számlálóban, a napjai pedig nincsenek benne a nevezőben.
2012.09.21-2014.10.10-ig gyeden vagyok br. 200.000 Ft volt a munkabérem.
2014.10.11-szülésig, ami 2015. április gyesen leszek, nem tudok elmenni(nem akarok megvan az okom rá) szabira, aztán táppénzre, mindenképp gyesen leszek.
Nem fog bezavarni a gyes? A br. 200.000 ft lesz a tgyás és gyed alapja? Mennyi gyesen ne legyek 2014. októbertől hogy ne a 200 ezer legyen az alap a gyednek, és tgyásnak?
Válaszát előre is köszönöm.
A gyes nem kavar be. Akkor lenne belőle gond, ha a tgyás 168 napja után a gyed már másik évben indulna, de itt a gyed is 2015-ben fog kezdődni, így ahhoz is a 2014. elejéig visszanyúló időszakot fogják nézni, ahol olyan ellátások vannak, amelyek miatt a kedvezményszabályt fogják alkalmazni (aminek a lényege, hogy gyedalap=tgyásalap).
Jelenleg 2.gyermekemmel vagyok gyeden, mely 2014.11.hóban lejár (ekkor lesz gyermekem 2éves). 3.gyermeket szeretnék vállalni. Munkaviszonyom 2013.01.hóban megszűnt (ekkor már tgyás-ban részesültem), mert munkáltatómat felszámolták. Kérdésem az lenne: Járna-e nekem tgyás, gyed a 3.gyermekkel, ha megfoganna, illetve ha megszületne a 2.gyermekem 3.életévének betöltéséig, 2015.11.hóig, mivel már munkaviszonyom nincs, a 2.gyermekem utáni gyed alapján vagyok biztosított. Ha jár a tgyás és a gyed, akkor ugyanolyan összegben, mint most a 2.gyermekkel, vagy már a minimálbér alapján?
Válaszát előre is köszönöm!
Aktulis biztosítást még tudnál prezentálni, mert ha álláskeresési járadékot igényelnél, akkor ennek a folyósításának az idejére biztosított lennél - egy speciális szabály miatt viszont a táppénz ilyenkor is felejtős -, ezzel a tgyás és a gyed két jogosultsági feltétele közül az egyik rendben lenne. A másikkal viszont bajban lennél, a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes biztosításnak kell lennie, ennek pedig csak töredéke lenne meg a hét járadékból. Jelen pillanatban 2 éve belül kb. 9 hónap előzetes biztosításod van, ez ahogy megyünk előre az időben, úgy fogy, fél év múlva már csak 3 hónap lesz. Mire szülsz, kereken 0 fog beszámítani a munkaviszonyból, mert addigra az már nagyon régen volt.
Emiatt a gyed teljesen esélytelen, illetve az egyetlen esély, ha hármaska előtt dolgozol egy évet. A tgyásnak lazábbak a jogosultsági feltételei, ott a passzív gyed beleszámít az előzetes biztosításba, ezért kis korkülönbség esetén, ha hármaska nem születik később, mint ahogy ketteske 3 éves lesz, illetve ez kitolódhat annyival, amennyit járadékon vagy ezután, tehát ebben az esetben a tgyás az sanszos lehet. De ez is csak a minimálbér után.
Érdeklődni szeretnék, hogy mekkora tgyás-re számíthatok, mert az interneten talált adatok sajnos nem egyértelműek számomra. 2014. dec 15-re vagyok kiírva. És november végéig tervezem dolgozni. 2013. március 6 óta vagyok bejelentve, a bruttó fizetésem a következőképpen alakult. A két munkahely között jogviszony változás is történt.
2013 március 6-2013. november 19: bruttó 130.000
2013. november 20- bruttó 350.000
A tygás alapja a tavalyi vagy a 2014-es fizetésem?
Segítségét alőre is köszönöm.
Tisztelettel:
Sz.Laura
Az új szabály szerint csak az utolsó helyen elért jövedelem az alap. Ha az előző évben van 180 bérezett nap, akkor az előző évi, ha nincs, de az ellátás kezdetétől közvetlenül visszafelé van, akkor az utolsó 180 nap, és van még több verzió, de az már nem érint Téged, ha fogsz május közepéig dolgozni, úgyhogy nem mondom. Az új szabályok szerint a 2014-ben induló tgyás alapja az utolsó 180 napi, csak itt szerzett jövedelem.
Bruttó 350.000-ből családi kedvezmény nélkül a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 209.000 körüli tgyás várható.
Kislányom 2013. január elején született, jelenleg GYED-en vagyok itthon vele. 2008-tól folyamatos munkaviszonyom van, teljes munkaidőben. Tavaszra kistesót tervezünk. Az lenne a kérdésem, hogy ha most GYED-en vagyok, elmehetek-e közben táppénzre is, ha teherbe esek (fizetés nélküli szabin vagyok)? Ha igen, mi a menete? És ha lejár a Gyed, akkor meg kellene szakítani a táppénzt, pár nap szabival és újra táppénzre menni, hogy kapjam a táppénzt és a Gyes-t is?
Létezik ilyen megoldás?
Válaszát előre is köszönöm!
Az egyeske utáni gyessel nem lesz gond, mert azt csak az akadályozza, ha úgy vagy táppénzen ezzel párhuzamosan, hogy nem volt előtte szabadság, de Te tgyással és gyeddel (ketteske) párhuzamosan leszel gyesen (egyeske), ezek nem akadályozzák egymást.
nagyon hálás vagyok az eddigi segítő, támogató válaszaiért.
Minden nap olvasom a fórumot, és megláttam egy kérdést ami kapcsán új kérdés merült fel bennem:
2008.11.03. született első gyermekem, rá emelt összegű családi pótlékot kapok, GYES-t lemondtam, mert 2013.03.20-án született második gyermek, jelenleg 2014. 08.07 érkezik harmadik gyermek. Az már tiszta, hogy szabadság+GYED, majd táppénz+GYED, TGYÁS+GYED, GYED+GYED, GYES+GYED. Első gyermekem után újra igényelhetem a GYESt a 3. baba megszületése után?
Megtisztelő válaszát ismét köszönve: Ági
2013.június3. megszűnt a munkahelyem,decemberig voltam munkanêlkülin. Sajnos azóta sincs állásom és a tartozásaim is megnőttek.
Szeretnék majd a közeljövöbe kijutni külföldre,a tb-met szeretnêm tisztâzni hogy mennyivel tartozok,stb azonkivűl meg lehet-e szűntetni hisz azt már tényleg nem tudom fizetni?!Mit tegyek?
Köszönettel:Zsuzsa
A jövedelemkorlát 34.200 Ft/fő, ha egyedülálló vagy, akkor pedig 42.750 Ft.
Ha ennél jobban áll a család, akkor nincs mit tenni, fizetni kell, ha nem most, akkor később, késedelmi pótlékkal együtt. Az aktuális tartozásról a NAV tud felvilágosítást adni, be kell menni és kérni kell egy folyószámla kivonatot. Ha esetleg van ügyfélkapud, akkor ez azon keresztül lekérdezhető.
2008.01.01-től folyamatos munkaviszonyom van.2013.02.18-tól GYED-en vagyok.A cégem csődöt jelentett,így a GYED lejárta után nem tudok visszamenni dolgozni.A gyes összege nagyon kevés.Kérdésem az lenne,hogy tudok e munkanélkülire menni,és ha igen,akkor mi alapján számítják ki a járadék összegét?
Az átlagszámítási időszakban nem volt béred, ilyenkor a - mindössze 3 hónapig járó - álláskeresési járadék alapja a minimálbér 130%-a. Ebből egy 30 napos hónapban családi kedvezmény nélkül nettó 45.000 a járadék. Vagy gyes vagy járadék, ha utóbbit választod, akkor a gyest igényelje meg apuka vagy nagyszülő.
2007. decembere óta dolgozom jelenlegi munkahelyemen (multi). 2012. júliusáig dolgoztam, majd a szabik kivétele után betegszabin voltam. Szülés után (2012. november) TGYÁS-t, majd GYED-et (GYED-nél adható plafont) kaptam/kapok. Nemrég értesültem róla, hogy jelenlegi munkaköröm valószínűleg megszűnik. Ha vissza akarok menni, jobb esetben felajánlanak egy új pozíciót. Szeretnénk 2. babát is, de nem mindegy mennyi pénzt kapok a gyerekek után. Kérdésem az lenne, hogy mi érné meg jobban: 1. Visszamegyek dolgozni vagy 2. Tesóprojekt?. Mennyi pénzre számíthatunk illetve ha vissza kellene mennem dolgozni szeptemberben (amit nagyon nem szeretnék), mennyi időt kellene ledolgoznom a TGYÁS-hoz?
Válaszát előre is köszönöm
A mennyi pénzre számíthatsz kezdetű kérdésre nem tudok konkrét számmal válaszolni úgy, hogy a kérdésben szereplő számok csak évszámok és sorszámok. Ahhoz nem ártott volna egy bér is, bár többet ezzel együtt sem tudtam volna mondani, max. a mondatnak csak az egyik felét írtam volna le.
Szeretném megtudni, hogy ha gyermekem nem lesz iskolás saját hibáján kívül(halmozottan sérült, tartós betegségek), akkor a családi pótlékot megvonják-e tőlünk, szülőktől?
Mert azt úgy tudom, hogy a szélhámos iskolakerülőknek nem jár, vagyis a szüleiknek.
De a mi esetünkben?
Köszi előre is!!
Mné
Van két kisfiam, egyik 2009-ben, másik 2012-ben született. A picinél most lesz majd aktuális a GYES, nemsokára két éves lesz. Nagyobbik kisfiam autista, így utána is igényelhetem a GYES-t. Kérdésem az volna, hogy a jelenlegi szabályozás lehetővé teszi-e, hogy egyszerre mind a két gyerekem után igényelhessem a GYES-t? A jogszabály úgy rendelkezik, hogy GYES-t legfeljebb 2 gyermek után lehet igényelni.
Válaszát előre is köszönöm
Kovács Réka
Jelenleg GYED-en vagyok, még 2015 márciusáig. Úgy tűnik érkezik a kistestvér, még idénre dátumozva, első gyermekem tehát nem lesz még két éves akkor.
Hogy működik ilyenkor az ügymenet? Munkahelyemen fizetés nélküli szabadságon vagyok per pillanat, ezt módosítani kell majd táppénzre, vagy marad így a gyerkőc születéséig, utána TGYÁS-ra módosítunk?
Mikor kell a munkáltatómnak bejelenteni, van valami jelentősége az időpontoknak?
Miből számítják így a TGYÁS-t? Az első szülésem előtt 3 évig ugyanott dolgoztam, GYES-ből pedig a maximumot kapom. Ugyanúgy számolnak mint az első gyerkőcnél? A GYED extrának köszönhetően akkor most a gyedet és a tgyást együtt is kaphatom még a gyed lejáratáig, utána gyes+tgyás?
Elnézést, ha sok a kérdésem, de kicsit elvesztem a rengeteg információban, és nem tudok kihez fordulni.
Köszönöm a segítségét, Tilda
16 éve vagyok egy cégnél,2012-ben megszületett az első gyerekem, most 2 éves és szeretném bölcsődébe beíratni,amihez kérnek egy munkáltatói igazolást viszont engem nem vesznek vissza dolgozni,mert nem tudnak munkát biztosítani.Az lenne a kérdésem,hogy ha állományban vagyok még a cégnél míg nem tölti be a 3 évet,így is kérhetem a munkáltatói igazolást?
A másik kérdésem pedig az lenne,hogy minimálbérrel vagyok bejelentve a szabadságomat honnan tudom,hogy mennyi jár nekem?ameddig lenem telik a 3 év?ugyanis amint letelik megfogják szüntetni a munkaviszonyomat!
Előre is köszönöm a segítségét:Aggódó Anyuka!!!
Szabadság a tgyásra és a gyed első 6 hónapjára járt. Hogy ez az időszak mettől meddig terjed és az elején hány nap azévi megmaradt szabadságról indul, azt a munkáltató tudja, mert neki kell nyilvántartania.
A cégemnél a munkaviszonyom 2001 májusában kezdődött.Aktív munkaviszonyom 4 éven keresztül volt,utána szabadság, majd folyamatos gyes, gyed, szabadság stb...
Nem annyira szeretnék visszamenni hozzájuk dolgozni(multi) 3 gyerek mellett,kérdésem tehát hogy mekkora végkielégítésre számíthatok a jelenlegi jogszabályok szerint, illetve hogyan lehet ezt "kiharcolni"?
Csak a régi munkakörömnek megfelelő munkát lennék köteles elfogadni?
Tudom hogy távoli még, de kénytelen vagyok előre tervezni, lévén egyedül nevelem a gyermekeimet.
Válaszát előre is köszönöm
Minden jót
Eszter
Ha tudod, hogy nem tud munkát adni, de azt mondod, hogy dolgoznál, akkor van.
Ha az eredeti munkakörben nem tud foglalkoztatni, akkor kezdeményezheti a munkaszerződés módosítását, de ez csak közös megegyezéssel megy, tehát Neked is bele kell menned. Az ajánlatra és az ajánlat elfogadására a jóhiszemű joggyakorlás érvényes.
Ha kapásból nem tudnak visszavenni, vagy nem tudnak olyasmit ajánlani, amit el tudnál fogadni, akkor a munkáltató felmondásával fog megszűnni a munkaviszony. 15 év után 55 nap felmondási idő és 4 havi végkielégítés jár. A felmondási idő fele ledolgoztatható, ezalatt általában a szabadságot szokták kiadni.
Szeretnék második babát. 3 hónapja váltottam munkahelyet a magasabb fizetés miatt, ez előtt 5 évig folyamatos munkaviszonyom volt egy másik cégnél. Az új munkahelyen munkaerőközvetítőnél vagyok bejelentve. A T1041-es nyomtatványt rendesen beküldték amikor a munkaviszonyom elkezdődött, tehát biztosítási jogviszonyom van. (Ügyfélkapun keresztül megnéztem). Kaptam eddig mindig bérjegyzéket. Viszont a Nav-nál egyáltalán nem látok beküldött járulékbevallást. Egy kicsit kezdek aggódni, mert jövőre szeretnénk a második babával próbálkozni és ha "tételezzük föl", hogy addig nem küldenek egyik hónapról sem bevallást akkor hogyan fogják a thgy-t, meg a gyed-et számolni? Esetleg nekem kell bizonyítanom a bruttó béremet és a levont járulékokat a bérjegyzék alapján? Nyugdíj számításnál is hátrányom származhat belőle?
Köszönettel: Anikó
Az ellátásokra jogosultságodat az alapozza meg, hogy olyan jogviszonyban állsz, ahol pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére vagy kötelezett. Hogy a munkáltató levonja, bevallja, befizeti-e, az a Te jogosultságodat nem érinti. Munkaerőkölcsönzők általában kifizetőhelyek, a kifizetőhelynek nem kell máshonnan szednie az adatot, hiszen helyben rendelkezésre áll. Ha máshova mennél dolgozni, akkor pedig csak az ott elért járulékköteles jövedelem fogja képezni az ellátások alapját, tehát ott meg emiatt lesz lényegtelen, hogy mit tud és mutat a NAV.
A majdani nyugdíjhoz a NAV-ból származnak az adatok, itt már gond lehet, ha nincs mit átadni a nyugdíjbiztosítónak. De egyrészt a szolgálati idő ilyenkor is megállapítható pl. a T1041-esekből vagy tb kiskönyvből, a járulékköteles jövedelem pedig sokféle egykorú okirattal igazolható, másrészt emelkedő mulasztási bírságokkal hatékonyan lehet motiválni a céget arra, hogy adja be a havi bevallásokat.
Már többször segítettél nekem, amit nem győzök köszönni .
Jelenleg GYED-en vagyok a kisebbik kislányommal (15 hónapos) és tervezünk harmadik babát. Múlt héten beszéltem a kolléganőmmel és aggodalomra okot adó információkat kaptam. Említette, hogy korábbi munkahelyünk megszűnni látszik. A tulajdonos meg akarja szünteti jelen tevékenységi-körét (így fogalmazott, amiben én is munkát vállaltam) és 2 embert kíván megtartani a cégből ahol dolgoztam és ahonnan most fizetés nélküli szabin vagyok. A tulajdonosnak több vállalkozása is van egyébként, úgyhogy nem tudom milyen trükk lesz jogilag. Azt lenne jó tudni, hogy a Céget szünteti meg és más vállalkozásába átjelenti a megtartani kívánt 2 kolléganőt, vagy a Cég marad (mert akkor nincs félni valóm). Mondjuk, gondolom a megszűnés tényét köteles velem közölni írásban itthon létem alatt.
Te korábban azt ajánlottad (2014. 02.08., 8. oldal itt Nálad), hogy legyek pár napot szabin a táppénz előtt, ha jön hármaska. Na, de fentiek tekintetében hogyan kérjem majd a visszavételem, vagyis hova? Hogyan legyek szabin? Az a baj, hogy nem tudom milyen jogcímmel akarja megszűntetni a tevékenységét. Gondolom, engem a korábbiak szerint illetne meg az Újabb TGYÁS/GYED (jelen állás szerint, míg van Cég), a szabadságaimmal el kell számolnia. Bár, ha Cég megszűnik, a munkaviszonyom is megszűnik, és akkor milyen ellátásokra leszek jogosult a harmadik babával? Elgondolkodtató így neki vágni. Táppénzre gondolom veszélyeztetett terhesként mehetek, szabit kivenni előtte kéne, vagy hogy csináljam? Nem nagyon vagyok jártas ebben…
Miben érint engem a tevékenység megszüntetése Szerinted?
Egyébként, ha netán pár hét múlva kapok egy levelet a Cég megszűnéséről, akkor a 15 hónaposommal maradhatok tovább GYED/GYES-en?
.
Nagyon köszönöm megtisztelő válaszod, a legjobbakat kívánom: Nikolett
Ha jogszerűen szűnik meg, mert mondjk végelszámolás lesz, a gyedet akkor is kapod tovább, addig, ameddig egyébként járna, az összeg sem változik, de ez már passzívnak minősül. Amiből most nem veszel észre semmit, de később hátrányos lehet. A gyes meg alanyi jogon jár, úgyhogy ennél teljesen mindegy, hogy van-e munkaviszonyod. Ezalatt szintén nem ketyeg a biztosítás, ami hármaskánál gond lehet, mert így esetleg nem tudod prezentáni a szülés előtti 2 évben az 1 év biztosításban töltött időt. Az aktuális biztosítás sem lesz meg magától, de ezen könnyen lehet segíteni álláskeresési járadék igénylésével.
Ha a fizetés nélküli szabadságot nem veszed tovább igénybe, akkor a munkáltatónak kutya kötelessége kiadni a babázás alatt felhalmozódott szabadságot. A "visszavétel" csak ezután merülne fel, de ez már megintcsak a munkáltató problémája. Ráadásul a táppénz megoldja.
Az lenne a kérdésem, hogy 2010 június óta dolgozom egy cégnél, de szeretnék egy harmadik gyereket,ha a szülés előtt fél évig táppénzen lennék, akkor a GYED-et a fizetésem 70%-a lesz vagy a minimálbér 2x-e?
Előre is köszönöm válaszát!
2013 12.30.-án szűnt meg a munkaviszonyom. Addig 8 évig folyamatos volt. Jelenleg álláskeresési járadékot kapok, amit 02.12.-én igényeltem és elvileg 05.12.-én járna le. 2014. 06.02.-ra vagyok kiírva szülésre. Azt szeretném kérdezni, hogy a TGYÁS-t mikortól igényeljem? Megvárjam amíg lejár az álláskeresési, vagy szüneteltessem pár nappal előbb? Beleszámít-e majd a 2013-as keresetem / br 175.000/?
Válaszát előre is köszönöm!
Az összeget illetően nem tudok biztosat mondani, a megszakadó biztosítás (42 napig nem volt semmi) lehet, hogy hátrányosan befolyásolja majd.
Ha a gyed 2016-ban indul és 2015-ben nincs 180 bérezett nap, akkor a gyed alapja a tgyás alapjával egyezik meg, ha ez több lenne a minimálbér kétszeresénél, akkor a gyed végig megmarad a 2014-es minimálbér kétszeresének a 70%-ánál.