|
Kérdezz-felelek
Lányom KATÁS vállalkozó. Szült 2021.02.25-én. A Csedet igényelte előtte 28 nappal, azaz 2021.01.28-2021.07.14-ig. A Gyedet a vejem szeretné igényelni aki munkaviszonyban dolgozik folyamatosan 5 éve. Kérdésem,hogy mikortól igényelheti ? A Csed lejártát követő naptól azaz 2021.07.15-től vagy a szülést (2021.02.25) követő 169. naptól azaz 2021.08.12-től?
Köszönettel
most tünet fel, hogy nem kapok családi potlekot 2 éves gyermekem után.
2019 febr 20 én született gyermekünk, aki után igényeltuk a családi potlékot. Juniusban a tartozkodási cimunk megváltozott, de állando cimunk nem (ugyanaz mai napig), uj cimen bejelentkezett a család, meg is kaptuk lakcimkártyánkat.
Ekkor a folyosito szerv kuldott egy levelet a régi lakcimre (tartozkodási cim), hogy csak a gyermek cime változott meg, tovabbra is velünk lakik-e??
Mindezt egy call centeres hölgytől tudom. A levél csak azt emliti, hogy a lakcim megváltozott, de a lakcimünk ugyanaz, állando, abban nem volt változás...most kaptam egy ujabb emailt a szervtol amiben szintén azt irják, h. állando lakcimünk megváltozott és nem jelentettük.
Hogyan látták, h. gyermeknek más a tartozkodási cime, és miért nem látták, hogy nekem is megváltozott?
A lakcimkártya kiállitása ugyanaz.
Mivel elköltözött a család nem vette át senki a régi cimen a levelet, amiben az állt, h. ha 8 napon belul nem reagálunk megvonják a potlekot.....
Igy is tortént, mivel nem nezzük a bankszámlát gyakran, csak fizetést ellenorozzuk rajt, nem is tunt fel, mivel elso honapokban mindig megérkezett a penz, egészen szept vegegig.
Nem értjuk, hogyan torténhet ilyen?
Gyermek uj tartokodási cime bent van rendszerükben, az enyém nem.
Miért nem kuldtek levelet az állando cimünkre??
Nagyon nyomják, h. igényeljem most és akkor még jan-feb-márc-ra megkaphatom, ha kesobb igénylem akkor már jan-ra sem..Visszamenoleg pedig semmi esélyem....megkapni a majdnem 230.000 ft-ot..:((((
Most irtunk a veszprémi hatoságoknak.
Csak nem értem, ha állando lakcimunk ugyanaz, igy is igenyeltuk....már anno a potlekot, miért fontos a lakcim és hogyan gondolják, h. ha ember elkoltoltozik a tartozkodáci cimerol, ott át tudja késobb venni postajat???
Másik dolog, nem látják gyermek TAJ száma alapján, senki nem igényel családi potlekot???
Vagy ez csak trükközés? Nehogy kikelljen fizetni potlekot??
Soha nem laktunk kulfoldon, folyamatosan dolgozom, ezek alapjan hiba volt bejelenteni lakcimváltozást?
Mert az nem látszodott náluk?
Mit tudnánk tenni?
Egyelore várjuk veszprémi hivatal válaszát, csütörtök délutan irtam, de nagyon el vagyunk keseredve, mert összeadva, 2019 szep-tol mai napig, az nem keves penz :(((((((
Segitseget elore s nagyon köszönöm!!
Üdv.: Mazalin Petra
Nem világos, hogy akkor a családi pótlékot annó megállapították-e, vagy a megállapítás előtt elakadt az igénylés egy át nem vett levél miatt. Ha megállapították és megszüntették, akkor esetleg meg lehet próbálni kérni a megszüntetésről szóló döntés - amit jó lenne látni előbb - saját hatáskörben felülvizsgálatát Az általános közigazgatási rendtartásról 2016. évi CL. törvény 113 § (2) bekezdés a) pontja alapján arra hivatkozással, hogy a jogosultsági feltételek mindig is fennálltak, megszakítás nélkül egy háztartásban éltek. Eljárásjogi kérdésekhez nem nagyon értek, lehet, hogy ez butaság ,de talán egy próbát megér. Ha meg sem állapították, akkor még ez sem pálya.
Ettől függetlenül az új igénylést add be, hogy legalább 2 hónapra visszamenőleg megállapítsák, ne várd meg ezzel azt, amíg reagálnak a saját hatáskörben felülvizsgálatot kérő levélre, mert újabb hónapokra járó összegtől eshetsz el.
Az elmúlt 10 évben folyamatosan fizettem a TB, tavaly májusig nem volt bejelentett munkahelyem.
Tavalyi évben összesen 3 hónap munkaviszonyom volt a jelenlegi vírus helyzet miatt.
Most március 1-től ismét bevagyok jelentve.
Kérdésem az lenne, mennyit kellene még dolgoznom, hogy jogosult legyek gyedre, illetve ha pl 9 hónap múlva várandós lennék, és a munkámból kifolyólag táppénzre kell mennem, akkor a táppénzben töltött idő is beleszámít a munkaviszonyba?
Válaszát előre is köszönöm!
A tavalyi 3 és az idei 1 hónappal jelenleg 4 hónapod van meg a szükséges 12-ből ahhoz, hogy a tavalyi munkaviszony kezdetét követő 2 éven belül szülve meglegyen a szükséges előzetes biztosítás. A táppénz alatt is ketyeg a biztosítás, de csak a folyamatos biztosítással megegyező időre kaphatsz táppénzt.
Gyermekem 1 éves,jelenleg gyed-en vagyok vele otthon. A kérdésem a GYOD-ra irányulna főként,valamint,hogy hogyan alakulna a jogviszonyom,ha esetleg a gyermekem 2.születésnapjáig megadatna nekünk a 2.baba.
Hogyan alakulna,ha a gyermekem 2.születésnapja előtt megfoganna a kistesó, ez esetben jogosult lennék a 2.baba születése után csed,-gyed-re a jelenlegi munkaviszonyom alapján? Valamint ez esetben igénybe vehetnénk az első gyermek után a gyod-ot (a gyed lejárta után),és a 2.babára jogosultak lennénk táppénz,csed-gyed ellátásra szinkronban? Vagy amint igénybe veszem a gyod-ot az első baba után,megszűnik a jogviszonyom,ezért a 2.babára már nem kapnék semmilyen ellátást?
Válaszukat előre is köszönöm.
Egyik gyermekkel csed, gyed, gyes, másik gyermekkel gyod működik együtt. A csed és a gyed egyik jogosultsági feltétele egy, legalább a csed 1. napján fennálló biztosítási jogviszony. Ha ennél hamarabb megszűnik, akkor ezek ugranak, helyettük csak a gyes jár a kisebbik után.
De miért szűnne meg a munkaviszonyod? A fizetés nélküli szabadság egészséges gyermekkel 3 éves korig megillet, beteg esetén nem vagyok benne biztos, hogy gyod esetén is 10 év ez a határ, vagy csak gyes esetén, mert a jogszabály azt mondja, hogy a gyermekgondozást segítő ellátás időtartama alatt illet meg és a gyod az nem ez. Amíg megillet a fizetés nélküli szabadság, addig, ha élsz vele, felmondási tilalom véd. Tehát legfeljebb a cég jogutód nélküli megszűnésével tud megszűnni a munkaviszonyod.
Az lenne a kérdésem, hogy ezek alapján jogosult lenne e a csed-re, vagyis meg lenne e a 365 napja a jogosultsághoz? Valamint a csed összege ebben az esetben mely jövedelmek (jogviszonyok jövedelmei) alapján számítódnának?
Párhuzamosan fennálló jogviszonyok esetén mindegyikben rendelkezni kell az előzetes és az aktuális biztosítással, áprilisban induló munkaviszonnyal októberig nem lesz meg a 365 nap előzetes biztosítás. Ha az A munkaviszony megszűnik, akkor az ott szerzett napok előzetes biztosításként beszámíthatóak a B-ből igényelt ellátásoknál, tehát itt rendben van az előzetes biztosítás. B-ben igényelt ellátás alapja a B-ben szerzett jövedelem.
Csed/ Gyed számításával kérnék eligazítást.
Gyermekem 2020. július 21-én született.
2020. január 6-tól táppénzen voltam 9-es kóddal a szülésig.
Tudna tájékoztatást adni arról, hogy mely időszakból számítják a csed illetve a gyed összegét?
Kb 80 ezer forinttal kevesebb gyedet kapok mint ami a csed összege volt. A munkáltató annyit mondott,hogy nem ugyanaz a kettő ellátás számítási időszaka.
Esetleg meg tudnák mondani mely hónapok átlagából számították ki a gyedet?
Illetve miért más a két ellátás számítási alapja?
Előre is köszönöm válaszát!
Ha nem arról van szó, hogy a minimálbér kétszeresénél nagyon sokkal több volt az össz béred addig, amíg dolgoztál, és a csednek nem volt felső határa, a gyednek viszont van, akkor leginkább a következőre tudok gondolni. A csed számítási időszakában, ami a 2020.01.06 előtti 180 nap, volt valamilyen extrád az alapbérede felül. Az a csed alapját megemelte, mert annak az időszakában még kaptad, a gyed alapjába viszont nem számított bele, mert a számítási időszakon kívül esett, ezért annak csak a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lett az alapja.
Kedves szakértők!
Kisfiam down szindrómás 2020.július 6-án lejárt a gyedem.
Azt a tanácsot kaptuk több helyről, hogy a gyest adjam át Apának, Én a munkáltatótól kérjek fizetés nélküli szabadságot és igényeljem meg a gyodot. Igy is történt. Én kapom a teljes gyodot a kisfiúnkra , Apa pedig a gyest( munka mellett)
Így nekem is megmaradt a munkaviszonyom.
Igen ám, de senki nem tájékoztatott arról, hogy a biztositási jogviszonyom megszakadt 07.07-től, csak egeszsegügyi ellátásra vagyok jogosult. Ezzel pár napja szembesültem a down szülői csoportban írt poszt alapján és elkezdtem utána járni.
Teljesen kétségbe estem, hogy a 23 éves folyamatos biztositási jogviszonyom a nem megfelel? tájékoztatás miatt megszakadt most már 7 hónapja.
Abban szeretnék segitséget kérni, hogy ha ez valóban így van, hogyan tudom visszaállítani? Arra van e lehetőségem, hogy visszafizetjük a 7 havi gyest amit Apa kapott meg és én igénylem meg a gyest és kérem, hogy állitsák vissza a bizt.jogviszonyomat?
Illetve ha vállalnánk még egy gyermeket sajnos nem lennék jogosult sem a csedre sem a gyedre. Ha sikerülne visszaállitani a bizt.jogviszonyt, akkor a születendő gyermekre a csed es a gyed összegét miből számolják?
Szeretnénk tisztán látni. A munkahelyre várnak vissza és tervezem is a munkába állást, ha már a kisfiúnk ovis lesz.
# Köszönöm előre is a választ.#
Amíg nem esik ki 1 évnél több a biztosításból, addig egy következő baba előtti 2 évben megvan a legalább 1 év előzetes biztosítás. Egyelőre 1 évnél sokkal kevesebb esett ki.
A megszakad biztosítás a táppénz alapjánál és mértékénél hátrányos, csednél és gyednél nincs jelentősége. Táppénz csak a folyamatos biztosítással megegyező időre jár, a mértéke 2 évnél rövidebb folyamatos biztosítás esetén csak 50%, az alapja pedig 180-nál kevesebb nap folyamatos biztosítással legfeljebb csak a minimálbér. A csed és a gyed alapja kevesebb semmiképpen sem lehet az előző csed alapjánál, hogy több lesz-e, az több tényezőtől függ.
A következő kérdéssel fordulok Önökhöz Csed-Gyed-el kapcsolatban.
Főiskolai tanulmányaim után 2018.02.01-én kezdtem el dolgozni óvodapedagógusként.
2020.05.06-án született meg a gyermekem. (Ettől a naptól kezdődően kaptam meg a Csed-et
2020.10.20-ig amikortól is már a Gyed-re voltam és jelenleg is vagyok jogosult).
2020.06.12-étől megszűnt a munkaviszonyom. (Passzív Gyed-en vagyok!!??)
A férjemmel második gyermekünket tervezük, akit szeretnénk, hogy 2022 őszén szülessen
meg.
Az lenne a kérdésem, hogy mivel (2020.06.12-én) megszűnt a munkaviszonyom, ebben az
esetben jogosult leszek-e jövő év őszén a Csed, illetve Gyed-re, valamint, ha a szülés előtt
munkaviszonyba állnék kb. fél évre, ez befolyásolná-e a Csed/Gyed-re való jogosultságomat?
Elolvastam a Magyar Államkincstár által kiadott Tájékoztatót, „A társadalombiztosítási
kifizetőhelyek részére” azon belül is a Csed-re Gyed-re vonatkozó „Előzetes biztosítási idő”
részt (5.2.1.3) amit rám vonatkozólag nem tudtam egyértelműen értelmezni, miszerint
mennyi szolgálati idővel rendelkezem akkor, ha a két gyerek között nem megyek vissza
dolgozni? .
Segítségüket és válaszukat előre is köszönöm!
Ha 1 évnél több esik ki a biztosításból, akkor a gyed már nagy eséllyel nem jár. Hogy ez ne legyen így, javaslom egy egyéni vállalkozás indítását, amivel ketyeg a bitzosítás. Gyed mellett nem kell járulékot fizetni, ha nincs ún. vállalkozói kivét, és akkor is ketyeg a biztosítás, ha egy hét múlva meggondolod magad és mégsem dolgozol. Ez a biztosítás fenntartásához jó és szinte ingyenes megoldás, de maximális gyed nem lesz belőle, ahhoz másra is szükség van, de azzal ráér később foglalkozni.
26 hónapos első gyerekem után lejárt a gyed 2020 december 25-én. Pont ezen a napon kiderült, hogy terhes vagyok a második babával, aminek a várható születési ideje 2021 agusztus 25.e előreláthatólag.
jelenleg GYES-en vagyok.
Mivel így kiderült, hogy egyenlőre nem mehetek vissza dolgozni, így felhívtam a munkáltatót januárban, hogy ilyenkor mi a teendő. Februárig nem hívott, így újra hívtam, mivel addigra már betöltöttem a 12.hetet, és veszélyeztetett terhesként jogosult lennék táppénzre, mondja meg, hogy mikorra kérhetem a táppénzes papírt.
A munkáltatóm azt válaszolta, hogy írásban kell benyújtanom, hogy kérem a fizetésnélküli szabadságom megszakítását, és állományba helyezésemet, majd ezt követően 30 nap átfutási idő után kiad nekem 1 hónap szabadságot, és ezt követően tudok táppénzre menni.
A kérdésem az lenne, hogy mivel már két hónapja csak a GYES összegét kapom, van-e lehetőségem rá, hogy mihamarabb táppénzre kerülhessek? ( nyilvánvalóan azért, hogy valamilyen bevétele legyen a családnak a férjem keresetén kívül is.)
A munkáltató részéről nem érzem azt, hogy teljesen biztos abban, amit mond, illetve azt sem értem, miért akar egy hónap szabadságot kivetetni velem. Szeretnék ez ügyben tisztán látni.
Segítségét és válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Zsanett
26 hónapos első gyerekem után lejárt a gyed 2020 december 25-én. Pont ezen a napon kiderült, hogy terhes vagyok a második babával, aminek a várható születési ideje 2021 agusztus 25.e előreláthatólag.
jelenleg GYES-en vagyok.
Mivel így kiderült, hogy egyenlőre nem mehetek vissza dolgozni, így felhívtam a munkáltatót januárban, hogy ilyenkor mi a teendő. Februárig nem hívott, így újra hívtam, mivel addigra már betöltöttem a 12.hetet, és veszélyeztetett terhesként jogosult lennék táppénzre, mondja meg, hogy mikorra kérhetem a táppénzes papírt.
A munkáltatóm azt válaszolta, hogy írásban kell benyújtanom, hogy kérem a fizetésnélküli szabadságom megszakítását, és állományba helyezésemet, majd ezt követően 30 nap átfutási idő után kiad nekem 1 hónap szabadságot, és ezt követően tudok táppénzre menni.
A kérdésem az lenne, hogy mivel már két hónapja csak a GYES összegét kapom, van-e lehetőségem rá, hogy mihamarabb táppénzre kerülhessek? ( nyilvánvalóan azért, hogy valamilyen bevétele legyen a családnak a férjem keresetén kívül is.)
A munkáltató részéről nem érzem azt, hogy teljesen biztos abban, amit mond, illetve azt sem értem, miért akar egy hónap szabadságot kivetetni velem. Szeretnék ez ügyben tisztán látni.
Segítségét és válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Zsanett
Szabadságot kiadni annak lehet, aki nincs fizetés nélküli szabadságon és nem keresőképtelen. Tehát legkorábban a fizetés nélküli szabadság megszüntetésének a kérésétől számított 31. naptól tudsz szabadságon lenni, de nincs ilyen, hogy 1 hónapot ki kell adni. Ha 2 nap múlva keresőképtelen vagy, akkor addig tartott a szabadság.
Ikrekkel vagyok várandós és a szülés várható időpontja 2021.07.14.
Munkáltatóm jutalmat szeretne adni, kiemelkedő teljesÍtményemért. Kérdésem,hogy melyik hónapban kell a jutalmat teljesÍteni cégemnek,hogy a CSED, GYED összegét ezáltal megnövelje?
Köszönettel
Mónika
Nagyon köszönöm a 128910 számú kérdésemre adott válaszát!
Az egyik kérdésemre esetleg tudna válaszolni még?
Így hangzott:
"Kérdésem, hogy ha a szülést megelőzően igénybe venné az álláskeresési járadékot, a szülést megelőz 2 hónapban pedig ismételten munkaviszonyt
létesítene, akkor a CSED, GYED számításába bele fog számítani az álláskeresési járadék összege is, vagy csak az utolsó munkaviszonyának a jövedelme?"
Már csak ezt az egy dolgot szeretnénk tisztázni.
Köszönöm szépen!
üdvözlettel:
Gergely
Nagyon köszönöm a 128910 számú kérdésemre adott válaszát!
Az egyik kérdésemre esetleg tudna válaszolni még?
Így hangzott:
"Kérdésem, hogy ha a szülést megelőzően igénybe venné az álláskeresési járadékot, a szülést megelőz 2 hónapban pedig ismételten munkaviszonyt
létesítene, akkor a CSED, GYED számításába bele fog számítani az álláskeresési járadék összege is, vagy csak az utolsó munkaviszonyának a jövedelme?"
Már csak ezt az egy dolgot szeretnénk tisztázni.
Köszönöm szépen!
üdvözlettel:
Gergely
Ha lejár ez a 49 nap segély, akkor újra 45 nap passzív jogon vagyok jogosult vagy csak a maradék 15 napra csak mert 30 napot "elhasználtam" a passzív jogú 45-ből, vagy pontosan mikortól is kell nekem a nav-nál magam után fizetni, ha esetleg nem tudok elhelyezkedni a közeljövőben? Amúgy a jogviszony megszűnéséről értesít a nav majd vagy hogy kell intézni? Sajnos sanszos, nagyon covid függő a munkám, talán március végétől lesz szerződésem, de a munkanélküli nem tart ki addig....viszont nem szeretném, ha orvosnál a TAJ szám jelezne, korrekten akarok fizetni magam után. Köszönöm a segítséget!!
Sógornőm esetében szeretnék segítséget kérni, aki 3. gyermekével várandós.
2014 óta dolgozott ugyan azon a munkahelyen, éves szerződés hosszabbítással. Első gyermeke születése után is ide ment vissza.
2. gyermeke születésével kapcsolatban 2019. szeptemberében ment táppénzre, gyermeke 2020.01.21.-én született meg.
Határozott idejű munkaszerződése 2020.08.31. szűnt meg, azóta passzív jogon van gyermekével GYED-en.
Nemrég kiderült, hogy ismét gyermeket vár, a szülés várható ideje 2021.08 hó vége.
Ahhoz, hogy születendő gyermekével kapcsolatban is igénybe vegye a CSED és a GYED ellátásokat, tudomásunk szerint szükség van arra, hogy közvetlenü
a szülést megelőzően is biztosítotti jogviszonya legyen, valamint a megelőző 2 évben 365 napig biztosítottnak kell lennie.
Kérdésem, hogy ha a szülést megelőzően igénybe venné az álláskeresési járadékot, a szülést megelőz 2 hónapban pedig ismételten munkaviszonyt
létesítene, akkor a CSED, GYED számításába bele fog számítani az álláskeresési járadék összege is, vagy csak az utolsó munkaviszonyának a jövedelme?
Mekkora bejelentett bérrel kell hogy felvegyék az új munkahelyén, hogy a maximális CSED, GYED összegre jogosult legyen?
A vázolt időpontok alapján mind a CSED, mind a GYED folyósítására jogosult lesz?
Előre is köszönjük a segítséget!
Gergely
6 év után már nem is lehetett volna határozott idejű a munkaviszony. Mt. 192. § (2) A határozott idejű munkaviszony tartama az öt évet nem haladhatja meg, ideértve a meghosszabbított és az előző határozott időre kötött munkaszerződés megszűnésétől számított hat hónapon belül létesített újabb határozott tartamú munkaviszony tartamát is. Ha nem kapott felmondást, és valószínűleg nem, mert szerintem úgy voltak vele, hogy lejárt és vége, nincs mit felmondani, akkor még 6 hónapon belül van, fordulhat bírósághoz a munkaviszony jogellenes megszüntetése miatt. Bár minden szempontból célszerűbb lenne inkább előbb a munkáltatóval egyezkedni, mert adminisztratíve egyszerűen rendezhető lenne a helyzet, amivel rögtön megoldódna a csed-gyed kérdés is. Akkor érdemes ragaszkodni ehhez a munkaviszonyhoz, ha jó bére volt.
Augusztus óta dolgozom egy cégnél teljes munkaidőben, mellete egyéni vállalkozó (SZJA szerinti tételes) is vagyok 2017 óta. Férjemmel első babánkat tervezzük, ha minden jól alakul 2022 elejére. Jelenlegi tudásom szerint így mindkét jogviszony után jár majd CSED, hiszen mire ez esedékes lesz, mindkét jogviszonyban lesz legalább 365 napi jogviszonyom a megelőző 2 évben. Vállalkozásom bevétele előzetes becslés alapján várhatóan 25M Ft körül lesz a naptári évben. Szabályosan járok-e el, ha pusztán a magasabb CSED reményében ebben az évben az üzleti partnereimmel úgy ütemezem a kifizetéseket (akár úgy, hogy egyes szolgáltatásokra előre fizetést próbálok kialkudni), hogy nyár végéig beérkezzen a teljes évi bevételem, ezt pedig május, június, július és augusztus során vállalkozói kivéttel kiveszem? Jól értem, hogy ilyenkor a CSED napi alapját ezen hónapok (pontosabban 120 nap) jövedelme fogja meghatározni, azaz a kivett jövedelem 120-ad rérsze lesz a napi alap? Jelenthet problémát, ha a férjem cége felé is végzek szolgáltatást, így onnan is keletkezik bevételem?
Nem tudom megmondani, hogy 120 vagy 180 napból lenne számítva az átlag akkor, ha 120 vagy ennél is kevesebb napra lenne kivét, mert ún. kieső idő, ami csökkenti a napok számát, az nincs akkor, amikor 0 kivétet realizálsz. De azt gondolom, hogy még a rosszabbik verzió - 180-nal osztás - esetén is megéri egy olyan összegnek a 49,5%-át (bruttó kivét utáni közterhek) megfizetni, amiért cserébe 5,5 hónapig kapod a (6-tal osztott) átlagának a 85%-át (100%-os csed mínusz 15% szja). Könyvelő, tb-s nem fogja tudni biztosra megmondani,hogy 120 vagy 180 lesz az osztószám, a kormányhivataltól megkérdezheted, de ők a legritkább esetben adnak épkézláb választ. Előzetesen semmiképpen sem számolnak. Úgyhogy marad az, hogy készülj a kedvezőtlenebb verzióra, ami még mindig bőven megéri,és legfeljebb kellemes csalódás ér.
Tehát, ha jól értelmezem,ha áprilisban fizetem meg a járulékot mondjuk május 10-ig,akkor táppénz legkorábban július 11-el indulhatna csak el.