|
Kérdezz-felelek
Táppénz összege felől szeretnék érdeklődni.
2013.02.16-án járt le az 1 év GYES-em, 2013.06.07-ig szabadságon voltam, 06.10-től 3 hét betegszabadság, 07.01-től táppénzen leszek.
Eddig úgy tudtam, hogy a korábbi bruttó béremnek (300.000 Ft) a 60%-át fogom kapni, de olvastam, hogy változások lesznek júliustól - ezért kérném a segítségét, hogy milyen táppénz összegre számíthatok.
Nagyon szépen köszönöm a választ!
Eszter
1 napon múlik, hogy a táppénz alapja a minimálbér és nem a gyedhez beszámító, 2009-es átlag, ami maximális táppénz jelent, ha 2009-ben volt legalább 180 bérezett napod. Ellenkező esetben a gyed alapjához "visszanyúló" táppénz alapja a 2010-es minimálbér kétszerese lenne, ami még mindig nagyságrendekkel több, mint így, hogy a 2013-as szimpla minimálbérből számolódik majd.
Nincsen 180 bérezett napod a 2012.01.01-ig visszamenő irányadó időszakban. Ha nincs ennyi, akkor két szabály valamelyike jön be attól függően, hogy mi miatt nincs ennyi. Ha gyed (tgyás, táppénz) miatt nincs, akkor annyi a táppénz alapja, mint amennyi az utolsó tb ellátásé volt, ez Nálad a gyed. Ha gyes vagy más miatt nincs, akkor viszont a minimálbér a táppénz alapja.
Neked 2012.01.01-től a betegszabi utolsó napjáig, 2013.06.28-ig van 366 nap gyes (tavaly szökőév volt), 47 nap gyed és 132 bérezett nap. Nem gyed miatt nincs 180, mert a gyed és a bérezett napok együtt csak 47+132=179. Ha pedig nem gyed miatt nincs meg a bűvös 180 nap, akkor a minimálbér a táppénz alapja.
Ha nem hétfői nappal indult volna a betegszabi, akkor nem pénteken lett volna vége a 15 napnak és így egy hétvégével több bérezett napod lenne, ami már elég lenne. Ha tudsz, akkor írass még szabit legalább 06.10-re, így minden később kezdődik, a táppénz is, és ha már nem szombaton, hanem hétfőn indul, akkor már 181 napod van 179 helyett. De ennek csak akkor van értelme, ha a munkahelyed is 15 napnak veszi a betegszabit, mert az helyesen nem 15 nap. Azért nem, mert betegszabi arra az időszakra jár, amire a rendes szabadság is, az pedig Neked nem az egész év, csak 02.17-től év végéig.
A táppénz nem számít bele az átlagba. Ha tavaly május előtt nem dolgoztál és idén indul a tgyás, akkor annak az alapja a tavalyi bér, amiből a tgyás kb. nettó 27.000 Ft családi kedvezmény nélkül. Ha igénybe veszed, akkor kb. 5.000-rel több.
A jövőre induló gyed alapja az idei bér, csak a bér. Ez szerintem idén már az idei minimálbér fele, abból - bruttó 49.000-ből - nettó 25.000 körüli gyed van, családi kedvezménnyel 30.000. Az az oka, hogy a többől kevesebb lesz, hogy a gyedet nyugdíjjárulék is terheli.
8 éve vagyok itthon gyermekeimmel, (Tgyás, Gyed, Gyes) valószínűleg lesz negyedik is jövőre. Szeptemberben lesz a legkisebb három éves. Az lenne a kérdésem, hogy ha szeptembertől főállású anya lennék, milyen ellátásokra számíthatok a negyedik gyermekemmel? 2005-ig dolgoztam, ma is ugyanaz a munkáltatóm.
Köszönöm a segítségét!
Anna
A gyedé a minimálbér, vagy ha kevesebb a béred, akkor a kevesebb. Minimálbérbnél magasabb bérnél a gyed felturbózható a tgyásnak megfelelő összegig - bruttóban, mert nettóban valamivel kevesebb lesz mindenképp - , ha legalább 12 napot vagy szabadságon és/vagy táppénzen szülés előtt, mert a 168 nap tgyás mellett 12 nap szabadság vagy táppénz is van, akkor a gyednél a bűvös 180-as miatt egy kedvezőbb szabály lép be.
Nem tudom hova fordulhatnék az alábbi problémával:
A férjem tavaly elvesztette az állását, bejelentkezett a munkanélküli központba. Most kaptunk egy levelet a NAVtól, hogy tavaly október óta nincs egészségügyi hozzájárulás fizetve utána és most ezt visszamenőleg szeretnék, ha befizetnénk.
A férjemnek semmilyen jövedelme nincs, én a harmadik gyermekünkkel vagyok terhes (2 és 4 éves a két nagyobb), családtámogatási ellátásként az összjövedelmünk a CSP+GYES (cc 54 ezer Forint). Hova fordulhatok, hogy méltányosságból vagy egyszerűen a lehetetlen anyagi helyzetünkre való tekintettel ne kelljen befizetni 60 ezer Forintot? és a továbbiakban valamilyen jogosultága legyen egészségügyi ellátásra? A férjem szállásért dolgozik, nincs bejelentve, pénzt nem kap, de legalább van hol laknunk.
Kell-e attól félnem, ha szociális helyzetünkre hivatkozva kérnék bármilyen segítséget az önkormányzattól, hogy elveszik a gyerekeinket, mert az egyfőre jutónk 13,500 Ft? Nem részesülünk semmilyen egyéb rendszeres támogatásban és egyszeri segélyt sem kértem még sosem.
Tisztelettel és köszönettel várom válaszát:
Némethné
Ami eddig keletkezett, annak az elengedését lehet és kell is kérni a NAV-tól, mert ezekkel a paraméterekkel szokták ez sikerülni. Erre van egy formanyomtatvány, menjetek be, kérjétek el és töltétek ki. Rengeteg adatot kell mellé igazolni - Te jövedelmed, rezsi, rendszeres kiadások. A lakásra azt kell mondani, hogy ismerős adta szívességi használatba. Érdemes arra az összegre is kérni, ami az elbírálásig még hozzájön - minden hónap 12. napján hozzáadódik még egy havi 6.600 Ft.
A jövőre nézve pedig ott van a "szegénységi bizonyítvány". A jegyző hatósági bizonyítvány állít ki annak, akinek a családjában az 1 főre eső jövedelem nem haladja meg idén a 34.200 Ft-ot és nincs vagyona - ezt jogszabály írja le, hogy pontosan mit jelent. Érdeklődjetek ott, ahonnan kértek hozzá nyomtatványt - önkormányzat, szociális iroda. Ennek birtokában 1 évig nem kell fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot, mert rendezi a költségvetés. Fontos tudni, hogy a fizetési kötelezettség megszűnését be kell jelenteni a NAV-nak a 13T1011-es nyomtatványon, különben továbbra is előírják és utólag kell törölteni, ami sokkal macerásabb.
Jogosult lenne még a férjed foglalkoztatást helyettesítő támogatásra, ami havi 22.800 Ft, de ez azzal jár, hogy behívhatják közmunkára. Legalább arra az időre meg kéne igényelni, amíg a NAV-nál intézitek az eltörlést, mert különben kilóg a lóláb, hogy nem dolgozik, de nem dolgozónak járó ellátást sem kér, akkor itt biztos fekete munka van a háttérben.
Azt gondolom nem kell mondani, hogy olyan nincs, hogy lakhatást kap valaki a munkájáért. Megjegyzem, még a minimálbér is valószínűleg több annál, mint amibe egy olyan szintű albérlet kerül, amilyet egy ilyen minden legalitást mellőző munkáltató fel tudott ajánlani. Nem ártana átgondolni, hogy a megfelelő helyen dolgozik-e...
A gyerekek nem az 1 főre eső hivatalos jövedelem miatt maradnak vagy nem maradnak családban. Ha így lenne, a legtöbb vállalkozó és cégtulaj aggódhatna... Amíg nincs olyan gond, hogy pl. az óvoda jelzi valahova, hogy a gyerekek nem kapnak otthon enni és elhanyagoltak, addig ezzel senki sen foglalkozik.
Július 10-én születik gyermekem. Munkaviszonyom idén január 1-e óta ismét van (teljes munkaidőben). Tavaly júniusig folyamatos volt a munkaviszonyom, de csak heti 10 órában, majd okt. közepétől munkanélküli dec.31-ig. A szükséges 180 napom megvan, de a biztonság kedvéért érdeklődöm, hogy ugye mivel idén a szülést megelőzően megvan a 180 napom, ezért a tgyás kiszámításánál csak ennek az idei 180 napnak a bérét veszik figyelembe és a tavalyi nem ronthatja az átlagot? Ön szerint van jelentősége annak, hogy július 1-től vagy a szülés napjától igénylem a tgyást?
Válaszát előre is köszönöm.
A táppénzed az utolsó 180 napi átlag 50%-a lenne, a tgyásé a 70%, úgyhogy ha nem dolgozol vagy nem szabadságon vagy szülésig, hanem a táppénz vagy a tgyás merül fel a hátralévő idő kitöltésére, akkor egyértelműen a tgyás a jobb választás.
Kérem segítsen nekem: ha valakinek nincs tb-je, hol lehet befizetni ill. mennyibe kerül? Lehet 1 napra is befizetni? Visszamenőleg befizetni? Köszönettel
Maldiv
A NAV-nál a 13T1011-es nyomtatvány kitöltésével kell bejelentkezni az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére.
Ha arra gondoltál volna, akkor nincs olyan, hogy arra az 1 napra fizeted meg, amikor éppen orvoshoz mész. Ha évekig nincs biztosítás vagy jogosultság, akkor abban az esetben is évekig kell fizetni, ha közben egyszer sem mész orvoshoz. De ha 1 nap után komoly műtétre van szükség, akkor abban az esetben is térítésmentesen jár, ha csak bejelentkeztél a fizetésre, de még nem fizettél. És ha ezt elmulasztod, akkor sem az ellátás költségét, hanem a havi 6.600 Ft-ot hajtja be a NAV.
Sok jót hallottam Önről, ezért fordulok én is Önhöz segítségért!
Kisfiam 2011.06.24. született, 8 órás munkaviszonyból mentem el TGYÁS-ra, amit 2011.06.24-2011.12.08.-ig folyósítottak, 2011.12.09-2013.06.24.-éig (maximális) gyedet kaptam, most pedig 2013.06.25.-étől beadtam az igényt a gyesre! Munkaviszonyom nem szűnt meg, de sajnos a munkahelyemen problémák vannak, így a kupaktanács úgy döntött, még 1 évet itthon maradok! Most kiderült, hogy szerencsére újra várandós vagyok, várhatóan 2014. márciusában fogok szülni!
Szeretném megkérdezni, hogy ha jövőre beadom a születendő baba utána a TGYÁS ill. utána a GYED-re az igényt, akkor azt milyen jövedelemből számolják? A számítás alapja a 2013-as év, vagyis a GYED/GYES lesz? Jobban járok ha mégis visszamennék dolgozni, kivenném az elmúlt 2 év szabadságát, és utána elmennék táppénzre? Akkor már ez a jövedelem lenne a számítás alapja? Tudom, hogy a jogszabályok állandóan változnak, (2013. július 1.) és nem lehet előre tudni, hogy 2014-ben mi lesz, de azért valamennyire szeretnénk felkészülni! Mit javasol, mit csináljunk, hogy ne járjunk rosszul?
Előre is köszönöm, ha válaszol! Szép napot, és jó munkát!
Üdv, HENI
Ha a béred kevesebb, mint a minimálbér kétszerese, akkor minden mindegy, bármit csinálsz és bármilyen sorrendben variálod a lehetőségeket, a következő tgyás és gyed alapja a tgyás elején aktuális szerződés szerinti béred.
Ha a béred több, mint a minimálbér kétszerese és nem lesz legalább 180 bérezett napod, akkor az ellátások alapja a minimálbér kétszerese. Ebben az esetben a korlátlan tgyáshoz legalább 180 naptári napot kell dolgozni, amibe szabadság és az ünnep beleszámít, más nem.
Valószínűleg nem terveztél fél évet dolgozni, innentől kezdve megint teljesen izgalommentes a helyzet, mert megint oda jutunk vissza, hogy bármit csinálsz is, ugyanaz a végeredmény.
A mostani változások nem érintenek Téged, 2014-től meg nem valószínű, hogy lesz változás.
A gyedes kérdésedre már válaszoltam, de akkor mondom másképp, hogy biztosan érthető legyen: 1,2,3,4,5 gyerekkel is ugyanannyi, mert ez cask a bértől függ, a gyerekek számától nem.
Már kaptam öntől segítséget,ismét kérdéssel fordulok önhöz!
Nagy harcban álltam a munkáltatómmal februárban,miután 6hetes várandósan kirúgtak. De szerencsésen visszavonták miután perrel fenyegetőzött az ügyvédem. Most hamarosan szükségem lesz a Tgyásra,és megkérdeztem a cég könyvelőt,hogy mit kell hozzá bevinnem nekik. Azt mondja elméletileg nekem semmilyen nyomtatvánnyal nem kell foglalkoznom,elvileg csak a baba születési anyakönyvi kivonata kell hozzá meg a szülést igazoló papír. Semmi mást nem kell ebben az esetben bevinnem ha ők intézik? A Tgyást a baba születésétől igényelem,mert táppénzen vagyok február óta. No és persze a férjem fogja bevinni nekik,ő is elég hozzá elvileg? Csak azért kérem a segítségét,mert mindenhol annyi infót olvasok erről,hogy már picit elvesztem az útvesztőben,és mert persze annyira nem bízok a munkahelyemben,azt hiszem érthetően.
Nagyon szépen köszönöm előre is a segítségét! Mónika
A tgyás igényléséhez - ha a szülés időpontjától kéred - 3 dolog kell:
- EREDETI születési anyakönyvi kivonat, tértivevényesen visszaküldik, muszáj az eredeti, semmit nem fogadnak el helyette
- kórházi igazolás (A4-esen 2 példányban, csak dátumok és egy keresőképtelenségi kód van rajta)
- kitöltött formanyomtatvány, itt találod meg: www.oep.hu/portal/page?_pageid=34,35358&_dad=portal&_schema=PORTAL, a neve: NYIL40/thgys
Tudjál róla, hogy a munkáltatónak 5 munkanapon belül kell továbbítania az igényt, ha nem teszi, mulasztási bírsággal sújtható.
Ha bruttó 110.000 Ft-nál több volt a béred tavaly, akkor a gyed még adókedvezmény nélkül is több, mint az ikergyes, ha pedig Te veszed igénybre az adókedvezményt, akkor ennél alacsonyabb bérrel is kedvezőbb nettóban a gyed a gyesnél. Nézzél ennek utána - én pl. szívesen segítek - mielőtt esetleg azt az ellátást kéred, amelyikkel rosszabbul jársz.
Első gyermekem 2012.1.12-én született, második 2013.03.28-án. Kérem segítsen mennyit és miért kell kapnom TGYÁS-ra, illetve a továbbiakban, mert teljesen eltérő információkat olvastam. Én azt hittem ugyanannyit kapok mint elsőgyermekem után, de a hölgy a telefonban nagyon gyosran arról tájékoztatott, hogy a minimálbér kétszeresének a 30-ad részét. ilyet sehol sem olvastam.
Várom mielőbbi válaszát, köszönettel:
Zsuzsi
A tgyáshoz a jövedelmet az előző év elejéig visszanyúló irányadó időszakban nézik. Ha itt sehogy sincs legalább 180 bérezett nap - és Nálad ez a helyzet - , akkor ha 0 bérezett napnál ennél magasabb is a szerződés szerinti bér, vagy a 180-nál kevesebb napi jövedelemből számított átlag, akkor legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet a tgyás alapja.
A rossz hír tehát az, hogy egy újból korlátlanul magas tgyáshoz - mert gondolom, hogy erre pályáztál volna - a "régi érdemek" már elévültek, de tudok azért mondani valami jót is.
A minimálbér kétszereséből számított tgyás nettóban több, mint a maximális gyed, úgyhogy ha most maximális gyedet kapsz, akkor érdemes tgyásra váltani. Ezt a szülés napjáig visszamenőleg megteheted. Bruttóban a tgyás és a gyed is ugyanannyi - minimálbér kétszeresének a 70%-a -, de a tgyásból nem jön le 10% nyugdíjjárulék, ezért ez nettóban havi 13-14.000 Ft-tal többet jelent.
Néhány hónapja kerestelek meg azzal a kérdéssel, hogy mire számíthatok a tgyást illetően, ha azt munkanélküli segélyről igénylem. Nagy segítségemre volt a válaszod, amit ez úton szeretnék megköszönni, mert nekem is a segélyből akarták megállapítani az összeget és tájékoztattak, hogy nem érdemes igénybe vennem, mert a gyessel nagyobb összeget kapnék. Ekkor hivatkoztam a tőled kapott válaszra, miszerint egy bírói ítélet alapján nem helyes eljárás a segélyből történő tgyás megállapítás. Osztályvezetővel történt egyeztetés után végül változtattak eredeti álláspontjukon és a munkanélküli segély alapját képező jövedelemből (minimálbér) állapították meg a tgyás összegét, ami magasabb, mintha gyest kapnék.
Köszönöm még egyszer!!
Anikó
Megírnád privátban, hogy melyik az a megye, aki ezt még mindig nem tudja? Egyszerű kíváncsiság.
4 évet dolgoztam egy cégnél,majd csoportos létszámleépítés miatt távoztam a gyárból..azt mondták hogy közös megegyezéssel távozhatok így is megkapom a végkielégítést! A gond ott keletkezett,hogy miután aláírtam a papírokat rá pár napra kiderült hogy 6 hetes terhes voltam! Visszacsinálni nem lehetett már!
Így elmentem munkanélkülire 3 hónapot majd miután ez letelt volt még két hónap a szülésig ezért a falu hivatalától segélyt kaptam szülésig!
Majd mikor megszültem elmentem elintézni a gyedet de közölték velem,hogy nem vagyok rá jogosult mivel 28 nappal a szülés előtt már nem voltam biztosított!
Ezért megpróbáltam a méltányossági alapon a gyedet kérni de azt sem lehet!
Kérdésem hogy ilyen esetben nem tudok e felbelezni, vagy valami megoldást találni erre a problémára, mivel sajnos így elég sok pénztől elesünk!
Válaszát előre is köszönöm!
Kislányom 2012.09.27-én született és gyedet kapok. A kérdésem az lenne,ha még a második szülinapjáig megszületne a második baba,akkor arra gyed-et kapnék vagy gyest? Az összeget miből számolják?
A segítségedet szeretném kérni, a helyzetem a következő:
2009. július 3-ától dolgoztam közalkalmazottként (előtte 4 évig főiskolára jártam), 2010. szeptember 6-tól táppénzen voltam (terhesen), majd 2010. 12. 25-én megszületett a kislányom, ettől a naptól igényeltem a tgyást, de a határozott idejű munkaszerződésem 2010. 12. 31-én lejárt, így a gyedem már csak passzív gyed volt. Itt tartok most, 9 hetes kismama vagyok. Próbáltalak elérni az e-mail címeden, de nem sikerült, ezért kérném itt a segítségedet.
Közben ma olvastam egy olyan infót a neten, hogy ha 180 napnál tovább vagyok gyes-en, akkor nem fogom megkapni a gyedet a második babára. Ennek van valami valóságalapja? Mert én kislányom két éves kora óta, vagyis 2012. 12.26-tól gyes-en vagyok. Nagyon ideges vagyok emiatt, kérlek mihamarabb jelentkezz, hogy tudjunk személyesen is talolkozni, ha valóban szórít az idő. Vagy már nincs mit tenni?
Segítségedet előre is köszönöm!!!
Evelin
Amit olvastál az hülyeség.
2010.áprilisában született első gyermekem.(tartósan beteg, így 10 éves koráig kaphatom a gyest)
2012.májusa óta(május szabadság volt) újra dolgozom.Második gyermekemet 2013. szeptemberre várom.2013-ban május, júniusban betegállományban voltam.
Az lenne a kérdésem, hogy a gyest a tartósan beteg gyermek után mikor kell visszaadnom, vagy esetleg igényelheti-e továbbra nagyszülő, ha a második gyermekem megszületik és utána Tgyást fogok kapni.És 2012-májustól elegendő a munkában töltött idő, ha 2013 augusztus 31.-ig szeretnék dolgozni, ahhoz, hogy újra megkapjam a Tgyást?
Köszönöm, várom válaszát.G.M.
Tgyáshoz, gyedhez az előzetes biztosításod rendben van. Ha mostantól végig táppénzen lennél - ami mellett jár a gyes - akkor is rendben lenne.
Kislányunk 2012.08.29-én született,szeretnénk második babát.Azzal a kérdéssel fordulnék önhöz,hogy ha az első baba második születésnapjáig nem születik meg a második,gyed után egyből a gyes-t megszüntetve elmennék veszélyeztetett terhesként táppénzre a második születéséig,hogyan miből számolják ki a juttatásomat?
Ugyanannyi lenne a juttatás mint az első babánál vagy az csak akkor van ha gyed alatt szülök?
Köszönöm válaszát
Tímea
A kérdésem az lenne, hogy hogyan járok jobban, ha maradok gyeden vagy ha 3. gyerekkel a pocakomban elmegyek táppénzre, és közben a nyugdíjas mamát elküldöm gyesre a 2. gyerek jogán (természetesen csak a táppénz ideje alatt)? A későbbi tgyás, gyed szempontjából nem rosszabb, ha táppénzre megyek, nem jobb gyedbe szülni?
Annak idején, már majdnem 6 éve vagyok itthon közalkalmazottként dolgoztam, a jelenlegi Bruttó bérem: 236.400 ft (persze csak ha visszamennék dolgozni), jelenleg bruttó 130.200 ft gyedet kapok 2014.01.18-án lesz 2 éves a 2. gyerek, tehát addig jár a gyed, 2014.01.28-ra vagyok kiirva a 3. gyerekkel, tehát elviekben nem lenne szükség táppénzre, közvetlen gyed után mehetnék tgyás-ra. A jelenlegi gyed előtt tgyáson voltam bruttó 134.540 ft volt pl: 2012. májusi, előtte táppénzre kellett mennem, mert az első gyerekre már lejárt a gyes. Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm!
A MÁK ígérte, hogy hamarosan felteszi a honlapjára is a választ arra az évek óta problémát okozó kérdésre, hogy nagyszülő nem lehet-e gyesen, ha anyuka táppénzen van. Azt fogják leírni, hogy nem. Legalábbis aki bejelöli az igénybejelentőn, hogy az anya táppénzen van, annak nem állapítják meg a gyest...
4 évet dolgoztam egy cégnél,majd csoportos létszámleépítés miatt távoztam a gyárból..azt mondták hogy közös megegyezéssel távozhatok így is megkapom a végkielégítést! A gond ott keletkezett,hogy miután aláírtam a papírokat rá pár napra kiderült hogy 6 hetes terhes voltam! Visszacsinálni nem lehetett már!
Így elmentem munkanélkülire 3 hónapot majd miután ez letelt volt még két hónap a szülésig ezért a falu hivatalától segélyt kaptam szülésig!
Majd mikor megszültem elmentem elintézni a gyedet de közölték velem,hogy nem vagyok rá jogosult mivel 28 nappal a szülés előtt már nem voltam biztosított!
Ezért megpróbáltam a méltányossági alapon a gyedet kérni de azt sem lehet!
Kérdésem hogy ilyen esetben nem tudok e felbelezni, vagy valami megoldást találni erre a problémára, mivel sajnos így elég sok pénztől elesünk!
Válaszát előre is köszönöm!