|
Kérdezz-felelek
A férjemmel fél éve próbálkozunk(31 és 32 évesek vagyunk), de még nem jött sajnos össze a baba? Egy általános laboron voltunk mindketten még decemberben, ahol feltűnt, hogy magas volt a tsh-m, 5.5. Elkezdtem szedni aktívan szelént és babatervezős vitamint, egy hónappal később, vagyis január elején egy kibővített pajzsmirigy vizsgálatra is elmentem, ahol már lejjebb ment a tsh-m 3.9-re, t3: 5.5 , t4: 16.6 , aTPO: <28 lett. Ezek az eredmények mennyire számítanak jónak teherbeeséshez? Illetve a mai napon ismét nézettem tsh-t, most már 2.8 volt, tehát sz?pen megy lefele.
Nagyon köszönöm előre is a segítséget.
A gyermekáldás nem egyetlen laboratóriumi vizsgálatttól függ!!!
Várandóság előtti javasolt vizsgálatok:
• ciklus 3. és 21. napi hormonpanel: FSH, LH, prolaktin, ösztrogén, progeszteron, tesztoszteron. Ezeknek a hormonoknak a bonyolult összhangja, kölcsönhatása szabályozza a női ciklust. Alap vizsgálatok, melyeket még a nem meddőségi nőgyógyászok is néznek néha (a jobbak legalábbis…), alkalmas a ciklus követésére. Javaslatom: időről időre ellenőriztesse őket, ne csak egyszer.
• nőgyógyászai ultrahang, citogenetika és baktériumtenyésztés: Ha baktériumot tenyésztenek ki a hüvelyváladékodból, nem kell mindjárt kétségbeesnie!.
• pajzsmirigy funkciók vizsgálata: TSH, T3, T4, antiTPO, anti-thireoglobulin, esetleg reverz T3 (ha tüneteid indokolttá teszik ezt is). Ezeknek csak egy része érhető el a társadalombiztosítás terhére, viszont a jó endokrinológusnak mindegyik kell, hogy megalapozottan megítélhesse az állapotát. A fenti javaslatom ide is vonatkozik: időről időre ellenőriztesse, különösen akkor, ha kiderül, hogy eltérnek az értékei, illetve tünetei vannak.
• inzulinrezisztencia (IR) megállapítására vércukor és inzulin terheléses vizsgálat: ún. 3pontos módon: 0. perc, 60. perc és 120. percben. Csak a vércukor nem elég, inzulin érték is kell, mindhárom időpontban. Az eredménnyel aztán irány egy jó endokrinológus, hogy kiértékelje. Ne lepődjön meg, ha ugyanazt az eredményt két orvos kétféle módon értelmezi – itt bizony lehetnek „határzónák” – néha az eredmény egyértelmű, néha nem. Itt aztán tényleg fontos az igazán jó orvos, valamint a bizalom.
• kariotípus meghatározás mindkét félnek: az esetleges genetikai betegségek kimutatására, egyszerű vérvétel. Az egészséges nő kariotípusa 46XX, az egészséges férfié 46XY. Csak magánban elérhető. Jó hír: mivel genetikai vizsgálat, mindkettőtök élete során csak egyetlen egyszer kell elvégeztetni.
• Anti-Müllerian hormon (AMH): ez egy petefészek által termelt hormon, melynek mennyisége az életkorral folyamatosan csökken, így hát aktuális szintjéből meg lehet állapítani a petefészek fennmaradó kapacitását – mennyi „tartalékát”, mennyi időd van még. Egyszer mindenképp meg kell nézetnie, de ha a procedúra hosszúra nyúlik (évek), akkor érdemes megismételtetni.
• Dvitamin: nem is hinné, mennyire fontos szerepet játszik a hormonháztartás szabályozásában! Bizonyos vélekedések szerint ő maga is sokkal inkább hormon, mint vitamin. A szintje egyszerű vérvétellel könnyen ellenőriztethető, és ha szükséges, pótlással könnyen emelhető.
• NK ölősejt vizsgálat: többszörös vetélőknél, többedik lombik előtt mindenképp alapvető vizsgálat. A gyakori vetélések alloimmun okainak egyike lehet a természetes ölő sejtek (Natural killer cell NK cell) megnövekedett száma és/vagy aktivitásuk fokozódása. Ez a kilökődési folyamat vizsgálható az un. NK vagy természetes ölősejtek aktivitásával. Nagyjából úgy kell ezt elképzelni, mint a friss szervátültetetteknél: léteznek-e olyan aktív alloimun folyamatok, melyek során a szervezet az „idegen test” ellen fordul. Vérvizsgálat, mely ciklusfüggő: a 21. ciklusnap körül ad a legpontosabb képet. Szervezési szempontból fontos lehet, hogy a Synlab magánlabor például előzetes bejelentkezés alapján csinálja, érdemes velük előzetesen telefonon beszélni, illetve hogy teljesen egészséges legyél a vérvételkor (nátha / herpesz, ilyesmi kizáró ok!).
• trombózis panel vizsgálat, nagyjából a következők: Leiden V. faktor, MTHFR C677T és MTHFR A1298C mutáció, prothrombin mutáció, PAI1-gén polimorfizmusa: ezek mind azt mutatják meg, kell-e számolnia genetikai okokból a mélyvénás trombózis emelkedett esélyével. Ha igen, akkor valószínűleg vérhígító injekciót kell majd szúrnia már a lombik alatt. Mivel ezek genetikai vizsgálatok, az eredménye egész életén át el fogja kísérni, szóval megismételni nem kell majd.
• spermatogram, a spermiumok „mennyiségének” és „minőségének” vizsgálata: nos, hát igen, erről se feledkezzünk el, sőt. Férfi oldalon „az” alap vizsgálat. Ha nem a legjobbak az eredmények, nem feltétlenül kell elkeseredni: intenzív célzott vitaminkúrával javítható
• férfinői összeférhetetlenségi vizsgálatok: az esetleges alloimmun folyamatok kimutatására. Meddőségi szakorvos javasolni fogja, ha szükséges.
Ami a TSH-t illeti:
7 dolog, ami befolyásolja a TSH szintet
Habár a pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, és emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni, sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.
A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. A Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Ennek több gyakori oka, hogy a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.
A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése.
Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
Fontos, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”
Ezek alapján egyénre szabott, oki kezelést javaslok,
jó egészséget kívánok: