|
Kérdezz-felelek
33 hetes várandós vagyok. Magasabb anti-TPO szint miatt járok endokrinológushoz, jódmentes terhesvitamint szedek.
Eddig a TSH, F3, Ft4 normál tartományban volt, gyógyszert nem szedtem, most a 32.heti vérvétel szerint az FT4 az alsó határ alá csökkent, 10,4 lett min. 12 helyett (TSH:1,3 Ft3:4,6 atpo:56 magas)
A csökkent T4 miatt napi fél L-thiroxint írt fel az endokrinológus doktor.
Háziorvosom szerint viszont a terhesség hátralévő részében már ne szedjem ezt a gyógyszert, mert ártalmas a magzatra.
Valóban nem ajánlott elkezdeni a maradék 2 hónapban a gyógyszer szedését, ha eddig nem szedtem? Ön hogy vélekedik erről?
Köszönöm megtisztelő válaszát!
Miután ezen a területen elég sok néha ellentmondó információ kering, ezért az Orvosi Hetilap felkért egy tanulmány készítésére, amelyik a terhesség, meddőség és az autoimmun pajzsmirigy betegsége közötti kapcsolatról kapott információkat foglalja össze.
Értelemszerűen nagyon rövid válaszra törekedek:
A TPO elleni antitestek szerepe meddőségben
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
A TPO elleni antitestek szerepe vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008)
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
A TPO elleni antitestek szerepe a magzati fejlődésben
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)
A helyzet az, hogy a terhesség harmadik trimeszterében a pajzsmirigyhormon iránti igény magasabb, ezért a toiroxin szedését javaslom! (Sajnos a pajzsmirgygyulládás és funkció közötti kapcsolatot nem elemzik, azt sem, hogy milyen az anti-TPO antitest funciója!A pajzsmirigy peroxidáz (TPO) egy membránkötött, glikozilált, hem-tartalmú fehérje, amely a pajzsmirigy follikuláris sejtjeinek apikális membránjában található meg. A TPO a tireoidea eredetű mikroszomális antigénként ismert nagyméretű fehérje fő alkotórésze, katalizálja a tireoglobulinban lévő tirozilcsoportok jodinációját, ami a T3 és T4 pajzsmirigyhormon szintézisét eredményezi.
Az pajzsmirigy autoimmun betegségeiben TPO elleni autoantitestek jelennek meg.
A pajzsmirigy peroxidáz elleni autoantitestek mérése az autoimmun pajzsmirigy-betegségekben szenvedő betegek azonosításának hasznos eszköze. Az anti-TPO antitestek szintje az aktív autoimmun pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegek több mint 90%-ában emelkedett. Az anti-TPO antitestek aktiválják a komplement rendszert, és feltételezések szerint jelentős szerepet játszanak a pajzsmirigy-működési zavarokban és a hipotireózis patogenezisében.Az anti-TPO antitestek az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők közül csaknem minden Hashimoto-tireoiditiszes betegben, a Graves-kóros betegeknek pedig több mintegy 70%ában jelen vannak. Az anti-TPO antitestek nem csupán gátló, de stimuláló funkciójú is lehet ( az esetek egy kisebb részében). A fontos az, hogy nem az anti-TPO titere az egyedül fontos. Tehát, anti-TPO különböző funkciójú antitestek keveréke! Ha a titere csökken, az előnyös, de az nem azt kell elvárni, hogy a szintje 0 legyen!
A funkció mérésére már 1997-ben a vezető amerkai lapban közöltük a módszert, de a mai napig nem csinálják!(Kaczur V, Vereb Gy, Molnar I, Balázs Cs. et al. Effect of anti-thyroid peroxidase (TPO) antibodies on TPO activity measured by chemiluminescence assay. Clin Chem. 1997;43:1392–1396).
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel: