|
Kérdezz-felelek
Augusztusban arra figyeltem fel, hogy hirtelen, a megszokottnál jobban hullik a hajam. Egy ideig nem tulajdonítottam különösebb jelenséget neki. Majd szeptemberben, amikor még mindig semmi változást nem tapasztaltam, kértem a háziorvosom, hogy küldjön el vérvételre. A vérvétel eredményemben magas volt a TSH (7,48 mIU/l) és a T3 (8,72 pmol/L). A T4 határon belül volt (16,70 pmol/L). Ezek alapján a háziorvosom elküldött pajzsmirigy UH-ra, ahol semmi kórosat nem találtak. Majd endokrinológushoz. Ő azt tanácsolta, hogy szedjek ~3 hónapig napi 1 jódtablettát (100mikrogram Jodid), majd ismételjük meg a vérvételt kiterjesztve január elején. Ennek a vérvételnek az eredményében továbbra is magasak az értékek. TSH: 7,03 mIU/l, T3: 8,56 pmol/L és anti-TG: 85,4 IU/mL. Február 19-ére van újra időpontom endokrinológushoz. A kérdésem az lenne, hogy Ön szerint megvárjam-e azt az időpontot, vagy esetleg érdemes lenne-e ezen eredmények tudatában felkeresni esetlegesen egy másik orvost korábbi időpontért.
Segítségét előre is köszönöm:
Krisztina
Mindenek előtt azt kellene tisztázni, hogy mi okozta panaszait és leleteit és azt, hogy ennek megfelelő gyógyszerelésben részesült-e. Etikai és jogi okok miatt az eddgieket nem kommentál-hatom. A lényeg:életkortól és egyéntől függően naponta 60-100 hajszálat hullatunk el. De az erős hajhullás komoly kórképek kísérője is lehet. A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja. A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében, a hajhullás megállításában A legújabb kutatási eredmények kimutatták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, másrészt reményt is ad a hatásos kezelésre.
További immuno(!) endokrin kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok: