|
Kérdezz-felelek
27 eves no vagyok. Kb egy eve allapitottak nalam PCOS szindromat. A diagnozis ultrahang utjan allapitotta meg az orvosom. Megneztuk az inzulinomat, de nem mutatott elterest. (2012-ben 1,5 -es volt az inzulinrezisztenciam de 15 kg fogyas utan 2013ban mar nem muatott elterest)
Nem szorosodom, nincsenek akneim, a mensesem is kb egy eve beallt de a cikluson 2. felebe lepve holyaghurutos panaszaim vannak. A nogyogyasz azt mondta nincs mit tenni a PCO-val. Ha teherbe akarok esni akkor probalkozzunk es ha nem sikerul akkor rasegit gyogyszerekkel.
Szinte minden honapban elojon. Eleinte urologiai oldalrol kozeitettem a problemat. Voltam tobbszor vizelettenyesztesen is. A paromat is vizsgaltak. Ott sem volt gond. Ha talaltak valamit , akkor kaptam antibiotikumot. Vagyis szinte 2 havonta antibiotikumot szedek. Azokon a napokon amikor a veres , csipo vizelet jelentkezik ugy erzem h a huvelyem is eg, szúr, szaraz. Hasznalok Vitagyn C huvelykremet, valamint Cikatridina-t is de most is elojott a baj. Gyogyteaval enyhitem a kellemetlenseget, de az okot szeretnem megszuntetni nem a tunetet. A nogyogyaszomat aggodva kerdeztem h klimaxolok ilyen fiatalon? Mire o azt mondta nem. Adott gomba es bakterium ölő kupot, de arra gyanakszom hogy a progeszteron termelesemmel lehet gond, ami miatt szaraz a huvelyem is. A ciklusom elso feleben nem tapasztalok ilyen jellegu problemakat. Ebbenn a honapban félidoben 1-2 napig barnasan peszeteltem es a fenekemen is jelentek meg fajo pattanasok. Ezutan kovetkezett a csipo vizelet ami egyik nap jobb- masik nap rosszabb es arra lettem
Figyelmes h a pattanasok is eltuntek, nem gyulladtak. Jelenleg is az urologian ulok, hogy megnvizsgaljanak ismet. Kizarva az egyeb peoblemakat.
Kihez forduljak? Mit tanacsol? Nem mostanaban de nagyon szeretnenk gyereket. A teherbeesesi lehetosegeimat sem antibiotikumok szedesevel sem a hormonjaim felborulasaval nem szeretnem rontani. Nem beszelve arrol h havonta vereset pisilni sem.
Iszon a cickafark teat es szombaton szerzem
Be Szabo Gyuri bacsi Nők teáját, amit PCO-ra is ajanl.
Valaszat es segitseget elore is koszonom.
Éretelmszerűen minden kérdésére - így vizsgálat nélkül - nem tudok kitérni.
Ami a PCO-t illeti, azon lehetsegíteni.
A PCOS tünetei (nem feltétlen kell minden tünetnek jelen lennie!):
- Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
- Meddőség
- Sok, apró ciszta a petefészekben
- Aknés, pattanásos bőr
- Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
- Megnövekedett szőrzet az arcon és a testen (hirsutizmus)
- Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
- Súlyproblémák, elhízás
Fontos megjegyeznem, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Hogyan állapítható meg, hogy a tüneteimet PCOS okozza?
A PCOS vizsgálata az un. Rotterdami kritériumok alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha:
két tünet jelen van a következő háromból:
a./ a peteérés és tüszőrepedés időleges elmaradása, vagy végleges megszűnése,
b./ androgén (férfihormon) túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c./ ultrahanggal igazolt PCO
A pontos diagnózis felállításához tehát endokrinológiai és nőgyógyászati vizsgálat egyaránt szükséges. Ezen kívül vizsgálni kell a fokozott szőrnövekedés súlyosságát, a hajhullás mértékét és jellegét, a Cushing-kór jeleit, illetve az acantosis nigricanst (sötét foltok megjelenése a bőrön). A vizsgálat ki kell, hogy terjedjen a testsúly, haskörfogat és vérnyomás mérésére, valamint a nőgyógyászati vizsgálatra is.
A betegség pontos okainak felderítése kapcsán a hormonértékek eltérő időszakokban történő mérésére is szükség van. A hormonvizsgálatok egy részét a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. A ciklus második felében (szabályos ciklus esetén a 21-25. nap között) mért progeszteron szint az ovuláció megítélésére szolgál, ez különösen fontos a kezelés hatásosságának lemérése során.
Nem kizárt, hogyún. ösztrogén dominacia betegség van (erről írtam már ezen a honlapon!)
A kezelés első lépése a hormonszintek normalizálása. A terápiás mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a fokozott szőrnövekedés, aknék, a vérzészavar és a meddőség kezelése. Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
A gyógyszeres terápia mellett az életmódi kezelés is fontos szerepet játszik a gyógyulásban. Megfelelő diéta és rendszeres mozgás segíti az optimális inzulin szint elérését, ami az androgén tüneteket javulását és a meddőség kezelését egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát.
Panaszainak hátterében az ún. A vulvodynia is állhat. Mi ez ?
A vulvodynia két alcsoportja létezik a fájdalom helyének, kiváltó okának és jellegének alapján.
1. A szeméremtest fájdalma (dysesthetic vulvodynia, vulvodynia)
A tünetek a szeméremtest egészén, a kis és nagyajkakon, a hüvelybemenetben, a szeméremdombon, a gáton, és a combok belfelszínén jelentkezhetnek. A fájdalom általában kiváltó ok nélkül jelentkezik, de az érintés, a szexuális élet, a biciklizés és egyéb tevékenységek, melyek a szeméremtest nyomásával, dörzsölésével járnak, gyakran kiváltói a tüneteknek. Jellemző, hogy a mechanikai inger megszűntével a fájdalom nem szűnik meg. A fájdalom lehet folyamatosan fennálló, vagy szakaszosan jelentkező, intenzitása az enyhe kellemetlenségtől az állandó heves fájdalomig változhat, ami akár a legegyszerűbb hétköznapi tevékenységet, a kényelmes ülést is lehetetlenné teheti. A szeméremtesten ezeknél a betegeknél kóros elváltozás nem látható. A panasz típusosan a változókor után jelentkezik.
2. A hüvelybemenet fájdalma (vulvar vestibulitis/vestibulodynia)
A fájdalom jellegzetesen csak a hüvelybementre korlátozódik. Égő érzés a leggyakoribb panasz, mely mechanikai inger, mint szexuális élet, tamponhasználat, nőgyógyászati vizsgálat, biciklizés, vagy szoros fehérnemű viselésekor jelentkezik. Nagyon jellegzetes, hogy heves fájdalom jelentkezhet igen enyhe érintés, pl. vattapálcával történő érintés hatására is. A fájdalom az inger megszűnésével megszűnik. Orvosi vagy önvizsgálat esetén feltűnő a hüvelybemenet kifejezett vörhenyessége. Jellemzően 20 és 40 év nőknél jelentkezik a panasz.
Mi okozza?
A mai ismeretünk alapján felelősnek tartunk a kóros szeméremtesti fájdalom kialakulásában a következők:
• a genetikai hajlam a rendellenes immunválasz kialakulására
• a szeméremtestet beidegző idegek sérülése vagy irritációja (neuropathiás eredet)
A genetikai hajlam önmagában nem okoz betegséget. Szükséges egy olyan tartós inger, mely a szeméremtestet irritálja. A tartós irritáció hatására fellépő, kóros immunrendszeri válaszreakció beindítja a betegség kialakulásához szükséges folyamatokat. A tényezők, melyek kiválthatják a szeméremtest krónikus irritációját a következők lehetnek:
• hormonális okok
• mechanikai ingerek
• allergének
• kismedencei izmok sérülése és kóros működése
• étkezési szokások (oxálsav)
• krónikus, lappangó gombafertőzés
A vulvodynia pszichoszexuális kóreredete
A vulvodynia betegségben szenvedők többsége pszichés, illetve pszicho-szociális problémákkal is küzd. Az azonban kétséges, hogy a betegséget a kóros pszichés állapot okozná. A felmérések eredményei ellentmondásosak. A betegek között nem mutatható ki az átlagosnál gyakoribb kellemetlen szexuális élmény, fiatalkorban történő megrontás, nemi erőszak, ugyanakkor egyes megfigyelések szerint a vulvodyniás betegség sok nőben egy stresszes életszakaszban vagy azt követően alakul ki, amikor a szexuális vágy és izgalom nem kellően intenzív ahhoz, hogy a behatolás megfelelően síkos környezetben jöhessen létre (!). Ez a megfigyelés kapcsolatot jelent a pszichés és az irritációt alapul vevő elméletek között. Közismert tény, hogy a vulvodyniás betegeknél gyakran lehet más, pszicho-szomatikus, vagyis pszichés alapokon nyugvó, szervi tünetekben megnyilvánuló betegséget kimutatni. Ilyenek az irritábilis bél syndroma, (haspuffadás, bélgörcsök, hasmenés, bizonytalan hasi fájdalom), pajzsmirigybetegség (gyulladás), az intersticialis cystitis, (alhasi nyomásérzés, fájdalmas, gyakori vizelés, miközben kórokozó a vizeletből nem mutatható ki), és a fejfájás. Szintén gyakoribb a depresszió. Nehéz feladat megmondani, hogy a pszichés eltérések miatt alakul-e ki a vulvodynia, vagy a betegség kellemetlen tünetei: a fájdalom, szexuális zavar és az ennek következtében kialakuló párkapcsolati problémák okozta állandó stressz vezetnek a depresszióhoz és szorongáshoz, ami ördögi körként tovább csökkenti a betegek fájdalomtűrő képességét. A kérdés eldöntése nem egyszerű, hiszen a fájdalom, a fájdalomtűrő képesség nagymértékben függ az ember szocializációjától és pszichés állapotától.
A mai álláspont szerint a vulvodynia oka nem (!!!!) kóros pszichés állapot, azonban a betegség okozta fokozott lelki megterhelés feloldása, kezelése elengedhetetlen része a vulvodynia sikeres terápiájának.
A vulvodynia hormonális okai:
Az, hogy a hormonoknak szerepe lehet a szeméremtesti fájdalom, vagyis a vulvodynia kialakulásában, meglehetősen kézenfekvő. A női élet különböző életszakaszaiban a női nemi hormonok szintje nagymértékben megváltozik. A menstruáció és a szoptatás ideje alatt, illetve a változókorban, amikor az ösztrogénszint alacsony, a szeméremtest bőre megváltozik, szinte minden nőnek érzékenyebbé válik. Ezekben az időszakokban gyakori a vulvodyniás panaszok kialakulása, illetve felerősödése is. Terhesség alatt, amikor az ösztrogénszint magas, szintén gyakoribbak a szeméremtesti panaszok. A terhesség során a magas ösztrogénszint következtében jellemző, hogy a hüvelyváladék mennyisége megnő. Ez hüvelyi folyásként jelentkezik, mely színtelen, szagtalan, híg, panaszt, a nedvesség okozta kellemetlenségen kívül, nem okoz. Annak ellenére, hogy ez a természetes terhességi folyás kórokozókat nem tartalmaz, ezáltal a terhességet nem veszélyezteti, a várandósokat általában aggodalom tölti el. Az aggodalom fokozott tisztálkodáshoz, és a hüvely, valamint a szeméremtest krémekkel-kúpokkal történő kezeléséhez vezet. Az indokolatlan tartós kezelés, mivel a szeméremtest bőre különösen érzékeny minden külső behatásra, krónikus irritációhoz vezethet, mely vulvodyniás panaszokat okozhat.
A hormonális hátteret erősíti az is, hogy a vulvodynia kialakulásának relatív kockázata fogamzásgátló (!!!) szedés mellett szintén emelkedik, különösen akkor, ha azt már 17 éves kor előtt kezdik el.
A vulvodynia kezelése nem könnyű feladat:
Több kezelési mód kombinációjával érdemes próbálkozni, melyek fajtáit és sorrendjét mindig egyénre szabottan (!) kell meghatározni.
Ezek a bizonyítottan hatásos terápiás lehetőségek a következők:
1. minden irritáns eltávolítása
2. életmód változtatás
3. helyileg ható szerek
1. női nemi hormon ( pl. ösztrogén)
2. helyi érzéstelenítők
3. intim síkosítók
4. gyógyszerek
• antidepresszánsok
5. pszichoterápia
6. gátizom kezelés biofeedbackrelaxaciós technikával
7. alacsony oxálsav tartalmú diéta
A vulvodynia betegségben szenvedő betegeknél a mindennapi életvitelt zavaró, krónikus fájdalom és a szexuális élet zavara miatt stressz, és annak következtében sokaknál depresszió alakul ki. A kezelésében igen fontos szerep jut az antidepresszánsoknak. A triciklikus antidepresszánsok, egyéb krónikus fájdalomszindrómákhoz hasonlóan a vulvodynia mindkét formájánál az első vonalbeli kezelés részei. Az ingerületvezetés módosítása révén nemcsak a vulvodyniát kísérő depressziós tünetekre hatékonyak, hanem a fájdalomcsillapítására is kiválóan alkalmasak.
Mellékhatásként szájszárazság, levertség, súlygyarapodás jelentkezhet.
További tanácsok a kezeléshez:
• A szexuális élet során ajánlatos kerülni a hüvelyben használatos spermicid fogamzásgátlókat, viszont érdemes kipróbálni az intim síkosítókat. Súlyosabb esetben az orvos is írhat fel helyi érzéstelenítőkrémet, szteroidokat.
• Próbáljuk ki az intimtornát.
• Tisztálkodásnál kerülni kell az intim mosdószereket és a túl meleg vagy forró vizet, a langyos vagy a hideg zuhany enyhíti az égő érzést.
• Ne tartogassuk a vizeletet, ha szükségét érezzük, minél hamarabb menjünk a mosdóba.
• Illatmentes, fehér vécépapírt használjunk!
• Viseljünk pamut alsóneműt, amelyet hipoallergén mosószerrel mosunk, kerüljük a túl feszes harisnyákat.
• Próbáljunk minél többször felállni az ülőmunka során, amit lehet, állva végezzünk.
• Ne erőltessük a szeméremtest nyomásával járó sportokat, például biciklizés, lovaglás.
• Sajátítsunk el valamilyen relaxációs technikát, hosszú távon segíthet.
További vizsgálatot és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok: