|
Kérdezz-felelek
Tüneteim körülbelül 3 éve kezdődtek : szőrösödés, pattanások állon és nyakon, izzadás, fájdalmas mellduzzadás majd hirtelen fogyás 63-ról 49 kgra. Ezek a tünetek az évek alatt mindig fokozódtak. Megállapításra került a pajzsmirigy alulműködés és Mri-vel igazol hipofízis mikroadenoma. Ezekre letrox és bromocriptint szedtem egy évig. Híznom sikerült, az izzadás mérséklődött de az akne és hirtuizmus nem. Egy év múlva a kontroll MRi adenomát már nem mutatott. Ennek ellenére továbbra is magas prolaktin és 9.6 Dheas. Új endokrinológushoz kerültem, aki felfüggesztette a gyógyszerszedést, 3 hónap után hormonvizsgálat, ekkor már 20 feletti Dheas, magas prolaktin. L-thyroxin, norprolac, metformin tabletta. A 2 pontos inzulin és cukorterhelés, csak a 120 perces cukorértékben mutatott eltérést, ami 3,7 volt. Új gyógyszerek utáni hormonvizsgálatnál Dheas még 17,6. Hozzátenném hogy az elmúlt 3 év alatt a 24 éves koromig 75 D-s mellem, 70 B-re csökkent, a testem átalakult teljesen, nem tudok hízni ismét, a lábam tele lett elpattogzott hajszálerekkel, a szemem mélyen árkolt karikás, a lábaim gyakran duzzadtak és ismét nagyon izzadok. A metformin szedése alat tovább romlott a helyzet, a felsőtestem teljesen elfogyott, a bordáimat elöl hátul meglehet számolni, az arcbőröm pedig csúnyább mint valaha. Ezért ennek szedését abbahagytam. Tehát jelenleg L-thyroxint, norprolacot és saját kérésemre Verospiron tablettát szedek a hituizmusra. Voltam hasi Ct-n ami nem mutatott rendelenes eltérést mellékvese és más irányban sem. A menstruációs ciklusom ezek ellenére rendszeres, viszont kb 10 éve folyamatos gombásodással küzdök több területen is. Szedtem gombaölőt, csináltam diétát (jeleneleg is cukor és egyéb mentesen de napi 5-6szor étkezem), jártam kolonhidroterápiára; de tartósan nem oldódott meg. Mostanra nagyon fáradékony és gyenge lettem. Nem vagyok kövér, ellenkezőleg már lassan elfogyok. Gyakori alacsony vércukor és azt kísérő rosszulétek, 1.7 volt a cukrom mikor megmértem. Apukám és nagypapám cukorbetegek, endokrin betegség nincs a családban. Petefészek ultrahangom a nőgyógyász szerint Pcos jellegű, de cisztáim nincsenek. Novemberre kaptam időpntot önhöz, de már nagyon el vagyok keseredve, lelkileg teljesen megvisel ahogy látom, hogy leépülök és aggódom, hogy mennyit fog még romlani az helyzet. Jelenleg 27 éves vagyok.
Kérem, ha tudna nekem valami támpontot adni, mi lehet a baj.
Köszönöm szépen!
Sajnos nagyon sok problémán és sok vizsgálaton és terápis vállakozáson van túl és panaszai továbbra is vannak. Több dolgot kell(ene) tisztázni:
1.Van-e agyalapi mirigy rendellenessége, ha van, akkor mi okozza a prolactin szint emelkedését
2. Van-e PCOS és inzulin rezisztencia?
3. A mellékvese által termelt DHEAS szint továbbra is emelkedett-e?
4. Van-e és milyen pajzsmirigy rendellenessége?
Nem folytatom a felsorolást, mert ezek a tünetek egyetlen betegségnek lehetnek megnyilvánuilásai is.
Terjedelmi okok miatt a kezdetre, a fokozott szőrnövekedésre térek ki:
A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas. Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
További egyénre szabott kivizsgálást és kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok: