|
Kérdezz-felelek
29 éves nő vagyok.Már 6 éve szenvedek foltos hajhullástól.
Már sok vizsgálaton voltam: fogászati, nőgyógyászati, fül-orr-gégészeti góckutatáson. Csak a fogászaton találtak egy apróbb gócot, amit kezeltek is. A kopaszodásom nem javult mégsem.Folyamatosan küldtek vérvételre, egy esetben sem tapasztaltak eltérést. A következő tüneteim voltak: Állandó migrénes fejfájás és gyakori kényszeres vizelési inger.
3 éve állapotos lettem, az akadálymentes állapotosságom során is jó volt a vérképem, kivéve az utolsó két hónapot amikor enyhén vas hiányom volt, de ekkor az orvos szerint ez normális. (Erre kaptam vaspótló készítményt - Neo-Ferro Folgamma-t) Az állapotosságom alatt a hajhullásom megszűnt, és egy ujjbegynyi hely kivételével mindenhol visszanőtt. Terhesség alatt aranyerem lett.
Egészséges fiúgyermekem született.17 hónapig szoptattam a Fiamat. Az első 6 hónap alatt nem volt változás,de ezután mikor megkezdődött a hozzátáplálás újból elkezdett hullani a hajam.2013-ban felkerestem egy magánbőrgyógyász Doktort ő küldött el immunológiai vérvételre. A Pécsi Immunológiai Klinikán készült vérképen alapján a követező diagnózist állapították meg: alopecia areata we. :17; Crp.: 6.2; vizelet: vér ++; TSH: 5.8 T4 T3 normál tartományban. Immunserológia TPO:pozitív. Az eredmények alapján Hashimoto betegség áll fenn, TSH szintje magas,de a pajzsmirigy hormonok a normál tartományban vannak.
Ezt követően a kórházi endokrinológián a következő diagnózist kaptam: autoimmun thyreoditiss miatt 50 ug Letrox tabletta szedését javasolták.(napi 1)
Majd a 4 hónapos kontroll vizsgálaton a TSH értékem: 5.64 mU/l fT4 :14.7pmol/l lett. A folyamatos gyógyszerszedés mellett,amit a doktornő sem értett,hiszen elmondása szerint csökkennie kellett volna a TSH értékének. Ezután felemelték az adagomat 75ug/nap.
Viszont a problémám az,hogy amióta szedem a gyógyszert,azóta közti vérzésem,és hőingadozásom van. A gyógyszer bevétele után berekedek.
A hajam egy kis foltban viszont visszanőtt. A többi helyen nem láttam javulást.
Tanácstalan vagyok. Nem tudom,hogy milyen szakembert kellene még felkeresnem,mert meg szeretnék gyógyulni!Szeretnék majd még egy kisbabát.
Segítségét és válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
F-T. Éva
Sajnos története elég gyakori. Alig van nap, hogy hasonló, de gyógyítható (!) beteggel ne találkoznék.
Életkortól és egyéntől függően naponta 60-100 hajszálat hullatunk el. Az is természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja. A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerülnek. Ez az összes hajszál 10-15%-át is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
Fogamzásgátló
autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
Stressz
mérgező anyagok
Gyógyszerek
Sugárkezelés
táplálkozási rendellenességek
vitaminhiányok.
A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism folyóiratban korábban közölt kutatási eredmények kimutatták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, másrészt reményt is ad a hatásos kezelésre Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a hajhullás gyakran nem csak a csökkent pajzsmirigyműködés következménye, hanem a hajhagyma elleni autotoimmun folyamat következménye is lehet, amelyet szintén lehet gyógyítani (utalok az ebben a témában ezen a honlapon korábban általam írottakra).
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
Meddőség, menzesz zavarok?
Lisztérzékenység?
Depresszió?
Csökkent libidó?
Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
Hajhullás?
Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
Ízületi gyulladás?
Hüvelygyulladás?
Vitiligo (bőrfestékhiány)?
Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
További immuino-endokrin vizsgálatot és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel: