|
Kérdezz-felelek
45 éves budapesti férfi vagyok.Csütörtökön kaptam meg a vérvétel hormonvizsgálatra vonatkozó eredményét,de nem az az urológus adta ki,aki a vizsgálatot elrendelte ,így az érdemi kielemzése elmaradt.
Elsőként leírom a lelet eredményét:
-FSH 0,26 IU/L Referenciatartomány férfiak:1,27-19,26.
-LH 0,03 IU/L Referenciatartomány férfiak:1,24-8,2.
-PROLAKTIN 192,10 mIU/l Referenciatartomány :56,00-278,40.
-PROGESZTERON 1,60 nmol/L Referenciatartomány férfiak:0,45-6,55.
-TESZTOSZTERON 8,70 nmol/L Referenciatartomány :6,10-27,10.
Kiegészítő vizsgálatként,magánalapon megcsináltattam,ugyanis a kerületi szakrendelőben erre nem volt lehetőség:
-SHBG 19,30 nmol/L Referenciatartomány :13,30-89,50.
A 2 vérvétel közötti eltelt idő kb.1 óra.(az SHBG volt utóbb).
Volt egy hasonló hormonvizsgálat már 2012 májusában is,az FSH és LH akkor még alacsonyabb volt,de akkor az urológus betudta annak,hogy több Nebido injekciót adott be.
2011-ben jelentkeztem ennél az urológusnál,mert kiemelten is érdeklik az "erectio dysfunctio"esetek,én akkor csökkent nemi késztetést és reaktivitást érzékeltem,ami a mai napig is fennáll ,a papíromon a nyitó diagnózis a "here hypofunctio",vezető panaszom továbbra is a merevedési zavar és magánéleti sikertelenség érzése(sexuális élet sikertelenül kezdődött 17 évesen,később javult,de most már elhúzódóan negatív előjelű).
Ami leginkább aggaszt,hogy az FSH és LH most már másodjára alacsonyabb,tudva azt,hogy testosteron pótló injekciót 2013 szeptember közepén kaptam utoljára.
Injekció és vérvétel között eltelt több mint 3 hónap,nem tudom így miért ilyen alacsony az FSH és az LH?!
Pillanatnyilag ott tartok,hogy a beküldő urológushoz visszamehetnék,de csak március-áprilisra kapnék időpontot,ami túl sok idő számomra,és azt érzékelem,hogy tovább kell lépnem,mintha az urológia szakterületén túlmutatna a problémán,és az endokrinologia most már közelebb állna,ezért is bátorkodtam írni Önnek.
Konkrét kérdésem az,hogy mi lehet a magyarázata annak,hogy ilyen alacsony az FSH és LH ,illetve ,hogy magyarázhatja ez a kialakult,elhúzódó merevedési zavart?
Kérem,ha teheti válaszolja meg kérdéseimet.
Válaszát előre köszönöm,
Szilárd.
A leírtak alapján valóban felvetődik hormonális ok. Az a tény, hogy 2011-ben már az agyalapi mirigy hormonjai csökkentek volta, elsődlegesen hypohysis diszfunkciót valószínűsítenek. Az alkalmazott Nebodo mellett az LH és FSH szintje tovább csökkenthetett (negatív „feed back hatás).
A leírtak alapján az üres sella szindróma a legvalószínűbb, de más kórkép sem kizárt.
Mi is az üres sella szindróma?
A betegség meghatározása:Az üres (empty) sella olyan anatómiai elváltozást jelöl, melynek lényege, hogy képalkotó eljárással a sella turcica űrterében hypophysis nem (vagy csak dorzálisan) detektálható, a sella űrtere pedig legtöbbször tágult és liquor tölti ki. Amennyiben az elváltozáshoz jellegzetes tünetek együttese társul, üres sella szindrómáról beszélünk.
Okai:Primer forma anatómia variációnak tartható, azonban kialakulásában a fokozott intracraniális nyomásnak is szerepet tulajdonítanak. Ezt igazolja, hogy gyakrabban fordul elő benignus intracranialis hypertoniában. A másodlagos üres sella intraselláris kórfolyamatok következménye. Kialakulását a sella űrterét kitöltő szövetmennyiség csökkenése és a diaphragma sellae károsodása okozza. Nem daganatos hypophysis állománycsökkenés következtében is létrejöhet (pl.: Sheehan-szindrómában). Társuló tünetek (üres sella syndroma) nem feltétlen velejárói az anatómiai elváltozásnak, ahhoz ugyanis, hogy manifeszt klinikai tünetek kialakuljanak, a hypophysis állományának legalább 60-70%-os pusztulása szükséges.
Osztályozás, típusok:
A sellát felülről lezáró diaphragma sellae nyílásának veleszületett vagy szerzett elégtelensége miatt a subarachnoideális liquortér beterjed a sella űrterébe, így azt liquor tölti ki, hátrafelé diszlokálva a hypophysist. A sella csontos űrtere megnagyobbodik. A hypophysisnyél vongálódása és következményes dopamingátlás-csökkenés hyperprolactinaemiához vezethet. A komprimált hypophysis funkciója csak ritkán károsodik, ez inkább a másodlagos formákra jellemző. Szintén gyakoribb másodlagos formában a chiasma opticum károsodása, melyet részben postoperatív adhéziók, részben maga a chiasma prolapsusa vált ki (látászavar) (bitemporalis hemianopsia).
Panaszok:eltérők lehetnek nemtől, kortól, a kiterjedés mértékétől függően. Férfiakban tejcsorgás, csökkent libidó, ill. impontencia lehet az első jel.
A következő kontroll vizsgálatig: célszerű volna a szemészeti látótér vizsgálat, ill. sella MRI elvégzése.
E mail: szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok: