|
Kérdezz-felelek
2012-.augusztus 15-e óta napi 8 ml JODIS koncentrátumot fogyasztok. 2012. októberében más betegséghez kapcsolódó ultrahangvizsgálat során észleltek göböket. Ez követően került sor az alábbi eredményű izotópvizsgálatra.
A Jodis koncentrátumot már a fenti időpontban elkezdtem fogyasztani és a mai napig ezt szedem.
Az izotópos vizsgálaton eszembe sem jutott, hogy ezt megemlítsem.
Először elvégezték a vizsgálatot. az alábbi paraméterekkel: 2,71; 2,56; 3,38; 2,79; 1,58; 2,77 de azt mondták, hogy meg kell ismételni a vizsgálatot: ennek a paraméterei az előbbihez képest: 36,31; 34,25; 19,07,;6,85;6,19;4,77.
TSH laborértékeim a következők voltak:
2012. október 12. 1,390
2013. február 26. 1,12o
2013. július .02. 1,720
Izotópos vizsgálat - 2013.05.08., beadott radiofarmakon: 38 MBq 99mTc - utáni vélemény:
Normális nagyságú. kissé asszimetrkus pajzsmirigyvetület ábrázolódott, melynek alsó széle fekvő helyzetben a jugulum vonala felett 2 cm-re található. A radioaktivitás eloszlás kissé inhomogén. A nyak bal oldalán a bal lebeny mediális, részben csökkent aktivitásu területére vetülő kb. 2,5-3 cm-es göb tapintható.
A bal lebenyben tapintható göb valószínüleg a lebeny medialis részén elhelyezkedő hideg göb.
Az eredményt követően körzeti orvos mintavételre adott beutalót de nem mentem el.
A kérdésem a következő lenne:
Milyen következményei lehetnek az izotóp Full Thyorid Mass and Geometry Table legerősebb vizsgálatnak, ezt azért kérdezem, hogy a vizsgálatot követően az állam alatt és a nyak felső részén fojtogató érzést éreztem és még időnként előfordul most is.
Most fogorvoshoz készülök, de nem tudom hogy abbahagyjam-e a koncentrátum szedését, vagy nem befolyásolja a röntgent?
Ön szerint a mintavételre elmenjek-e, vagy inkább először én kérjem körzeti orvosomat, hogy endokrinológushoz küldjön.
A koncentrátum szedése mennyire befolyásolja egy esetleges fog, illetve más röntgenfelvétel készítését, illetve a koncentrátum szedéséről kell-e tájékoztatni a röntgenorvost.
A következő kérdése még annyi lenne, hogy tud-e ajánlat Barabyban a JODIS koncentrátumot elfogadó orvost, akit esetleg felkeressek?
Szíves válaszát előre is köszönöm:
Tisztelettel:
Lőrincz Zoltánné
Az alkalmazott jód (szervetlen) nem veszélytelen! A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű! Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett!!!!. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
További részletes immuno-endokrin vizsgálatot javaslok, tisztelettel: