|
Kérdezz-felelek
Szeretném a tanácsát – véleményét kérni az alább felvázolt helyzetemben:
Hashimoto beteg, 57 éves nő vagyok, 2008 óta diagnosztizálva, de vélhetően sokkal régebb óta beteg.
Kezelőorvosom 2012. szeptemberében az addig szedett 75 mikrogramm Euthyroxot 100 mikrogrammra emelte. 2012.10.25-én a THS 0,9-re csökkent a 2012.07.11-i 4,9-ről. Nincs még újabb vérkép.
A következő tünetek alakultak ki az utóbbi 4-6 hétben:
1. Szívtáji-mellkasi bizsergés, nyomó, csípő fájdalommal, többször nap közben erősen, kisebb intenzitással folyamatosan fennálló tünet. A tünetek fokozódó mértékben jelentkeznek, és már nem jó a közérzetem miattuk. Sokszor úgy érzem, hogy nem egyenletesen ver a szívem, máskor minden dobbanásnál áramütést – fájdalmat érzek.
2. A reggeli ébredési pulzusom a megemelt Euthyrox szedése óta 72-ről 81-re emelkedett.
3. Kezelőorvosom utasításának megfelelően este elalvás előtt kell a gyógyszert bevennem. Ez értelemszerűen a vacsorázás miatt általában nem éhgyomorra történik. A bevétel után talán 20 perccel felriadok, erősen ver a szívem, majd néhány perc múlva megnyugszom, és lassan elalszom. Ez a jelenség egyre intenzívebb, tegnap kimondottan rosszul lettem a gyógyszer beszedése után, hányingerem is volt, szívdobogás, hőhullám. ( A klímaxon ezelőtt 20 évvel túlestem.) Majd a lábaim reszkettek vagy 20 percig, majd megkönnyebbültem és elaludtam. (A lábreszketés lehetett a jelenségtől való megijedés miatt is.)
4. Néhány hete viszket a bőröm, és kiütések is vannak rajta.
5. Indokolatlanul gyakran megy a hasam. Ha 8 után eszek, nem emésztem már meg, éjjel záptojásszagú böfögés jön, és másnap hasmenés. (Ez régebben csak ritkán fordult elő.)
Kiegészítő információk:
1. Laktóz érzékeny vagyok, olyan mértékben, hogy a tejet nem tudom meginni, de a sajtot, joghurtot, kefírt jól bírom. Az Euthyroxban van laktóz monohidrát.
2. Gluténmentesen étkezem 2012. szeptembere óta, rizst és kukoricát sem eszem. Húst és zsírt, zöldséget, főzeléket, gyümölcsöt, hajdinát, amarantot, dióféléket fogyasztok. Kezdetben mindig éhes voltam, és sok zsíradékot fogyasztottam. Mára konszolidálódott a dolog, jól bírom az új étrendet.
Kérem írja meg véleményét, hogy mi történik velem, sok-e a thyroxid vagy allergiás lettem rá, vagy az emésztőrendszerem változhatott meg kedvezőtlenül? Mit tegyek a megoldás érdekében?
Válaszát megköszönve
Tisztelettel:
Ágnes
Valóban összettt probléma, mely egyetlen levélben csak részben válaszolható meg, ehhez részletes továbi vizsgálatk szükségesek.
Fontas azonban, hogy a pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás? tejcukorérzékenység?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!