|
Kérdezz-felelek
A kerdesem pcos diagnozisra vonatkozik.
Korabban felmerult mar az alulmukodo pajzsmirigy problema is, de az endokrinologiai eredmenyek nem lehettek aggasztoak mert hazakuldtek azzal,hogy nincs bajom. A tuneteim persze ettol nem multak el, de csak annyit tehettem, hogy kertem egy erosebb fogamzasgatlo tablettat,hogy birjam a mindennapokat es valami megallitsa a rohamos hizast, mert a korabbi, alacsonyabb hormontartalmu tablettat mar \'kinottem\'.
Most, ket evvel kesobb ismet felvetettem a problemam, ezuttal a nogyogyasznak, egy rutin vizsgalat soran es egybol pco-ra gyanakodott, javasolta az ujabb endokrinologiai kivizsgalast.
Azonnal mentem is volna, de azt mondta hogy tobb honapi fogamzasgatlo mentes idoszak ad csak ertekelheto eredmenyt, tehat elotte joval korabban abba kell hagynom a szedeset. Megis mennyi ez a tobb honap? 2-3 eleg, vagy huzamosabb ideig kell varni? Mostanaban eleg eroltetett az eletvitelem es az is lesz egy darabig, ezert szeretnem tudni hogy tervezhetek,hogy azert minel hamarabb tul is legyek rajta, hisz valoszinuleg jobb megoldas lenne valami gyogyszert celzottan erre a bajra szedni,mint a fogamzasgatlokat valtogatni mindig erosebbre.
36 eves vagyok,tobb mint 10 eve szedem. Az utobbi evekben csak a benne levo hormonok hatasa miatt ,es nem a terhesseg elkerulesere. Szeretnem mar abbahagyni.
Valaszat elore is koszonom!
Tisztelettel!
Hogoyo
A fogamzásgátlók valóban sok gondot okoznak, ha hosszabb ideig szedik. A PCO és a pajzsmirigy betegségei gyakran társulnak egymással!
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
Meddőség
Sok, apró ciszta a petefészekben
Aknés, pattanásos bőr
Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
Súlyproblémák, elhízás
Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
Valóban célszerű volna néhány hónapot várni gyógyszermenetesen és ezt követően részletes vizsgálatokat végezni ("tabula rasa" után).
Jó egészséget kívánok, tisztelettel: