|
Kérdezz-felelek
Jövő héten mentem volna Önhöz... A pandémiás helyzet miatt sajnos most megint elmarad a vizsgálat, tegnap mondták le... Már elvégeztem a vérvizsgálatot, amelynek értékei: TSH: 4,127; T4: 14,02; T3: 3,76; Anti-TPO: 249,07. Jelenleg Euthyrox: 75,; 1 db Maca; 4000 - D3; 1 db Béres Szelén, 2 db Gymnema Silvestre - t szedek. A hajamra Alpicort. A súlyom stagnál, de azért néha elcsábulok édesség tekintetében... Olyan kérdésem lenne Professzor úrhoz, hogy kell-e bármilyen változtatást tennem a gyógyszerek szedésében? Megköszönve válaszát, jó egészséget kívánok Önnek! Andrea
Végtelenül sajnálom, hogy személyesen nem találkozhatunk, de sajnos nem volt más választásom, mivel három kedves évfolyamtársam, akikkel találkoztam és nagyra becsültem meghaltak(!). Én még dolgoztam volna, de sem erkölcsi, sem jogi lehetőségem nem volt a karantén elkerülésére (az egész családomat és környezetem elfertőztem volna...!).
Köszönöm a mellékelt laboratóriumi adatait.
Ismételni tudom, hogy ne egyedül a laborlelettől várjon diagnózist!
Persze tudom,hogy most más adatot nem tudott mellékelni, de legalább ilyen fontos volna, vagy lett volna, ha közérzetéről és észlelt tüneteiről is írt volna.
Miért?
A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.
- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következte-téseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.
Középpontban: az ember!
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet!!!!!
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is.
Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigy betegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Ha jól érzi magát, akkor az eddigi kezelést folytassa azzal kiegészítve, hogy a D3 vitamint (hormont!) ne felejtse el bevenni (ez a Covid-19 miatt is fontos).
• „Minél magasabb a tudás, annál kisebb az ego. Minél nagyobb az ego, annál kisebb a tudás.” (Albert Einstein)
Nagyon vigyázzon magára, jó egészséget kívánok,
tisztelettel: