|
Kérdezz-felelek
Tisztelt Doktor Úr!
10 éve diagnosztizáltak pajzsmirigy göböket nálam. Kétszer is csináltak aspiracios citologiat akkor is és most, 2 hónapja is. Nem rosszindulatú, így továbbra is csak fél éves ultrahang figyelést javasoltak. Arcbőröm aknes, gyulladt, mindig is az volt, most 25 éves vagyok. Férjemmel szeretnénk babát, így az elmúlt hónapokban folyamatos vizsgálatokon vettem részt, ahol kiderült, hogy a TSH szintem nagyon alacsony 0,48-0,52 között mozog, illetve az androsztendion értékem nagyon magas: 21,2. Minden más hormon értékem rendben van. T3:5,17; T4:15, 22; TRAK: <0,30; Anti-TPO: <28; Tesztoszteron: 1,66. FSH:8,4; LH:6,5; Prolaktin:416; Ösztradiol:123,8; 17OH-Progreszteron:1,9. Ezek az értékek a ciklus 4. napján voltak. Illetve a progreszteronom a ciklus 23. napján: 26,83. Menstruációm rendszeres, de átlagosan 33 napos a ciklusom. PCOS-t nem diagnosztizált a nőgyógyász, illetve a mellékveset is kivizsgálták és az is rendben van. Sajnos több hónapos próbálkozás után sem jött össze a baba eddig. Ezért az endokrinológusom javaslatára átálltam glutén és cukormentes diétara, illetve szednem kell barátcserje, fűreszpalma, D-vitamin, E-vitamin, C-vitamin, magnézium, mio-inozitolt és jódot.
Szeretnék érdeklődni, hogy Ön szerint is ezek javithatnak az alacsony Tsh-n és a magas androsztendion szinten? A jódról inkább az ellenkezőjét hallottam, ezért kérném ki az Ön véleményét is. Illetve most találkoztam a méhpempővel, ami a leírás szerint segíti a pajzsmirigy hormonok egyensúlyba hozatalát, de több helyen olvastam, hogy csökkenti a TSH-t, ami nálam így is alacsony. Ön szerint érdemes lenne szednem méhpempőt? Illetve mivel tudnám az értékeimet rendbe hozni, hogy a baba megfoganjon?
Előre is köszönöm válaszát és segítségét!
Tisztelt Kérdező!
Mindenek előtt szervetlen jódot ne szedjen !
Tisztázni kellene a meddőség okát. Ehhez először ambuláns vizsgálat volna szükséges legutóbbi 12 hónapban készített leletivel. Egyelőre találkozásunkig a következő vizsgálatokat javaslom:
Várandóság előtt javasolt laboratórium vizsgálatok:
• ciklus 3. és 21. napi hormonpanel: FSH, LH, prolaktin, ösztrogén, progeszteron, tesztoszteron. Ezeknek a hormonoknak a bonyolult összhangja, kölcsönhatása szabályozza a női ciklust. Alap vizsgálatok, melyeket még a nem meddőségi nőgyógyászok is néznek néha (a jobbak legalábbis…), alkalmas a ciklus követésére. Javaslatom: időről időre ellenőriztesse őket, ne csak egyszer.
• inzulinrezisztencia (IR) megállapítására vércukor és inzulin terheléses vizsgálat: ún. 3 pontos módon: 0. perc, 60. perc és 120. percben. Csak a vércukor nem elég, inzulin érték is kell, mindhárom időpontban. Ne lepődjön meg, ha ugyanazt az eredményt két orvos kétféle módon értelmezi – itt bizony lehetnek „határzónák” – néha az eredmény egyértelmű, néha nem. Itt aztán tényleg fontos témában jártas jó orvos, valamint a bizalom.
• kariotípus meghatározás mindkét félnek: az esetleges genetikai betegségek kimutatására, egyszerű vérvétel. Az egészséges nő kariotípusa 46XX, az egészséges férfié 46XY. Csak magánban elérhető. Jó hír: mivel genetikai vizsgálat, mindkettőtök élete során csak egyetlen egyszer kell elvégeztetni.
• Anti-Müllerian hormon (AMH): ez egy petefészek által termelt hormon, melynek mennyisége az életkorral folyamatosan csökken, így hát aktuális szintjéből meg lehet állapítani a petefészek fennmaradó kapacitását – mennyi „tartalékát”, mennyi időd van még. Egyszer mindenképp meg kell nézetnie, de ha a procedúra hosszúra nyúlik (évek), akkor érdemes megismételtetni.
• D vitamin: nem is hinné, mennyire fontos szerepet játszik a hormonháztartás szabályozásában! Bizonyos vélekedések szerint ő maga is sokkal inkább hormon, mint vitamin. A szintje egyszerű vérvétellel könnyen ellenőriztethető, és ha szükséges, pótlással könnyen emelhető.
• NK ölősejt vizsgálat: többszörös vetélőknél, többedik lombik előtt mindenképp alapvető vizsgálat. A gyakori vetélések alloimmun okainak egyike lehet a természetes ölő sejtek (Natural killer cell NK cell) megnövekedett száma és/vagy aktivitásuk fokozódása. Ez a kilökődési folyamat vizsgálható az un. NK vagy természetes ölősejtek aktivitásával. Nagyjából úgy kell ezt elképzelni, mint a friss szervátültetetteknél: léteznek-e olyan aktív alloimun folyamatok, melyek során a szervezet az „idegen test” ellen fordul. Vérvizsgálat, mely ciklusfüggő: a 21. ciklusnap körül ad a legpontosabb képet. Szervezési szempontból fontos lehet, hogy a Synlab magánlabor például előzetes bejelentkezés alapján csinálja, érdemes velük előzetesen telefonon beszélni, illetve hogy teljesen egészséges legyél a vérvételkor (nátha / herpesz, ilyesmi kizáró ok!).
• trombózis panel vizsgálat, nagyjából a következők: Leiden V. faktor, MTHFR C677T és MTHFR A1298C mutáció, prothrombin mutáció, PAI1-gén polimorfizmusa: ezek mind azt mutatják meg, kell-e számolnia genetikai okokból a mélyvénás trombózis emelkedett esélyével. Ha igen, akkor valószínűleg vérhígító injekciót kell majd szúrnia már a lombik alatt. Mivel ezek genetikai vizsgálatok, az eredménye egész életén át el fogja kísérni, szóval megismételni nem kell majd.
Találkozásunkig is jó egészséget kívánok,
tisztelettel: