|
Kérdezz-felelek
A problémám 2014-ben kezdődött, amikor a 10 éve használt gracial fogamzásgátló tabletta helyett a depo-provera fogamzásgátló injekciót kaptam. Sajnos egy hónappal később test szerte zsíros lett a bőröm, nagyon pattanásos lettem és nem menstruáltam majdnem egy évig. Ekkor kezdtem a nyomozást, hogy mi történt velem. Sokféle állítás született, azonban egyik se lett igaz, nem hozott változást, javulást. A menstruációm végül magától megjött majdnem egy év után. A pattanásokra 2016-ban kaptam Sotret gyógyszert, ami segített, ugyanakkor az abbahagyása után bár csak az arcomon, de újra előjöttek a pattanások és sajnos ugyanolyan súlyos mértékben. Közben emésztési panaszok is kezdődtek, puffadás, gázosodás. A székrekedés mindig megvolt. A menstruációm 2017-ben felborult, minden hónapban több napos pecsételő vérzés után jött meg és nagyon sok volt, mindeközben folyamatos folyással karöltve. Ez utóbbi a mai napig probléma. Ekkor keresték a menstruációs panaszok okát és megállapítottak egy 8 mm-es miómát a méhemben. Kezelés nem történt.
Tavaly kiderült, hogy laktóz és glutén érzékenységem nincs, azonban tejfehérje-allergiát diagnosztizáltak, a laktulóz teszt is negatív. Más allergiám nincs, se légúti, se étel. Székletből közepes fokú diszbiózist állapítottak meg, valamint szénhidrát intoleranciára utaló jelet említettek, gomba nem tenyészett ki. Emellé autoimmun pajzsmirigy betegséget állapítottak meg. Az akkori 2018.05.havi értékeim: TSH: 0,380, TPO-At: 12,51, TG-AT: 559,4, 250H Choleca: 19,22. Normoxilt és D-vitamint kaptam.
Ezek fényében a táplálkozás nagy szerepet kapott: gluténmentes, szójamentes, tejszármazékmentes, húsmentes. Kiegészítők: omega-3 kapszula, jód, cink-réz, magas csíraszámú probiotikum, magnézium, c-vitamin, emésztést segítő enzim, b-komplex, immunrost-komplex, grapefruit kapszula, szelén.
Mindezek segítettek a puffadás, gázosodás, tekintetében, ellenben a pattanásokon nem, és még jött emellé fél éve tartó szemödéma – okát senki sem tudja, mindig reggelre lesz a szemem alu-felül ödémás és sokszor az arcomra is ráhúzódik, általában csak délutánra apad le – szívritmuszavar, időszakonként izzadékonyság, erős bőrszárazság, vérszegénység, rágcsálási vágy. Mindeközben fogytam 6 kg-ot kb. 2 hónap alatt. 52 kg vagyok 165 cm-rel.
További vizsgálatok 2019.02. hóban vérből kimutatták, hogy a TSH és az FT4 normális, azonban az FT3 3,88 lett valamint csökkent a TG-AT 359-re. Gyógyszert nem kaptam, csak a szelént kell szedni. Ekkor derült ki, hogy a petefészek tumormarkerem eltérést mutat. Korábban nem volt vizsgálva. CA-125: 7,78 norm, HE-4: 65,58 magas, ROMA-premp:12,84 magas. MR-re küldtek, ahol mindkét petefészekben néhány 6-13 mm közötti cystát találtak, valamint a méhemben 2 miómát illetve a kismedencében kevés szabad folyadékot. Ezek miatt május elején megműtenek laparoscopiával, és ha a gyorsteszt rosszindulatú elváltozást mutat, még akkor, eltávolítják mindét petefészkemet. 37 éves vagyok és még nem szültem. Mindezen hírek nagyon letaglóztak, azóta folyamatosan gyomorégésem van, eddig sosem volt. Kétségbeesetten keresem a megoldást, hogy holisztikusan nézve ez a rengeteg tünet vajon miből indul ki és hogyan tudnék meggyógyulni mindegyikből, valamint mit tudnék tenni az esetleges petefészek eltávolítás megelőzésére. A pattanások miatt gondoltam PCOS-ra is, de az orvosok szerint nem erről van szó. Inzulinrezisztenciát a súlyom miatt nem vizsgáltak, mondván vékony vagyok, nem lehetek IR-es. Általános vélemény, hogy a pattanások a bél probléma miatt van, de hogy a diéta hatására miért nem mutatkozik javulás? Senki sem tudja.
Mélyen Tisztelt Professzor úr! Tegnap a neten való nyomozásomkor bukkantam az írásaira, videóira és azonnal éreztem, tudtam, hogy csak Ön segíthet a mérhetetlen tapasztalatával és holisztikus, betegközpontú gondolkodásával. A mai napon próbáltam időpontot kérni Önöz, azonban csak decemberre lett volna szabad hely, nekem viszont már csak egy hónapom van a műtétig.
Tisztelettel és bizakodva kérem, a kórtörténetem alapján legyen kedves segíteni, irányt mutatni, hogy esetleg mi(k) állhat a háttérben, merre menjek tovább, mert mindez már 5 éve tart és műtétbe torkollt.
Szíves elnézést kérek a részletes leírásért, azonban úgy vélem, csak így látható az egész.
Válaszát hálásan köszönöm!
Köszönöm részletes levelét, amely valóban összetett problémát tartalmaz. Sajnos ismét olyan történetet olvashattam, amely a fogamzásgátlással kezdődött.....ez a termeszetellenes mód gyakori súlyos következményekkel jár.
A kérdésire - éretelemszerűen- csak vizsgálat utón adható szakszerű választ, erre lényegesen korábban is lesz lehetőség, ha Székely Melinda kolléganőmet keresi:szekelymelinda66@gmail.com.
Néhány dolog:
1. az inzulin rezisztencia nem csak a túlsúlyos egyének betegsége.
2.Egy felnőtt bélrendszerében változatos baktériumflóra él, amelynek tagjai részt vesznek az anyagcsere folyamatokban, a szénhidrátok lebontásában, serkentik több ásványi anyag: kalcium, magnézium, vas– felszívódását, továbbá B-vitaminokat, K-vitamint és egyéb védő-anyagokat termelnek a szervezet számára. A bélflóra olyan, mint az ujjlenyomat, minden embernek egyedi összetételű, rá jellemző baktérium törzsekből álló mikrobanépessége, azaz mikrobiom él a bélrendszerében. Ezekben több ezer baktériumcsaládnak több mint 100-szor több génje van, mint szervezetünk összes sejtjének! Tehát a bélflóra genomja több mint százszor annyi gént tartalmaz, mint az ember génállománya.
A szív és érrendszeri betegségek kialakulásának okaként ismert gyulladásos jelenségek hátterében az elmúlt években előtérbe került a humán mikrobiom kutatása. A mikrobiom a bélben élő, dinamikusan változó baktériumok, vírusok, gombák összessége. A mikrobiomnak nemcsak a bélrendszer normális működésében van meghatározó szerepe, hanem az immun- és endokrin rendszerre is hat.
A bélflóra felborulásától a betegségek megjelenéséig
A kedvező és káros bélbaktériumok érzékeny egyensúlyát elsődlegesen az elfogyasztott táplálékok határozzák meg. A helytelen összetételű tartós étrend következtében az egészséges egyensúly felborul. A baktériumok változatosságának, sokszínűségének (diverzitása) csökkenésével párhuzamosan kialakul a dizbiózis. Ha a bélflórát alkotó baktériumok jótékony diverzitása károsodik, bizonyos törzsek elszaporodnak, az immunrendszer számára antigént, „triggert” azaz indukáló tényezőt hoznak létre, és ez másodlagosan a gyulladás következtében a bél károsodásához is vezet. A bélrendszer belső felszíne mintegy kétszázszor nagyobb, mint a testünk felszíne. A bél falát beborító sejtréteg, az un. endothel áteresztő-képességének károsodásakor a sejtek eltávolodnak, és a makromolekulák a bélből a keringésbe jutnak. A helyileg kialakuló gyulladás hasmenést, székrekedést, fájdalmat, fokozott gázképződést eredményez. Ha a bélben lévő baktériumok bejutnak a szervezetbe, vagyis átjutnak a bélfalon, akkor szöveti károsodást, majd a keringésbe jutva immunglobulin (IgG ) ellenanyag termelést okoznak. Az immunsejtek a bél falában folyamatos kapcsolatban állnak a mikrobiommal, az itt lezajló kedvezőtlen változásoknak tehát nem pusztán helyi következményei lesznek, hanem egyúttal az egész szervezetre (az immun- és endokrin rendszerre) hatnak, ezáltal megnövelik a funkcionális bélbetegségek (un. IBS, Crohn betegség), elhízás, diabetesz, a pajzsmirigy autoimmun és a kardiovaszkuláris betegségek, az inzulinrezisztencia és egyes daganatos betegségek kialakulásának kockázatát.
A mikrobiom genomikai módszerekkel történő objektív vizsgálata segíthet azonosítani azokat a bélben lévő, immunreakciókat kiváltó faktorokat, amelyek hozzájárulhatnak a személyre szabott kezelési stratégia megválasztásához, aminek markáns része az életmód átalakítása is. A speciális széklet genomikai teszt (SGT) a bélflórát alkotó törzsek és fajok pontos genetikai azonosítása révén meghatározza a sokszínűség változását, illetve azonosítani tudja bizonyos bélbaktériumok túlnövekedését. Az egyénre jellemző mikrobiom viszonylag állandó, azonban időszakosan változó (pl. antibiotikum!). Az elvégezhető széklet-genomikai teszt során (SGT) a bélflórát alkotó törzsek és fajok pontos genetikai azonosítása révén meghatározható a sokszínűség változása, illetve azonosítható bizonyos bélbaktériumok túlnövekedése! A diagnózis alapján javaslat tehető az életmód változtatásra, mellyel egészséges irányba terelhetők a kedvezőtlen változások.
A további kezelésre vonatkozó javaslatok a részletes konzultáció után lehetségesek.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel: