|
Kérdezz-felelek
Először is nagyon gratulálok, amiért drága idejét rászánja arra, hogy ingyenes tanácsokat adjon. Nagyon nemes dolognak tartom.
Évek óta magas a TSH értékem általában 6 fölött van most 6.7. Most történt részletes labor vizsgálat, miután panaszaim egyre elviselhetetlenebbek. Rengeteg brutális hőhullámom van, ez betudható a koromnak is (53 éves vagyok és 5-6 éve nem menstruálok). Rosszul alszom, nagyon hullik a hajam, nagyon szőrösödöm, iszonyatosan pörgök, sokszor nehezen követnek ismerőseim, annyi mindent csinálok, a beszédben sokszor darálok a pörgés miatt, és mostanában eléggé felejtek. Nem tudok fogyni, pedig igyekezem kevés glutén tartalmú ételt enni sok zöldséget és húst eszek általában, rendszeresen mozgok, futok. Nőgyógyász tavaly kért a hormonokra labort, azt mondta koromnak megfelelő. Most ami eltérést mutat a Anti-TPO 1.300 IU/ml, Anti-thyreoglobulin249 IU/ml, TSH receptor elleni AT 0,30, <1,5 negatív, 1,5-1,75 kétes, >1, 75 pozitív.
A háziorvos napi fél tabletta L-Thyroxin Henning 50 rendelt el, pajzsmirígy ultrahangra csak 2 hónap mulvára kaptam időpontot.
Ön szerint ez így elég, vagy van e más teendőm is, kérjek más vizsgálatokat is, ezzel az adag gyógyszerrel szinten tartható-e a betegség?
Hálásan köszönöm rám fordított idejét.
Üdvözlettel Erika
Köszönöm kedves, elismerő sorait.Több kérdést is feltett, ezek egy részére szeretnék reflektálni. (sajnos a kezlésre vonatkozó válasz csak vizsgálat után engedhető meg etikai és szakmai okok miatt).
1. Ami a TSH-ra vonatkozik: Többször leírtam, hogy nem a TSH-t, hanem a beteget kell kezelni. MIért?
Habár a pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, és emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni, sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.
A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. Alig telik el nap, hogy ne kapnék a betegeimtől is ilyen kérdéseket .Sokan azt gondolják, hogy a labor leltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.
A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.
Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
A leírtak alapján valószínű, hogy panaszai egy része a változó korral is összefügghet. Ilyen irányú kezelészt is javaslok.
A gluténnel kapcsoltaban elég nagy zavar van. Az egyes írások azt sugalljaák, hogy általában a glutén felelős a tünetekért, pedig ebből csak az igaz, hogy a gluténben lévő változó mennyiségben lévő gliadin (!) tehető felelőssé a genetiakailg meghatározott tünetekért és betegségekért.
Célzott kezelést javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel: