|
Kérdezz-felelek
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy ösztrogéndominencia, mióma esetén milyen hatással vannak a szójaszármazékok? Ellentmondásos információkat lehet erről olvasni. Elsősorban az érdekelne, hogy a táplálékkiegészítőkben, vitaminokban lévő szójalecitin, szójaolaj kerülendő-e? Gondolom, nem nagy mennyiség van ezekben, de ha több készítményt is szed valaki, ill. az élelmiszerekkel is bejut valamennyi, akkor ez összeadódik. Vagy így sincs miért aggódni? Köszönöm szépen a válaszát!
Kellemes ünnepeket, boldog új esztendő kívánok!
Nagyon aktulis kérdést vetett fel,mivel a szóját, mint legolcsóbb fehérjét már minden ételbe beleteszik a csokoládétól a virsliig.
A szójától már azok a szakértők is gutaütést apnak, akik változókorú nőknek ígértek szabadulást tőlük. Most azon agyalnak, hogy a fitoösztrogének nem hatnak-e mégis pozitívan, ha a menopauza előtt, vagy fiatal korban fogyasztják őket. Szerintük, mivel gyerekkorban, sőt, az anyaméhben határozódik meg a későbbi rákrizikó, ezért az ebben a korban elfogyasztott növényi hormonhatású anyag jogosít reményekre. Ilyesmivel lehetne még pénzt mobilizálni értelmetlen kutatásokra. Az izoflavonok hatása nemcsak a fogyasztók korától, ill. hormonszintjétől függ, hanem bélflórájuktól is, ami fel tudja bontani az izoflavonok glükozid kötéseit, és át tudja alakítani őket más bioaktív anyagokká, mint pl. equollá. Tehát a szójabab feldolgozásának módján kívül (ld. "ökológia az erjesztődézsában") az emberi bélflóra is meghatározza, hogy a szójaizoflavonok miképp szívódnak fel, és hogyan hatnak a szervezetben.
Aktuális nyilatkozatok a szakmai sajtóból
" A rendelkezésre álló adatok ellentmondásosak, ill. elégtelenek, a szójafehérjék és izoflavonok javasolt fogyasztását ezeknek az anyagoknak az egészségre való előnyös hatására hivatkozva nem igazolják"
"A bizonyítékok nem elegendőek ahhoz, hogy a fitoösztrogének bizonyos mennyiségét vagy típusait betegségek kezelésére vagy megelőzésére javasolni lehessen" 15 "Egészséges nők esetében a szója fitoösztrogének menopauza utáni alkalmazásának haszna csekély, magas színvonalú kutatásokban nem sikerült ezt támogató eredményt kimutatni."
"A rendelkezésre álló adatok nem keltik azt a benyomást, hogy a szójaizoflavonok jótékony hatását egyértelműen támogatnák. Egyértelmű klinikai leletek nélkül nem javasolható a széleskörű alkalmazás."
"Mielőtt a fitoösztrogén-szupplementációra vonatkozólag biztonságos javaslatokat adhatnánk, több információra van szükségünk a kivonatok csontokra, szívre és a mellekre gyakorolt hatását illetőleg. Amíg a kivonatok biztonságos alkalmazása a mellrák vonatkozásában nem igazolt, nem javasolható a fitoösztrogén-szupplementáció, különösen magas mellrákrizikóval rendelkező nők esetében."
A szója tartalmú készítmények fogyasztását nem javaslom.
Kellemes ünnepeket, boldog új esztendő kívánok!