|
Kérdezz-felelek
45 éves nő vagyok. 38 évesen még mindig nem estem teherbe és hirtelen elkezdtem hízni. Elmentem 40 évesen specialistához, aki különféle vizsgálatokat kért. Így többek között kiderült, hogy a TSH szintem 4,5 és súlyos inzulinrezisztenciám van. A súlyom ennek ellenére gyorsan tovább nőtt. (3 év alatt a BMI indexem 24-ről 31-re nőtt). Mivel semmilyen módszerrel sem sikerült megállítanom, ezért 41 évesen endokrinológushoz fordultam. Kiderült, hogya T3 és T4 értékeim illetve az anti-TPO nagyon rossz, így az orvos L-Thyroxine-t írt fel. Ezzel 3 év alatt 3,5-re csökkent vissza a TSH szintem. A kellemetlen mellékhatások maradtak. (Állandó fáradtság, levertség, álmosság, enerváltság, stb.) A súlyom nem nőtt tovább de nem is tudok 5-10 kilónál többet fogyni. Semmi sem hozza vissza az életkedvemet és ez lehangol. Ráadásul tavaly kiderült, hogy egy gyorsan fejlődő miómám van, most meg a mammográfián találtak valamit így 2 hét múlva ultrahangra kell visszamennem. Azt tudom, hogy erősen mirigyes a mellem, már középiskolás korom óta. Időközben csináltattam magánlaborban egy CA 15-3 és egy CEA tesztet. A CEA 0,5 lett, a CA 15-3 azonban egy (0-32) tartományban 15,5. A kérdésem az, hogy az L-Thyroxine szedése okozhat-e mellékhatásként jóindulatú daganatot, illetve, hogy egy normális tartományban lévő, de emelkedett CA 15-3 tumormarkert mi okozhat? (Gyakran fájnak a tejmirigyeim, ilyenkor erős szúrást érzek a mellemben, ami a lapocka felé sugárzik ki. Mintha dárdával odaszegeznének a falhoz.) Tisztelettel: Ági
Sajnos, hogy csak most derült ki betegsége.
Válaszom: ad.1: Az L-Thyroxin nem okoz daganatot
2. Csak kevés tumormarker alkalmas a daganat szűrésére. Néhány tumormarker segít diagnózis felállításában és a kezelés eredményességének a megítélésében, illetve a kiújulás felismerésében. Amikor egy tumormarker már kimutatható, az már az adott daganat meglétét igazolja. A tünetekkel rendelkező betegek esetében a tumormarkereket leginkább a daganat eredetének felderítésére lehet használni.
Egy daganatos beteg esetén az emelkedett tumormarker-szint segít meghatározni azt, hogy mennyire aktív a tumor, mennyire szóródott szét más szövetekbe, illetve szervekbe. Néhány tumormarker arról is információt adhat az orvos számára, hogy milyen kezelésre reagál jól a daganat. Tumormarkerek - főleg az előrehaladott rákok esetében - jól használhatók a kezelés hatékonyságának a monitorizálására is. Ha a jelzőanyag szintje csökken, a kezelés megfelelő, ha magas marad, változtatni kell a kezelésen.
A tumormarkereket leginkább a rák kiújulásának a követésére használhatjuk. Ha a tumormarker emelkedett a kezelés előtt, és alacsony a terápia után, majd egy idő múlva ismét emelkedni kezd, akkor valószínűleg a rák kiújult.
Ha a tumormarker magas marad a daganat műtéti eltávolítását követően is, akkor valószínűleg nem sikerült az egész tumorszövetet eltávolítani.
A carcinoma antigén 15-3 (CA 15-3) az emlőrák markere. A CA 15-3 az emlőrák szervspecifikus tumormarkere. A magas érték mögött nagy valószínűséggel emlőrák áll. A daganat eltávolítása után a tumormarker szintje leesik, a későbbiekben a vizsgálat a sebészi és /vagy sugárkezelés eredményének monitorozására, az esetleges recidívák kimutatására alkalmas.
Fontos aazonban tudni, hogy a CA 15-3 emelkedett lehet még májcirrózisban és májgyulladás esetén is, tehát nem azonos a rákkal.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel: