|
Kérdezz-felelek
Tisztelettel kérném tanácsát. Pajzsmirigy túlműködésre 5 éve szedett Methothyrin kúra 4 hónapos felfüggesztése után (az értékek rendeződtek el lehetett hagyni az orvos tanácsára), most az értékek rosszabbodtak. Az orvos pajzsmirigy műtétet javasol (addig is el kellett kezdeni szedni újra a Methotyrint). Valahogy szeretnénk elkerülni a műtétet.
Doktor úr ajánlana esetleg valamilyen kevésbé invázív alternatívát (nem az izotópos kezelésre, hanem inkább valamilyen más kímélőbb gyógymódra gondolok)? Vagy ha ilyen nem létezik, tud ajánlani olyan sebészt, aki nem a nagy vágással, hanem más eljárással - kisebb vágással, lézerrel műt esetleg? Vagy más országban létezik ilyen lehetőség?
Szíves tanácsát, válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Híling
Mindenek előtt tudni kellene, hogy mi okozta és okozza a túlműködést.A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg). Okozhatják az u.n. meleg göbök is. A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
A legkíméletesebb kezelésről az okok ismeretében lehet jól dönteni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel: