|
Kérdezz-felelek
Pajzsmirigy alulműködésemre 8 hetes terhesen kezdtem Letrox 25mg tablettát szedni, ekkor a TSH érték 3,89mIU/L volt, az FT4 és FT3 normál értéken belül.
6 hét múlva a TSH 1,907mIU/L volt ekkor csak ezt nézték.
8 hét múlva, 23 hetesen a TSH érték 2,057 mIU/L tehát normál értéken, viszont az FT4 6,94 pmol/L (7,75-15,21) normál érték alatt (FT3 normál értéken).
Korábban néztek TPO-t ami nagyon magas volt, e miatt nem szedtem jód tartalmú terhesvitamint.
Nőgyógyászom megemelte gyógyszeradagomat egy nap 25 mg következő nap 50 mg, továbbra is Letrox.
Mi okozhatta, hogy normál TSH mellett alacsony az FT4? Okozhatott ez gondot a babánál? Hiszen mindenütt a jód fontosságáról hallani a terhesség alatt. A jód magas TPO mellett semmilyen formában nem ajánlott?
Üdvözlettel: Katona Krisztina
A laboratóriumi tesztek az egyes laboratóriumokban, sőt ugyanbban a laborban is eltérők lehetnek! A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, Ausztráliában, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros is lehet.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel: