|
Kérdezz-felelek
48 éves nő vagyok, és az elmúlt hónapban diagnosztizálták nálam a Hashimoto-thyreoditis-t. TSH emelkedett szint miatt viszont már több mint 5 éve L-Thyroxin tablettát szedek. Az alultermelődés tünetei viszont visszatekintve már 15 éve kezdődtek, -ami többek között a hízás - naivan fogyókúrával próbáltam kompenzálni, kezelni. Ez év októberében vérvétel alkalmával kiderült, hogy a TSH: 9,92 és az Anti- TPO >1300,0 míg ennek a legmagasabb referencia értéke 60!!!!! UH vizsgálat eredménye: mindkét lebeny kisebb, mindemellett amire nem kaptam választ, miért érzem úgy mintha valami nyomná a nyelőcsövemet, laikusként arra gondolok, hogy a strumma befelé nő??
Mivel ez a betegség gyógyíthatatlan és az állapot felmérés szerint úgymond" elindultam a pajzsmirigy elsorvadásának lejtőjén, mire számíthatok? Mi történik a végleges elsorvadásnál?
Válaszát előre is köszönöm:
Emőke Mónika
1. Ez a betegség gyógyítható, ha idejében kezdik el a kezelését.
2. A TSH értékét több tényező is befolyásolja:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
Fontos! A TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon! A T4 és a T4 a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumok-ban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban). A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl. láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni.
Hozzá kell tennem, hogy az autoimmun pajzsmirigy gyulladásoknak több formája van, ezek közül az egyik a Hashimoto. A sorvadás nem feltétlen törvényszerű, egyénre szabott kezelést javaslok és azt, hogy az esetleges kísérő, ill. társuló autoimmun betegségeket zárják ki.
Hozzá kell tenne, hogy a strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást.
A strúma megjelenés szerint eltérő lehet.
1. Diffúz strúma, amikor a pajzsmirigy lebenyei egyenletesen megnagyobbodottak. tapintásuk lehet puha és lehet tömeges, tömött. A golyva lehet olyan nagy, hogy összenyomhatja a légcsövet és akadályozhatja a légzést. Ilyenkor a szegycsont alá terjed.
2. Göbös strúma, amikor a pajzsmirigyben egy vagy több változó nagyságú göb tapintható, s gyakran látható.
További kivizsgálást javaslok és oki kezelést.
Jó egészséget kívánok: