|
Kérdezz-felelek
45 éves Hashimoto-s nőbeteg vagyok.2013-ban állapították meg a betegséget nálam, magas pulzus és vérnyomás miatt kerestem fel háziorvosomat. Jelenleg 50mikrogramm L-thyroxint szedek. A 75mikrogramm soknak bizonyult. Sajnos, mint sokaknak, nekem sem jó a közérzetem. Fejfájás, fáradékonyság, emésztési gondok, ingerlékenység és a többi tipikus tünet. TSH-m 2,38 volt az utolsó labor szerint.
Olvastam Professzor Úr egyik válaszát, melyben a T4 + T3 kevert készítményekről írt. Ezek a legújabb kutatások szerint hatékonyabbak lehetnek a csak T4-et tartalmazó gyógyszereknél? Van-e már bővebb tapasztalat azóta? Magyarországon tudtommal ezek még szerezhetőek be, sem kevert, sem csak T3 formában.Esetleg tud-e ajánlani Professzor Úr készítményt?
Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel:
Andrea
Mindenképpen egyénre szabott kezelést javaslok.Ismert ugyanis, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
A megfelelő arány egyére szabott beállításához a beteg vizsgálata indokolt.
Jó egészséget kívánok üdvözlettel: