|
Kérdezz-felelek
A segítségét szeretném kérni. Lányom 16 éves, az utóbbi időben rendkívül fáradékony, kedvetlen. A bőre száraz, a szempillája hullik. Kevesebb táplálék bevitel mellett is hízik. Az egyik pillanatban izzad, a másikban fázik. Ha több ételt fogyaszt, fájnak az izmai. Vérnyomása alacsony. Alvási problémái vannak. Menstruációja nincsen, UH vizsgálat szerint nincs szervi probléma. Mivel van a családban női ágról pajzsmirigy beteg, elvégeztettem egy vérvizsgálatot. Koleszterin: 5,3, TSH: 3,462. Az orvos szerint minden a legnagyobb rendben van az eredményei alapján. Ettől azonban a problémák nem szűntek meg. Olvastam, hogy a TSH referencia tartomány normál értéke egyénenként változó lehet, így elképzelhető, hogy pajzsmirigy alulműködés okozza a tüneteket? Kihez fordulhatunk? Minél előbb segítségre lenne szükségünk, mivel az eddig jó tanuló gyermekem képtelen koncentrálni, egyre levertebb, depressziósabb.
Köszönöm mielőbbi válaszát.
Az már önmagában nem tekinthető normálisnak, hogy 16. évében nincs menstruációja. Valóban nem a TSH-t kell egyedüli vizsgálatnak tekinteni, mivel az egyes kórformák gyakran társulnak egymással.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
A leírás alapján a krónikus stressz lehetősége joggal felmerülhet.
Szervezetünkben a mellékvese termeli az anti-stressz hormonként is ismert kortizolt. Tartós leterheltség, a szervezetet érő folytonos stressz hatására a mellékvese kimerül, és megjelennek a kortizol hiány tünetei.Stresszes szituációkban, például egy veszélyes közlekedési helyzetben gyors reakcióra van szükségünk, hogy a súlyos következményeket megelőzzük, testi épségünket megóvjuk. Ebben van segítségünkre a mellékvese által termelt hormonok közül kettő. A mellékvese páros szerv, melynek velőállománya az adrenalint, külső része, a kéreg többek közt a kortizol nevű hormont is termel. A stresszhelyzetek kezelése e két hormon összehangolt működésének köszönhető: az adrenalin megemeli a pulzust, így a szív gyorsabban dobog, több vér jut az izmokhoz, nagyobb erő kifejtésére leszünk képesek. Az ehhez szükséges energiát a kortizol biztosítja: növeli a cukrok szintjét a vérben, fokozza az agy glükóz felhasználását, és növeli a szövetek helyreállításához szükséges anyagok mennyiségét.
Ha a stressz az életünk, mindennapjaink részévé válik, az a hormonrendszer működésén is meglátszik. A tartós magánéleti konfliktusok, vagy munkahelyi stressz leküzdéséhez a szervezet folyamatosan több stressz hormont termel. Az állandó készenlét, a folyamatos igénybevétel miatt a mellékvese tartalékai kimerülnek, hosszabb-rövidebb idő után megjelennek a „mellékvese fáradtság” tünetei. Az egyensúly felborulását kezdetben magasabb kortizol szint jellemzi, hiszen a folytonos stressz ellen a beteg szervezete így igyekszik felvenni a harcot. Krónikus stressz esetén azonban a túlhajszolt mellékvese idővel képtelen lesz kielégíteni a szervezet megnövekedett kortizol szükségletét, így értéke egyre csökken.
A kortizol szint csökkenésének első jele a fáradtság. Az érintettek reggel is nehezen ébrednek, napközben is nyomottabbak, lehangoltabbak lehetnek. Romlik a stressztűrő képességük, szorongás, ingerlékenység, alvászavarok jelentkezhetnek. Nők esetében a kortizol hiány a teherbeesés elmaradásához is vezethet. A megtermékenyített petesejt beágyazódását, megmaradását a progeszteron hormon biztosítja. Kortizol hiány esetén azonban a szervezet minden energiát – a progeszteron termelés rovására is - a hiányzó hormon előállítására fordít, így nem ritka, hogy a betegség diagnózisára a gyermekáldás elmaradásának vizsgálata során derül fény.
Vizsgálatok és kezelés
A felsorolt panaszok esetén érdemes laborvizsgálatot végeztetni. Fontos hangsúlyozni, hogy a laborérték önmagában kevés a diagnózishoz, azt mindig a beteg panaszaival, tüneteivel összhangban kell értelmezni. A kortizol értéke napszakonként is eltérő, hajnalban-kora reggel a legmagasabb, éjfél körül a legalacsonyabb. Amennyiben bebizonyosodik, hogy a tüneteket az alacsony kortizol szint okozta, a hiányzó hormon adásával van lehetőség kezelésre.
További vizsgálatot és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok: