|
Kérdezz-felelek
2015. novemberében kerestem fel endokrinológus szakorvost azzal a problémával, hogy menstruációm rendszertelenné vált és -mivel nőgyógyászok nem tudtak magyarázatot találni a problémára - ezért végső lépcsőfokként ki akartam vizsgáltatni, hogy nem áll-e inzulinrezisztencia a háttérben. A sejtésem beigazolódott, a 3 pontos cukorterheléses vérvételi eredményemből kiderült, hogy enyhe inzulinrezisztenciám van. Erre hármas kezelést írt elő az endokrinológus doktornő (180 g-os diéta, mozgás és Merckformin). A gyógyszer szedését -bár semmilyen kontroll vérvétel nem történt - egy hónapja abbahagyatta velem, mondván, hogy nem az IR okozza a problémámat.
Teltek a hónapok, de sajnos a menstruációs ciklusom nemhogy nem rendeződött, hanem teljesen leállt.
Februárban elmentem nőgyógyászhoz, aki hormonvizsgálatra küldött. Ebből kiderült, hogy nagyon magas az FSH szint (91,2 mlU/ml) és az LH szint is (57,2 mlU/ml). A prolaktin és a tesztoszteron szintjei normál tartományba estek, a progeszteron szintje 0,83 ng/ml, az ösztradiol pedig 22,19 pg/ml.
Ezek az eredmények sajnos egyértelműen azt támasztják alá, hogy 39 évesen korai ovarium kimerülésem van.
Ennek orvoslására az endokrinológus doktornő OAC szedését javasolta és felírta a Tri-Regol nevű fogamzásgátló tablettát. A nőgyógyászom viszont határozottan kijelentette, hogy ezt a gyógyszert maximum 40 éves koromig szedhetem, utána már nem fogja felírni nekem.
A kérdésem az lenne, hogy Ön mit javasolna ebben a helyzetben? Fél év múlva 40 éves leszek. Nem tudom, hogy hová forduljak. Az endokrinológus azt mondta, hogy feltétlenül pótolnom kell a hiányzó hormonokat a korai öregedés és az ezzel járó egészségügyi problémák minél későbbre tolása miatt, a nőgyógyász viszont veszélyesnek tartja és nem javasolja.
Lenne egy másik kérdésem is.
A februári hormonvérvétel során pajzsmirigy értékeket is néztek. Ezek a következők:
TSH 0,09 ulU/mL (ref. 0,55 -4,78)
FT4 1,19 ng/dl (ref. 0,89 -1,76)
FT3 2,96 pg/ml (ref. 2,30 - 4,20)
Korábban több alkalommal is néztek pajzsmirigy értékeket is egyéb vérvételek alkalmával, de a TSH szintem mindig a normál tartományba esett. (Bár ha a leleteket egymás után nézem, folyamatos csökkenés látszik.
2012-ben 2,25 ulU/mL volt, 2013 szeptemberében 2,07 ulU/mL, 2015 februárjában 1,87 ulU/mL, 2015 áprilisában 1,75 ulU/mL)
Ön szerint szükséges további vizsgálat a pajzsmiriggyel kapcsolatban vagy ez a legutóbbi 0,09-es TSH érték még normálisnak tekinthető?
Szíves válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
K. Z.
Köszönöm kérdését. Értelemszerűen a leírt véleményeket és leleteket vizsgálat nélkül sem etikai, szakmai és jogi okok miatt nem kommentálhatom. Több lehetőség, ok állhat a háttérben. Nagy valószínűséggel ú.n. perimenopausa okozza panaszait.
Mi a perimenopauza, kérdezhet?
Ez egy olyan hormonális állapot, amely évekkel megelőzi az utolsó menstruációt. A betegek egy része azt mondja: „én még menstruálok és csak a 40-s éveim elején vagyok”. Valóban a menopauza a menstruáció periódusok végét jelenti, amikor már 1 éve nincs havi vérzés. Ez az időszak az amerikai nőkben átlagosan az 51. év. Ezért a perimenopauzát úgy szokták definiálni, mint azt az időszakot, amely a menopauzához vezet és átlagosan 10 évvel megelőző annak bekövetkezését. Ez a harmincas évek végétől, a negyvenes évek elejétől szokott kezdődni.
Miért fontos ezt tudni? Mi történik a perimenopauzában?
Amikor Ön megszületik, akkor átlagosan egy millió petesejtkezdemény van, amelyből a pubertásig 75-300 ezer marad. Az első menstruáció után, a reproduktív periódusban 400-500 pete érik meg és válik potenciálisan megtermékenyíthetővé. A menstruációs ciklusokat az ösztrogén és a progeszteron szintjének váltakozása jellemzi. A perimenopauzában a döntően petefészek sejtjei öregedése következtében az általuk termelt hormonok: az ösztrogén és a progeszteron szint fokozatosan csökkenni kezd. A petesejtek hormontermelését az agyalapi mirigy hormonjai: az FSH és az LH stimulálja. Mivel a petesejtek érzékenysége a korral csökken, ezért az agyalapi mirigy úgy próbálja kompenzálni (kezdetben sikerrel), hogy megnöveli ezeknek a stimuláló hormonoknak a mennyiségét. A perimenopauzában tehát egy fokozatos FSH szint emelkedés figyelhető meg. Ebben a periódusban egyre gyakrabban fordul elő, hogy a petesejtek nem érnek meg, a petesejt nem jut ki, progeszteron nem képződik és ún. „anovulációs ciklusok” jönnek létre. Ennek hatására a méh nyálkahártyája a szokásosnál korábban válik le így a menstruációs periódusok megrövidülnek. A rövidebb menstruációs ciklus a perimenopauza egyike a legáltalánosabb tünete. Az ösztrogén szint csökkenése és az FSH szint emelkedése összetett, nem mindenkinél egyformán és azonos időben jelentkező tüneteket vált ki.
Melyek ezek?
• A menstruációs periódusok szabálytalanokká válnak: fokozott vérzés lép fel, „fantom periódusok” jelentkeznek, amelyeket az jellemzi, hogy a tünetek hasonlítanak a menzesz előttiekhez, de vérzés nem következik be. Fontos tudni azonban, hogy a vérzészavarok esetén ilyenkor is ki kell zári esetleges daganat jelenlétét!
• Csökken a fogamzásképesség, fokozatosan meddőség alakul ki
• Az emlők mérete és konzisztenciája változik
• A hüvely nyáktermelése változik, érzékenyebbé válik
• Gyakoribb a vizelési inger, a fertőzésre hajlam
• Alvászavar lép fel, nehezebb elaludnia, gyakrabban ébred fel
• A testsúly növekszik: ráadásul a hason, a combokon, csökken az izomtömeg
• Hangulati ingadozás következik be: hőhullám, éjszakai izzadás, ingerlékenység, a stressz tűrő képesség csökken, szorongás, mérsékeltebb munkaképesség
• Csökken a libidó
• Hajhullás lép fel főleg a fejtetőn, de a test más részén is, ugyanakkor a „nem kíván helyeken” az arcon, a hason pedig fokozódik
• A bőr és a kötőszövetek szárazzá válnak, elvékonyodnak, viszketnek
• Görcsök jelentkeznek a lábban, a vállban
• Szívpanaszok gyors és néha szabálytalan szívdobogásban jutnak kifejezésre
Pajzsmirigy betegségem van-e vagy perimenopauzám? Ez fontos és gyakori kérdés
Ennek oka, hogy több tünet nem csak a perimenopauzában, hanem a pajzsmirigybetegségben is jelentkezik.
A pajzsmirigybetegségben ugyanis gyakoriak az alábbi tünetek:
• Menstruációs zavarok (a csökkent és fokozott működés esetén egyaránt)
• Feltűnő az elhízás
• Fokozott ingerlékenység, szívdobogásérzés, alvatlanság éppen úgy lehetséges, mint az aluszékonyság, depresszió
• Hajhullás gyakori
• A bőr szárazság és fokozott izzadás egyaránt lehetséges.
Összességében tehát további vizsgálat szükséges és ennek eredményétől függ, hogy hormonális kezelésre van-e szüksége.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel: