|
Kérdezz-felelek
35 éves vagyok, még nem szültem. A problémám azzal kezdődött, hogy már kb. 1,5 éve hullik a hajam és zsírosodik is. A szerkezete is megváltozott, a hajfesték nem fogja be. Ráadásul állandóan pattanásos az arcbőröm, tehát elég ramatyul nézek ki. Igazából akkor kezdődtek ezek, amikor abba hagytam a fogamzásgátlót (Mirabella). Ezt a nőgyógyász azért írta fel, mert volt egy 58x45 mm-es cystám. Laporascopiás eljárással eltávolították, de mivel még nem volt aktuális, hogy szüljek, a nőgyógyász mindenképpen a fogamzásgátlót javasolta. Ezt 1,5 évig szedtem, amikor magamtól abba hagytam. Ekkor kezdődtek a problémák. Valamint ekkor le is fogytam 67 kg-ról 59-re (175 cm magas vagyok). Igaz ekkor magánéleti problémáim is voltak és lehet azért. Tehát a hajhullás miatt elkezdtem járni az orvosokhoz. Első fél évben jártam fogászaton. Volt némi gond, de megoldódott.
Aztán második fél évben nagy nehezen eljutottam hormonvizsgálatra. Itt a véreredmény alapján enyhe vérszegénység mutatkozott, ami szinte mindig fenn áll nálam. A hormonvizsgálatra beutalót adó nőgyógyász nem jelezte, hogy fontos lenne, hogy a menstruációs ciklus hányadik napján végezzék el (ezt később az internetről tudtam meg). Így én mentem, amikor tudtam. Tehát a menstruációs ciklus 12. napján történt a vizsgálat. Az eredmény a következő. Kortizol: 262; DHEA-S: 2,8; Progeszteron: 2,27; HbA1c IFCC: 23; Prolaktin: 225,7;Ösztradiol: 754,8; LH:39,4; FSH: 13,8; Tesztoszteron: <0,35; FT3: 5,24; FT4: 13,9; TSH: 1,110; HbA1c: 4,3.
Amikor kiadta a beutalót felírta a Minerva nevű fogamzásgátlót, hogy szedjem és a leleten az szerepelt diagnózisként: Polycystás ovarium syndroma. Amikor visszamentem a lelettel, szinte rá se nézett. Annyit mondott szedjem a fogamzásgátlót. Később utána néztem az interneten, hogy mi is az a POS. Erről a doki semmit nem mondott. Ekkor jöttem rá, hogy miért vannak különböző panaszaim. A hajhullás, zsíros bőr. A mentruációm rendben van így is, hogy nem szedek gyógyszert, de a ciklus felénél annyira görcsölök, hogy görcsoldót kell bevennem. Aztán a vérzésnél már annyira nem. Nem sok vérzésem van, de 1 hétig elhúzódik. A szőrösödéssel mindig is problémám volt. Nem fekete szőreim vannak, de kipusztíthatatlan. Epilálás után is már 1-2 nap múlva borostás vagyok és hosszú égnek álló szőrök nőnek. A lábaimon, a karomon. De szinte az egész testfelületem van szőr. Az arcomon is, csak nem fekete, hanem világosbarna színű, máshol sötétbarna. 1 éve használok itthon villanófényes végleges szőrtelenítő gépet, de semmi eredmény. A szüleim nem szőrösek, az édesapám sem. A pajzsmirigyem elvileg rendben van. Kb. 1 éve nézték. Glükóz vérvételkor 4,4 volt. A melleim is nagyon kicsik. Eredetileg sem volt nagy, de az utóbbi időben mégjobban összement. A menstruációs ciklus alatt sincs már az a mellfeszülés, amit régebben még éreztem. A libidóm is nagyon le van csökkenve, pedig régen az átlagosnál nagyobb volt. Sajnos olyan helyen élek, ahol minden messze van és elnézést kérek, de nem foglalkoznak rendesen az emberrel. Legközelebb 50 km-re van endokrinológus, csak még nem tudom, hogyan tudnék oda eljutni, mivel nem oda tartozom területileg. Ezért kérem az Ön véleményét. A fogamzásgátlót kiváltottam, de nem szívesen kezdem el szedni. Ön szerint milyen kezelés segíthetne rajtam?
Előre is köszönöm szíves tájékoztatását, segítségét! Andrea
Nagyon sajnálom, ami Önnel történt. Sok információt leírt, a a panaszai alapján a PCOS valóban nem zárható ki.
Mégis miben segíthetek?
A policisztás ovárium szindrómával (PCOS) kapcsolatos ismereteink az utóbbi években sokat fejlődtek. Ez a leggyakoribb női endokrin zavar, az egész szervezetre kihat, nőgyógyászati vonatkozásai ellenére nem nőgyógyászati betegség! Panaszokat a serdülőkortól okoz, metabolikus összetevői pedig cardiovascularis elváltozásokhoz vezetnek. A kórkép felismerésének, modern kezelésének megértéséhez alapos szemléletváltásra is szükség van.
A PCOS fogalma
A policisztás ovárium szindrómával (PCOS) kapcsolatos ismereteink az utóbbi években sokat fejlődtek. Ez a leggyakoribb női endokrin zavar, az egész szervezetre kihat, nőgyógyászati vonatkozásai ellenére nem nőgyógyászati betegség! Panaszokat a serdülőkortól okoz, metabolikus összetevői pedig cardiovascularis elváltozásokhoz vezetnek. A kórkép felismerésének, modern kezelésének megértéséhez alapos szemléletváltásra is szükség van.
A PCOS a nők mintegy 10%-ában kimutatható. A szindróma nevét hallva sokakban valami ritka nőgyógyászati betegség ködlik fel. A tájékozott betegek viszont megrökönyödnek, ha panaszaik alapján a kórképet sejtve orvosuktól efféle javaslatot kapnak: „Szedjen fogamzásgátlót…”, „Hogy lenne magának az a baja, hiszen nem is kövér…”, „Akkor jöjjön vissza, ha gyereket akar, majd megstimuláljuk”, sőt: „Laparaszkópiával a probléma meggyógyítható”. Az sem jár jobban, aki a kórkép gyakoribb, nem-nőgyógyászati megnyilvánulásának tüneti kezelésével bajlódik, eredménytelenül.
Panaszok és tünetek
A PCOS számos örökletes és környezeti hatásoktól is befolyásolt megnyilvánulása változó kombinációkban jelentkezhet. A krónikus anovuláció gyakran, de nem feltétlenül jelent menstruációs zavart vagy a teherbeesés lehetetlenségét, ugyanakkor a PCOS a női infertilitás és számos terhességi probléma vezető oka (korai vetélések, placenta-rendellenességek, terhességi cukorbaj, óriásmagzat).
Sokkal általánosabbak és egyszerűen felfedezhetők a hyperandrogén tünetek: zsíros bőr, acne, az androgén dependens bőrterületek szőrösödése (enyhe bajusz- és szakállképződés, szőrök jelentkezése az emlőbimbók körül, a háton, a sacralis tájon, a fanszőrzet felhúzódása a köldök felé és fölé), férfias típusú hajritkulás, a derék-csípő körfogat hányados megnövekedése.
A folyamatok hátterében álló inzulinérzékenység-csökkenés (inzulin rezisztencia) következményes inzulin túltermelődés (hyperinsulinismus) révén fokozza az androgén hormonok aktivitását is. A beteg sorsát a romló cukortolerancia és a lipidanyagcsere-zavarok miatt kifejlődő cardiovascularis eltérések határozzák meg. A betegek nagyobb része a még fellelhető hiedelemmel ellentétben nem túlsúlyos. A hyperinsulinismus közvetlen megnyilvánulása lehet az édesség iránti vágy, hypoglycaemiás epizódok. Kövéreken néha acanthosis nigricans is található.
A tünetek felől közelítve tehát a serdülőkor utáni acne, hirsutismus, menstruációs zavarok, teherbeesési nehézség, spontán vetélések, placenta-problémák, terhességi diabetes, óriásmagzat, hízási hajlam különösen a hasi területen, fiatal korban jelentkező 2-es típusú diabetes bármelyikének leggyakoribb oka a PCOS. A kórkép gyakoriságánál fogva a felsorolt tünetek bármelyikének észlelésekor fel kell vetnünk a PCOS lehetőségét, és keresnünk kell a többi lehetséges tünetet esetleges meglétét is. Nem kell minden tünetnek meglennie! Ha az anamnesis és a fizikális vizsgálat PCOS-re gyanús (egy-egy hyperandrogenitási és/vagy egy-egy nőgyógyászati tünet is elég), indítsuk el a más betegségektől való elkülönítéshez szükséges vizsgálatokat.
Alábbi vizsgálatok indokoltak:
A diagnosztika talán kissé szokatlan gondolatmenetű: a klinikai gyanút nem pozitív laboratóriumi leletekkel, hanem a PCOS-nál ritkább, de más kezelésmódú endokrin kórképek kizárásával igazoljuk. A vizsgálatok természetesen alátámaszthatják a hiperandrogén állapotot (és az inzulin rezisztenciát) más jelek hiányában is, de leginkább a hasonló tüneteket okozó egyéb betegségek kizárására, és a metabolikus szövődmények keresésére szükségesek. A kivizsgálást célszerűen belgyógyász-endokrinológus irányítsa.
A menses 3-6. napja között reggel, éhgyomorra végzendő hormonvizsgálatok: szérum tesztoszteron, SHBG, Δ-4-androszténdion, 17-OH-progeszteron, TSH, prolaktin (kövérség, magasvérnyomás esetén kortizol, rendetlen menstruáció esetén ösztradiol, LH, FSH is), ugyanaznap lehetőleg transvaginalis alhasi ultrahang. A peteérést a ciklus 21. napján szérum progeszteron meghatározással vagy sorozat- ultrahang vizsgálattal vizsgálhatjuk, oligo- vagy amenorrhoea esetén felesleges.
Emelkedett férfihormon-szinteket, fokozott szabad androgén indexet (FAI) gyakran találunk, de normál leletek sem szólnak PCOS ellen! Nem általános (és nem megkövetelt) az LH/FSH arány lényeges megemelkedése sem. Durva androgén hormonemelkedéseket, ill. egyéb hormoneltéréseket tovább kell vizsgálnunk, a szóbajövő kórképek csökkenő valószínűségi sorrendben: a pajzsmirigyfunkció eltérései, prolactinoma, hormonálisan aktív mellékvese- vagy petefészek betegségek (mellékvese hypertrophia, Cushing, tumorok).
Orális cukorterhelés és a lipidek vizsgálata is szükséges a már meglevő metabolikus rendellenességek kimutatására. A cukorterhelés során mért inzulin szintekkel a hyperinsulinismust és az inzulin rezisztenciát vizsgálhatjuk, de a módszer az egyéni diagnosztika szempontjából megbízhatatlan. Pozitív esetben viszont szolgálhatja a gyógyszeres kezelés „legalizálását”
Ultrahang vizsgálattal a policisztás ovárium-tünet (PCO): petefészkenként legalább 12 db, 2-9 mm átmérőjű ciszta (kiéretlen folliculus) és/vagy a petefészkek 10 ml-t meghaladó térfogata. A PCO tünet önmagában nem betegség és megléte sem szükséges a diagnózishoz, ha a hyperandrogenismus és az ovuláció zavara egyértelmű.
A PCOS más betegségekkel együttesen is fennállhat, ami csak akkor derül ki, ha a másfajta kórkép sikeresen kezelése ellenére PCOS-ra utaló tünetek perzisztálnak.
Kezelésnek: egyénre szabottnak kell lennie!!!
Jó egészséget kívánok: