|
Kérdezz-felelek
Tanácsát szeretném kérni. Vérzés zavarokkal küzdöm a fogamzásgátló abbahagyását követően. Novynette tablettát szedtem 1 évig, melyet már fél éve abbahagytam mert a férjemmel gyermeket szeretnénk.
A tabletta szedésének abbahagyása után az első két menstruációm rendesen megjött, a harmadik havi kimaradt – azt tanácsolta a nőgyógyászom, hogy ha a következő időben megjön nincs aggodalomra ok, most tisztul ki a szervezetemből és akkor az lesz az első gyógyszermentes menzeszem, így is történt a negyedik havi rendesen megérkezett, ekkor megnyugodtam. Az 5 havi furcsán nagyon erős görcsökkel érkezett a megszokott 4 nap helyett 6 napig tartott, két nap pecsételéssel és sokkal nagyobb mennyiségben darabosan, már ez is aggasztott ill. hogy a hajam egyik napról a másikra erősen zsírosodni kezdett, 2 nap után már vállalhatatlan. Előtte heti 1-2 haj mosás is elegendő volt. Sajnos a hatodik havi menzeszem pedig hiába vártam nem jött meg, a teszt is negatív lett. A nőgyógyász - egy magán rendelésen – azt tanácsolta, hogy most 3 hónapot várjak, ha novemberig nem jelentkezik a vérzés akkor menjek csak vissza. Ez előfordul. Számomra ez nem volt túl megnyugtató.
Sajnos kicsit aggódom, hogy hormonális probléma ll a háttérben, főleg, hogy a 2 orvos mást mást mondott. Az első már a kimaradás utáni hónapban javasolta a kivizsgálást pedig akkor még csak 2 hónap telt el. A másik orvos fél év után is plusz 3 hónapról beszélt pedig így már 9 hónap zaverról beszélünk.
Előtte nem voltak vérzéses gondjaim, szinte percre pontos, több alkalommal kezdet el és hagytam abba ugyanezt a fogamzásgátló szedését és soha nem jelentkeztek problémák. Aggódom mert nagyon szeretnénk legalább 2 babát, 31 éves vagyok. Nem szeretnék éveket várni.
Ön szerint forduljak egy harmadik orvoshoz, esetleg endokrinológushoz? Mi a véleménye tényleg előfordul és magától helyreáll a hormonháztartásom?
Köszönettel: Csilla
Jó mondta a kolléga: "tisztul ki a szervezetemből". A tartós hormonális fogamzásgátlásnak nagyon sok káros következménye lehet, amelyet a gyógyszer elkezdésekor nem veszne figyelembe.
A hormonális gyógyszerek mellékhatásai között a következők szerepelnek (ezeket mindenki elolvashatja!):
Gyakori mellékhatások (100 betegből 1-10 beteget érint):
- hangulatváltozások
- fejfájás
- hányinger
- emlőfájdalom, menstruációs zavarok, például rendszertelen menstruáció, menstruáció kimaradása
Nem gyakori mellékhatások (1000 betegből 1-10 beteget érint):
- depresszió, csökkent szexuális érdeklődés, idegesség, aluszékonyság
- szédülés, fonákérzés
- migrén, visszerek, magas vérnyomás
- gyomorfájás, hányás, emésztési zavar, bélgázosodás, gyomorgyulladás, hasmenés
- akne (pattanás), viszketés, bőrkiütés
- fájdalmak, például hátfájás, végtagfájdalom, izomgörcsök
- hüvelyi gombás fertőzés, medencetáji fájdalom, emlő megnagyobbodás, jóindulatú csomók a mellben, méh-/hüvelyi vérzés (amely rendszerint elmúlik a folyamatos szedés során), hüvelyi folyás, kipirulás, hüvelygyulladás (vaginitis), menstruációs zavarok, fájdalmas menstruáció, kevesebb mennyiségű menstruáció, nagyon erős menstruáció, hüvelyszárazság, méhnyakkenet eredményének megváltozása
- erőtlenség, fokozott izzadás, folyadék visszatartás - testsúlynövekedés
Ritka mellékhatások (10 000 betegből 1-10 beteget érint):
- Candida (gombás fertőzés)
- vérszegénység (a vérben a vörösvérsejtek számának csökkenése)
- thrombocythaemia (vérlemezkék számának növekedése)
- allergiás reakció
- hormonális (endokrin) betegség
- étvágynövekedés, étvágycsökkenés, vér káliumszintjének kóros megnövekedése, vér nátriumszintjének kóros csökkenése
- orgazmus hiánya, álmatlanság
- szédelgés, remegés
- szembetegségek, például szemhéjgyulladás, szemszárazság
- szokatlanul gyors szívverés
- vénagyulladás, orrvérzés, ájulás
- megnövekedett has, bélbetegség, felfújódás érzése, rekeszizomsérv, gombás szájfertőzés, székrekedés, szájszárazság
- epevezeték vagy epehólyag fájdalom, epehólyag-gyulladás
- sárgásbarna foltok a bőrön, ekcéma, hajhullás, pattanásszerű bőrgyulladás, száraz bőr, göbös bőrgyulladás, fokozott szőrnövekedés, bőrbetegség, csíkok a bőrön, bőrgyulladás, fényérzékenység okozta bőrgyulladás, csomók a bőrön
- fájdalmas nemi együttlét vagy közösülési nehézség, hüvelygyulladás (vulvovaginitis), vérzés nemi együttlét után, megvonásos vérzés, emlőciszta, szövetszaporodás az emlőben (hiperplázia), rosszindulatú csomók a mellben, méhnyak polip, méhnyálkahártya sorvadása vagy elhalása, petefészek ciszta.
További gond, hogy a gyógyszerek elhagyása után nehezen állhat helyre a normális agyalapi mirigy és petefészek hormonális egyensúly.
További endokrin vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok: