|
Kérdezz-felelek
Szeretném szakvéleményét és tanácsát kérni. Pajzsmirigy túlműködést diagnosztizáltak nálam 3 évvel ezelőtt. (TSH 0,0075 volt.) Endokrinológus Methotyrin tablettával kezelt kb. 1 éven keresztül, majd fokozatosan csökkentett adagban végül elhagyhattam. Következő évben történt kontroll vizsgálat, még jó eredménnyel. Panaszmentes voltam. Idén májusban súlyos ödémás tünetem keletkezett a végtagjaimban. Vizsgálat következett, amely a mélyvénás trombózist kizárta. Majd laborvizsgálat következett, amelyben a TSH 0,005 szintet mutatott. A háziorvosom azonnali beavatkozásként a régi gyógyszeremet (Methotyrint 2x1) javasolta. A gyógyszeres kezelés kezdetén szívpanaszaim voltak, bal karom zsibbadt, terhelésre kifulladtam, feszült állapotban voltam, azonban ezek a tüntetek rövidesen megszűntek. A végtagi ödéma is megszűnt, már alig érzékelhető. A napokban endokrinológus szakembert kerestem fel, aki javasolta, hogy hagyjam el a gyógyszeremet, mert egy olyan laboreredményt szeretne látni egy hónap múlva, amely nem gyógyszerszedés alatti értéket mutat. Hozzávetőlegesen másfél-két napra voltam képes leállni a gyógyszeremről, ugyanis lábam ismét fokozottan vizesedett, szívpanaszaim megújultak, határozottan rosszul éreztem magam. Hétvégén döntést kellett hoznom a gyógyszeres kezelést illetően és ismét bevettem és szedni fogom, mindaddig, amíg egy megnyugtató szakvéleményt nem kapok az állapotomat illetően. A gyógyszer bevétele után már jobban érzem magam. Tudom, hogy felelőtlenség volt részemről ez a lépés, de más lehetőségem nem volt. Néhány tájékoztató adatot szeretnék megadni: Pm. mko. normál nagyságú, mirigyes tapintatú lebenyek. Göb nem tap. Nyak körfogat: 34 cm. Isthmus: 3,5 mm. Jobb lebeny: 17 x 15 x50 mm. Szerkezete: Inhomogén hypodens felritkulásokkal tarkított lebeny. Göb, císta, körül írt képlet nem látható. Bal lebeny: 12 x 13 x 43 mm. Szerkezete inhomogén hypodens felritkulásokkal tarkított lebeny. Göb, císta, körülírt képlet nem látható.
Tisztelt Professzor Úr! Kérem, szíveskedjen véleményt mondani és javasolni számomra egy megnyugtató megoldást.
Szíves válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Tünde
Köszönöm fontos és prezíz leírást tartalmazó levelét.Az alapvető probléma az, hogy a túlműködés oka nem derült ki. Az endokrin- (belső elválasztású mirigyek) és az immunrendszer közös feladata: az emberi szervezet egységes, élettani működésének fenntartása. Ezt a feladatot a két rendszer szoros kölcsönhatásban biztosítja. Az endokrin rendszer által termelt szabályozó anyagok, hormonok hatnak az immunrendszer működésére és az immunrendszer fehérjéi (antitestjei) befolyásolják az endokrin szervek (agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese, herék és petefészkek, hasnyálmirigy) működését. Ez azt jelenti, hogy az endokrin rendszer kóros működése az immun(védekező) rendszer csökkent aktivitását eredményezi (pl. fertőzésekkel szemben fokozott hajlam). Az immunrendszer megbetegedése: az u.n autoimmun kórképek lényege az, hogy a saját szerveit (pl. a pajzsmirigyet) idegen anyagként ismeri fel, és ellenük támadást indít (autoimmun gyulladások). Az endokrin és az immunrendszer kóros állapotának létrejöttében alapvetőek a különböző okokból kialakult stressz állapotok. Ennek lényege az, hogy a lelki vagy testi túlterhelés a mellékvese (u.n. stressz szervünk) működését fokozza, majd annak kimerülését eredményezi, amely autoimmun betegségekhez vezet(het)
A pajzsmirigy: a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont termel, trijód-tironint (T3) és thyroxint (T4). Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza. Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működéséért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, xigénfogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését, csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelkiállapotunkat is.
Ha "túlpörög"
A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy meg-nagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért.
Ezzel szemben a túlműködést fokozott működéssel járó göbök is okozhaatnak, amelyek sok hormont termelnek („meleg" göbök), s melyek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható
Teljes körű immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok: tisztelettel: