|
Kérdezz-felelek
Tisztelt Professzor Úr!
Évek óta pajzsmirigy alulműködéssel küzdök ,amire rendszeresen gyógyszert szedek. A mostani eredményeim a következők.TSH:9.28 , T4:15.97, T3.5.30 A kérdésem az lenne,hogy ezekkel az eredményekkel lehetséges-e a teherbeesés,mert már 1 éve probálozunk. Pajzsmirigy ambulanciára csak júniusra kaptam időpontot, ebben az esetben mik a teendők addig is? A Professzor Úr tart-e magánrendelést valahol,ahova hamarabb be lehetne jutni júniusnál.
Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel:Szilvia
Tisztelt Szilvia!
A kérdése alapvetően fontos. Először is azt kellene tudni, hogy mitől van (a feltevések szerint) csökkent pajzsmirigy működése. A terhesség és a pajzsmirigy hormonális és immunológiai része pedig már egy újabb problémakör.
Elérhetőseéges: 06-30-631-9309
Mellékelem az ebben a kérdésben a nemzetközi és hazai fórumokon összefoglaltakat:
Meddőség,, vetélés, koraszülés esetén gondoljunk pajzsmirigybetegségre!
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat (1 ábra). Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2. A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5. A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
10. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
11. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
12. A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajálja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták
A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Jó egészséget kívánok: tisztelettel:
30 éves vagyok és elég ritka a szakállam meg a testszőrzet bár nem
vagyok teljesen csupasz de szeretnék szőrösebb lenni. szeretem a szakállat
és a szőrös testet nem csak magamon. van rá lehetőség hogy szőrösebb
legyek?
Igen, lehet. Ez hormonális státuszától és esetleges kísérő betegségeitől függ.
Jó egészséget kívánok:
A nyelvemen elég rég óta vannak foltok,ezek piros,fehér széllel körbevett foltok.Az utóbbi pár hónapban fájdalmas is lett!
Szájsebészeten felirtak valami ecsetelőt(Nistatin,bórax glicerin)valami ilyesmit tartalmazott,de ettől sem lett jobb!Az javasolta a szájsebész vizsgáltassam ki magam,mert esetleg anyagcserebetegség állhat a háttérben.Az kérdezném,hogy hová fordulhatnék ezzel a problémával?Endokrinológus tudna e segíteni,vagy máshová menjek?Tavaly történt egy gastroscópiás vizsgálatom gyomorfájdalom miatt,de nem találtak semmit!Válaszát előre is köszönöm!
A nyelv és az ízérzés, a gyomor és a pajzsmirigy összefüggésben levő betegségeket képezhetnek. Az egyik ilyen jellegzetes elváltozás a nyelven az un. Hunter glossitis.
Miután a tüneteket az immunológiai tényezők kapcsolják össze: immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.(Elérhetőség 06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:
34 éves, két gyerekse anyuka vagyok, aki thyroxin kúra segítségével esett teherbe és hordta ki gyermekeit. Öt évvel ezelőtt, amikor mégcsak keresték a meddőség okát egy rendkívül aktív, normál tesalkatú lány voltam, akinek egyetlen igazi problémája az volt, hogy egyáltalán nem menstruál. Hosszas keresgélés után kimutatták, h normál T3 és T4 érték mellett 26-os a TSH-m. Akkor elkezdtem szedni a thyroxint. Először csak 25 mikrogrammot, és azzal is helyrejött a TSH szintje. Majd egyetlen mestruáció után megint elkezdett rosszabbodni TSH. Ez így ment, amíg 100 mikrogramminyi értéknél teherbe estem, és a tendencia folytatódott a terhesség alatt is. A baj csak az, hogy egyre fáradtabb, kimerültebb lettem, a szülés iszonyú nehéz volt,(a második császár lett), azóta gyakran légszomjjal kűzdök, a legkisebb sporttevékenységre iszonyú szívdobogásom lesz, a bal oldali mellkasban egyre többször érzek nyilalló fájdalmat. Abba kellett hagynom mindenféle mozgást és állandóan rettegek az infarktustól. és egyre rosszabbul látok a bal szememmel. (iagz, ez a szemem sosem volt tökéletes, de ennyire nem volt rossz)Egy évvel ezelőtt pedig két nagy bőrgyulladásos csík keletkezett a bal karomon, ami azóta is látszik és nem tudják az okát. Ha csökkentem a gyógyszert, akkor elromlik a vérképem, de jól érzem magam. Ha visszaemelem, akkor jó a vérkép, de rosszul érzem magam. A menstruációs ciklusom azóta sem rendeződött, sokkal ritkább, mint az normális lenne. Szeretnék a végére járni ennek a problémahalmaznak. Nem lehet az egésznek az oka kimetültség? Vagy az agyalapi mirigy betegsége? Megint aktív életetet szeretnék élni, sportolni, dolgozni, ahogy évekkel ezelőtt!
Sajnos a leírtakból valóban nem derül ki, hogy pontosan mi okozta a betegségét. Több mint gyanu, hogy a háttérben autoimmun pajzsmirigybetegség, gyulladás áll (talán jelenleg is).
Az esete példázza, hogy nem a laboratóriumi adatokat kell kezelni, hanem a beteget.
A labor fontos segítőtárs lehet, de nem azt kell kezelni.
Részletes immuno-endokrin kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok:
A pajzsmirigy vizsgálatom eredményével kapcsolatban kérdezek Öntől:
TSH Supersens. meghat. 3.64 mIU/l
T4 12.3 pmol/l
T3 4.3 pmol/l
a-TG 118.6 IU/ml
a-TPO 176.2 IU/l (ez az értékem az előző vizsg.nál 276.3 volt)
Mit jelentenek az értékek, mert a ref. értékeknél a TSH, a-TG, a-TPO értékek magasabbak.
Az orvos véleményét nem kívánom leírni, de engem nagyon is érdekel, mivel rólam van szó!
Tudom, nagyon elfoglalt és sok kérdésre kell válaszolnia, de kérem, ha belefér, várom az Ön válaszát.
Tisztelettel és köszönettel.
Először, a laboratóriumi lelet em azonos a beteggel. Az egyes értékek referencia tartománya módszerektől, laboratóriumoktól függően változik.
Egy biztos, hogy a nemzetközi irodalomban a TSH értéke 0.5 és 2.4 között van (hozzá kell tenni, hogy e fölött és alatt is van egy "szürke" zóna.
Egyébként az u.n. normál értékek egyéneként is eltérőek lehetnek (ezt az irodalomban úgy nevezzük, hogy más a "set point"!).
Az anti-Tg szint attól is függ, hogy a Tg szint mennyi (ezt nem mérték).
Az eredményei alapján autoimmun thyreoiditis lehetősége vetúődik fel.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
2. ciklusnapi hormoneredményeim az alábbiak:
FSH: 6,14 IU/l
LH:6,60 IU/l
Ösztradiol: 165 pmol/L
Totál Tesztoszteron: 2,330 nmol/l
TSH: 1,9951 mIU/l
fT4: 14,31 pmol/L
(fT3 nincs a leleten)
Két kérdésem van ezekhez kapcsolódóan.
Az első és legfontosabb, hogy lehet-e gyerekem ilyen hormonértékek mellett, egyáltalán rossz-e ez a hormonképlet? Beteg vagyok? Ha igen, lehet kezelni?
A második kérdésem kicsit hosszabb: az 1 évvel ezelőtti eredményemen (az 3.ciklusnapi volt) az FSH: 6 IU/L, az LH: 5,7 IU/L volt, vagyis az FSH volt magasabb. Mostani eredményemen az LH magasabb. Hogyan lehet ez, hogy az arányok megfordultak, és problémát jelent-e? Valamint megijeszt az is, hogy az 1 évvel ezelőtti tesztoszteronom még csak 1,3 volt, hogy nőhetett ennyit?
Egyébként 32 éves vagyok, normál testalkatú (172cm/63 kg), káros szenvedélyem nincs, rendszeresen (4 alk/hét) tornázom, sosem vagyok beteg. Viszont gyereket szeretnék. Van még rá esélyem vagy kimerültek a petefészkeim?
Válaszát előre is megköszönöm.
Tisztelettel:
Kárókatona
1, A hormonértékek az egyes laboroktól eltérőek lehetnek. Az érték lehet kóros, de nem biztos, hogy az egyén beteg!
2. Va esélye több gyermekhez, de előtt más endokrin- immunoendokrin vizsgálat is indokolt lehet ( UTALOK EZEN A HONLAPON ÁLTALAM KORÁBBAN LEÍRTAKRA).
Tisztelettel, jó egészséget kívánok (sajnos, hogy itt nem küldhetem azoknak a babáknak a képeit, akik a kezelés óta születtek).
Arról szeretném megkérdezni, hogy Ön szerint mi lehet az oka annak, hogy 1 hónapban többször is van olyan, hogy 2 napig folyamatos éhségérzetem van, ami evésre sem múlik. Aztán napokig semmi, egyszer csak megint előjön egész napra és nemsegít az evés. Nem értem mi lehet, ez, vércukrot, éhgyomrit többször is ellenőriztettem, olyankor is mikor ezt éreztem, rendben volt. Pajzsmirigy alapértékek (amit vérvételnél néztek) rendben van. Fogamzásgátlót szedek 10 éve (novynette) és Zoloftot 10éve. Mindig is ezt a 2 gyógyszert szedtem, nem volt velül problémám. 28 éves vagyok, normál testalkatú. Van valami gondolata, ötlete?kb. 1 éve tart ez.
Megtisztelne válaszával.
Tisztelettel, Kata
Panaszainak két fő oka lehet:
1. Az alkalmazott gyógyzserek
2. Az un. spontán hypoglikemia, amely nem feltétlen jár együtt a vércukorszint zuhanásával, de emelkedett inzulin szintet jelent.
Endokrinológiai, immun-endokrin kivizsgálást látszik célszerűnek.
Tisztelettel:
A pajzsmirigy vizsgálatom eredményei a következők voltak tavaly januárban:
sTSH: 2.150
ft4: 12.0
ft3: 2.6
Idén januárban pedig:
sTSH: 4.26
ft4: 14.0
ft3: 3.5
Véleményemszerint az eredményeim romlottak, de nem tudom, hogy mit jelentenek. Euthyrox 50ug kell szednem napi egyet. Ön szerint ez megfelelő kezelés vagy változtatni kellene? Ezek az eredmények ha romlanak akkor ez most alul vagy felül működésre utal?
Tisztelettel:
Miként ezen a honlapon többször is írtam: "nem a leleteket, a beteget célszerű gyógyítani!".
A laboratóriumi leletek sok ok miatt térhetnek el. Tisztázni kell a betegség okát (miért van csökkent működés?)
ENNEK BIRTOKÁBAN JAVASOLHATOK GYÓGYSZERT Jó egészsgéget kívánok, tisztelettel:
32 éves túlsúllyal rendelkező PCOS-ban és enyhe pajzsmirigy alulműködésben szenvedő nő vagyok. Jelenleg endokrinológus által beállított gyógyszereket szedek 3*1000 mg meforal, 1*100 mg letrox. Kérdésem az lenne, hogy hallottam egy új gyógyszerről a neve EUCREAS, amivel talán jobban kezelhető ez a betegség, valamint gyorsabb javulás érhető el vele. Azt olvastam, hogy hasonló, mint az avandamet csak annak egyik mellékhatása a hízás. A doktorom azért nem javasolta anak szedését egy évvel ezelőtt. Konzultációra csak márciusban megyek és azért szeretném Öntől megkérdezni, hogy mi a véleémnye az új gyógyszerrőól, valóban jobb-e mint a meforal?
Válaszát előre is köszönnöm!
Beáta
Az Eucreas nevű gyógyszert alkalmazzuk, de hatása az Ön eseténben nem feltétlen jobb.
Tisztázni kellene a betegségének endokrinológiai hátterét. Inzulinrezisztencia? stb Pajzsmirigy gyulladás?
Jó egészséget kívánok:
PCO-m van, de ennek ellenére spontán teherbe estem. Korábban Merckformint szedtem. Kérdésem az lenne, hogy a kisfiam örökölheti -e tőlem a PCO-t, az inzulin érzékenységet? Továbbiakban szeretnénk még egy babát, egy kislányt. Ő veszélyeztettebb a PCO-ra? Nem szeretném megkeseríteni az életét, mert én is sokat keseregtem.
Köszönettel.
Nem, a fokozott fogékonyság nem áll fenn!
Minől tbb egészsége babát kívánok:
Nálam már 3éve diagnosztizáltak PCOS-t nekem ugyan van egy kétéves gyermekem aki inszeminációval sikerült de szülés után megint előjött azóta már a gyógyszertől sem jön meg(fogamzásgátló)ráadásul kiderült,hogy nem szedhetek fogamzásgátlót a trombózis hajlamom miatt.A nőgyógyászom azt mondta amíg nem akarok második babát,addig nem kell vele foglalkoznom,de van rajtam elég sok súly felesleg is.Mit tudna tanácsolni,hogy lehet ezt a nőgyógyászati problémát kezelni v gyógyítani?
Válaszát előre is köszönöm.
A kérdése összetett. A lényeg az, hogy a testsúlyát jó volna addig csökkenteni, amig 2. típusú cukorbetegség nem alakul ki. Ez már endokrinológiai kérdéskör.
Jó egészséget kívánok:
2 hónapja elkezdtem egy Rádiofrekvenciás villanofényes ELOS végleges szörtelenitést az álamon , mert pár éve nagyon elkezdtem szőrősödni. Közbe kiderült, hogy pajzsmirigy göböm van közel másfél cm. Megszeretném kérdezni, hogy folytathatom e a kezelést, a rádiofrekvenciás gép nem okoz e gondot a daganatnak, pláne ugy,hogy nagyon közel van hozzá? Már esedékes lenne,hogy visszamenjek a kezelést folytatni,mert lejárt a 6hét ami után újra kell kezelést folytatni a sikeres eredmény miatt.
Válaszát nagyon köszönöm!
Az Ön által elkezdett kezelés csak tüneti. Jó volna tudni a fokozott szőrnövekedés okát (fokozott férfi hormon, melleékvese dagnat? stb). Ezzel kapcsolatban utalok az erről a kérdésrő, ezen a honlapon általam leírottakra, amely hozzáféhető!
Jó egészséget kívánok:
35 éves nő vagyok. 4 hónapja derült ki, hogy pajzsmirigy túlműködésem van. Izotóp vizsgálat is megerősítette. A nyakamon iszonyatosan nagy dudor van.. Metothyrin tablettát és Huma Pronol-t szedek. A Metothyrint már csak napi egy szemmel kell szednem. Havonta járok vérvételre és az orvosom ez alapján állítja be a következő "dózist".
A hajam 2 hete iszonyatosan elkezdett hullani. Diffúz jellegű, ahogy utána olvastam.
Kérdésem lenne Önhöz Tisztelt Doktor Úr!
A Metothyrin mellékhatásaként lehet mondani a hajhullást? Kezdek félni, hogy ez a készítmény teszi tönkre a hajam.. :( Elvagyok keseredve, mert, ha így folytatódik, akkor 2 hét múlva már hajam sem lesz :(
Mai nap vásároltam Cink tablettát, és Vas készítményt. Próbálok én magam is tenni, hogy megálljon ez a szörnyű folyamat.
Február 1-én megyek ismét vérvételre.
Tud valamilyen másik gyógyszert tanácsolni a Metothyrin helyett?? Propicil? Megfelelő lenne szintén a pajzsmirigy betegségemre? Hallott Ön hasonló panaszt a Propicil készítményről?
Köszönöm megtisztelő válaszát.
Üdvözlettel: Júlia
Először is tisztázni kellene, hogy a pajzsmirigy túlműködése autoimmun eredetű-e?
Az autoimun betegségekhez (miként erről ezen a honlapon is sokat írtam) gyakran társul hajhullás a Metothyrintől függetlenö.
Tehát tisztázni kellene a betegség természetét, miért termel sok hormont a pajzsmirigy?
Kezelés (oki!) ennek birtokában tanácsos.
Jó egészséget kívánok:
40 éves vagyok, két sikertelen IVF után. A második lombikból, jelenleg két fagyasztott embrióm vár beültetésre. Tavaly novemberben IR-t találtak a következő eredményekkel: éhomi inzulin 7,13 cukor 4,42,
120 percnél inzulin 54,83, cukor 2,84. Azóta napi 2x1 Merckformin XR 500-at szedek, diéta mellett.
Januári kontrollon csak éhomi értékekeket néztek: Vércukor: 5,12, Inzulin: 7,33, Thyreoidea-peroxidáz AAT 7,11 és TSH: 3,530 Ezekkel az értékkel visszaküldtek a lombikközpontba a fagyasztott embriók beültetésére, folyamatos Merckformin szedése mellett. Kérdésem az lenne, hogy a magas TSH szint (egy éve még a TSH 2,2 volt) nem akadályozza-e az embrió megtapadását, mert olvastam hogy 2,5 TSH felett ritka a beágyazódás. Javasolná-e Ön most a beültetést?
Válaszát köszönöm.
Bernadett
Igen, miképpen erről akérdésről az elmúlt évben sokat írtam ezen a onlapon is, a pajzsmirigybetegség már a foganatatás előtt kezelendő.
Jó egészsgéet kívánok:
2007-ben enyhe szédüléses panaszaim miatti nyaki UH vizsgálaton a pajzsmirigyem jobb lebenyén 18 mm-es cystikus elfajulást is mutató göböt diagnosztizáltak. (A vizsgáló főorvos asszony véleménye: „nincs vele teendő”.)
2008. őszén középfülgyulladásom volt, ami után elmúlni nem akaró gombócérzés maradt a torkomban. A háziorvosom szakorvoshoz küldött, ő pedig újabb nyaki UH-ra, majd izotópos vizsgálatra. Ezek eredményei:
UH: A jobb oldalon előzőhöz képest 2 mm-rel nagyobb, echoszegény szegéllyel körülvett echodús belső cystikus elfajulást is mutató göb detectálható. A bal lebeny laterális pólusában egy előzővel azonos qualitású 6 mm-es göb ábrázolódott. (Egy évvel korábban ez még nem volt).
Labor: TSH: 3,6 mIU/L
Szcintigráfia: (Aktivitás: 150,00 MBq, Izotóp: Tc-99 m – nem tudom ezek lényegesek-e)
A pm. mk. lebenye norm. nagyságú, az izotópfelvétel diffúze az átlagosnál alacsonyabb mértékű, az eloszlás nem mutat tipusos eltérést, nagyobb körülírt aktivitás eltérés nem látható. A jobb lebenyben leírt 2 cm-es göb vetületében az izotóp felvétel környezetéhez hasonló mértékű. A pm. alsó széle 1 cm-rel a jugulum felett.
Vélemény:
Struma nod. l.d. Meleg göb a jobb lebenyben Diffúze alacsony izotóp felvétel.
A kezelőorvosom véleménye:
Tc.szcintigráfia: pm. mk-t lebenye norm. nagyságú, aktivitású. A jobb lebenyben leírt 2 cm-es göb meleg göb, diffúze alacsony izotóp felvétel, pajzsmirigy alsó széle 1 cm-rel a jugulum felett.
A leírt göb nem hideg göb, és mindössze 2 mm-es növekedés állapítható meg. TSH szupresszió mellett tovább observáljuk.
TSH szupessziós célból 25 ug L-thyroxin adása javasolt, fél év múlva UH kontroll+TSH.
Fél év múlva a szakorvosi vélemény szerint: a nyaki státusban változás nincs, jobb lebenyben kis göb tapintható, korábbiakhoz képest nem nőtt, gyull. még aktív, euthyreoid
TSH: 2,56 FT4: 19,56 FT3: 5,32 Anti TPO: 823,0
Közben a szédüléseim ritkultak, (be kell vallanom, hogy az L-thyroxinból még egy negyedet hozzácsíptem, most már orvosi rendeletre 1 egészet szedek az 50-esből), a gombócérzés pedig inkább csak stressz hatására jön elő.
Ez év januárban kellett mennem gyógyszert íratni, legnagyobb meglepetésemre műtétre akar küldeni doktor úr, mert hogy ezek előbb-utóbb elrákosodhatnak. Én mindent szeretek megbeszélni a háziorvosommal is, akiben nagyon bízom, (hosszú évekig klinikai belgyógyász volt) neki meg egészen más a véleménye.
Eléggé elbizonytalanodtam, ezért szeretném kérni professzor úr véleményét.
Szíves válaszát előre is köszönöm:
Erzsébet
A pajzsmirigygöb nem a mirgyben való! Tisztázni kell azonban a betegség okát, Van-e autoimmun folyamat? Emelkedett-e a tumor makrer? stb.
Röviden: immuno-endokrin kivizsgálást látok szükségesnek és eredményétől függően a kezelés módosítását.
Jó egészséget kívánok:
Egy 62 éves nő vagyok,gyomormenésbem szenvedek már 1 éve, bármit eszek 2-3 hetente vagy 1 hónapra is jelentkezik ez a tünet. Voltam belgyógyásznál, vastagbélsüllyedést és pajzsmirigy elégtelenséget állapitottak meg. Voltam endokrinológusnál,aki ugyanezt a tünetet,a pajzsmirigy elégtelenséget észlelte.Eutyrox 50 tablettát irt fel,amiből minden reggel egyet kell bevegyek.
Kérdésem az lenne,hogy mi okozhatja a gyomormenést .Milyen ételeket nem szabad fogyasszak a pajzsmirigy elégtelensége miatt,van-e rá diéta?Gyógyitható-e ez a betegség,ha már a mirigyek el vannak halva?
Köszönöm előre is válaszát.
Igen , van gyógyszer. Az álatalm ezen a honlapon a korábban leírt étrendet ajánlom.
Az endokrinm ill. immuno-endokrin kivizsgálást javaslom.
Jó egészséget kívánok:
A PCOS egy tünetegyüttes és csak bizonyos esetekben társul elhízással.
A fokozott szőrnövekedés részteles kivizsgálást ígényel (utalok az ebben a témában az elmúlt évben általam ezen a honlapon leírottakra.)
Jó egészséget kívánok:
Két éve kimaradozott menstruációval kerestem fel a nőgyógyászomat,megállapította hogy nem vagyok terhes,nézett hormonszintet és ultrahangot is készített,megállapította h. PCOS-em van,elmentem belgyógyászhoz,aki felírt egy Metfogamma nevű gyógyszert,amit kb.2-3 hónapig szedtem és rendeződött a menstruációm.Közben pajzsmirigyre is vizsgáltak az rendben volt,aztán nem sokára sikeresen terhes lettem és ma már egy fél éves egészséges kislányom van.
Kérdésem hogy atovábbiakban mire számíthatok,visszatérhet ez a dolog?Most nincs menstruációm ,még szoptatom a kislányomat.Mit javasol?
Válaszát köszönöm.
Virág
Miképpen ezen a honlapon erről a kérdésrő részletesen írtam (és folyamatosan közlik), ilyen esetben részletes endokrin vizsgálat szükséges és ez dönti el a további kezelés kérdését.
Jó egészséget kívánok:
Panaszaim alhasi v petefészek - medence fájdalom gyakori,
menszeszem 40-42 napos heves görcsökkel.
cisztát nem találtak nálam.
Elküldtek vércukor6inzulinszint meghatározásra és
az alábbi eredményeim lettek a 0- 120 perces terhelés után:
Határértékek:
Glucose terhelés 0 perc 3.55 mmol/l * 4.10 - 6.00
Glucose terhelés 120perc 3,05mmol/l * 3.30 - 7.80
Insulin terh 0 perc 2.99 mIU/ 2.60 - 24.90
Insulin terh 120 perc 18.73 mIU/l
+ prolaktin szintem:
Prolactin 444.4 mIU/l 102.0 - 496.0
Kérem szíves válaszát, hogy az inzulinszintemmel /vérvukor szintem milyen diagnózist jelent
illetve oka lehet e a menstruációs panaszaimnak?
Köszönöm!
Tisztelettel: maya
Inzulinrezisztenciájával lehetnek összefüggésben. Ennek megfelelő kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:
39 éves férfipáciens vagyok, egyébként nem súlyosan beteg, akinél tavaly pajzsmirigy alulműködést diagnosztizáltak. Azóta Letrox tabletta szedés mellett a TSH értékeim normálisak. Mivel a kortizol szintem is hatérértéken volt, endokrinológiai kivizsgálást rendeltek el. Ennek része egy újabb kortizol vizsgálat, amire jövő héten kerül sor. A tájékoztatás szerint a vizsgálat előtti éjszakán otthon tablettákat kell bevennem (gondolom Dexametazont), így a reggeli vérvételből következtetni lehet a kortizoltermelés eltéréseire. A kérdésem a következő: mivel néhányféle gyógyszert szedek (Lokren 20 mg, Aspirin Protect 100 , Diovan 80 mg és Béres Actival vitaminkészítmény) nem okozhat-e valamilyen káros kölcsönhatást a szer? Nagy túlsúllyal rendelkezem, így 6 tablettát kaptam, azt a tájékoztatást kaptam melléjük, hogy a súlyom alapján számolták ki a szükséges mennyiséget. Egy kicsit aggaszt a mennyiség is. Lehet a Dexometazonnak káros hatása a szervezetre vagy nyugodtan bevehetem? A lelkemre kötötték, hogy ne idegeskedjek a gyógyszerbevétel miatt, ne "stresszeljek", mivel a kortizol stresszhormon, és felborulhat a vizsgálati érték, ezért egy tabletta Seduxent is kaptam a tabletták mellé. Szeretnék nyugodt maradni, de szorongó típus vagyok, most kicsit aggódom és nem szeretném, ha ez fokozódna. Megnyugtató válaszát várva, őszinte tisztelettel és köszönettel:
Sipek Tamás
Először is szeretném megnyugtatni, valóban nem kell félnie!
A gondot viszont abban látom, hogy több betegsége is lehet, amely a pajzsmirigy csökkent működését kíséri (a vizsgálatból az létszik, hogy talán túlműködésre gondolnak?...). Tisztázni kellene a pajzsmirigy csökkent működésének okát (gyulladás, agyalapi folyamat?).
A vérnyomáscsökkentőkből arra következtetek, hogy metabolikus tünet együttese is van. A zsírszövet (ahogy jelenleg is olvashatja a PCOS-ról írt sorozabna ezen a honlapon) hormonális szerv. Mindenképpen holisztikus megközelítés célszerű.(06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok: