|
Kérdezz-felelek
Kedves Professzor Úr !
1.Szelén segítségével el lehet-e távolítani a gyermek védőoltásokban, és gyógyszerekben
tartósítóként alkalmazott higany származékot/Thymerosalt/,továbbá az amalgam tömésekből száramzó higanyt?
2. Jól gondolom-e hogy ha Magyarországon kevés Szelén van talajban, akkor a táplálékban is kevés található, tehát szükséges a pótlása.Mi a legjobb összetételü készítmény?
Figyelmét megköszönve, Őszinte tisztelettel: Mária
Kedves Mária!
1. A szelénnel nem lehet eltávolítani a higany származékokat, amalgámtömésekkből a higanyt.
2. A második kérdésére a következőket hangsúlyozom.
Az a megfigyelésünk, hogy az egészségesekben a Se szint magasabb volt, mint a betegekben, megerősíti azt az epidemiológiai adatot, hogy a Se hiány hajlamosíthat a betegségre. További vizsgálat szükséges azonban annak kiderítésére, hogy a csökkent Se szint nem következménye-e a gyulladásos folyamatnak, mivel a szabad gyökök felszabadulásával járó krónikus betegségekben a Se szint másodlagosan is csökkenhet.
A szelén szint csökkenése Európában megfigyelhető, de nálunk a legalacsonyabb.
További részleteket olvashat az alábbiakban:
The effect of selenium therapy on autoimmune thyroiditis][Article in Hungarian]
Balázs C.
Budai Irgalmasrendi Kórház Belgyógyászat Budapest. drbalazs@irgalmas.hu
Selenium as an essential trace element is capable of exerting complex effects on the endocrine and immune system by its antioxidant capacity. The role of selenium is important because the level of free oxygen radicals is elevated in the physiological thyroid hormone synthesis. THE AIM OF STUDY: was to determine whether selenium therapy can influence the level of antithyroid peroxidase and antithyroglobulin antibodies or whether there is a correlation between antioxidant capacity and the titer of autoantibodies. METHOD: 132 patient with autoimmune thyroiditis were investigated in a prospective, blind and placebo-controlled study. L-thyroxine substitution therapy was made in both groups and the level of TSH remained in the normal range. The selenium-treated group (n = 70 patients, 68 female, mean age 41,4 +/- 9,5 year) was compared with the placebo-treated group (n = 62 patients, 61 female, mean age 42,7 +/- 8,3 year). Selenium therapy was continued by L-seleno-methionine (per os 2 x 100 microg/day) for one year. Determination of TSH, fT4, fT3 and autoantibodies was carried out by chemiluminescence method. Total antioxidant capacity was determined by Randox kit, the level of selenium in the sera by atomic absorption technique was measured. In the follow-up study, patients were controlled every third month and at the end of a one-year observation period. RESULTS: The level of selenium in the untreated patients was significantly lower than in treated patients and controls. The fT3/fT4 ration proved to be higher in patients after selenium therapy. The titer of antithyroid antibodies (mostly the antithyroid peroxidase) significantly decreased at the end of the study. An inverse correlation was found between antioxidant capacity and the level of antithyroid peroxidase antibodies. The volume of thyroid gland slightly diminished in treated patients. Side effects were not observed. CONCLUSIONS: Selenium completed with L-thyroxine is a suitable therapy for patients with autoimmune thyroiditis.
PMID: 18565817 [PubMed - indexed for MEDLINE]
Tisztelettel:
Tisztelt Doktor úr!
Gynex cseppeket szedek 2 hete, aminek hatására 15. napra megjött a menstruációm. A cseppet fogamzás elősegítése érdekében szedem, eddig szabályosan 28 napos volt a ciklusom. Mi a véleménye a gynexről? Mit tanácsol, szedjem tovább, vagy csak felborítja hormonháztartásom? 38 éves vagyok, van egy 12 éves fiam.
Előre is köszönöm segítségét.
Kedves Kérdező!
Elmondása alapján a készítmény az Ön esetében valószínűleg nem vált be, ezért annak elhagyását esetleg másra cserélését javaslom.
Jó egészséget kívánok!
06-30-631 93 09
Tisztelettel:
Tisztelt Professzor Úr!
29 éves 18 hetes kismama vagyok. Pajzsmirigy túlműködés (mérhetetlenül alacsony TSH, 5-szörös FT3, 3-szoros FT4) miatt két hónapja Propycil gyógyszert szedek. A hormonértékek (FT3 és FT4) már most a határértéken belül vannak, de a TSH még mindig alacsony.
Az anti TPO értékem a 60 határértéknél jóval magasabb, több mint 2000, de ezzel orvosom egyáltalán nem foglalkozott. A TRAK megfelelő értékű volt.
A pajzsmirigy túlműködést állítólag a 4,5 cm legnagyobb átmérőjű „meleg” göb (autonóm adenoma) okozza. Orvosom szerint a terhesség második trimeszterében meg kellene műteni; a radiojód kezelés nem jöhet szóba a terhesség miatt. A terhesség második harmadában még van kb. 8 hetem.
Professzor Úr! Olvastam, hogy alkoholos kezelést is szoktak alkalmazni, de orvosom szerint ezt a beavatkozást csak cisztáknál végzik.
Kérem, segítsen, mit javasol számomra, illetve abban, hogy ki végez ilyen „alkoholos” kezelést.
Lakóhelyem Debrecen, olvastam, hogy Ön is dolgozott ebben a városban.
Tisztelettel várom válaszát.
Tisztelt Szülővárosombeli Kismama!
Sajnálom, ami Önnel történt. A távolból azt mondhatom, hogy valószínűleg toxikus göb és autoimmun gyulladás áll a pajzsmirigy túlműködés hátterében.
Mi az, amit most lehet tenni?
1. Egyelőre folytassa a Propycil kezelést (jóllehet ez a gyógyszer is képes autoimmun betegség kiváltására).
2. A műtét nem biztos, hogy a terhessége alatt elkerülhetetlen, de bízom benne, hogy elkerülhető.
3. Az alkoholosnak mondott kezelést valóban már közel 20 éve végzem (végeztem Debrecenben is!), de ezt most a szülésig nem javaslom.
4. Jódot tartalmazó készítményt ne szedjen!!!!!!
Gyógyulást és egészséges babát kívánok, a szülés utáni helyzetben pedig biztos találunk megoldást!!! Isten áldja Mindkettőjüket!
Budai Immuno-Endokrin Központ
06-30-631 93 09
Tisztelettel:
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!
TSH: 7,30 FT3: 2,91 FT4: 0,84 antiTPO:1000 felett antiTg:49,43
Nagyon megijedtem az eredményeim miatt és utánna olvasgattam az interneten többek között a természetgyógyász oldalakon is.
Én 12 éve spirált használok. Nem lehet-e, hogy az évek óta tartó gyulladás hatott ki a pajzsmirigyemre is. Egy éve a csere ideje alatt 5 hónap szünetet tartottam, ez idő közelében is mérték a TSH értékeimet 7,38-ról 6,39-re ment le.
Nem kellene másik védekezésről elgondolkodnom?
Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel: MKA
Tisztelt MKA!
Köszönöm kérdését. A helyzet nem ennyire egyszerű. A leírtak alapján valószínűleg autoimmun eredetű pajzsmirigybetegsége van. Az autoimmun folyamat már régebben fennáll és ennek eredménye a csökkent hormontermelés. A spirál valóban gyulladást vált ki. A gyógyszeres fogamzásgátlásnak is vannak azonban mellékhatásai. A lényeg: a fogamzásgátlást nem szabad éveken át megszakítás nélkül alkalmazni!
A pajzsmirigybetegségének részletes kivizsgálását javaslom (utalok az ebben a témában ezen a portálon általam leírtakra).
Azt is tisztázni kell, hogy a pajzsmirigybetegségéhez más autoimmun betegség társul-e?
Mielőbbi javulást, gyógyulást kívánok!
Budai Immuno-Endokrin Központ
06-30-631 93 09
Tisztelettel:
tisztelet doktor ur!pajzsmirigyelégtelenség miatt letroxot szedek, most ujra voltam hormon vizsglaton de magas még mindig a szint 4.72miu_l és a tesztoszteron szintem nagyon sok 4.41-ez szörösödést okoz.szeretém megkérdezni hogy melyik gyógyszer csökkenti ezt a szintet,mert én diane35-kaptam rá de ez nem lesz jó mert a fogamzásgátlót nem birja a szervezetem.elöre is köszönöm a válszát!!!!
Tisztelt Kérdező!
A leírás alapján nemcsak pajzsmirigy-elégtelensége, hanem más endokrin betegsége is lehet. Tisztázni kellene endokrin vizsgálat során a testosteron szint emelkedésének okát, a pajzsmirigy autoimmun folyamatát.
Oki kezelést csak ezek birtokában lehet adni.
Javulást kívánok!
06-30 631 93 09
Tisztelettel:
Tisztelt Professzor Úr!
Sajnos csak most jutottam el Önhöz. 18 hetes kismama vagyok. Pajzsmirígy túlműködésem miatt Propycil gyógyszert szedek, amitől az FT3 és FT4 eredményeim határértéken belülre kerültek, viszont az anti TPO értékem nagyon magas (több mint 2000), de ezzel nem igazán foglalkozott orvosom. A túlműködést a pajzsmirígyben lévő 4,5 cm legnagyobb átmérőjű "meleg" göb (autonóm adenoma) okozza, amit most műteni akar orvosom. A radioaktív kezelés nem jöhet szóba terhességem miatt. Olvastam, hogy az ilyen göböt alkoholos kezeléssel is lehet kisebbíteni. Kérem, segítsen nekem a döntésben, illetve, ha tud olyan orvost, aki végez alkoholos kezelést, úgy segítsen nekem, hogy elérhessem. Állítólag az ilyen beavatkozást a terhesség másodig trimeszterében lehet elvégezni, ami 26 hetes koromig tart. Várom professzor úr válaszát nagy tisztelettel.
Tisztelt Kérdező!
Valóban sajnálatos, hogy a terhesség tervezése előtt nem találkoztunk, mert a helyzet lényegesen egyszerűbb volna. Jóllehet a betegségével kapcsolatos irodalomnak utána olvasott és sok hasznos információt is szerzett, néhány dologra szeretném felhívni figyelmét, amely a megoldás irányába vezet.
1. A leírtakból arra lehet következtetni, hogy a túlműködés hátterében toxikus göb állhat. Ráadásul ez a göb elég nagynak tűnik. Az anti-TPO emelkedett volta nem a toxikus göb, hanem a pajzsmirigy autoimmun gyulladása mellett szól.
2. Több kérdés megválaszolása lenne indokolt: Első alkalommal terhes? Korábbi terhessége során volt-e problémája? A pajzsmirigy „tumor markere” (thyreoglobulin) emelkedett-e? Volt- pajzsmirigy biopsziája? A családban volt- pajzsmirigy betegség? Szed-e jód tartalmú vitamint?
3. Ami a megoldásokat illeti:
a. A jelen helyzetben a radiojód kezelés kontraindikált.
b. A hyperthyreosis kezelés Propycil segítségével jól kezelhető a terhessége alatt.
c. Az alkoholos kezelést évtizedek óta végzem, de ilyen méretű göb mellett a terhesség alatt megfontolandónak tartom
d. A gyulladásos tünetek miatt további kezelés látok indokoltnak.
ÖSSZEGEZVE: MINDENKÉPPEN LEHET SEGÍTENI!
Mielőbbi gyógyulást, és szép áldott időszakot, babát kívánok!
06-30 631 93 09
Tisztelettel:
Kedves Doktor Úr!!! Van egy hat éves kislányom aki L-thiroxynt szed mióta megszületett .Pajzsmirigy alulmüködése van.3 havonta járunk vérvételre,de soha semmilyen más vizsgálatot nem csináltak még,csak a hormonszintet nézik.Nem kellett volna már elküldeni uh-ra? Vagy más fajta valamilyen vizsgálatra?Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Kérdező!
Kérem ezzel a jogos kérdéssel forduljon gyermekgyógyász endokrinológushoz.
Tisztelt Professzor Úr!
Pár hete már írtam Önnek, válasz eddig nem érkezett, lehet, hogy talán el sem jutott a kérdésem Önhöz, ha igen, elnézést, nem sürgetni akartam.
A problémám a következő: 8. éve van pajzsmirigy alulműködésem, melyet foltos hajhullás miatti vizsgálatok során fedeztek fel. Jelenleg is Euthyroxot szedek és évente ellenőriztetem a TSH szintemet. Közben volt 2 sikeres terhességem is, melyek alatt folyamatosan nézték a TSH-t. A hajhullás sajnos nem múlt el, bizonyos időközönként egy-egy területen teljesen kihullik a hajam, majd hónapok elteltével szerencsére megindul a visszanövekedés, de az egész nagyon frusztráló. Egyéb góc és immunológiai vizsgálatokon is részt vettem, de konkrét eredmény nélkül.
Amiatt írok, mert olvastam a cikkét, melyben azt írja, hogy a pajzsmirigy gyulladás okozhat foltos hajhullást. Az én orvosom ezzel szemben arról tájékoztatott még annak idején, hogy ez a betegség diffúz hajhullást okoz, tehát a foltos hajhullásom hátterében nem ez az ok áll. A cikke elolvasása után úgy érzem mégis tovább kellene mennem ezen a szálon. Kérdésem:
- Elképzelhető-e, hogy nekem 8 év óta folyamatosan krónikus pajzsmirigy gyulladásom van (Euthyroxot szedek, de úgy tudom ez csak a hormont pótolja, magát a gyulladást nem szünteti meg)?
- Ha igen, milyen vizsgálatokkal lehet ezt kimutatni és van-e olyan kezelési mód ami magát a gyulladást szünteti meg, ami által esetleg a foltos hajhullás is megszünhet.
Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel, Helga
Tisztelt Helga!
Mindenekelőtt elnézését kérem, mindeniken válaszolok, valószínűleg a technika ördöge miatt nem jutott el a válaszom.
Jól gondolja (korábbi cikkeimben erre utaltam is!), nemcsak a csökkent pajzsmirigy az egyedüli felelős a hajhullásért, hiszen annak is számos formája van. Leggyakrabban nőkben a férfihormonok emelkedett szintje, gyógyszerek, még inkább immunológiai okok játszanak szerepet. Ezek kivizsgálásával racionális kezelés indítható, amely hatásos.
Mielőbbi gyógyulást kívánok!
Budai Immunológiai-Endokrin Központ
06-30-631-93-09
Tisztelettel:
Tisztelt Doktor Úr!
A 12. terhességi hetemben elvégzett teszt eredménye szerint a TSH értékem 0,007 mIU/l (FT3 7,26 FT4 22,860). Keszthelyen lakom, és az itteni endokrinológiai szakrendelésre csak 2 hét múlva kaptam időpontot. Ez a nagyon alacsony érték indokol-e sürgős lépést? Próbáljak keresni privát orvost, vagy nincs okom aggodalomra? Kicsit megijedtem a nagy eltérés láttán, főképpen a baba miatt.
Köszönettel:
egy aggódó kismama
Kedves Aggódó Kismama!
A leletei alapján felmerül pajzsmirigy túlműködés lehetősége is. A terhesség elején a TSH érték alacsonyabb, de más adatokra is szükség volna (ez az esetleges pajzsmirigygyulladásra utalhat).
Tisztázni kellene az előzményeket és az esetleges gyógyszerkölcsönhatásokat.
Részletes endokrin, immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
06-30-631-93-09
Tisztelettel:
TISZTELT DOKTOR ÚR!
34 éves vagyok 2008 03 18 nyaki ultrahangon voltam panaszom bal oldali nyakfájás havi 2-3 alkalommal kiderült pajzsmirigy bal lebenyben 20×17mm echodens solid göb található háziorvosom javaslatára vérvétel ,endokrinilógia tsh:1,01uiu/ml endokrinológián panaszaimról kérdeztek azt mondták hogy a fejbiccentő izomtól fáj a nyakam felmerült még napközbeni álmosság kb fél óráig tart heti 1-2 alkalommal /fizikai munkavégzés napi 10-12óra melett/kaptam letrox 50ugnapi 1 szer 2008 06 09 aspirációs cytológia bal lebenyből vegyes echogenitású inhomogén göbből mintavétel,kenetekben híg,collidos alapállományban elszórtan csoportosan látszanak folliculáris hámsejtek közepesen nagy maggal keskeny plasmaszegéllyel atypia nélkül ill. néhány széles habos szemcsés cytoplasmájú kicsiny magvú sejt. cytológiai kép struma göbre utal. 2008 09 13 kontroll ultrahang nélkül tsh=0,6mu/l ft-4=18,3 pmol/l endokrinológia álmosság változatlan letrox maradjon kontrollra 1 év múlva jelentkezzek 2008 12 18 magán úton ism.ultrahang göb 29×20×18mm ultrahangos orvosom ajánlására letrox elhagyása 2009 03 19 ism ultrahang 33×25×23mm+késhegynyi cysta3db+meszes rög borsónyi .az lenne a kérdésem hogy saját érdekemben forduljak valahová vagy várjam meg az 1 éves kontrollt .előre is köszönöm segítő vagy megnyugtató válaszát!
TISZTELETTEL ATTILA
Tisztelt Attila!
A részletes leírása alapján nem derült fény a pajzsmirigy-betegségének okára. A TSH egy adott pillanat aktuális állapotát rögzíti, de az okokról nem árulkodik. Tisztázni kellene azt, hogy autoimmun folyamat áll-e a tünetek hátterében? Van-e un. tumor marker (thyroglobulin) a szérumában emelkedett értékben?
Leszívható-e a cysta? Ezek birtokában lehet dönteni a további kezelési módokról.
Javaslom ezek tisztázását.
06-30-631-93-09
Tisztelettel:
Tisztelt Doktor Úr!
A segítségét szeretném kérni, amelyhez előbb nagy vonalakban leírom a történetemet. Kb. 1,5 éve abbahagytam a fogamzásgátló szedését (6 évig Mercilont szedtem). Fél évig minden rendben volt, rendszeres vérzés jelentkezett ugyan mindig csak 3-4 napig. Tavaly nyáron júliusban teljesen elmaradt a vérzésem, mivel nem voltam terhes, gyógyszer hatására indult meg a menstruációm. Akkor azt mondta a nőgyógyászom, hogy PCOS vagyok. Megvizsgálták a hormonszintemet, magas prolaktin szintet mutatott. Azóta minden hónapban rendszeresen megjön a vérzésem, ugyan csak 2-3 napra. Az ősszel folyamatosan szedtem a Bromocriptin nevű gyógyszert, amitől rosszul is voltam. Decemberben azt mondta a nőgyógyász, hogy rendeződött a hormonszintem valószínűleg. Azonban azóta is csak 2-3 napig van vérzésem.
Mit gondol Doktor Úr? Szükséges lenne esetleg egy endokrinológiai vizsgálat, hogy valóban PSOS vagyok-e?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!
A prolactin szint emelkedése nem a PCO-ra jellemző. Tisztázni kellene a hormon emelkedésének okát és mértékét. A bromocriptin helyett más gyógyszer is rendelkezésre áll ma már.
Javaslom részletes endokrin kivizsgálását.
06/30-631-93-09
Mielőbbi jobbulást kívánok:
Hajhullásom, kezelt HPV-m van, elhízott testformám van(165 cm/84 kg). Tájékoztatásukban felsorolt rizikófaktorok, a pajzsmirigy rendellenességével kapcsolatban fennállnak nálam. Vérképem nem mutatja a túl-és/vagy alulműködést. Antiepileptikus gyógyszereket kell szednem 1982. óta. Lehet ez kiváltó oka a túlsulynak - magas glükóz tartalom miatt ? Belgyógyász-kardiológus háziorvosom Oxtytarm tabletta szedését ajánlotta. Július óta rendszeresen szedem. Azóta székletürítési problémáim megszűntek, de kb. 2 hete ismét elkezdett hullani hajam, testsúlyom a liszt-és cukorszegény táplálkozás ellenére sem csökken, Tornázni kb. 1 hónapja nem tudok, mert mérhetetlenül fáj jobb vállamból eredően fel-és alkarom.
Mit javasol Tisztelt Professzor Úr?
Válaszát várva, tisztelettel:
Edit
Tisztelt Edit!
Tünetei összetettek:
- az epilepsia elleni gyógyszerek valóban növelheti a testsúlyát
- tisztázni kellene, hogy endokrin háttere van-e kóros elhízásának
Mielőbbi gyógyulás kívánok!
06-30- 631 93 09
Tisztelettel:
Tisztelt Dr. Balázs Csaba!
Megtisztel,hogy ilyen gyorsan válaszolt! Köszöm.
Sima "koponya CT"-m volt! Az agyalapi m.-t külön nézik?Lehet,hogy meg fogják nézni,ha magas a prolaktin szint?Még semmilyen hormont nem mértek(csak TSH-t),mert 2 hónap múlva megyek előszőr a p.m. rendelésre.Ezért az érdeklődésem!
Tisztelettel és köszönettel , olvasni fogom "immum" blogjait.
Üdv.: Gabriella
Tisztelt Gabriella!
Igen az agyalapi mirigy eltéréseit külön nézik. Egyébként a kérdés nem egyszerűen pajzsmirigy, hanem összefüggéseiben endokrin kérdéskör.
Üdvözlettel:
Tisztelt Dr. Balázs Csaba !
Segítségét szeretném kérni,alábbi problémával kapcsolatban.
Már 1,5 éve járok ide-oda orvoshoz a különböző tüneteimmel,kardiológiai erdmény miatt háziorvos TSH-t nézett,ami magasabb lett.
Háziorvosom a pajzsmirigy alulmüködés vagy az agyalapi mirigy müködési zavarait említi.
Tehát: TSH:7,32uIU/ml ref.t.: 0,4-4
mitrális prol. II.fok.
Holter:Fr:50-180/min.,átlag:91/min.Egy-egy SVES,egy max. 5 tagú SVPT .Sign. STeltérés,kamrai ritm.zavar nem volt.Mindvégig sinus ritm.Gyógyszer: napi 2,5mg Concor
Dagad a nyelvem, kis tejtermelés 2 mellből és a bimbón duzzadt mirigyek(2éve nem szoptatok), menses zavar és fájó peteérés,hideg kezek(35,7-36,5 Cfok a höm.),nagyon fáradékony vagyok, és ha ásítok fáj a torkom(görcsszerű) ,kezem lábam zsibbad,több anyajegyem lett,aluszékony vagyok, memoria ill. erőnléti probléma.száraz a szemem
Normál testalkatu nő(30év) vagyok(169cm és 55kg) két kisgyermek anyukája,sajnos pikkelysömört állapítottak meg pár hónapja(senkinek nincs a családban),könyök, térd , kézfejen.
Gyógyszert csak a concort szedem(napi 2,5mg).
Nőgyógyászom a tejcsöpögésre ill. a rendszertelen mensesre felírt fogamzásgátlót,de rosszúl voltam tőle és egy hónapig véreztem,így abbahagytam a szedését.
Tavaly nyár elején volt egy koponya CT, ami negatív lett(dudor volt a fülem mögött és a tarkómom szédültem,fülzúgás),erős gyull.csökk. kaptam és elmúlt. Neurológus sajnos nem vett túl komolyan,azt mondta ,hogy mivel negatív a ct ezért,lelki bajom van és ezzel magyarázható a tejcsöpögés is. Bár a tarkómom még mindig ott a dudor.
Két hónap múlvára van időpontom a pajzsmirigy gondozóba,mintha azt mondta volna az aszisztens telefonon,hogy megpróbál berakni uh is!A nyakamat nézik uh-al?, lehet hogy nagyobb a p.m.-em?,azért görcsöl és fáj a nyakam,ha nyelek az „Ádámcsutka”alatt(mint egy lapos ping-pong labda) bizonyos dudor mozog a nyeléssel,ez baj?
Kérem Doktor Úr írja meg Ön szerint mi lehet a bajom.?És a tünetek közűl mit hagyhatok ki a p.m. rendelésen,ugyanis kellemetlen ennyi tünetet felsorolni:?
Sajnos felálna a szőr a hátamon,ha lenne, amikor arra gondolok,hogy megint elküldtek valahova ahol el kell mondanom mindent.
Kérem írja meg, hogy a tavalyi negatív ct kizárja-e az agyalapi mirigy problémát?És ha alülmöködik a p.m.-em,akkor miért ver gyorsan a szívem?
Elnézést,hogy feltartottam hosszúra sikerűlt levelemmel!Előre is köszönöm válaszát!
Köszönettel: Gabriella
Kedves Gabriella!
Panaszai sokrétűek és szerteágazóak. Válaszaimban igyekszem kitérni több kérdésére, de az eredmények nem teszik lehetővé, hogy minden kérdés részleleteibe bonyolódjak:
1. A CT vizsgálat a koponyáról vagy az agyalapi mirigyről is történt? Ez ugyanis nem mindegy.
2. A tejcsurgása és a leírt leletek alapján a csökkent pajzsmirigyműködés mellett olyan hormonszint is emelkedett lehet, amelyről eddig nem írt, esetleg nem is történt (PRL?).
3. Pajzsmirigy autoimmun gyulladása lehet (utalok ezzel kapcsolatban ezen a portálon általam már korábban írottakra). Javaslom a komplex endokrin, immuno-endokrin kivizsgálást és ennek megfelelő kezelés beállítását.
Jó egészséget kívánok!
06-30-631-93-09
Tisztelettel:
Tisztelt Doktor Úr!
33 éves nő vagyok, vérvizsgálaton voltam, ahol a kül. hormon szinteket vizsgálták, és az lenne a kérdésem, hogy normál tesztoszteron szint mellett, mi az ami okozhatja a dihydrotestosteron túlzottan magas szintjét? (kb. 30% kal magasabb a normál felsőhatárnál). Azt tudom, hogy ezt egy enzim alakítja át, csak azt szeretném tudni, hogy ezt mi válthatja ki? Esetleg valamilyen szerv nem megfelelő működése, vagy az enzim túlzottan aktív? Elnézést, ha ez furcsa kérdés..
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!
A DHEAS a legnagyobb mennyiségben termelődő hormon a szervezetünkben. A képződés helye a mellékvese. A hormon túltermelését számos ok magyarázza: gyógyszerek, a mellékvese jó és rosszindulatú betegségei. Megjegyzem, hogy a "normál határ" az sok esetben egyéni különbségekkel, életkor és nemi különbségékkel is összefügghet.
Jó egészséget kívánok:
Tisztelt Professzor Úr!
37 éves, házasságban élő, gyermektelen nő vagyok. Számos, látszólag nem összefüggő (szerintem igen), tünettel fordulok segítségért Önhöz!
Előzmények:
1974-ben 3 éves koromban, egy petefészek cysta miatt, eltávolították a j.o.-i petefészkemet. Idézem: Vérzéses elhalás a tubában és az ovariumban. A hámbélés hiánya miatt az ovarialis cysta pontosan nem osztályozható. Enyhe subacut jellegű appendicitis. Malignitasra, spec. folyamatra utaló jel nincs.
Vérzésem rendszeresen jelentkezik.
16 éves korom óta, a mai napig szenvedek pattanásoktól. Teleszórva a hát, kar és a combok felületét is. Az arcomon kordában tudom tartani őket különböző kozmetikai szerekkel, de ez nyilván nem kivitelezhető ekkora kiterjedt felületen, bár tettem rá kísérletet több ízben is. Az évek alatt számos bőrgyógyász látott, de sikerrel nem jártam.
2002-ben készült labor lelet: FSH: 5,2; LH :4,8; Prolactin: 14.9; TSH:1,41; Ösztradiol:106 (!).
Nőgyógyászom a hormonvizsgálatot a gyermektelenség miatt kérte. Erre gyógyszeres kezelést nem kaptam, de kaptam hüvelyszárazság miatt Ovestin hüvelykúpot, amit négy évig használtam, minimális dózisban. Ezt sajnos, egy, a mellemben megjelenő cysta miatt abba kellett hagynom. Bár a tájékoztatóban az szerepel, hogy a hüvelykúpnak szisztémás hatása nincs, én nem ezt tapasztaltam. A kúp felhelyezését követően 24 órán belül, mellfeszülés és vízvisszatartás jelentkezett. A kúp elhagyását követően (2006), lassan, de biztosan elkezdett hullani a hajam. Fejtetőn ritkul és fülszélességben a halántékomon. Bár elmondtam az előzményeket a bőrgyógyásznak, azt mondta, hogy ez szerinte nem hormonális hajhullás és Alpicort oldatot írt fel, de nem is az „F”-et csak a simát. Nem szeretnék szteroidot használni, így egyenlőre halogatom a kezelést, bár már látszik a fejbőröm.
2008 októberében szívproblémák jelentkeztek, tachycardia formályában. Teljes labor készült. Össz koleszterin: 6,8. ( soha életemben semmilyen zsíros ételt nem ettem, csak kizárólag szárnyasokat és vékony testalkatú vagyok ) TSH rendben volt.
A szívultrahang mitralis prolapsust állapított meg regurgitációval. Szedek béta blokkolót, de így is nagyon sok extrát érzek, sőt néha össze-vissza érzem remegni a szívem pár másodpercig, aztán visszaáll a normál ritmus. Ha a férjem ilyenkor a közelben van és megkérem, hogy a fülét a mellkasomra téve hallgassa meg a szívem, addigra rendeződik a ritmus, és nem hall semmi furát, bár néhány extrát már sikerült elcsípnie. Így van tanúm a panaszaim valós voltára, mert természetesen az orvosnál mindig normál sinus ritmusban vagyok.
Vérzésem, bár rendszeresen jelentkezik, egyre kevesebb a mennyisége.
Azt gondolom, hogy ezek a panaszok a hormonháztartás zavarából erednek és ilyen formán összefüggnek egymással. Ha korai menopauzám van/lesz, akkor az tudatos életvitelt követel. Csontsűrűség vizsgálat stb. Ezt nyilván nehéz lesz tudomásul venni, akkor, amikor én még nem tettem le a gyermekvállalásról sem, annak ellenére, hogy ehhez orvosi segítséget igazán nem kaptam. Az az érzésem, hogy minden szakterület próbálja kezelni a maga területén jelentkező panaszokat, de nem túl hatékonyan, mert véleményem szerint ezek a panaszok egy tőről fakadnak, így a kezelést is egy kézben kellene összefogni.
Kérem Professzor Urat, hogy írja meg a véleményét, és adjon tanácsot, hogy merre induljak tovább!
Válaszát előre is köszönöm!
Krisztina
Kedves Krisztina!
Panaszai és betegségei valóban összetettek (s valószínűleg részben összefüggőek) és csak holisztikus úton oldhatók meg.
Számos kérdés vetődik fel:
1. Mi a helyzet jelenleg a petefészkét illetően (cysta?, PCO?)
2. Van-e metabolikus synd. betegsége?
3. Van-e mellékvese hormonális érintettsége
És a kérdéseket még tovább sorolhatnám.
A hajhullás oka lehet endokrin, esetleg immunológiai tényező egyaránt. Nem hanyagolnám el a psychés összefüggéseket (gyermektelenség!).
Válaszom: a hajhullás helyileg kezelhető Alpicort F oldattal, de jó volna a kiváltó okokat is tisztázni.
Mielőbbi javulást és teljes gyógyulást kívánok:
Tisztelt Doktor Úr!
Ezúton szeretném kérni tanácsát, véleményét az alábbiakban leírt „betegségemmel” kapcsolatban.
2003. szeptemberében kétségbe esve fedeztem fel a fejbőrömön. egy kopasz foltot. Akkori bőrgyógyász orvosom a góckutatás után hormon készítményt írt fel. A hajam kinőtt, de újabb folt keletkezett. A hajam egyre kevesebb lett, az arcom szőrösödni kezdett ezért a gyógyszer szedését tovább nem akartam. Újabb góckutatások, vizsgálatok következtek, míg 2004. októberben arcüreg műtéten estem át hátha a problémámat az okozza. A műtétet követően az összes hajam kihullott. Sok vizsgálaton átestem, voltam Budapesten a Bőrgyógyászati Klinikán is még 2005.januárjában. Igazából ott olyan kezelést akartak adni, aminek szintén nem vetettem alá magam. További pajzsmirigy vizsgálatot javasoltak, amire már Győrben mentem el. Különösebb nem derült ki, a vizsgálatok sora megszakadt, kicsit belefáradtam. Végül is Forcapil gyógyszer és kvarclámpakezelés után, és talán a napfény hatására a hajam visszanőtt 2005. nyarára, augusztusban levehettem a parókát, amit majdnem egy évig hordtam. Pár hét múlva ismét foltot fedeztem fel a fejbőrömön. 2006. januárban a mandulámat vették ki, mint lehetséges gócot. Sajnos a műtét után ismét az összes hajam kihullott. Ismét parókát kellett hordanom. Mindenféle vizsgálatra elmentem. Több hónapon keresztül Komáromba jártam UVA kezelésre egészen 2006. augusztusig. Nem nagy eredményre vezetett. 2007. júniusban egy természetgyógyász orvost kerestem fel, kaptam többféle homeopátiás, egyéb gyógyszert, és megint csak nem tudom, hogy ennek hatására vagy egyébként is hajam valamennyire visszanőtt, úgy, hogy a parókát, amit már több mint két évig hordtam, levehettem 2008. márciusától. Örömöm nem tartott sokáig, megint foltban el kezdett hullani a hajam, ami pár hónap múlva egyre nagyobb lett. 2009. januárban és februárban voltam ismét immunológiai és pajzsmirigy vizsgálaton, amin megállapították, hogy immunológiai és pajzsmirigy megbetegedésem sincs. Pajzsmirigy ultrahang és hormonvizsgálat van még hátra. Persze a hajam megint csak egyre-egyre kevesebb. Elkeseredve gondolok arra, hogy ismét parókát kell hordanom. Szeretném, ha ennek az évek óta tartó problémámnak végre a valós okát meg lehetne tudni, illetve valamilyen módon gyógyítani. Válaszát, segítségét előre is köszönöm.
Tisztelettel: Mariann
Tisztelt Mariann!
Köszönöm sorait és kérdését. A válaszom sem egyszerű, mivel betegsége sem az. A részletes leveléből nem derül ki, hogy milyen immunológia és endokrin vizsgálatot és milyen hormonális kezelést végeztek? Ennek hiányában is igyekszem válaszolni. A hajhullás számos formája és oka ismert. Főként a nőknek, szülés után az anyáknak okoz gondot, komoly gondot. Sokan nem is gondolják, hogy a tünet hátterében immunológia folyamat áll az esetek jelentős részben. A férfias típusú kopaszodás mellett gyakori a foltokban történő hajhullás, amely az adott területen a haj teljes kihullásával jár. Ez a jelenség különösen gyakran társul a pajzsmirigy gyulladásához. Az immunológiai eredetet tudták bizonyítani kutatók azzal a kísérlettel, hogy a betegek hajbőrét egerek bőrfelültére ültették és ott a hajhagymák egészségesen működtek, a kopaszság megszűnt. Kimutatták, hogy a hajhullás kialakulásáért egy olyan immunfehérje felelős, amely a pajzsmirigy gyulladásban szenvedőkben gyakori. A kóros folyamat kialakulásában fontos az örökletes tényezők mellett a stressz és a stressz-hormonok szerepe. A szervezet immun és endokrin háztartásának időben történő helyreállításával az ilyen típusú hajhullás és a kopaszság megszüntethető.
Összegzésként: tisztázni kellene, hogy milyen hormonális, ill. immunológiai okot vizsgáltak és találtak. Ezek ismeretében lehet oki kezelést alkalmazni.
Mielőbbi gyógyulást kívánok!
06/30-631-93-09
Tisztelettel:
Tisztelt Professzor Úr!
Férjemnek pajzsmirigy tultengése van 4 éve
Szedi aMetatyrint 2szer kapott jodott a Bp-ten a BM kórházba.
1 éve mütétett javasoltak de szeretnénk elkerülni.Mütét nélkül is meggyogyulhat -e?
Válaszát várom elöre is kösszönöm!
Tisztelt Kérdező!
Sajnos a leírtakból nem derül ki, hogy autoimmun vagy nem autoimmun eredetű túlműködése van-e a férjének. Nem világos az sem, hogy ha izotóp kezelést már kapott, miért kell most műteni. Ezeket tisztázni kell mielőtt arra a kérdésre megnyugtató választ adhatnék, hogy műtét nélkül meggyógyul-e.
Mielőbbi gyógyulást kívánok!
06/30-631-93-09
Tisztelettel:
Tisztelt Professzor Úr!
10 éve szültem a harmadik geyermekemet. Az arcomon a terhességem folyamán terhességi foltok jelentek meg a bajusz vonalában, az államon, homlokomon, ami sajnos a szülés után sem halványult el teljesen. Az első két terhességem után semmilyen elszineződés nem maradt vissza. Mik lehetnek az okok? Válaszát előre is köszönöm.
Éva
Kedves Éva!
A szülés utáni foltok kialakulása elég gyakori jelenség és gondot okozhat, miként az Ön esetében is történt. Erre lokális új készítmények alkalmazása jöhet szóba. A fokozott pigmentáció kialakulásáért az agyalapi mirigyből származó egyik hormon a felelős.
Válaszom: lehet rajta segíteni. Előtte immuno-endokrin vizsgálatok lehetnek szükségesek.
Jó egészséget kívánok!
Budai Allergia Központ
06-30- 631-93-09
Tisztelettel:
Tisztelt Professzor Úr!
3 éve szeretnék kisbabát amiből eddig sajnos csak egy méhen kívüli terhesség lett.Ezért a nőgyógyászom laborba küldött aminek az eredményei:
LH:6.6 mIU/ml
Prolactin: 35.3 ng/ml
FSH: 10,00 mIU/ml
Progreszteron: 1.3 ng/ml
Estradiol: 21.7 pg/ml
Total testosteron: 59.1 ng/dl
TSH: 6,08 mIU/L
Szeretném megkérdezni hogy ezek az értékek befolyásolhatják-e azt , hogy nem esek teherbe illetve kell-e valamiféle kezelés vagy forduljak-e endokrinológushoz.Vagy esetleg ezek az értékek jók.
Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!
Bár nevét nem adta meg (nem tudom, hogy betegről esetleg kezelő orvosáról van-e szó), ennek ellenére részletesen válaszolok kérdésére. A témáról mind a nemzetközi, mind a hazai fórumokon több előadást, közleményt, könyvfejezetet írtam, de úgy látszik nem sok eredménye volt. Mindenekelőtt sajnálom, hogy eddig nem sikerült a gyermekáldás. A leírtak alapján Hashimoto thyreoiditis, ill. annak valamelyik variánsa lehet a betegsége.
Mi is ez? A Hashimoto thyreoiditis az idült thyreoiditisek azon formája, amelyben az autoimmun (humorális és celluláris) destruktív folyamat a pajzsmirigyet károsítja és hypo-thyreosis kialakulását eredményezheti. Az autoimmun thyreoiditisek (AT-k) gyakran szubklinikus formában jelennek meg, ezért a betegség gyakoriságáról nehéz pontos adatokat szerezni. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1). 25-30 felnőtt nő közül 1 szenved ennek a betegségnek valamelyik formájában. A szülések 3-17 %-ban tudtak a szülést követő hónapokban postpartum thyreoiditist (terhesség utáni)(PPT-t) kimutatni. AT népegészségügyi jelentőségét az adja meg, hogy ez a betegség a hypothyreosis leggyakoribb oka, a manifeszt és szubklinikus hypothyreosis prevalenciája 6-7,5 % nőkben, 2,5-2,8 % férfiakban (2,7). A betegség korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet az ischemiás szívbetegségeknek, ugyanis ezekben a betegekben fokozott a koleszterin és az LDL koleszterin szintje. Az AT és a következményes hypothyreosis gyakran áll a meddőség, menstruációs zavarok hátterében is. Az AT lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hyperthyreoid stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A hyperfunkciós tünetek az acinussejtek károsodása miatt felszabaduló hormonok következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hypofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor euthyrosis, a betegek többségében hypothyreosis, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A betegség kimutatása személyes megbeszélésen, fizikális vizsgálaton (nem ultrahang) alapul elsődlegesen. A kiegészítő vizsgálatok két csoportba sorolhatók:
- Nem immunológiai vizsgálatok: TSH, perifériás hormon meghatározások, ultrahang vizsgálat, vékonytű biopszia, amely gyakran diagnosztikus értékű.
- - Immunológiai vizsgálatok: a Tg elleni antitestek a betegek 75-95%-ban pozitívak, a TPO elleni antitestek közel a betegek 100%-ban pozitívak.
A kezelés célja az immunológiai folyamatok befolyásolása, a pajzsmirigy pusztulásának megakadályozása, ill. fékezése, továbbá az aktuális klinikai tünetek javítása. A T4 (Euthyrox) csökkenti a TSH szintet, mely képes az immunológiai történések befolyásolására (a mechanizmusra itt nem tudok kitérni). Ez az ún. "izohormonális" terápia, amely az élettani pajzsmirigyműködés elérését jelenti. Az immunológiai történések kedvező befolyásolására több módszer áll már rendelkezésünkre, amely kellően hatásos a betegség gyógyításában és megelőzésében egyaránt. A megfelelő kezeléssel az immunológiai kedvező stádiumban a terhesség megmaradása is elérhető, biztosítható. Az AT-es betegek gondozása szükséges, amelynek célja a rizikó faktorok (fokozott jódbevitel, interferon kezelés) elkerülése, mivel ezek okai lehetnek az AT fellángolásának. Fontos a familiáris háttér felkutatása és a terhességek alatt a pajzsmirigy működés ellenőrzése, a szülés után a PPT időben történő diagnosztizálása.
Az eredmények alapján csökkent pajzsmirigyműködés nem kizárt. Tömören a tanácsaim: olyan endokrinológushoz lenne célszerű fordulni, aki az immunológiába is jártas, mert a két rendszer egymástól nem független.
Mielőbbi gyermekáldást, jó egészséget kívánok!
Budai Immuno-Endokrin Központ
06-30-631-93-09
Tisztelettel: