|
Kérdezz-felelek
Tisztelt Professzor Úr!
Kérem segítsen!
(Levelemben a nagy nyilvánosságra való tekintettel nem nevezném meg a tanácsadó orvosokat.)
35 éves nő vagyok. 2002.-ben kezdődött pajzsmirigy túlműködésemet 2007. évben két alkalommal radiojód 450 MBq terápiával kezelték. Azóta a pajzsmirigyhormonjaimat Euthyrox gyógyszerrel tartom szinten. TSH, fT4 szintem tág határok között változott.
2009. évben 50-75-50 mikrogramm Euthyrox szedését javasolta orvosom. 2009. novemberében tájékoztattam Endokrinológus1 orvosomat, hogy babát tervezünk párommal. A gyógyszeradagomon nem változtatott, maradt az 50-75-50 mikrogramm Euthyrox. Már októberben elkezdtem szedni az Elevit terhes vitamint, de Endokrinológus1 javaslatára áttértem Gravidára, mert az Elevit nem tartalmaz jódot a Gravida pedig igen.
Referencia tartomány: TSH: 0,4 – 4,00; FT4: 10,30 – 24,45; FT3: 2,76 – 6,45
2009. 12. 28.-án a TSH: 0,292; fT4: 18,8; fT3: 6,34; értékű volt.
2010. 01. 21. Az utolsó menstruációm 1. napja
2010. 01. 29.-én TSH: 19,4; fT4: 12,00; fT3: 6,01; értékű volt. Akkor készült TRAK vizsgálat is ami a határértékeken belül volt.
Erről tájékoztattam Endokrinológus1 orvosomat, aki idézem: „…legjobb lenne ha elabortálna, mert hülye gyereke fog születni…” és napi 100 mikrogramm Euthyrox szedését javasolta.
2010. 03. 09. TSH: 38,1; fT4: 9,4; fT3: 5,67;
2010. 03. 12.-én (7 hetes terhesen) elmentem Nőgyógyász1-hez, hüvelyi ultrahang vizsgálaton a magzatot korának megfelelő fejlettségűnek találta. Sárgatesthormon szintem rendben volt. És elküldött Endokrinológus2-höz, aki idézem:”… ilyen pajzsmirigyhormon értékek mellett én az önök helyében nem tartanám meg a babát…”
Közben kerestünk új Endokrinológust lakóhelyünkhöz közelebb (Endokrinológus3) a további kezelésekhez aki szintén azt javasolta, hogy vetessük el a babát.
Nőgyógyász2 javasolta, hogy a műtét előtt keressük fel lakhelyünkön a genetikai tanácsadót, ahol Genetikus1 nem foglalt állást ez ügyben és elküldött Genetikus2-höz.
Genetikus2 telefonon konzultált Genetikus3-mal és elküldtek Endokrinológus4-hez aki idézem:
”…ezen értékek mellett 100%-ban garantálja, hogy a baba sem testi sem szellemi fejlődésében nem fog károsodni mert, az fT3 az aktívabb hormon amelynek szintje jó, így a baba a kívánatos jódmennyiséghez akadálytalanul hozzájut. Ilyen kis eltérést a méhlepény képes kompenzálni, „elveszi az anyától, ami a magzatnak kell”. Az idegrendszeri fejlődés amúgy is csak a 11. héten indul, tehát még nem vagyunk elkésve (ekkor volt 10 hetes a magzat). Egyébként is ha nem lett volna elég a T4 már elment volna magától a baba. Ráadásul az alulműködésre jellemző külső tüneteket nem látja rajtam …” Ezen véleményét a praxisából vett példákkal alá is támasztotta. Az Euthyrox adagot 150 mikrogammra emelte egy hétig, utána 125-150-125 mikrogrammot javasolt szedni.
Erre Háziorvos1 azt javasolta mégiscsak tartsuk meg a babát.
Ezek az ellentétes vélemények teljesen megzavartak engem is és a nőgyógyászomat is aki konzultált Genetikus4-gyel aki azt javasolta hogy az Ön szakvéleménye ismeretében hozzuk meg a végleges döntést.
11 hetes terhesen a megemelt gyógyszeradag hatására: TSH: 1,741; (2010. 04. 06.-án)
Kérem Professzor Úr, ezen információk ismeretében segítsen szakvéleményével, illetve kérem, arról adjon tájékoztatást milyen mértékű idegrendszeri és testi fejlődési rendellenességek léphetnek fel és milyen %-os valószínűséggel. Legkésőbb vasárnap estig meg kell hoznunk a döntésünket, mert kifutunk az időből. (kiskönyv vagy…)
Köszönöm megtisztelő válaszát: M Anikó
Tisztelt M Anikó!
A levele "kórjelző". Ezen okok miatt tartottam az elmúlt évben külföldi és hazai kongresszusokon előadást és írtam itthoni orvosi lapokban is. A legközelebbi éppen májusban fog megjelenni.
A sok ellentétes vélemény közül a leírtak alapján (vizsgálat nélkül!) nem tanácsos állást foglalni. Néhány dolgot azonban ki kell emelnem.
1. A TSH normál értéke nem a fenti, hanem 0.5-2.4 mU/l. Egyébként nem a TSH értéket kell kezelni, mert miként tapasztalta eléggé ingadozó.
2. A pajzsmirigybetegségének okát kellene, kellett volna tisztrázni
3. A jóddal kapcsolatban az elmúlt hónapban leírtam a lényeget, ehhez nem kívánok hozzátenni.
3.A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat (1 ábra). Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták
A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Tel: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:
Engem PCOS miatt utaltak be endokrionlógiai vizsgálatra. A kérdésem az lenne, hogy pontosan hogyan zajlik, mikből áll a vizsgálat, illetve hogy éhgyomorra kell-e menni.
Köszönettel: Veronika
A kérdésére több részletben megtalálhatja a választ ezen a honlapon.
Jó egészséget kívánok:
A TSH értékem a legutóbbi vérvételnél 21,07 volt, a T3 2,64, a T4 0,88.
( A nyaki ultrahang leletem:" A pajzsmirigy lebenyek közepesen nagyobbak, szerkezetük inhomogén, foltosan echoszegény. A bal lebeny cranialis harmadában 13x8x12 mm-es echodús solid képlet van. Az isthmus 5 mm vastagságú. Submandibularisan mko. néhány 14-22 mm-es, a nyaki nagyerek környezetében számos 10-12 mm-es echoszegény nyirokcsomó mutatható ki.
A jugulum, retrosternium szabad. A nyálmirigyek szerekezet szabályos")
Szedhtetek fogamzáságtló tablettát? Korábban a Milligestet szedtem, most szünetet tartok, és szeretném újra elkezdeni.
Anita
A kérdés nem ilyen egyszerű. Tisztázni kellene előbb a pajzsmirgybetegségének okát és a kezelés formáját. Ez a kérdés gyakran merül fel azokban a hölgyekben, akiknek ismert pajzsmirigybetegségük van és valamilyen gyógyszeres kezelésben részesülnek. A válasz összetett, aszerint, hogy a betegnek milyen pajzsmirigybetegsége van. Lényeges, hogy a fogamzásgátló tabletták a hormonok kötéséért felelős fehérje termelődését is befolyásolják, ezért a pajzsmirigy hormonjai szintjére is hatnak. A kérdés másik oldala, hogy a pajzsmirigy a szervezet energia háztartásának irányítója és túlműködése esetén más anyagok (pl. gyógyszerek) mennyisége hamarább bomlik le a szervezetben.
1. Amennyiben a mirigy működése normális, élettani, de már autoimmun gyulladás fennáll (antitestek mutatható ki), akkor a beteg szedheti a fogamzásgátló tablettát. Ilyenkor esetekben alacsony hormontartalmú tabletta javasolt és legalább évente ellenőrizni célszerű a hormonszinteket.
2. Ha a pajzsmirigy működése fokozott, azaz hipertireózis áll fenn, akkor a szervezet anyagcseréje felgyorsult és ennek következtében a fogamzásgátló tabletta hormontartalma gyorsan csökkenhet, ezért hatástalanná válhat.
3. Amennyiben a pajzsmirigy működése csökkent, akkor ugyan szedhető a fogamzásgátló, de a pajzsmirigyhormon ( tiroxin) dózisának változtatása, emelése válhat szükségessé. Az egyik vezető orvosi lapban (New England J. Med.-ben ) közölt adatok azt mutatták, hogy a megfelelő pajzsmirigyműködés helyreállításához nagyobb mennyiségű tiroxinra volt szükség azokban a nőkben, akik fogamzásgátló tablettát szedtek. Ilyen esetekben a pajzsmirigy működésének 6 hónaponkénti ellenőrzése szükséges.
4. Rosszindulatú, vagy súlyos pajzsmirigy betegségben a fogamzásgátlás nem javasolt és más megoldást kell választani.
Végezetül alapvető, hogy a családtervezéskor a fogamzásgátló tabletta elhagyása után sor kerüljön a pajzsmirigy hormonjainak és az autoimmun gyulladásért felelős antitesteknek a meghatározására is. Ez különösen fontos azokban, akiknek már volt pajzsmirigybetegségük vagy családjukban hasonló betegség már előfordult.
Javaslatom: immuno-endokrin kivizsgálás (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:
21 éves lány vagyok és 3 éve rendszertelen a menstruációm, szőrösödöm, és a PCO más tüneteit is észleltem magamon. Nem voltam még Orvosnál mert félek elmenni. Szeretném megkérdezni, hogy van-e még esélyem gyermekvállalásra? Menjek magánorvoshoz vagy a kórházban is tudnak segíteni?Milyen osztályra kellene mennem először, az endokronológiára vagy egy nőgyógyászhoz? Szeretném ha ellátna pár tanáccsal a Doktor Úr mielőtt belefogok. Eddig azért halogattam, mert nagyon félek az eredménytől és, hogy nem lehet gyermekem.
Válaszát előre is köszönöm: egy kétségbeesett lány...
Tanácsos volna endokrinológiai vizsgálat. Erről a témáról az elmúlt időben ezen a honlapon részletesen írta.
A PCOS-ról a következőt érdemes tudnia:
Az információs forradalom idejében talán célszerű, ha a számítógépek nyelvét hívom segítségül. Hétköznapjaikban újabb és újabb információk áradatát zúdítják ránk. Az emberi szervezet működése is elképzelhetetlen ilyen információk, jelek nélkül. A jeleket, amelyek a híreket a külvilágról és szervezetünk állapotáról közvetítik: hormonoknak hívjuk. A hormonokat felfogó érzékeny pici jelfogókat, szenzorokat receptoroknak nevezték el.
Mik tehát azok a hormonok?
A hormonok olyan anyagok, amelyek egész szervezetünk energia- ,szexuális-, növekedési- , szellemi és testi működését szabályozzák. Fontos megjegyezni, hogy a környezeti (időjárás) és a szociális alkalmazkodás (stressz tűrés), a szaporodás, a nemi vágy (libidó) is a hormonok irányítása alatt áll. A hormonok termelésére „szakosodott” szerveket endokrin szerveknek, az ezzel foglalkozó tudományt endokrinológiának nevezik.
A legfontosabb endokrin szervek (a teljesség igénye nélkül):
• Agyalapi mirigy
• Nemi szervek (petefészek, herék)
• Pajzsmirigy
• Mellékpajzsmirigy
• Mellékvese
• Hasnyálmirigy
• Csecsemőmirigy (timus)
• Zsírszövet
• Gyomor-bél rendszer
A hormonokra jellemző, hogy rendkívül kis mennyiségben (a gramm egy milliomod részében) vannak jelen a vérben és nem a hormontermelő szervben, hanem attól távol fejtik ki hatásukat. Erre példa a pajzsmirigy, a hormonok a pajzsporcelőtti mirigyben termelődnek, de hatásukat szinte mindegyik szervben kifejtik az energiaszabályozástól, a nemi funkcióktól a hajnövekedésig.
Ezeknek a „hírvivő” anyagoknak a termelődését számos tényező befolyásolja:
• Életkor
• Nem
• Évszaki- napszaki változások (reggel és este rendkívül eltérőek lehetnek!)
• Örökletes tényezők
• Fény és külső hőmérséklet hatásai
A hormonok és az immunológiai szabályozás közvetlen kapcsolatban vannak egymással, aminek az a magyarázata, hogy a fentebb említett csecsemőmirigy (timusz) is hormonális (endokrin) szerv. A hormonális, az idegrendszer és az immunrendszer kapcsolata rendkívül fontos, de ennek a témának meghaladja a kereteit és erre egy későbbi írásomban kívánok visszatérni.
Ez egy összetett betegség, több tünete van, amelyek közül a következőket kell kiemelni:
• Menstruációs zavarok, terméketlenség, vissza-visszatérő vetélése
• Elhízás (hiábavaló fogyókúrák), terméketlenség,
• Férfias típusú szőrnövekedés (bajusz, szakáll, has-comb).
Mi a PCOS lényege?
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma (i. ábra). Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
Hol van a hiba?
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
A PCOS kezelhető megfelelő, időben alkalmazott gyógyzserekkel. Műtét viszonylag ritkán szükséges.
Jó egészséget kívánok:
Az mult honapban voltam endokrinologusnal,csinalt ekografot ott nem volt semmi gond, de elkuldott vervizsgalatra es az eredmenyeim a kovetkezok: TSH: 5,22 ;FT4: 1,08; Prolactin: 22.43, Anticorpi anti-tiropetoxidaza 10.
Ki szeretnem kerni a Doktor ur velemenyet, hogy on szerint milyen az eredmenyem es ezek mire utalnak?
Elore is koszonom!
Ezek a normálistól eltérő értékek. A betegség azonban ebből nem állapítható meg.
Immuno-endokrin kivizsgálás indokolt.
Jó egészséget kívánok
31 éves nő vagyok,a menstruációm rendszeres,peteérésem a vérvételen kapott adatok alapján van,túlsúlyom nincs.A problám az,hogy szőrösebb vagyok az átlagosnál,és ráadásul férfias jellegű helyeken,has,hát,stb.Az utóbbi években ez kezdett zavaróvá válni,mivel az államon is megjelentek a hosszabb szőrszálak.Voltam már orvosnál ,aki csak legyintett,mivel a peteérésem megfelelő,egyéb tünetem nincs,ezért azt mondta biztos csak érzékenyebbek a szőrtüszőim az átlagál,és ezzel nem kell törődni,de engem mégis nagyon zavar.Kérdésem az lenne,hogy meg lehet-e akadályozni a szőrösödést , vagy csak valamilyen fogamzásgátló készítmény tud ebben segíteni?
Válaszát előre is köszönöm:Sarolta
Panaszainak sok oka lehet (erről ezen a honlapon 2009 nyarán cikket írta, amelyben részletesen leírtam azokokat és a kezelési elveket is!). Itt csak a legfontosabbakat írom le.
A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
Javaslom a részletes endokrinológiai, ill. immuno-endokrin kivizsgálását
Jó egészséget kívánok:
Tisztelt Doktor úr!
Pajzsmirigy túltengés miatt jelenleg Letrox 50mg-t szedek naponta.Találtam egy terméket ami a mellnövelésében nyújt segítséget, természetes alapanyagokból áll.L-tirozin-t is tartalmaz...
Mellékelek egy termék összetevőt, kérem olvassa el és adjon tanácsot, h vajon ilyen betegség mellett szedhetem-e a természetes alapanyagokból álló mellnövelő készítményt.
Köszönöm a válaszát!
Üdvözlettel:
Várfi Andrea
Tisztelt Várfi Andrea!
Mindenek előtt valószínűleg tévedés, hogy a pajzsmirigy túlműködés miatt kapja a Letrox tbl-t (ezt alulműködés esetén adják).
A mellnövesztő un. természetes anyagok szintén hormonokat tartalmaznak. Ezek a fitoösztrogének. Az ösztrogéneknek lehetnek nem kívánatos hatásai (daganat, gyulladás stb.)
Tisztázni kellene, hogy panaszai hátterében milyen endokrin háttér áll.
Jó egészséget kívánok
2009.07.07-én voltam először nyaki ultrahangon,melynek eredménye a következő:jobb lebeny 26*30*35 mm átm.egészében heterogén szerkezetű.A bal lebeny 25*26*33 mm átm. szintén heterogén göbös szerkezetű.Az isthmus 7mm.Fél év múlva kontrol.2010.02.09 -én voltam a kontrol vizsgálaton.Csináltak nyeléses kontrasztanyagos vízsgálatot,melynek eredménye negatív lett.Utána ismét nyaki ultrahang következett:jobb lebeny 24*27*28 mm átm.egészében heterogén echoszegény szerkezetű.A bal lebeny 23*26*30 mm átm. szintén heterogén echoszegény szerkezetű.A z isthmus 5 mm.Vélemény:struma diffusa. Thyreoiditis?Tovább kültek cytológiára.Ennek eredménye a következő lett:a cytologiai kép Hashimoto thyreoiditis jelenléte mellett szól.Ilyen írányú kivizsgálása .,anti TPO szint meghatározása javasolt.Elkültek endokrinologushoz ott vettek vért és jún-ra kaptam időpontott.Írt fel a doktor úr letrox 1*25ug valamint vasilip 20mg -ot azt a koleszterinemre mivel magas volt az is.Megkülték postán a vérvétel eredményét :Tsh:5.42 ,Ft3:5.58 ,Ft4:12.77 ,anti Tpo:1000 IU/ml.Diagnozis:Hashimoto thyreoiditis,Subclinikus hípothyreosis,Hypercholesterinaemia. Én amit észlelek magamon :fáradékony vagyok,állandóan kiszárad a kezem,ingerült-türelmetlen vagyok,és borzasztóan sokat híztam az elmúlt 1 éveben(15kg pedig aktívan sportolok)A kérdéseim a következő lennének:túlajdonképpen mi a bajom?Meddig kell szendnem a gyógyszereket?Számíthatok újabb gyógyszere?További hízás előfordulhalhat?Estleg tudna ajánlani valami fogyókurás gyógyszert amit szedhetek?Én már mindent kiprobáltam a fógyás érdekében ,de semmi eredménye nem nincs.Ez a betegség elkísér egész életembe ?Ez most azt jelenti lefog állni a pajzsmirigy műkődésem teljessen?Köszönöm válaszát további szép napot kívánok.Meli 12
Utalok ezen a honlapon megjelent cikkemre ( múlt hónap) itt részletes magyarázatot olvaashat a témáról.
Jó egészséget kívánok:
Tisztázni kellene, hogy panaszainak hátterében autoimmun folyamat áll-e.
Jó egészséget kívánok:
2009.07.07-én voltam először nyaki ultrahangon,melynek eredménye a következő:jobb lebeny 26*30*35 mm átm.egészében heterogén szerkezetű.A bal lebeny 25*26*33 mm átm. szintén heterogén göbös szerkezetű.Az isthmus 7mm.Fél év múlva kontrol.2010.02.09 -én voltam a kontrol vizsgálaton.Csináltak nyeléses kontrasztanyagos vízsgálatot,melynek eredménye negatív lett.Utána ismét nyaki ultrahang következett:jobb lebeny 24*27*28 mm átm.egészében heterogén echoszegény szerkezetű.A bal lebeny 23*26*30 mm átm. szintén heterogén echoszegény szerkezetű.A z isthmus 5 mm.Vélemény:struma diffusa. Thyreoiditis?Tovább kültek cytológiára.Ennek eredménye a következő lett:a cytologiai kép Hashimoto thyreoiditis jelenléte mellett szól.Ilyen írányú kivizsgálása .,anti TPO szint meghatározása javasolt.Elkültek endokrinologushoz ott vettek vért és jún-ra kaptam időpontott.Írt fel a doktor úr letrox 1*25ug valamint vasilip 20mg -ot azt a koleszterinemre mivel magas volt az is.Megkülték postán a vérvétel eredményét :Tsh:5.42 ,Ft3:5.58 ,Ft4:12.77 ,anti Tpo:1000 IU/ml.Diagnozis:Hashimoto thyreoiditis,Subclinikus hípothyreosis,Hypercholesterinaemia. Én amit észlelek magamon :fáradékony vagyok,állandóan kiszárad a kezem,ingerült-türelmetlen vagyok,és borzasztóan sokat híztam az elmúlt 1 éveben(15kg pedig aktívan sportolok)A kérdéseim a következő lennének:túlajdonképpen mi a bajom?Meddig kell szendnem a gyógyszereket?Számíthatok újabb gyógyszere?További hízás előfordulhalhat?Estleg tudna ajánlani valami fogyókurás gyógyszert amit szedhetek?Én már mindent kiprobáltam a fógyás érdekében ,de semmi eredménye nem nincs.Ez a betegség elkísér egész életembe ?Köszönöm válaszát további szép napot kívánok.Meli 12
Az elmúlt hónapban írtam erről a kérdésről részletesen, kérem olvassa el.
A többi kérdés részletesebben:
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel. Ezzel ellentétben a pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
Persze tisztázni kell a működési zavar okát, okai, ehhez immuno-endokrin kivizsgálás szükséges,
Jó egészséget kívánok:
6hete nem szedem az l-thrioxint mert jók az eredményeim.Estére sokat fáj a bal lábam a vádlimnál és alatt levő részeken,és most napok óta napközben is fáj a lábam,van mikor a talpam is.Kérdésem az lenne,hogy lehet köze,hogy nem szedem a gyogyszert már?Én ennek tudom be de kiváncsi vagyok az Ön véleményére is.
Köszönöm elöre is válaszát!
Annamari
A válaszom attól függ, hogy milyen betegség miatt kezdték el a kezelést.
Harmadik gyermekemmel vagyok várandós. Előző két terhességemnél hyperemezisem volt. Az első alkalommal próbáltak gyógyszeresen kezelni (DHBP, Haloperidol, de mindkettőre nagyon rosszul reagáltam. Szájzár és üldözési mánia.) Első terhességemnél 22. hétre megszűnt, de a másodikkal még a szülőszobán is hánytam. Nagyon bíztam benne, hogy ez nem "kötelező", de most még csak a 7. héten járok és az életminőségem nagyon sokat romlott, naponta két alkalommal hányok és sokat van hányingerem is. Azt hallottam hogy ez pajzsmirigytúlműködéssel lehet kapcsolatban. Lehet-e ezt kezelni?
Köszönettel: Egy reménykedő édesanya
Valóban van ezen típusú hányásnak egy olyan formája, amelyik a pajzsmirigy működösével van kapcsolatban. A gyógyszeres kezelés előtt ezt célszerű tisztázni.
Jó egészséget kívánok:
Férjemmel évek óta szeretnénk kisbabát, de sajnos az eddigi természetes úton való próbálkozásaink nem jártak sikerrel. Mindketten kivizsgáltattuk magunkat.
Nögyógyászom nálam nem talált semmi feltünöt, azon kívül, hogy a pajzsmirigy-értékeimet nem találta megfelelönek. Nemrégiben kaptam kézhez az endokrinológiai leletemet, amelyben többek között az áll, hogy fenáll a hashimoto gyanúja, mivel a vizsgálat a következö eredményeket hozta:
anti TPO: <20 U/ml (normálérték: <50 U/ml)
anti-tg: 1730 U/ml (normálérték: <50 U/ml)
TRAK: 0,01 U/l (normálérték: 1,0-1,5 U/l)
szabad T4: 0,80 ng/dl (normálérték: 0,8-1,8 ng/dl)
szabad T3: 2,40 pg/ml (normálérték: 1,6-4,0 pg/ml)
TSH: 3,30 mikroIU/ml (normálérték: 0,2-3,7 mikroIU/ml) (2009.02.09-én 2,94 mikroIU/l)
Méret: jobb oldalon 5 ml, bal oldalon 2,1 ml. Homogén, nincsenek göbök.
L-Thyroxin 50-et kaptam, napi egy tablettát kell szednem. Jelenleg a szedés kezdeti stádiumában vagyok, csak fél tablettát szedek.
Több helyen is hallottam és olvastam, hogy ajánlott a szelén szedése is.
Öntöl szeretném kérdezni, hogy a kezelöorvosommal való újabb konzultálás nélkül (sajnos úgy érzem, hogy csak "lekezelnek", aztán "kidobnak", így inkább nem is próbálok újabb idöpontot kérni) elkezdhetném-e a szelén szedését, és ha igen, milyen adagolásban. Vagy esetleg ártalmas is lehet? Nem szeretném veszélyeztetni a ránk váró lombikbébi-kezelést (sajnos csak ez az út maradt számunkra, hogy teherbe essek, férjemnek ugyanis OAT szindrómát állapítottak meg).
Válaszát elöre is nagyon szépen megköszönöm!
Tisztelettel és üdvözlettel:
Laura
A gyógyszeres kezelés egyéni. A részleteket illetően utalok ezen a honlapon a terhesség és a szelén kapcsolatáról általam korábban leírtakra. Egyébként a közeli jövőben a TV1-en is lesz a szelén kérdéséről és a pajzsmirigybetegségekről szó.
Jó egészséget kívánok:
29 éves vagyok, Basedow-kórt állapítottak meg nálam négy hónapja, először napi 6, most már csak napi 1,5 Metothyrint kell szednem, és a Concort is abbahagyhattam. Párommal lassan babát szeretnénk, az orvosom teljes parjzsmirigy-eltávolítást javasol. Ön szerint is szükséges ez? Sokan azt mondják, ez a betegség a stressztől alakul ki. Hogyha az ember minden lehető mértékben távoltartja magát a stressztől, lehetséges, hogy visszaáll, normalizálódik a hormonszint (nem magától, hanem - optimális esetben csökkenő adag - metotyhrintől) mondjuk egy fél év alatt, és lehet babát vállalni? A műtéti megoldás eléggé drasztikusnak tűnik, egy életre beteggé (alulműködővé) tesz, míg a túlmükődésnél van esély, hogy visszaáll a hormonszint. Vagy rosszul látom? Propycil mellett babát vállalni felelőtlenség?
Előre köszönöm válaszát,
D. Lili
A Basedow kór immuno-endokrin betegség. A terhesség és a pajzsmirigybetegségek kérdése összetett, de megoldott kérdés (utalok korábban ezen a honlapon általam leírtakra.
A gyógyszert nem egyszerűen a pajzsmirigy túlműködés, hanem az immunfolyamatok miatt célszerű szednie.
Tehát a válasz: immuno-endokrin kivizsgálás.
Jó egészséget kívánok:
Gyermekvállalás előtt állok (3hónapig szedtem terhesvitamin ami jódot tartalmaz) márciusban elmentem egy vérvételre és ez alapján TSH (CLMA)4.012 referencia tartomány 0.400-4.000; T4(CLMA) 12.0, referencia tartomány 9.0-19.0.
Voltam endokrinológusnál aki szerint ezzel az ereménnyel nem kell foglalkoznom ha egy év múlva sem leszek terhes akkor menjek el vérvételre és szedjem továbbra is a jód tartalmú vitamint.
De ez a válasz engem nem nyugtatott meg ezért egy másik megyében lévő endokrinológust is felkerestem aki viszont teljesen az ellenkezőjét mondta, hogy hagyjam abba a jód tartalmú vitamin szedését és egyáltalán ne szedjek jódot egy hónap után ismételjem meg a vérvételt és az alapján kiderül hogy kell-e szednem hormont.
Nekem a kérdésem a következő lenne:
Milyen beutalót kell kérnem vérvételre, milyen értékeket kell megnézetnem hogy kiderüljön tényleg gond van-e a pajzsmirigyemmel? Szükség van-e egyéb vizsgálatra például ultrahangra?
Illetve milyen értékeket kellene megnézetnem vérvételnél amik esetleg befolyásolhatják a gyermekvállalást? hormonok?
Nem szeretnék többször vérvételre menni, ha lehet szeretném egy vérvétellel megnézetni ezeket az értékeket.
Előre is köszönöm a segítségét.
Üdvözlettel:
Anna
A kérdése sajnos tipikus.
A TSH értéke minden ellenkező vélemény ellenére (ezt több hazai orvosi lapban is megírta) 0.4-2.5!).
Egyébként a TSH egy adat, s nem helyettesíti a vizsgálatot, annál is inkább, mert a váradósaknak más értékekre van szükségük (ezt eze a honlapon már korábban megírtam).
Javaslatom: immuno.-endokrin kivizsgálás
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Én egy 26 éves 3 gyerekes anyuka vagyok. 13 évesen jött meg először a menstruációm, ami az óta nagyon rendszertelen. Mind 3 gyerekem Clostybegytes baba. Rendszertelen menzesz alatt azt értem, hogy 2-3-4 havonta jön meg. Orvosom, ha megyek mindig a Dhupfastont írja föl, amitől hízok de, alapból molett alkatom van. Orvos szerint alkatom miatt nem jön meg rendesen. Mondta, ha fogyok, rendeződik a vérzésem. Folyamatba van a fogyókúra de, nem megy egyik napról a másikra, de ha például 2év alatt érem el azt a súlycsökkenést. Nem, mondta az orvos, hogy Pcom lenne se semmilyen vizsgálatot nem kért csak a kötelező nőgyógyászati és ultrahang vizsgálatot, hormon vizsgálatom 4ével ezelőtt volt, ami jó lett. Mivel nem tervezünk több gyereket, így minden hónapban rettegek a nem kívánt terhesétől. Nehezen találunk megfelelő védekezési módszert, mivel a vérnyomásom is magas így a Tricate és Esteban nevű gyógyszert szedem. A Multiload hurok volt fönt 4 hónapig de volt 3hónapos vérzés ki maradás után egy jó bő vérzésem, ami miatt elmozdult és le kellet venni.
Kérdéseim a következők:
1 Ön mit javasol szükséges, lenne egy pajzsmirigy vizsgálat?
2 Ténleg nincs semmilyen meg oldás erre a problémára?
3 Ön hormon tartalmú spirált javasolná e-?
4 Mi a véleménye a fogamzásgátló injekcióról?
5 Érdemes lenne egy másik hormon mentes hurkot megpróbálni?
Válaszát előre is köszönöm!!!!
Tisztelettel: Orsolya
A leírtak alapján immuno-endokrin vizsgálat indokolt.
A fogamzásgátlás további konzultációt ígényel.
Jó egészséget kívánok:
Aziránt szeretnék érdeklődni, hogy volt egy teljes pajzsmirigy eltávolításom 3 éve utána Önhöz jártam a gyógyszerem beállítására, majd külföldre rendelt a munkám, most tértem haza , hol találom meg Önt az esedékes kontroll miatt?
Egy másik kérdésem is lenne, szeretnék elkezdeni egy diétát ami 2 hetes és csak fehérjeturmixból áll, és vitaminokból, antioxidánsokból, az ismertetőjében az áll, hogy elvileg végigcsinálhatják a pajzsmirigybetegek is, de vannak aggályaim.
Jelenleg napi 200mg Euthyroxot szedek.
Válaszát előre is köszönöm:
Veronika
Elérhetőségem Budai Immuno-Endokrin Központ, tel. 06-30-631-9309.
A második kérdését illetően nekem is vannak aggályaim.
Jó egészséget kívánok:
Egy könnyen megválaszolható kérdésem lenne:
TSH mérésnél változtat a laborérték eredményén,ha nem éhgyomorra vették le tőlem a vért?
(Oka lehet-e ez egy rossz értéknek,szükséges-e emiatt megismételni a vizsgálatot?)
Válaszát tisztelettel megköszönöm! D
Igen!!!
Erről a kérdésről a nem távoli időben szándékomban áll írni ezen a honlapon.
Jó egészséget kívánok
Azt szeretném kérdezni, van e szőrhullató gyógyszer. Karom,derekam, álam,/kicsit/ lábaim csúnyák.Sok fórumon csak megfélemlítik az embert.
Kérem ha van ilyen válaszában biztasson! Vizsgálatokra előjegyezve vagyok/Néhány hónap/
Köszönöm:Zsoltné
Igen vanna. Figyelmébe ajánlom erről a témáról írt, ezen a honlapon olvasható cikkemet is.
Jó egészséget kívánok:
Férjemmel babát szeretnénk, lassan 1 éve próbálkozunk. A nőgyógyász ahova járok, csináltatott vérvizsgálatot cukorra, tsh-ra, hormonokra. 1,5 éve kezelnek pajzsmirigy túlmöködéssel amire a Propicyl nevű gyógyszert szedem. A nőgyógyászati vizsgálaton a következő eredmények lettek: az endometrium vizsgálaton a nyálkahártya vastagságot vékonynak találták a ciklus 20. napján nézték és 0,429 cm. A terheléses inzulin vizsgálat eredményei:első vérvételnél; glukoz: 4,29 mmol/l, progreszteron: 20,25 ng/ML, prolaktin: 385.3 uIU/ML, tsh: 2,12 uIU/ML, inzulin: 15.51 mU/L
második vérvétel; 120 perces: glukoz: 6.22 mmol/l, inzulin: 60,69 mU/L
A nőgyógyász azt mondta mindenképpen mutassam meg ezt a leletet egy endokrinológusnak, mert szerinte nagyon magas az inzulin szint és nem tudja hogy ez lehet-e akadály a teherbeesésnek.
A doktor úrnak mi a véleménye? Kell-e gyógyszeres kezelés a magas inzulinra, vagy tehetek-e valamit, hogy csökkentsem?
A nőgyógyász két féle gyógyszert javasolt: Medrol,és Clostilbegyt
Előre is köszönöm válaszát!
Szép napot kívánok:
Clara
Az inzulin szint valóban emelkedett, de immunológiai vizsgálatok nem történtek.
Javaslatom előtte immuno-endokrin kivizsgálás
Jó egészséget kívánok: