|
Kérdezz-felelek
A TSH értékem a legutóbbi vérvételnél 21,07 volt, a T3 2,64, a T4 0,88.
( A nyaki ultrahang leletem:" A pajzsmirigy lebenyek közepesen nagyobbak, szerkezetük inhomogén, foltosan echoszegény. A bal lebeny cranialis harmadában 13x8x12 mm-es echodús solid képlet van. Az isthmus 5 mm vastagságú. Submandibularisan mko. néhány 14-22 mm-es, a nyaki nagyerek környezetében számos 10-12 mm-es echoszegény nyirokcsomó mutatható ki.
A jugulum, retrosternium szabad. A nyálmirigyek szerekezet szabályos")
Szedhtetek fogamzáságtló tablettát? Korábban a Milligestet szedtem, most szünetet tartok, és szeretném újra elkezdeni.
Anita
A kérdés nem ilyen egyszerű. Tisztázni kellene előbb a pajzsmirgybetegségének okát és a kezelés formáját. Ez a kérdés gyakran merül fel azokban a hölgyekben, akiknek ismert pajzsmirigybetegségük van és valamilyen gyógyszeres kezelésben részesülnek. A válasz összetett, aszerint, hogy a betegnek milyen pajzsmirigybetegsége van. Lényeges, hogy a fogamzásgátló tabletták a hormonok kötéséért felelős fehérje termelődését is befolyásolják, ezért a pajzsmirigy hormonjai szintjére is hatnak. A kérdés másik oldala, hogy a pajzsmirigy a szervezet energia háztartásának irányítója és túlműködése esetén más anyagok (pl. gyógyszerek) mennyisége hamarább bomlik le a szervezetben.
1. Amennyiben a mirigy működése normális, élettani, de már autoimmun gyulladás fennáll (antitestek mutatható ki), akkor a beteg szedheti a fogamzásgátló tablettát. Ilyenkor esetekben alacsony hormontartalmú tabletta javasolt és legalább évente ellenőrizni célszerű a hormonszinteket.
2. Ha a pajzsmirigy működése fokozott, azaz hipertireózis áll fenn, akkor a szervezet anyagcseréje felgyorsult és ennek következtében a fogamzásgátló tabletta hormontartalma gyorsan csökkenhet, ezért hatástalanná válhat.
3. Amennyiben a pajzsmirigy működése csökkent, akkor ugyan szedhető a fogamzásgátló, de a pajzsmirigyhormon ( tiroxin) dózisának változtatása, emelése válhat szükségessé. Az egyik vezető orvosi lapban (New England J. Med.-ben ) közölt adatok azt mutatták, hogy a megfelelő pajzsmirigyműködés helyreállításához nagyobb mennyiségű tiroxinra volt szükség azokban a nőkben, akik fogamzásgátló tablettát szedtek. Ilyen esetekben a pajzsmirigy működésének 6 hónaponkénti ellenőrzése szükséges.
4. Rosszindulatú, vagy súlyos pajzsmirigy betegségben a fogamzásgátlás nem javasolt és más megoldást kell választani.
Végezetül alapvető, hogy a családtervezéskor a fogamzásgátló tabletta elhagyása után sor kerüljön a pajzsmirigy hormonjainak és az autoimmun gyulladásért felelős antitesteknek a meghatározására is. Ez különösen fontos azokban, akiknek már volt pajzsmirigybetegségük vagy családjukban hasonló betegség már előfordult.
Javaslatom: immuno-endokrin kivizsgálás (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok: