|
Kérdezz-felelek
Napok óta kétségek között vagyok inzulinrezisztanciámat illetően. Több helyről több véleményt kaptam, és szeretném kikérni az Önét is. (Tegnap jártam endokrinológusnál egy meddőségi központban aki egyértelműen megállapította, hogy NINCS IR-em, viszont ugyanolyan eredménnyel mint nekem, tudok olyan nőről, aki erre gyógyszert kapott, hogy teherbeessen) Az eredményeim a következők voltak:
- Glucose terhelés 0 perc: 4,62 mmol/l
- Glucose terhelés 120 p: 4,39 mmol/l
- Inzulin 0 perc: 4,42 mIU/l
- Inzulin 120 p: 38,25 mIU/l
Ön szerint hogy lehet az, hogy ennyire eltérő vélemények születnek erről?
Válaszát előre is köszönöm!!!
Valóban az eredmények alapján nincs IR-ja. A vizsgálat persze függ az alkalmazott módszertől is.
A kérdésének második fele: nem mindenütt dolgoznak ugynazok a szakemberek.
Jó egészséget kívánok
Nálam 2 éve pcos-t állapítottak meg,mellé inzulin rezisztenciát.Mivel babát szerettünk volna(7 évig próbálkoztunk,miután találtunk egy orvost,aki nem a cisztákat akarta műteni,hanem megnézni mitől vannak,és elküldött egy endokrinológushoz),az endokrinológus meforal tablettát írt fel,mellyel egy év alatt rendszereződött a ciklusom,lett peteérésem és a ciszták eltűntek. 83 kg-ról 72 kg.ra fogytam,úgy hogy nem diétáztam,csak a gyógyszer segített.Spontán teherbe estem,és a terhesség feléig szedtem a meforalt 2*1/2-et,nehogy elvetéljek(a 7 év alatt 2 spontán vetélésem volt). Sikeresen kihordtam a babám és egészséges kislányom született.
Most már nem szoptatok és elkezdtem a fogamzásgátlót szedni,mivel a legelején azt mondta az endokrinológus,hogy ha nem akarnék gyereket,elég lenne fogamzásgátlót szednem,mert az helyre billentené az egyensúlyt,és lefogynék,csökkenne a szőrösödés,és nyilván a ciklusaim is beállnának.
Most a gracial nevű fogamzásgátlót eszem már 3 hónapja,mert anno évekkel ezelőtt is azt szedtem,de sajnos,nincs a várva várt javulás.80 kilón stagnálok (95 kilóval mentem a szülőszobára),és azt leszámítva,hogy megszűntek szerencsére az éhségrohamok amik folyamatosan rám törtek,ahogy a szoptatást abbahagytam,nem tudok megint fogyni. A picibabám már 9 hónapos,tehát mozgásban nincs hiány,emellett heti 3-4 alkalommal tornázok 20 percet,és odafigyelek,hogy mit és mennyit eszem,ennek ellenére megint nem tudok fogyni.
Azt szeretném kérdezni,hogy a fogamzásgátlót kellene lecserélnem,és ha igen,akkor ön melyiket ajánlaná? Annyi az előzményem,hogy a nagymamámnak emlőrákja volt,és ha jól tudom néhány gyógyszernél szempont,hogy a családban volt e rosszindulatú daganat v. rák.
Vagy megint szednem kellene a meforalt? A cukorszintem egyébként jó, terhelésen legutoljára terhesen voltam,de az is nagyon jó eredménnyel zárult.
Válaszát előre is köszönöm,üdvözlettel: Tündi
A helyzet az, hogy arról nincs információ, hogy az inzulin rezisztenciája normalizálódott-e. Ha fennáll, akkor az nemcsak PCOS-t, hanem cukorbetegséget is kiválthat.....! Volt-e pajzsmirigygyulladása, amely gyakran kíséri a pCOS-t?.
A zsírszövet ugyanis nemcsak energiaraktár, hanem endokrin és immunszerv. Amennyiben ezekre a felmerpülő kérdésekre van felelet, akkor lehet felelős döntést hozni.
Jó egészséget kívánok:
Tisztelt Professzor Úr!
49 éves múltam, jó fizikai állapotban, súlyfeleslegem nincsen, rendszeresen sportolok.
A múlt héten voltam hasi és nyaki ultrahangon, az előbbi tökéletes volt, az utóbbinál az alábbi eredmény született:
"A pm.jobb lebenye mérs. nagyobb, a bal lebeny norm.nagyságú, az isthmus mérs.szélesebb.A parenchima echodús, mirigyes és ezen belül számos kisebb-nagyobb echoszegény terület látható, mely helyenként szabálytalan alakú, helyenként gömbölyded. Ezek közül lehetnek echoszegény göbök a parenchimában, a legnagyobb kb.7 mm. A nyak mk. oldalán lapos, reactiv jellegű nycs-k vannak, a legnagyobb 14 mm. A nyálmirigyek szerkezete kp.echogenitású,mirigyes.
Vélemény:Thireoditis chr.susp. Emellett echoszegény göbök is feltételezhetőek, ennek vizsgálatára, ill.mal. kizárására endokrinológiai, cytoloógiai vizsgálat jav. "
Laborvizsgálatom néhány eredménye:
Fehérvérsejt: 9.41 G/L
Neutrophil:6.98 G/L, a többi határértékeken belül
TSH:1.316
Az ultrahangot végző orvosnő javaslatára beszéltem a helyi kórház endokrinológiai osztályával, azt mondták, hogy decemberben tudnak időpontot adni, felolvastatták a fenti leletet és véleményt, azt mondták, hogy 14 mm alatti göbnél
ők nem végeznek szövetvizsgálatot, de máshol se nagyon.
T. Professzor Úr! A fentiek alapján mi a véleménye, mit tegyek ,elég, ha bizonyos időközönként megnézetem a pajzsmirigyemet, vagy további vizsgálatot tart célszerűnek?
Tisztelettel:László
Tisztelt László!
Sajnos az nem derült ki, hogy betegsége milyen eredetű. Ennek tisztázás szükséges volna. Jó tudni a következőket:
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencséra nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
Melyek a pajzsmirigy göbös betegségei?
A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
Jó egészséget kívánok:
Csütörtökön voltam Önnél először. Dg.:Postpartum autoimmun thyreoiditis (aktivitás?) Subklinikus hypothyreosis
A vérvétel ugyancsak csütörtökön volt, az eredménye nem tudom mikor lesz meg. Th.:SelenoPrecise 50 2X1 tbl.
Azt szeretném tudni, hogy a SelenoPrecise szedésétől elmúlnak-e a problémáim: nyakfájás, fáradtság, vizesség, fejfájás, levertség, erős szőrösödés (bajusz) stb. Csütörtök óta szedem csupán, eddig nem tapasztaltam pozitív változást. Nagyon fontos lenne a testsúlyom csökkentése, de a diéta (2. hónapja csak zöldséget és gyümölcsöt fogyasztok) a rendszeres mozgással (napi 1-1,5 óra) eddig teljesen sikertelen, nem sikerül fogyni. Ezen segít a tabletta? (Eléggé elkeserítő a jelenlegi helyzet.) Kontroll ideje: 2011. február - ha a vérvétel eredménye miatt Önök nem keresnek. Elegendő-e, ha februárig ezt szedem? Segítségét nagyon köszönöm!
Aggodalommal és tisztelettel: Etelka
2010. augusztus 9.
Egyelőre ezt a gyógyszert szedje. Amennyiben panaszai fennállanak, akkor korábbi kontroll vizsgálat indokolt.
Jó egészséget kívánok:
Segitségét szeretném kérni ! Vérlelet,ultrahang,és citologia alapján hashitomo tulmüködést állapitottak meg.állitolag ez egy autoimmun betegség.Erre 3x1 metothyrint szedek.Kérdésemre,hogy lesz e további vizsgálat az orvos azt válaszolta nem.A metothyrin helyre állitja a gyulladást és a tulmüködést,csak a vérvétel ellenőrzése szükséges.Ugy tudtam,de lehet nem jol,ezért kérdezem az autoimmun betegséget tovább kell vizsgálni.Szeretném Őnt megkérdezni igy van e,és hogy milyen vizsgálatok lennének szükségesek.Elnézést ha már egyszer eküldtem a levelet,de nem irta ki hogy továbbitották a levelet ezért irom mégegyszer. Segitségét és válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel Zsuzsanna.
Valami tévedés lehet. A Hashimoto thyreoiditis általában nem okoz túlműködést, ha okoz, akkor sem célszerű Metothyrinnel kezelni. Esetleg más betegsége: Hashitoxicosisa lehet. Valóban jó voltna, ha az autoimmun betegség(ek) irányába történne további vizsgálat.
Jó egészséget kívánok:
Az Ön betege vagyok, de most fiam 23 éves joghallgató barátnőjéről van szó: két évvel ezelőtt 15 kg-os hizásra-amelyet másfél év alatt szedett össze-, vérszegénység és örökös fáradtságra panaszkodva pajzsmirigy alulműködést állapitottak meg nála, az értéket akkori orvosa leszoritotta 4,6-ra 75-os dózissal. további adagot nem tartott szükségesnek. A kislány nem eszik különösen sokat, de az édességet nem veti meg, inkább lemond más ételekről miattuk, a vizsgaidőszakban inkább gyüm.joghurtokon ,energiaitalon, kekszeken élt. A remélt fogyás miatt mára csak a gyüm joghurt maradt, és kb 1200 napi kalóriabevitelt próbál tartani. A fogyás azonban nem indult be. Ugyan mozgásban nem aktiv, mert egyhónapos aerob edzés sem hozott eredményt, igy abbahagyta. Lakóhelyváltozás miatt orvost váltott, aki leszoritotta 0 környékére a TSH-ját 125 ös dózissal, de semmi változás. Három hete a Szent Imre kórház lipid részlegén feküdt egy hetet, ahol 600-as kcal-lal 3 kg-ot fogyott, majd azóta tartva az 1200kcal-t sem indult be a további fogyás. A kórházban nem sok minden történt, de terheléses cukorvizsgálat igen, amely szerint inzulinrezisztenciára hajlik -eredményt nem tudok- . Egyébként nagyon fájdalmas menstruációs ciklusai vannak, és hullik a haja -bár azt arra fogja, hogy hosszu és sok. Szép a bőre, néha van egy-egy pattanás, a karja-lába viszont szőrös. Viszon az fontos lehet, hogy hetente van széklete. Hormonvizsgálata nem volt. Itt azonban megálltunk. Úgy érzem, átfogó endokrin vizsgálatra lenne szükség, de hol? Innen hova tovább? Önhöz? Ha nem Önhöz, akkor hova? Nagyon tanácstalanok vagyunk.
Köszönettel
A kérdése összetett:
1. A panaszait okozhatja csökkent pajzsmirigyműködés. Ez további vizsgálatot ígényel.
2. Az étrend beállítása és az inzulin rezisztencia kezelése indokolt.
Jó egészséget kívánok:
Hashimoto sy., Insulin resistentia, PCO sy. -val járok Önhöz. A megkezdett th. hatására közérzetem javult, sikerült 5kg.-ot fogynom 2,5 hónap alatt, nagyon örülök az eredménynek. Amióta szedem a gyógyszereket és diétázom, rendszeresen ugyan abban az időben mérem a testsúlyom, mely 1,5 hónapig csökkenő tendenciát mutatott, ekkor vettem észre, hogy a mérleg nyelve felfelé kúszott, természetesen arra gondoltam, nem tartom be megfelelően a diétát. 1 hete ismét emelkedett a testsúlyom 1 hét alatt 2 kg.-ot, ekkor nagyon elkeseredtem, de jobban figyeltem magam. Arra lettem figyelmes, hogy a lábujjaim duzzadtak, az orrcimpám is duzzadtabb és a szemem alatt vizenyő jelentkezett, a lábszáram megnyomásakor a benyomott ujj helye ott maradt. Az elmúlt időszakban két alkalommal jelentkezett erős fejfájásom, amikor a vérnyomásom 160/100Hgmm volt. Pulzusom 80 körüli. Tudom orvosi utasítás nélkül nem ajánlott gyógyszert bevenni, de 10mg Brinaldix tbl.-t megpróbáltam (éjszaka), mely hatására nagy mennyiségű vizeletet ürítettem és 12 óra leforgása alatt 1,5kg súlyt vesztettem. Azóta csökkent az oedemám és két napja a súlyom sem változott. Tanácsát kérem, szükséges -e kivizsgálás, az alapbetegséggel kapcsoltba hozhatók -e a panaszaim? Elegendő -e, ha az augusztus végén esedékes kontroll vizsgálaton beszélünk róla? Szükséges-e megfigyelni a tünetek további alakulását?
Segítségét köszönöm! Mielőbbi válaszát várom!
Tisztelettel: Mária
Ilyen ödémakészség ebben a betegségben gyakori. A heti 1 tbl Brinaldix alkalmazása jó megoldás. A többit a következő viziten megbeszéljük.
Jó egészséget kívánok:
33 éves nő vagyok. Férjemmel kisbabát szeretnénk.Nagyon sok vizsgálaton túl vagyunk, nem találtak semmi kórosat, viszont volt már egy vetélésem és nehezen esek teherbe. A nőgyógyászom javaslatára végeztettem insulin resistencia vizsgálatot, aminek az erdménye kapcsán szeretnék választ kapni. Mellesleg nagyon egészségtudatosan élek, bár 4-5 kg felesleg van most rajtam, úgyhogy diétát tervezek.
Eredmények:
REFERENCIA ERTEKEK
0p
GLUKOZ 5.51 mmol/l 4.20 6.20
INZULIN 6.94 mU/L 2.60 24.90
60 perces
GLUKOZ 8.06 mmol/l + 4.20 6.20
INZULIN 76.80 mU/L ++ 2.60 24.90
120 perces
GLUKOZ 6.11 mmol/l 4.20 6.20
INZULIN 24.69 mU/L 2.60 24.90
Kérdésem az lenne, hogy ( mivel a 60 perces inzulin erdmény magasabb), szükséges e gyógyszeres kezelés, vagy elég ha diétázom és csökkentem a szénhidrátbevitelt? Ezenkívül, hogy ez a kissé eltérő eredmény befolyásolhatja e a fogamzást?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Tisztázni kellene, hogy a háttében nincs-e pajzsmirigy autoimmun betegság.
Immun-endokrin vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok:
Pajzsmirigyem rendellenes működésére - néhány téves feltételezést követően, pl. Parkinsor-kór - tavasszal derült fény. Legközelebb októberben kell visszamennem kontrollra, ám a háziorvostól rendszeres vérvizsgálatot kell kérnem leginkább a trigliceridet és a koleszterint illetően. Ezek tekintetében az előző eredményekkel való összevetésből laikusként magam is tudok némiképp tájékozódni, de a legutóbbi laboratóriumi leletemen egy újabb vizsgálati eredmény is megjelent: Se TSH supersensitiv 19,072, ami a referenciaértékből következően igen magas. A háziorvosunk jelenleg szabadságon van, a helyettesítőt nem ismerem, itt a neten nem találtam eligazító forrásra, de nagyon szeretném tudni, mit is jelent ez az eltérés.
Kérem szíves válaszát.
Tisztelettel: Molnár Istvánné
A leírtak alapján nagy valószínüséggel csökkent pajzsmirigyműködése van.
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, emelkedett koleszterin szint, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
1, Tisztázni kellene a csökkent működés okát
2. Vagy az alkalmazott dózis kicsiny, vagy nem szívódik fel, esetleg a laboratóriumi teszt volt nem megfelelőm(?)
További részletes immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok:
28 éves vagyok, de már gyerekkorom óta küzdök a súlyproblémámmal( jelenleg 106 kg), a rendszertelen menstruációm miatt mentem el a nőgyógyászomhoz, aki fogamzágátlót adott volna, de én nem akartam, inkább kértem küldjön el pajzsmirigy vizsgálatra. Ennek az eredménye áprilisban a következő volt:
TSH 4,55
T4 szabad frakció 13,34
T3 szabad frakció 4,53
ekkor visszamentem a háziorvosomhoz, aki adott egy beutalót a közeli kórház endokrinológiájára 3 hónapra a vérvétel időpontjához képest kaptam időpontot. Azt mondta addig is szedjek jód tablettát. Én ezt betartottam, naponta egy fél Jodid 100 tablettát vettem be, mert mellette szedtem multivitamint amiben szintén volt egy kevés jód. Amikor elmentem az endokrinológushoz( 07. 16.), majd leharapta a fejem hogy miért szedek jódot!?! Másnaptól már nem szedtem a jódot és 3 nap múlva terheléses vérvételre kellett mennem, melynek eredményét ma kaptam meg. A következők mutattak eltérést
Thyreoglobulin autoantitest 91 IU/ml
Tireoglobulin 0,3 ng/ml
THS receptor autoantitest kevesebb mint 0,30
Szolubilis transzferrin receptor 5,72 mg/l
A többi értékem mind a referencia tartományban van, köztük a THS 3,93 mlU/l, a FT3 4,80 pmol/l , a FT4 14,13 pmol/l . Mivel hátra van még szeptemberben egy ultrahang, azt mondták addig várjak és együtt a két eredménnyel menjek vissza októberben! Az még nagyon sokára van és addig csak idegeskednék, ezért kérem a professzor urat hogy legyen szíves megmondani ön mit olvas ki ezekből az eredményekből!
Egy-két tünetem van ami megegyezik a pajzsmirigy alul működés tüneteivel, de hogy attól van-e és nem mástól, nem tudom! 2 éve szültem és azóta hullik a hajam hol erőebben hol gyengébb a hajhullás, időközben beadtuk a válást a férjemmel, ami folytonos stresszben tart, ezáltal ingerlékeny is vagyok, bizonyos tartásban zsibbadnak az ujjaim.
Az endokrinológus után elkezdtem diétázni és sportolni, biztos ez is hoz az értékekben javulást!
Válaszait előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel és üdvözlettel:
Csilla
A jodid tbl. valóban nem volt jó megoldás. Az eredményekből hiányzanak az immunológiai tesztek. Egyébként nincs oka elkeseredésre, lehet segíteni.
A TESTSÚLY A PAJZSMIRIGY ÁLLAPOTÁVAL ÖSSZEFÜGGÉSBEN LEHET.
Mit tehet?
1.Első lépés: részletes állapotfelmérés, endokrinológus-dietetikus szakember segítségével (amennyiben indokolt hormonok és anyagcseremarkerek meghatározása).
2.Második lépés:Ne hagyja ki a reggelit. Amíg alszik, a teste energiamegőrzési módba megy át, azáltal, hogy lassítja az anyagcseréjét. Az evés maga adja meg a kezdő lökést az anyagcsere felgyorsításához. Egy jó reggeli összetett szénhidrátokból áll, mint zablisztből vagy teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, tojásfehérje és gyümölcsből, mint banán. Étkezzen naponta 5-6 alkalommal. Nem kell nagyobb mennyiséget fogyasztania, csak gyakrabban étkezzen. Ha ezt teszi, akkor a teste tudni fogja, hogy állandóan rendelkezésére van energia és több energiát fog égetni ahelyett, hogy zsírként raktározza későbbi felhasználásra. Ez a kulcs az anyagcsere felgyorsításában.
3.Harmadik lépés: Válogassa meg amit eszik. Magas cukortartalmú ételek fogyasztása vércukorszint kiugrást okoz, ami arra kényszeríti a testét, hogy zsír formájában tárolja azt. Próbáljon több teljes kiőrlésű lisztből készült ételt, gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani.
Győződjön meg arról, hogy étkezéseiben egyensúlyban vannak a fehérjék (mint tojásfehérjék és sovány húsok) és az egészséges zsírok (esszenciális zsírsavak találhatók a diófélékben és a halakban).
4.Negyedik lépés: Igyon zöld teát, ill személyre tervezett italokat. A zöld tea bámulatos zsírégető tulajdonsággal rendelkezik. Számos tanulmány igazolja pozitív hatását az anyagcsere gyorsítására. Emiatt számos étrendkiegészítő tablettában találhat zöld teát.
5.Ötödik lépés: Mozogjon. Rendben, ez nyilvánvaló, de a legtöbb ember nem teszi ezt. Ha nem edzett, kezdje azzal, hogy tesz valamit, sétáltassa a kutyáját vagy játsszon a gyerekekkel. Kell a testedzés az anyagcsere felgyorsításához és kalória égetéshez.
6.Hatodik lépés: Tréningezzen szakaszosan. Észrevette valaha, hogy néhány ember rengeteget diétázik, de egy idő után megáll a fogyásban? Ez azért van mert az anyagcseréje stabilizálódott. A szervezete anyagcseréje gyorsan alkalmazkodik a környezethez. Hogy fixálja, alkalmazza a szakaszos edzést, kezdje alacsony sebességgel és ugorjon egy magasabb sebességre, majd lassítson vissza. Sok lehetőség van erre. A lényeg, hogy különböző szintre tolja a szervezetét. Ha jól csinálja, felgyorsíthatja az anyagcseréjét és rengeteg kalóriát égethet el.
7.Hetedik lépés:Amennyiben célt nem ért volna el, akkor kiegészítő, betegséget megelőző, az anyagcserét fokozó készítményeket szedhet orvosi felügyelet mellett.
Jó egészséget kívánok:
Tisztelt Professzor úr!
Én 33 éves kismama vagyok.
Mostani terhességem előtt már diagnosztizáltak hiperthireosist,diffuz strummát amit 2 alkalommal kezeltek is metothirinnel és euthiroxal.20. heti terhességemnél most euthiroxot írtak fel erre az eredményre:TSH 0,14 FT4:7,7.
Most erre 1 hónappal az eredményem TSH:0,03 FT4:8,6.Szeretném megkérdezni hogy a születendő gyermekemnek lehet-e emiatt problémája!?Ha lehet akkor mi,és hogy mit tehetek ,hogy ne legyen?
Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!
Rövidesen ezen a honlapon megjelenik a cikkem, amelyen ezt részletesen foglalom össze.
A kérdés az, hogy mi volt a hyperthyreosisának oka? A továbbiak ettől nagy mértékben függenek. Az almalmazott kezelés mellett - amennyiben ez a küldött információból megállapítható - a gyermeknek nem okoz majd problémát.
• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
A tanulmányból a legfontosabbak emelem ki:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
Kik tartoznak fokozott rizikójú csoportba?
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták
A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát. Nem elhanyagolható az sem, hogy más betegségek (szív-érrendszeri-, vérképző-, idegrendszeri- betegségek is megelőzhetők, ill. korábban felismerhetők).
Jó egészséget kívánok:
Köszönettel: Reni
A maradék nagy valószínóüséggel nem risszindulatú.
A vér vasértéknek csökkenése a korábbi beavatkozások következménye (izotóp kezelés).
Valóban viszonylag nagy dózisú, 150 ug/ Euthyrox szedése indokolt.
Jó egészséget kívánok:
Kb.másfél évvel ezelőtt vírusos fertőzést kapott nagyon magas lázzal a most 17 éves lányom.Utána nem volt étvágya fáradékony volt és napközben is aludt, rossz közérzete volt, azt mondta fáj az összes izmai mindene. Jobban lett, majd minden hónapban jelentkezett nála ez alevertség nem tud koncentrálni odafigyelni, főleg amenstruációs időszak előtt v. utána kb.5-6napig.Egyik pillanatról a másikra jön a rossz érzés majd ugyan igy napok múlva elmúlik. Lehetséges hogy az immunrendszere gyengül ilyenkor? Lehetséges az hogy ilyenkor megemelkedik aprolaktin szint? Voltunk nőgyógyásznál hormon vizsgálaton a prolaktin 24.61ng/mL lett.Erre 1/2 tab.bromocriptint szedett, majd 2 hónap múlva a gyógyszer szedése mellett 61.40ng/mL lett a prolaktin. MR vizsgálaton voltunk ami nem zája ki 3mm-es microadenomat.Endokrinológushoz mentünk akiszerint nem jó az Istvánkórházi mr felvétel, de nem küldött másik mr-re. Prolaktin szintet mért eredményét nem mondta csak annyit nem magas. Mit tanácsol, mit csináljunk? Nagyon nyugtalan vagyok. Köszönöm, hogy meghallgatott.
Tisztelettel: Anikó
A prolactin un. stressz hormon, a szintjének emelkedését több ok válthatja ki. Amennyiben a leírt adatakból meg lehet ítélni, ebben az esetben microadenomáról lehet szó, amelyen lehet segíteni. Hozzá kell tenni, hogy tisztázni kellene több dolgot még: többek között az is, hogy valójába biológiai értelemben aktiv hormonról, vagy inaktívról van-e szó ("ún. bib-prolactin"").
06.30-631-9309
Jó gészséget kívánok:
lányom pár éve erősen elhízott, amit az életvitele nem indokolt, és a havi ciklusa nem rendeződött, 4-6 havonta betegszik meg, ez két éve tart. a kezdéstől ilyen. most 15 éves múlt.
háziorvosi tanácsra elvittem ultrahangra és endroklinológushoz
az ultrahang az egyik petefészkén egy 44mm-es cisztát talált, pajzsmirigy negatív, a hételeji vérvételen a prolaktin szintje lett magas, ma ezt újra levették, de sajnos az első eredményét sem mondták meg, csak, hogy meg kell ismételni. most hogy beleolvastam a neten nagyon megijedtem, kérem adjon tanácsot ilyenkor mit érdemes és lehet tenni a gyógyulás érdekében? előre is köszönöm válaszát
A tünetek hátterében valóban endokrin elváltozás áll, amelyen nagy valószínüséggel lehet segíteni. További vizsgálati eredmény és természetesen a beteg vizsgálata szükséges a pontos diagózishoz.
06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:
Kisfiam 5 éves és nem mindig vannak a heregolyók a herezacskóban. Nem tudom, hogy ez mennyire baj ebben a korban, de szeretném kivizsgáltatni. Szeretném, ha szakember mondaná meg, hogy kell-e aggódnom. Nem tudom, hogy ilyen problémával kihez forduljak. Gondoltam, hogy gyermekurulógust kell felkeresnem (más azt mondja, hogy ebben a korban nefrológus vizsgál), megint mástól azt hallottam, hogy endokrinológushoz kell fordulnom. Mi az igazság? Melyik szakemberhez kell elvinni a kisfiamat?
Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Üdvözlettel: Nagy-Orosz Éva
Azt tanácsolom, hogy ezzel a problémával gyernekendokrinológusghoz forduljon (Budai Gyermekkórház Endokrin szakrendelése, Prof. Dr. Péter Ferenc). Lehet sehógíteni!
Jó egészséget kívánok:
Szeretném megtudni,hogy meckformin 1000 gyógyszert szedem 2 éve az orvos viszont most meforal1000 írt fel ez ugyan az?A meforal leírásában az áll,hogy gyerek tervezéskor nem szedhető és mi épp azon vagyunk ráadásul inszeminációs kezelésen fogunk részt venni.
Várom válaszát
Barbara
Nem tudom, hogy orvosa miért döntött így, ezt tőle kellene megkérdeznie.
A két gyógyszer hatóanyaga hasonló. Nem tudom milyen ok, indikáció miatt írták fel a Merckformint, ill. Meforalt, ezért egyértelmű válasz e nélkül nem adható.
Jó egészséget kívánok:
38 éves nő vagyok,eddig makulátlan egészségi állapotom volt.De januárban pajzsmirigy alul működés miatt(TSH 25)kerestem meg egy endokrinológust akinek a javaslatára,
február óta szedem az l-thyroxin 50-mg-ot.Két hónapra rá(április környékén) elkezdett jelentkezni a gyógyszer szinte minden mellékhatása(szédülés,Hasmenés,kótyagosság,később meleg nem tűrés).Nyeltem egyet és próbáltam túllépni illetve élni a mellékhatásokkal.Majd Júniusban emelték a dózist napi 75 másnap 100mg-ra,azóta már jelentkező mellfájdalmam(nem nyomó inkább húzó érzés,nem elviselhetetlen fájdalom) is van ,ezt már nem tudom hova tenni,nagyon aggaszt.(mammográfiára természetesen elfogok menni)de míg sorra kerülök szét aggódom magam .Ráadásul a TSH-m is az egekbe szökött ismét, a gyógyszerszedés mellet.(TSH ismét 25).
kérdésem az lenne,hogy be tudható-e a l-thyroxinnak a mellfájdalmam
illetve miért szökik magasba ismét a TSH-m a gyógyszer mellet.
válaszát köszönve üdvüzlettel Zsuzsa
Sok kérdés tisztázatlan az ügyben:
1. Mi okozta a pajzsmirigy alulműködését?
2. Valóban csökkent-e a pajzsmirigy működése vagy csak a TSH érték emelkedett?
3. Hogyan szedte a gyógyszert?
4. Van-e más endokrin, esetleg endokrin eltérés, amely ezeket az eltéréseket okozza
5. A pajzsmirigy és az emlőmirigy között sok hasonó szerkezeti hasinlóság van, ezért írtam ezen a honlapon erről korábban, ezért az elváltozás nem meglepő.
Mindezek tisztázás után állapotán lehet segíteni és gyógyítani.
Jó egészséget kívánok:
Ismételetem szíves segítségét kérném.
Hashimotóm van, 2010 márciusában derült rá fény, hogy a Tg antitestek nálam nagyon magasak (1730,20). Emellett egy enyhe pajzsmirigy alulmüködést diagnosztizált az engem kiviszgáló orvos. Azóta napi egy tabletta l-thyroxin-50-et szedek. Mivel férjemmel régóta babát szerettünk volna, kivizsgáltattam magam a nögyógyászomnál is, aki semmi feltünöt nem állapított meg. Aztán férjem is elment az urológushoz, ahol kiderült, hogy sajnos nagyon rossz a spermiogrammja. Nemrégiben mesterséges megtermékenyítéssel sikerült teherbe esnem. Azóta több kérdés is felmerült bennem, melyeket szeretnék Önnek feltenni.
1. A hashimotóm nem árt-e a picinek? A legutóbbi TSH-m 3,21 volt (2010. július 26-án. Más értéket sajnos nem vizsgáltak. Nem kellene esetleg szabad T3 és T4, valamint antitest értékeket is ellenörizni?
2. A jódszedéssel kapcsolatban sajnos ellentétes válaszokat kapok az orvosoktól. Ahány orvos, annyi válasz. Ön szerint mi tévö legyek? Kellene szednem jódot, vagy inkább nem?
Válaszait elöre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel és üdvözlettel:
Laura
1. Az értéke nem jó. A TSH-ból megtudom határozni a T3 és T4 értékét. A helyzet azonban az, hogy a hatóságok megtiltották a z indokolt méréseket is, mert „időkorlátot vezettek be (!!!....)
2. A Hashimoto thyreoiditises betegnek az anorganikus jód árt, a jól felszívódó (!) hormonnal a megfelelő mennyiségű jódot beviszi. A további részleteket megtalálhatja az erről általam írottakban ezen a honlapon.
Jó egészséget kívánok:
Immár több mint 2 éve sikertelenül próbálkoztunk gyermeknemzéssel. Tanácstalanságunk következtében az utóbbi időben már olyan vérvizsgálatokat is elvégeztettünk, mely kapcsán kiderült, hogy az anti-TPO szintem a normális 60-al szemben 1300, majd rá 2 hónap múlva ugyanaz a vizsgálat már 2498-as értéket mutatott a minap. A menstruációs ciklus negyedik napján vett véreredményeim: STS-2,320 , E2-33,06 , FSH-4,67 , SHBG-34,03 , LH-3,95 , PRL-11,37 , T-1,26 , DHEA-S-8,02 , Androsztendion 2,2.
A menstruációm 22. napján levett véreredményem E2-173 , PRL-12,39 , T-15,87.
Gyanítjuk, hogy ez okozza sikertelenségünket. Azt szeretném kérdezni, hogy ez autoimun betegség-e, és hogy ténylegesen akadályozhatják-e ezek az adatok a megtermékenyülésemet?
Válaszát várva köszönettel: Tímea
Az autoimmun betegség valóban okozhat sok gondot, így infertilitást és spontán vetélést is.
Ennek kivizsgálását, immuno-endokrin vizsgálatot és sze. kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok: